Uzman Ortodontist Dr. Dt. Yasin Akgül

Ortodonti İstanbul

Home Metal Diş Teli

Metal diş teli tedavisi ortodonti tedavisi kapsamında uygulanmaktadır. Yıllardan beri ortodonti alanı dahilinde en sık başvurulan tedavi yöntemleri arasında olan metal diş teli tedavisi, ağız ve diş sağlığına yönelik birçok problemi ortadan kaldırıyor. Dişlerde meydana gelen bozukluklar diğer taraftan yan dişlerdeki çarpışıktan dolayı tedavi yapılabilmektedir. Çenede meydana gelen yamukluğun da devamında metal diş tedavisi yapılabilmektedir.

Sadece çocuklarda ağız ve diş sağlığı değil, gençlerde de aynı şekilde ağız bakımları göz ardı edilebilmektedir. Oluşan bu durum neticesinde dişlerde olumsuzluk ortaya çıkıyor. Bununla da birlikte yaş fark etmeksizin hastaların ortodonti, tel tedavisi, görmesi gerekiyor. Uzman diş hekimleri tarafından titizlikle yürütülen tel tedavisi ile birlikte birkaç ay içerisinde sorunlar giderilebiliyor.

Metal Diş Teli Nedir?

Kısaca metal diş teli, çarpışıklık ve yamukluk bulunan dişlerin düzen problemini ortadan kaldırmak için braketlere geçirilmek üzere kullanılmaktadır. Bu iki alternatif arasında ön yüzeylere takılan teller daha popüler olmasına karşın estetik kaygı güdülmesi ve uygun görülmesi halinde lingual adı verilen tedavi de tercih edilebilir.

Lingual ortodontide tel ve braketler, dişlerin arka yüzeylerine yerleştirilir. Normalde dişin ön tarafına takılan teller dışarıdan fark edilebilir. Ancak lingual tedavide dişin arka yüzeyine tel takıldığından bakıldığı sırada fark edilmeyecektir. Diğer taraftan ön yüzeye uygulama yapılsa da renksiz olan braketlerle de estetik görünüm elde edilebilmektedir.

metal-dis-teli

Metal Diş Teli Çeşitleri Nelerdir?

Metal diş teli çeşitleri kendi içerisinde birden fazladır. Her bir çeşit hasta ve uzman görüşü dahilinde uygulanabilmektedir. Birbirleri arasında kalitesi değişiklik gösterse de ortak bir payda da ‘metal diş teli’ olarak adlandırılmaktadır. Kısaca metal diş teli çeşitleri şu şekildedir:

  • Paslanmaz çelik braket,
  • Krom-kobalt braket,
  • Titanyum braket,
  • Değerli metallerden üretilen braketler.

Her bir malzeme kendi içerisinde değişik avantaj ve dezavantajlara sahiptir. Görünüm açısından çok bir farkları yoktur. Daha çok malzemesinden dolayı fiyatları arasında değişim söz konusudur.

Metal Diş Teli Tedavi Süresi Nedir?

Hastaların tedavi süresi hakkında merak ettiği durumlar oldukça fazladır. Tedavi süresi hakkında net bir bilgi oluşturmak zordur, hastaya göre değişiklik gösterir. Diş teli tedavisinde ortalama tedavi süresinin 8-9 ay olduğu bilinmektedir. En fazla oluşturulan tedavi süresi de 30 ay gibi bir süredir.

Ancak tedavi süresinin 30 ayı aşarak daha da uzayabilmesi mümkündür. Çünkü burada problemli dişlerin durumu ve sayısı, çene ve genel olarak ağız yapısı etkili olacaktır. Ayrıca hastaların diş hekimi önerilerini de dikkate alması gerekir. Uzman diş hekimlerinin belirttiği bakımları ve kontrolleri sağlamak uygulama süresi boyunca herhangi bir sorun yaratmadan ilerlenmesini sağlar.

Metal Diş Teli Bakımı Nasıl Yapılır?

Metal diş teli takan hastaların düzenli bakım yapmaları oldukça önemlidir. Özellikle, dişlerin günde en az üç kez fırçalanması gereklidir. Her öğünden sonra dişlerin fırçalanması da tavsiye edilmektedir. Normal diş fırçalarının yanı sıra arayüz fırçaları da kullanılabilir.

