Yetişkin Ağız ve Diş Sağlığı

Home Yetişkinlerde Ağız ve Diş Sağlığı

Yetişkinlerde Ağız ve Diş Sağlığı

Yetişkinlerde ağız ve diş sağlığı yaşam kalitesi için en temel unsurlardan biridir. Ağız bölgemizde yaşadığımız sağlık sorunları, ağrı, sızı, çürük, enfeksiyon, ağız ve gırtlak kanseri gibi birçok olumsuzluk; ısırma, çiğneme, yutma yani en temel ihtiyacımız olan beslenmemizi etkiler. Ayrıca gülme ve konuşma gibi önemli insani ihtiyaçlarımızı dolayısıyla temel yaşam fonksiyonlarımızı da etkiler.

Yaşımız ilerledikçe sağlığımızın değerini daha iyi anlıyoruz. Sağlığın yaşam kalitesini nasıl yüksek tuttuğunu, sağlıksız bir gün geçirince fark ediyoruz. Bu yüzden sağlık sorunu yaşadığımızda değil, henüz sorun ortaya çıkmadan, sorunu doğuracak etmenleri yaşamımızdan çıkarmalıyız. Bizi daha sağlıklı yaşatacak iyi alışkanlıkları yaşamımıza yerleştirip, kötü alışkanlıklardan yetişkinlerde ağız ve diş sağlığı için uzak durmalıyız.

Taze meyve sebze tüketerek, düzenli ve sağlıklı beslenerek, sigara ve alkol konusunda dikkatli olarak, şekeri azaltarak, tatlı yedikten sonra en azından ağzımızı çalkalayarak, ağız hijyenimize dikkat ederek ve yılda bir defa diş hekimine muayene olarak sağlığımıza sağlam yatırım yapmış oluruz. Yaşımız ilerledikçe, yıllarca kullandığımız bedenimiz çeşitli sinyaller verirler. Bu sinyalleri doğru okumak ve yaşam kalitesini düşürmeden sağlıklı bir şekilde yaş almak için ilerleyen yaşlarda vücudumuza daha fazla özen göstererek daha dikkatli olmalıyız.

Yetişkinlikte Ağız ve Diş Sağlığı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Her yaşta ağız ve diş sağlığı oldukça önemlidir. Ancak yaş ilerledikçe diş sağlığı hakkında dikkat edilmesi gerekenler de artış göstermektedir. Genel itibari ile yetişkinlerde ağız ve diş sağlığı adına dikkat etmeniz gerekenler şu şekildedir:

1 – Hijyen

Işıltılı ve sağlıklı bir gülümsemeye sahip olmak için ağız hijyeni yaşamımıza yerleştirdiğimiz rutinimiz olmalı. Sağlıklı diş ve diş etleri için her gün düzenli olarak dişler fırçalanmalı, diş ipi kullanılmalı, yoğun geçen günlerde fırçalama yapılamadıysa, ilk fırsatta diş fırçama sonrası ağız gargaraları kullanılarak dişlere daha yoğun bakım uygulanmalı. Diş araları iğne, tığ, kürdan gibi materyallerle temizlenmeye çalışılmamalı. Diş araları en iyi diş ipi ile temizlenir, diş aralarını temizlemek için diş ipi kullanılmalı. Ağız hijyeni ihmal edildiğinde yetişkinlikte diş çürümelerinin yanı sıra dişeti hastalıkları da baş gösterir.

2 – Kontrol Muayeneleri

Diş hekimini ziyaret etmek için rahatsızlanmayı beklemeden önleyici tedavi uygulamalarını göz önünde bulundurarak düzenli muayene olmak ilerde büyüyecek sorunun önceden önünün alınmasını sağlayabilir. Yetişkinlerde ağız ve diş sağlığı adına aynı çocuklarda olduğu gibi önleyici kontroller yaygındır. Siz de diş hekiminden randevu alarak bu konuda adım atabilirsiniz.

Yetişkinlerde Ağız ve Diş Sağlığı Sorunları Nelerdir?

Diş sağlığı için neler yapmalıyız gibi konuları merak ediyorsanız önce sağlık sorunlarını bilmelisiniz. Yapılan araştırmalara göre yetişkinlerde ağız ve diş sağlığı konusunda yaygın görülen hastalıklar ortaya çıkarılmıştır. Dr. Yasin Akgül muayenehanesine gelen hastaların da birçoğu bundan mustarip olmaktadır. İşte, yaygın görülen ağız ve diş sağlığı problemleri:

1- Diş Eti Hastalıkları

Yaş ilerledikçe diş eti sorunlarına bağlı olarak diş kayıpları yaşanır. Yapılan araştırmalara göre diş kayıplarına neden olan diş eti hastalıkları 35 yaş üzeri yetişkinlerin %20 sinde görülüyor. Özellikle 35 yaş sonrası dişlerin üzerinde yer alan plaklar diş taşlarına dönüşerek dişe destek olan yapıları tahrip ediyor. Bu yüzden yetişkinlerde ağız ve diş sağlığı adına bu noktaya dikkat etmenizde fayda var.

