Ortodontik Tedavi Nedir, Ne Kadar Sürer?

ortodontik-tedavi-nedir-ne-kadar-surer

Ortodontik tedavi nedir ne kadar sürer araştırması yapıyorsanız dişlerinizde değişimin vakti gelmiş demektir. Diş yapınızdan memnun değilseniz ve ağız yapınızda uygunsa siz de kısa sürede bu uygulamayı yaptırabilirsiniz. Üstelik tedavi süresi bittikten sonra diş diziliminizi düzelterek daha estetik bir görünüm ile psikolojik etkileri de kazanabilirsiniz.

Ortodontik tedavi; dişlerin çarpıklık ve yamukluk durumunu ortadan kaldırmak için gerçekleşen bir uygulamadır. Günümüzde milyonlarca insan tarafından farklı yöntemleri ile gerçekleştirildiği görülmektedir. Bireylerin bu aşamada her yaşa uygun uygulanmasından dolayı tercih ettiği görülür. Ancak ilk defa bu durumla karşı karşıya olanların ortodontik tedavi nedir ne kadar sürer konusunu merak ettiği görülür.

Ortodontik Tedavi Nedir Ne Kadar Sürer?

Kısaca ortodontik tedavi nedir ne kadar sürer konusunu sizin için açıklamaya çalışalım. Ortodontik tedavi bir uzman tarafından gerçekleştirilmektedir. Özellikle dişlerdeki çarpıklık ve yamukluğu gidermek amacıyla uygulandığı görülmektedir. Kişilerin kısa sürede değil, uzun vadede sonuç alabileceği bir uygulamadır.

ortodontik-tedavi-nedir-ne-kadar-surerSüresi bakımından ortodontik tedaviler en az 6 ay sürecektir. Bu sürenin çarpıklık durumuna göre 1-2 seneyi bulması da mümkün görülmektedir. Diğer taraftan ortodontik tedavi nedir, ne kadar sürer konusunda kişilerin sadece dişleri ile ilgilenilmez. Aynı zamanda bireylerin çene yapısındaki sorunları ortadan kaldırmak adına da uygulandığı görülmektedir.

Çocuklarda Ortodontik Tedavi Nedir Ne Kadar Sürer?

Çocuklarda ortodontik tedavi nedir ne kadar sürer konusu farklılık göstermektedir. Öncelikle çocukların yaşı itibari ile uygulamaları yaptırma dönemleri değişecektir. Erken yaştan itibaren uygulama yapılabilmektedir. Genetik ya da biberon kullanımına bağlı olarak ortaya çıkan çarpıklıkların kısa sürede yok edilmesi adına tercih edilir.

Yetişkinlere nazaran diş yapılarının daha kolay kaymasından dolayı çocuklarda ortodontik tedavilerin süresi daha kısadır. Bu kısalığın sebebi neticesinde istenen sonuca erişim sağlamak daha basit olmaktadır. Hastaların yaşı itibari ile ebeveynleri tarafından alınan karar neticesinde kısa sürede tedavi olması ve beraberinde istediği diş yapısına kavuşması mümkündür.

Diğer taraftan sadece diş yapısı değil, diş gıcırdatma sorununu ortadan kaldırmak adına da uygulanabilir. Dişlerin birbiri üzerine olan baskısından dolayı kişilerin geceleri özellikle diş gıcırdattığı görülmektedir. Halbuki basit bir ortodontik tedavi ile bu sorunun üstesinden gelmek mümkün kılınmaktadır.

Ortodontik Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte günümüzde ortodontik tedavi nedir ne kadar sürer noktasında şansları da artmaktadır. Özellikle tedavi yöntemlerinde ciddi bir artış meydana gelmektedir. Bu artışa bağlı olarak bireylerin seçim yapma olasılıkları da artar. Üstelik estetik kaygıların da ortadan kalktığı görülmektedir.

ortodontik-tedavi-nedir-ne-kadar-surerHer yaşa uygun olarak uygulanabilmesi ile öne çıkan uygulamalar özellikle günümüzde daha çok tercih edilmektedir. Uygulamaların yöntemleri değişiklik gösteriyor gibi olsa da temelde aynı özelliğe sahiptir. Diş ve çene yapısında değişim hedeflenmektedir. Genel itibari ile uygulanan yöntemler şu şekildedir:

Diş teli uygulaması
İnvisalign tedavisi
Lingual ortodonti
Şeffaf diş teli uygulaması

Özellikle Invisalign uygulaması en popüler yöntemlerden birisidir. Estetik kaygı yaşamadan bireylerin kısa sürede sonuç almasına yardımcı olacaktır. Kişilerin bu aşamada özellikle göz önünde bulunduğu meslekleri söz konusuysa diş telinden ziyade bu uygulamayı tercih ettiği görülmektedir.

Ortodontik Tedavi Hangi Dişlere Uygundur?

Her ne kadar ortodontik tedavi nedir ne kadar sürer araştırmaları yaygın olsa da her dişe uygun bir uygulama olmadığını söylemek gerekir. Diş hekimi tarafından tedaviye uygunluk adına gerekli incelemeler yapılmaktadır. Sonucun en iyi şekilde alınabilmesi amacıyla bazı unsurlar göz önünde bulundurularak ilerleme sağlanmaktadır.