Arayüz fırçaları, diş tellerinin etrafındaki alanların temizlenmesine yardımcı olur. Bu fırçalar, diş tellerinin ve braketlerin arasındaki boşlukları etkili bir şekilde temizleyerek plak birikimini ve çürük oluşumunu engeller. Metal diş teli tedavisi sırasında, tüketilmemesi gereken gıdalardan uzak durulmalı ve bu tür gıdalar tüketildiğinde arayüz fırçası ile dişler özenle temizlenmelidir.

Metal Diş Teli Ne İşe Yarar?

Sağlığa ilişkin her konuda olduğu gibi ağız ve diş sağlığında da olabildiğince erken müdahalelerde bulunmak önemlidir. Bundan dolayı diş hekimleri çoğu zaman çocuklarda ortodonti tedavisini önermektedir. Genç yaşlarda da tercih edilmesi yetişkinliğe göre daha sorunsuz bir tedavi oluşmasını sağlamaktadır.

Ağız sağlığı bebeklik çağından itibaren gözetilmelidir ancak bu bakımlar yapılmadığında, 11 yaşından itibaren metal diş teli kullanımına başvurmak gerekebilir.

Metal diş teli tedavisi çocuk ortodonti kapsamında yapıldığı takdirde önleyici bir yapıya sahiptir. Özellikle süt dişleri döküldükten sonra gelen kalıcı dişlerin istenen sırada bulunmasını sağlamaktadır. Elbette bu tedavi sadece bununla sınırlı değildir.

Yetişkin ortodonti uygulaması kapsamında yapıldığında ise estetik bir görünüm sağlanmaktadır. Ağız ve diş yapısında oluşan yamukluk, çarpıklık gibi durumlar kapsamında estetik kaygı oluşacaktır. Estetik kaygıyı gidermek adına metal diş teli uygulaması yaptırılarak istenen görünüm elde edilmektedir.

metal-dis-teli

Dişlerin Hiza ve Konumlandırılması Nasıl Oluyor?

Ortodonti tedavisi kapsamında tercih edilecek metal diş tellerinin, yanlış konumlanan dişlerin düzeltilmesindeki etkisi olduğu bilinmektedir. Peki yanlış konumda yer alan dişler ve yer düzeltme ne anlama geliyor? Dişler, belirli bir hiza ve düzen içerisindedir. Bakımın yapılmaması, beslenmenin düzensizliği, genetik faktörler ve vitamin, mineral eksikliklerine bağlı olarak dişlerde kayma görülebilir.

Bir diş çürürse yapısı değişecek, sonrasında da komşu dişleri eğmeye başlayacaktır. Dişlerdeki bu eğilmeler de zamanla artacağından dolayı konumlanmalar tamamen kayacaktır. Metal diş telleri de tam bu aşamada var olan konumları düzeltir ve dişlerin yeniden ideal düzene girmesini ve hizalanmasını sağlar.

Diş Arasındaki Boşluklar Nasıl Gideriliyor?

Dişlerin arasında boşluklar da görülebilir. Ayrık dişler, bakteri oluşumunu hızlandırırken görünüm itibarıyla da pek istenmez. Günümüzde her yaştan birçok kişi güzel bir gülüşe sahip olmak ister. Ancak dişlerde meydana gelen ayrılmalar, yamukluk ve çarpıklıklar bunun önündeki en büyük engeldir. Diş teli tedavisi ile dişler arasındaki boşluklardan kurtulmak da mümkündür. Doğru hekim ve doğru tedavi, başarılı sonuçlar verecektir.

Diş Teli Kaç Saatte Takılıyor?

Diş teli takılması süreci hastaya ve diş hekimine göre değişiklik gösterir. Aynı zamanda bu uygulama iki farklı şekilde yapılmaktadır. Hastanın ilk etapta metal diş teli tedavisi için üst çeneye uygulama yapılır. Buraya yapılan uygulama 30 dakika kadar sürecektir. Ancak ikili uygulama yapılacak 30 dakika – 1 saat arasında süreç tamamlanacaktır. Çoğu zaman bu kadar uzun bir süre bile gerekmeyecektir.

Metal Diş Telinin Diğer Tellerden Farkı Nedir?