Çene kemiği de zarar görüyor. Dişler sallanmaya başlıyor, geri döndürülemez durumda hasar varsa dişler kaybediliyor. Bu durumun ileri boyutlarında ise diş eti ameliyatları yapılıyor. Bununla birlikte düzenli kontrole gittiğiniz hekiminizin 30 dakikada uygulayacağı rutin diş eti bakımınız, problemi daha başında iken önleyecek ve dişlerinizi ömür boyu kullanmanızı sağlayacaktır. Tüm bunlar önlenebilir sağlık sorunları. Diş hijyeninize önem vererek, doğru şekilde dişlerinizi fırçalayarak ve diş hekiminizi yılda bir defa ziyaret ederek durumunuzu kontrol altında tutabilirsiniz.

2 – Diş Dolgularının Ömrünü Doldurması

Dolgular ortalama 8 – 10 yıl, nadiren de 20 yıla kadar dayanabilir. İyi bir bakımla dolgularınızı ömür boyu kullanmanız mümkündür. Dolgular kırıldığında diş içinde oluşan oyuklara yiyecek artıklarıyla beraber bakterilerde yerleşir. Dolgunun altına kadar gidip dişin alt tabakalarını çürütebilirler. Bu durumda kanal tedavisi uygulanması gerekebilir. Dişin yapısı bozulduysa kanal tedavisi ve kuron kaplama uygulaması yapılabilir.

Dolgular kırıldığında kopan parça size küçük gelebilir. Fakat o parçanın ağzınızdaki etkisi büyüktür. Böyle durumlarda hekiminizi ziyaret ederek dolgunun boşluklarını kapattırabilir, gerekirse yeniden dolgu yaptırabilirsiniz. Üstelik dolgu sorunu sadece yetişkinlerde ağız ve diş sağlığı konusu değildir, gençlerde de sık karşılaşılan problemdir.

yetiskinlerde-agiz-ve-dis-sagligi

3 – Alt Çene Eklem Sorunları

Çiğneme sorunları, diş gıcırdatma gibi alışkanlıklar alt çene ekleminde ağrılı bozukluklara neden olur. Zamanla çenenin hareketini sağlayan eklemler zarar görür ve bu hasar ağrıya neden olur. Bu ağrılar çeneyi kilitleyebilecek düzeye gelebilir.

4 – Ağız Kanseri | Yetişkinlerde Ağız ve Diş Sağlığı

Ağız kanseri orta yaş üstü erkeklerde düşük sosyo-ekonomik gelir düzeyine sahip kişilerde daha sık görülüyor. Dünya genelinde 100.000 hastanın 10 tanesinde ağız kanseri vakası görülür. Yaygın olmamakla beraber nadirde değildir. Sağlığı tehdit eden önemli hastalıklardan biridir. Ağız kanserine neden olan önemli faktörler arasında sigara ve alkol vardır. Sağlıklı beslenme ve kötü alışkanlıklardan uzak kalma hastalığa yakalanma riskini azaltacaktır.

5 – Travma Nedeniyle Oluşan Zedelenmeler

Çocuklukta ağır yaralanma, düşme ve maalesef yaşanan şiddet sonrası dişlerde zedelenme ya da kayıplar olabiliyor. Yetişkinlerde ağız ve diş sağlığı konusunda da ağır kazalar, ağır sporlar, sağlığı tehdit eden adrenalin etkinlikleri, hızlı motorlu araç kullanımı gibi nedenlerle dişlerde sağlık sorunları ve kayıplar oluyor. Bunu önlemek için sert müdahaleler içeren spor ve etkinliklerde koruyucu aparat kullanılmalı.

Erişkin Yaşta Ortodontik Tedavi Mümkün mü?

Gelişen teknoloji ile günümüzde ortodontik tedavi için yaş sınırı yoktur. Yetişkinlerde de oldukça güzel sonuçlar veren ortodontik tedavi yaklaşımları mevcut. Daha rahat gülümsemek her yaşta herkesin hakkı. Yetişkinlerde ağız ve diş sağlığı kapsamında ortodonti tedavisi olmak isteyen her birey başvuruda bulunabilir. Dr. Yasin Akgül aracılığıyla siz de ortodonti tedavisine başlayabilirsiniz.

