Görünmeyen Diş Teli Yaptırmanın 5 Avantajı

Görünmeyen diş teli kullanımı, ortodontik tedavi esnasında en sık uygulanan yöntemlerden birisidir. Çarpık ve yamuk dişlerde düzelme sağlamak için görünmeyen diş telleri kullanılmaktadır. Metal diş teli nedir konusunda yaygın bilgiye sahip olunsa da bahsedilen bu yöntem hakkında bilgiler sınırlıdır. Lingual diş telleri olarak da bilinirler ve diş teli tedavisinde kullanılırlar. Diş telleri dişlerin iç/arka kısmına uygulanır ve ağız yapısına uygun bir düzeltme sağlanır.

Görünmeyen diş teller takıldıktan sonra klasik tel tedavisi uygulanmaya başlanır. Diş hekimliği mezunu olup lingual ortodonti konusunda uzmanlık kazanan hekim tarafından diş sağlığı kapsamında tedavi gerçekleştirilir.

Çarpıklık ve genel sıkıntılar yarıya indirilmiş şekilde görünmez diş teli tedavisi hastaya uygulanır. Görünmeyen diş teli kendi içerisinde farklı avantajlara sahiptir. Dişlerin iç kısmına uygulanan ve tedavi süresi klasik ortodonti tedavisi kadar olan bu uygulamanın avantajları hakkında bilgi sahibi olmak gerekir.

Hastalar Görünmeyen Diş Teli Kullanımı ile Hangi Avantajları Elde Eder?

Görünmez ya da görünmeyen tedavi yöntemi için daha fazla bilgiye sahip olmak amacıyla diş hekimi görüşmesi gerçekleştirilmelidir. Böylece hem süreç hakkında hem de avantajları hakkında detaylı bilgi sahibi olunabilir. Ortodontik tedavi olarak uygulanan lingual yönteminin avantajları sizler için düzenlendi. İşte, kendi içinde avantajlara sahip olan o uygulamanın faydaları.

1 – Estetik Görünüm Sağlar

Görünmeyen diş teli nasıl takılır konusunda bilgi sahibiyseniz, size estetik anlamda katkı sağlayacağını tahmin edebilirsiniz. Klasik ortodonti tedavisinde metal braketler dişin ön yüzeyine uygulanmaktadır. Bu uygulamada özellikle çocuklar ve ergenler için estetik kaygılar meydana gelir. Eğer siz de bu tarz kaygılara sahipseniz, bahsedilen bu uygulamayı tercih edebilirsiniz.

Dişin iç kısmına uygulanmasından ötürü porselen diş teli gibi görünmez ve kişilerde kaygı yaratmaz. Hiçbir şekilde karşıdaki bireyin sizin tel tedavisi gördüğünüzü anlaması mümkün olmaz. Günlük yaşamınıza devam ederken estetik anlamda kaygı yaşamadan dişlerinizi sağlıklı bir yapıya kavuşturabilirsiniz.

2 – Metal Diş Teli ile Aynı Performansı Gösterir

Günümüzde ortodontik tedaviler kapsamında farklı yöntemlerden bahsetmek mümkün. Yalnız hastalar tarafından var olan bu farklı yöntemlere karşı bazı kaygılar oluşmaktadır. Metal diş teli kadar iyi sonuç verir mi, görünmeyen diş teli tedavisi nedir gibi araştırmalar bu yüzden oluşur. Metal diş teli dişlerin düzelmesinde oldukça etkilidir. Ancak bu lingual ortodontik uygulamasının daha kötü olduğunu anlamına gelmez.

Lingual diş teli ile metal braket ile aynı performansı alabilirsiniz. Uzman diş hekimi tarafından dişlerin yapısına ve durumuna göre braketler yerleştirilir. Metal brakette olduğu gibi dönem dönem kontroller sağlanır. Diş kontrolü esnasında gereken aşamalarda doktor tarafından müdahale gerçekleştirilir. Tedavinin sonucunda metal braketlerde olduğu gibi gülüş estetiği elde edebilirsiniz.

3 – Görünmeyen Diş Teli Tedavi Süresi Uzun Değildir

Görünmeyen diş teli kullananlar tarafından da özellikle belirtilen bir husustur. Diş teli tedavi süresi lingual uygulamada farklılık göstermez. Klasik bir ortodontik tedavide olduğu gibi sabırlı olmanız yeterli olacaktır. Dişlerinizin durumuna ve yaşınıza da bağlı olarak  6 ay – 1 sene içerisinde değişimi görebilirsiniz. Süreci ekstra uzatmaz, bahsedilen bu teller dişin arka kısmında da dişlerinizin şekil almasını sağlar.

4 – Dudak ve Ağız Yaralanmalarının Önüne Geçer

Ortodontik tedavi sırasında metal braketler özellikle çocuklarda olmak üzere hastalarda yaralanmalara sebep olabilir. Diş eti ve yanak kısımlarında braketler aşınma yaratabilir. Bununla birlikte çocuk oyun çağında ise düşme durumlarında yaralanma oluşabilir. Tüm bunları yok eden uygulama görünmeyen diş teli tedavisi olarak karşınıza çıkacaktır. Dişin iç kısmında bulunması diş etleri ve yanaklara erişimi engeller. Aynı zamanda düşme gibi durumlarda diş teli dudağa batmaz.

5 – Görünmeyen Diş Teli Fiyatları Klasik Ortodonti Yöntemleri Gibidir

Diş teli fiyatları kendi içerisinde belirli etkenlere bağlı olarak belirlenmektedir. Lingual diş teli fiyatları 2022 yılında metal diş teli ücretlerinden farklılaşmamaktadır. Şeffaf diş teli fiyatları olarak da araştırılan bu yöntemin ücretleri için diş hekimine başvurmak en doğru yöntem olacaktır.

Güncel görünmeyen diş teli fiyatları 2022 yılının son aylarında uygulanmaya devam etmektedir. Bahsedilen bu uygulamanın ücreti sadece şeffaf plak ile kıyaslandığında değişiklik gösterecektir. Klasik diş teli ile benzer bir sürece sahip olmasından dolayı fiyatları cebinizi zorlamayacaktır.

Siz de görünmeyen diş teli nedir, nasıl uygulanır, diş yapım buna uygun mu diye düşünüyorsanız muayenehanemizden randevu alabilirsiniz.