Ortodonti bağlamında farklı tedavi yöntemlerinden bahsedilebilir. Diş teli konusunda da farklı materyaller kullanılabilir. Fakat yapılan araştırmalara ve çevrenizdeki kullanımlara da baktığınızda metal diş telinin sık kullanıldığını göreceksiniz. Bunun sebeplerinin başında diş tellerinin dayanıklı ve uzun ömürlü kullanılabilmesi bulunmaktadır. Bu yüzden metal diş telleri ön plana çıkacaktır.

metal-dis-teli

Kısaca metal diş teli avantajları şu şekilde sıralanabilmektedir:

Dayanıklılık
Maliyet
Görünümdeki Alternatifler
İleri Düzey Çarpıklıkları Gidermesi
Kolay Ulaşılabilir Olması

Dayanıklılık

Bilindiği üzere metal, bir hayli dayanıklı bir materyaldir. Haliyle de kullanım ömrü uzun, etkisi fazladır. Diş teli tedavisi uzun süreli bir tedavi modeli olduğundan dolayı kullanılan materyalin bu süre boyunca herhangi bir problem çıkarmaması beklenir. Metal diş telleri de bu beklentiye başarıyla cevap verir.

Maliyet

Dayanıklılığın yanı sıra bir diğer önemli fark maliyettir. Üretim sırasındaki malzemelerden de dolayı şeffaf plakların maliyeti daha yüksek olmaktadır. Halihazırdaki metal diş tellerinin başarısı ise yıllardan beri kanıtlanmıştır. Bu yüzden metal diş telleri, ekonomik bir çözüm aracı olarak kabul edilir.

Görünümdeki Alternatifler

Metal diş teli kullanımında en büyük olumsuzluk görünümde meydana gelmektedir. Özellikle genç/ ergenlik dönemi hastaların tel kullanmaktan utandıkları görülmektedir. Yetişkinler bu durumu gereksiz ve yanlış olarak bulsa da ergenliğin getirdiği yüksek düşünce ve dikkat durumundan dolayı normal karşılanır. Sağlık önemlidir ve tel kullanılmaması halinde ilerleyen yaşlarda oluşacak görüntü, emin olun tellerden daha kötü bir görünüm yaratacaktır. Ayrıca tüm bunların dışında kullanılabilen estetik diş telleri de seçenek olarak hastalara sunulmaktadır.

İleri Düzey Çarpıklıkları Gidermesi

Ortodonti tedavileri her hasta için farklı yöntem şeklinde ortaya çıkacaktır. Metal diş teli tedavisi diğer yöntemlere nazaran daha etkilidir. Çünkü metal olmasından dolayı ileri düzey çarpıklıklarda bile düzeltici etkisi vardır. İnvisalign şeffaf plaklar gibi yetersiz kalacak yöntemler karşısında metal diş teli uygulanabilmektedir.

Kolay Ulaşılabilir Olması

Ortodontistler tarafından tüm ortodonti yöntemleri uygulanabilmektedir. Fakat metal diş teli tedavisi diğerlerinden farklıdır. Geleneksel ortodonti tedavisi olmasından dolayı kolay ulaşılabilir yapıya sahiptir. Neredeyse her muayenehanede uzman olduğu müddetçe uygulanabilmektedir.

Metal Diş Teli Nasıl Yapılır?

metal-dis-teli
Metal Diş Teli

Metal diş teli tedavisi uygulanacak hasta çocuk ya da genç yaştaysa yanında bir ebeveyni ile birlikte gelmeleri ya da refakatçiye sahip olmaları gerekir. Uzmanlar olarak tavsiye ettiğimiz durum ise tedavi sırasında hastanın yalnız kalmaması gerektiğidir.

  • İlk aşamadaki muayenede ciddi bir işlem yapılmamaktadır. Hastanın ağız ve diş yapısının metal diş teline uygun olup olmadığı saptanır. Bunun dışında eğer ihtiyaç varsa diş teli hakkında genel bilgi verilir. Ağızda yer alan diğer problemlerin giderilmesi de ilk muayene kapsamında gerçekleşmektedir.
  • Öncelikli olarak ağız içi taramalar yapılır ve özel bir model çıkarılır. Dijital ortodonti kapsamında gerçekleşen ölçü alımları sırasında herhangi bir acı sızı hissedilmez. Aksine maksimum verim alınacaktır.
  • Klasik yöntemde her dişin üzerine braketler yerleştirilir. Yerleştirme aşamasında özel bir yapıştırıcı kullanılır. Sonrasında da bu braketler arasına tel geçirilir. Farklı bir yöntem aşamasında ise braketler kalıplara yapıştırılıp hazırlanır. Doğrudan ağıza geçirilerek işlem hızlanmaktadır.