Yetişkinlerin Ortodontik Tedavi Sürecinde Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

yetiskinlerde-agiz-ve-dis-sagligi
Yetişkinlerde Ağız ve Diş Sağlığı

Ortodontik tedavi alan kişilerin ağız ve diş hijyenine normalinden daha fazla özen göstermesi gerekir. Dişlerde tel takılı iken dişlerin bakımı ihmal edilirse dişetleri daha kırmızı bir görünüm alarak hafif şişlik gösterir. Dişetlerinin zarar görmesi ile tellerin dişlere uyguladığı baskı daha sağlıksız olur ve tel tedavisi uzar.

Ortodontik tedavi sürecinde dişlerin fırçalanması ihmal edilirse diş yüzeylerinde oluşan plaklar nedeniyle teller çıkarıldıktan sonra tellerin olduğu yer farklı beyaz tonda (white spot lezyonlar) dişin kalan yüzeyleri farklı bir renkte olacaktır. Diş hijyeni çok önemlidir, fakat ortodontik tedavi sürecinde daha özenle, hassasiyetle üzerinde durulması gerekir.

Ağız ve diş sağlığında tedaviden ziyade koruyucu önlemlere ağırlık vermek durumundayız. Yaşamın başlangıcından itibaren diş sağlığı ile ilgili rutin kontroller ve ağız hijyeni ihmal edilmemeli. Sağlık istenen bir durum değil bir yaşam biçimine dönüşmeli. Ağız ve diş sağlığı, sorun ortaya çıktıktan sonra değil, bebeklikten itibaren başlamalıdır.

Hamilelikte hamile bireyin diş hekimi kontrolünden geçmesi gerekir. Doğacak bebeğin yine bebeklikten ergenliğe düzenli diş hekimi kontrolü yapılmalıdır. Hamilelik süreci, doğum sonrası, menopoz gibi bedenin farklılaştığı dönemeçlerde de hekim kontrolünden geçmekte fayda var. Diş çürüğü kısa sürede oluşmaz, dişin çürümesi aylar sürer. Fakat diş çürüyerek ağrı başlayınca hekim muayenesine gideriz. Dünyada 65 yaş üzeri bireylerin %30 unda doğal diş kalmamıştır.

Yine dünyada çocukların %90’ı, diş çürüğüne sahiptir. Oysa düzenli diş hekimi muayenesi alan bir insan çürüğü erken fark ederek önlemini alabilir. Rahatsızlıkların önünü almak için, rahatsızlık baş göstermeden muayene olarak koruyucu sağlığı yaşam biçimi haline getirmeliyiz. İnsan bedeni yaş aldıkça insanın sağlığına daha fazla yatırım yapması gerektiği ortaya çıkıyor. Bu yüzden ağız ve diş sağlığına dikkat etmek yaşam kalitesi için temel faktörlerden biridir.

Yetişkinlerde Ağız ve Diş Sağlığı ile İlgili Bilgiler Nereden Öğrenilir?

Mevcut olan yetişkinlerde ağız ve diş sağlığı hakkındaki bilgileri alabileceğiniz kaynaklar bellidir. Eğer okumayı seviyorsanız ve güncel bilgilere erişmek isterseniz sitemize göz atabilirsiniz. Blog sayfasından bilmeniz gereken tüm bilgilere kısa sürede erişebilirsiniz.

Ancak yetişkinlerde ağız ve diş sağlığı sorunlarından birisine sahipseniz doğrudan uzman görüşü gerekecektir. Bu yüzden doğrudan randevu alarak kontrollere gelmek önem arz eder. Hem sağlığınızı koruyabilir hem de uzmandan doğrudan bilgi alarak yararlanabilirsiniz. Dr. Yasin Akgül bu noktada hastalarına bilgilendirme yaparak sağlıklı dişlere sahip olmasını sağlamaktadır.

Evde Diş Bakımı Nasıl Yapılır, Yeterli Olur mu?

İnternette dolaşan ‘Ağız ve diş sağlığı hakkında 10 madde’ ya da ‘Diş sağlığı için neler yemeliyiz?’ gibi başlıklar altına bazı bilgiler verilmektedir. Bu bilgiler doğrultusunda yetişkinlerde ağız ve diş sağlığı adına uygulamalar yapılmaktadır. Özellikle evde yapılması adına yöntemlerin aktarıldığı görülmektedir.

Fakat bu tarz yöntemler tamamen yetersiz kalacaktır. Yetersiz kalmasının ötesinde ağız ve diş sağlığınız için zararlı da olacaktır. Bu yüzden çürük diş bakımı ve daha ötesi için uzman eşliğinde tedavi olmanız gerekecektir. Uzman görüşü almalı, profesyonel yöntemlerle tedaviyi seçmelisiniz. Bakım adına da evdeki yöntemlerden uzak durmanız sağlığınız açısından daha iyi olacaktır.

 

 

×