Genel itibari ile ortodontik tedavi uygulanabilecek dişler şu şekildedir:

  • Dişlerinde kayma olan,
  • Çarpıklık bulunan
  • Yanlış diş dizilimine sahip olan bireyler.

Uygulama için uygun görülmektedir. Eğer çenede bir problem varsa önce çene için tedavi olunmalı daha sonra ortodontik tedaviye geçilmelidir. Fakat eğer bahsedilen bu sebepler olmasına rağmen farklı sorunlar söz konusuysa hasta ortodontik tedavi nedir ne kadar sürer aşamasına geçmeden tedavi reddi alınacaktır.

Kimler Ortodontik Tedavi Olamaz?

Ortodontik tedavi olamayacaklar kişiler de günümüzde yaygın olarak bulunmaktadır. Öncelikle eğer tek diş için ortodontik tedavi olunması isteniyorsa bu diş hekimi tarafından kabul görmeyecektir. Dişin istenen düzeyde olabilmesi için farklı uygulamalar önerilerek hastanın memnun olması sağlanmaktadır.

ortodontik-tedavi-nedir-ne-kadar-surer
Ortodontik Tedavi Nedir Ne Kadar Sürer?

Diğer taraftan bireylerin yaşı, farklı hastalıkları ve genel olarak diş yapısındaki problemlere göre red alması da mümkündür. 4-5 yaş öncesine ortodonti uygulaması uygun görülmez. Aynı şekilde çok ileri yaştaki bir bireyin dişleri de sağlıklı olmayacağından ortodonti tedavisi yapılmayacaktır. Ağız içerisinde çürük ya da sinir problemleri de varsa önce bunların tedavi edilmesi gerekir.

Ortodontik Tedavi Sürecini Belirleyen Unsurlar Nelerdir?

Genel itibari ile ortodontik tedavi nedir ne kadar sürer aşamasında kişilerin bazı unsurlara dikkat etmesi gerekir. Zira ortodontik tedavi süresi belirli bir süre için herkese eşit davranmamaktadır. Kişiye özel ilerleme gerçekleşeceğinden dolayı sürecin uzaması ya da kısalması mümkün olmaktadır.

Bireylerin tedavi süresini belirleyen temel unsurlardan birisi diş yapısıdır. Diş yapısında eğer ileri düzey bir çarpıklık ve yamukluk söz konusuysa 1-2 sene boyunca tedavi alması gerekebilmektedir. Diğer taraftan kişinin diş teline ne kadar iyi baktığı ve diş hekimine ne kadar gittiği de önemlidir.

Çünkü diş hekimi kontrolleri esnasında dişlerin yer değiştirmesini hızlandırmak adına bazı uygulamalar yapılır. Diğer taraftan Invisalign tedavisi görülüyorsa da aynı şekilde plakları düzenli bir şekilde değiştirmelidir. Aksi takdirde ortaya çıkacak olan sonucu bekleme süresi de artış göstermektedir.

Son olarak hastanın yaşı önemlidir. Yaş ilerledikçe dişlerde kayma ve kaynama zamanları artacaktır. Bu yüzden ortodontik tedavilerin olabildiğince erken yaşlarda yapılması önemlidir. Erken yaştaki çocukların ya da gençlerin dişleri daha çabuk kayarak bireylere uygulama alanı sunacaktır. Bu noktada bireylerin istediği sonuca ulaşma olasılığı da artış göstermektedir.

Ortodontik Tedavi ile Hangi Uzman İlgilenir?

Hastalar tarafından merak edilen ortodontik tedavi nedir ne kadar sürer konusu uzmana bağlı olarak da değişir. Ancak bu tedaviyi önemli kılan yegane unsur uzmanlardır. Bu uygulama normal bir diş hekimi tarafından yapılamayacak kadar bilgi ve tecrübe içermektedir. Tüm bunlar düşünüldüğünde uzman eşliğinde gerçekleşmesi gerekir.

ortodontik-tedavi-nedir-ne-kadar-surerBireylerin tedavi olabileceği uzman hekim ortodontist olarak adlandırılır. Bu uzmanlar genel Diş Hekimi Fakültesi bitirdikten sonra uzmanlık eğitimi alması gerekir. Aldığı uzmanlık eğitimi sonrası ortodontist unvanını kazanarak hastaları ile ilgilenmeye başlamaktadır.

Hangi Klinikte Ortodontik Tedavi Olmak Gerekir?

Memnuniyeti arttırmak, istenen diş yapısına sahip olabilmek için doğru muayenehane tercihinde bulunmalısınız. Böylece doğru bir ortodontist ile çalışmanın keyfini de sürebilirsiniz. Bu aşamada Ortaca Ortodonti Muayenehanesi size istediğiniz tedavi ve ilgiyi verecektir.

Bünyesinde barındırdığı uzman kadrosu ve hasta ilgisi ile beraber memnuniyet oranı oldukça yüksek bir muayenehanetir. Klinik bünyesinde yer alan Dr. Yasin Akgül özellikle ortodonti alanında uzmanlaşmasıyla bu alanda hizmet vermektedir.

Ortodonti tedavisi başta olmak üzere diğer diş problemleriniz için de muayenehanemiz ile iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz. Randevu aldığınız takdirde bizzat muayenehanemizde dişleriniz incelenerek size süreç hakkında bilgi verilecektir. Diğer taraftan aynı zamanda güncel fiyat teklifi alarak kısa sürede tedaviye başlanması da mümkündür.