Sanılanın aksine yukarıda bahsedilen tedavi aşamaları sırasında herhangi bir şekilde ağrı, acı ya da sızı hissedilmez. Oldukça kısa bir zaman dilimi içerisinde gerçekleşir bundan dolay ağrı eşiğinizi aşmadan süreç tamamlanacaktır. Elbette ki bu durum, uzmanın tercih edeceği duruma bağlı olarak gerçekleşecektir.

Her zaman bu duyguların yaşanması beklenmemektedir. Alanında uzman olmayan kişilere başvurulduğu durumlarda beklenmeyen birçok komplikasyonla karşılaşmak olasıdır. En önemli durum tedavinin gerçekleşeceği alanın genel anlamda steril, hijyenik olmasıdır. Eğer tedavi aşamaları, ağrı hassasiyeti ve diğer konularda sorularınız varsa muayenehanemizi ziyaret etmeyi unutmayın. Randevu alarak gerekli sorularınızı iletebilir, doğru ve kısa sürede cevap bulabilirsiniz.

Metal Diş Teli Fiyatları

Güncel diş teli fiyatları uygulanan şehir, uzman ve hastanın durumuna göre de değişiklik göstermektedir. Özellikle internet üzerinde belirtilen fiyatlandırmalar gerçeği yansıtmamaktadır. Doğru fiyatlandırmalar hakkında bilgi sahibi olabilmek için doğrudan randevu alarak kontrol sonrası bilgi almanız daha doğru olacaktır.

Metal Diş Teli Hakkında Merak Edilen Sorular

Hastaların tedavi öncesi merak ettiği sorular oldukça fazladır. Dr. Yasin Akgül muayenehanesine de hastaların bu tarz soruları sık sık yönelttiği görülmektedir. İşte, sık sorulan sorular ve cevapları.

1 – Metal Diş Teli İyi mi?

Metal tel uygulaması oldukça memnuniyet oranının yüksek olduğu bir yöntemdir. Diş telinin iyi olduğu hastalar tarafından da vurgulanmaktadır. Yalnız yanlış doktor ve muayenehane seçiminden dolayı önermeyen hastaların varlığı da mevcuttur. Ancak ileri düzey çarpıklık ve diş yamukluğuna sahipseniz gönül rahatlığıyla yaptırabilirsiniz.

2 – Metal Diş Teli Kaç Yaşında Takılır?

Hastaların diş teli tedavisi yaptırabilmesi için önünde uzun bir süre bulunmaktadır. Alt yaş sınırı bulunmakla birlikte üst yaş sınırı nerdeyse yoktur. Sadece hastanın ağzında eksik diş sayısı çok değilse yaptırılabilir. Diğer hastalıkları da göz önünde bulundurularak 40-50 yaşında dahi uygulama yaptırılabilmektedir.

3 – Metal Diş Teli Zararlı mı?

Hayır. Diş teli uygulaması yapılırken ya da taktıktan sonra bir zararı bulunmamaktadır. Zararlı bulunmadığı için çocuklarda ağız bakımı ve diş sağlığı yöntemleri arasında da yer almaktadır. Sadece bu tedavi sırasında dar-küçük ağız yapısına sahip hastaların yanaklarında küçük yaralar oluşturabilir. Bu da kısa sürede geçecektir.

4 – Metal Diş Teli mi Şeffaf mı?

Diş hekimi tarafından önerilerde bulunulsa da hastalar eğer estetik diş kaygısı güdüyorsa şeffaf diş teli yaptırmalıdır. Yalnız metal diş teli ile şeffaf olan arasında ciddi bir fark yoktur. Şeffaf olanda sadece braketlerde estetik bir yapı vardır. Yine de dışarıdan fark edilmeyen estetik bir tedavi olmak isterseniz şeffaf olanı kullanabilirsiniz. Uygulama ve tedavideki tek farklılık görünümleri olacaktır.

5- Lingual Diş Teli ile Metal Braket Farkı Nedir?

Metal diş teli tedavisi dişin üstüne ve arka kısmına (iç alana) yapılabilmektedir. Eğer tel tedavisi estetik durumlardan dolayı dişin iç kısmına yapılırsa buna lingual diş teli denmektedir. Uygulama sırasında kullanılan malzemeler ve yöntem benzerdir. Aralarındaki tek fark braketlerin hangi yöne doğru yapıştırıldığıdır.

×