En İyi Diş Teli Fırçaları Hangi Özelliklere Sahiptir?

Diş teli fırçaları, arayüz fırçası olarak da adlandırılmaktadır. Ortodonti tedavisi sırasında diş tellerinin arasına erişebilmek ve diş hijyeni sağlamak amacıyla kullanılır. Bahsedilen bu diş fırçaları klasik diş fırçasından oldukça farklıdır. Görece düz bir ucu bulunur. Arayüz fırçası bakım için zorunlu kullanımda olmalıdır. Aksi takdirde diş eli ve braketleri temizleme tam olarak sağlanamaz. Daha derinlemesine diş temizliği adına doktorlar tarafından önerilmektedir.

En iyi diş teli fırçaları dental sağlığı düşünülerek özellikle üretilmektedir. Diş fırçası seçimi yaparken bazı özelliklere dikkat ederseniz diş ve ağız sağlığı için daha doğru seçim yapabilirsiniz. Arayüz fırçası kullanmadan önce diş hekimi tavsiyesi alabilirsiniz. Yalnız diş hekimi tarafından verilen fırça ile kalmak zorunda değilsiniz eczanelerde farklı markalara ait daha iyi fırçalar da satılmaktadır.

Arayüz Fırçası Kullanımı Zorunlu mu?

Ortodonti tedavisi sırasında hastaların diş yapısı ve çevresinde normale nazaran daha fazla besin birikmesi olur. Besinlerin tutunabileceği alanların çoğalması bu durumun sebebidir. Klasik diş fırçaları sahip olduğu kıl ve yüzeyinden dolayı braket ve tellerin arasına nüfuz edemez.

Oluşan bu olumsuz durum eğer kontrol edilmezse ilerleyen zamanda diş çürüğüne ve lekelenmelere sebep olmaktadır. Diş teli fırçaları ya da diğer ismiyle arayüz fırçaları bu yüzden bulunmaktadır. Hastanın diş telleri takıldığı ilk andan itibaren kullanması zorunludur. Aksi takdirde normal fırça ile ne kadar temizlendiği düşünülse de istenen düzeyde temizlik sağlanamaz.

Arayüz Fırçası Kullananlar Nelere Dikkat Etmeli?

Diş teli fırçaları genel fırçalama sırasında sürekli olarak kullanılmalıdır. Diş teli kullananlar günde iki değil, daha fazla fırçalama yapması gerekir. Mümkünse her yemek yeme sonrası dişlerin fırçalanması doğru olacaktır. Normal diş fırçası ile fırçalama yaptıktan sonra ya da önce arayüz fırçası ile temizlik yapılmalıdır.

İlk defa diş teli fırçaları ile karşılaşan hastalar kontrol ederken zorluk çekebilmektedir. Fırçayı diş etinize dik şekilde tutarken dikkatli olmalısınız. Kontrolsüz bir şekilde kuvvet uygularsanız diş etinize zarar verebilir, kanamaya neden olabilirsiniz. Nazik hareketler ile özellikle dişlerin birleşim noktalarını temizlemelisiniz.

Diş Teli Fırçaları Hangi Özelliklere Sahip Olmalı?

En iyi diş teli fırçası belirli özellikleri ile göze çarpmaktadır. Dişlerinize iyi gelecek olan arayüz fırçası ince bir yapıya sahip olmalıdır. Ne kadar ince bir fırça olursa dişlere ve braketlere erişiminiz o denli artacaktır.

İnce diş teli fırçaları kadar bu fırçaların birleşim noktalarının hareketliliği ve kalitesi önemlidir. Ara yüz fırçası ne kadar hareketli kullanılabilirse dişler arasında ve braketlere daha rahat erişim sağlanır. Fakat bu hareketin fırça ile plastik kısım arasında aşınmaya neden olmaması gerekir. Aksi takdirde ara yüz fırçası kısa sürede kırılacaktır.

Normal diş fırçalarında olduğu gibi bu fırçalarda da uç kısımları ne çok sert ne de çok yumuşak olmalıdır. Genelde ara yüz fırçaları sert bir yapıya sahiptir. Ancak çok sert fırçaların diş etlerinize zarar verme olasılığı çok yüksektir. Sertlik ve yumuşaklık orta seviyede olduğunda en iyi fırçayı elde etmiş olacaksınız.

Diş Teli Fırçaları Sadece Ortodonti Tedavisinde mi Kullanılır?

Her ne kadar diş teli fırçaları olarak bulunsa ve bunun için üretilmiş olsa da diş teli kullanmayan bireyler de tercih edebilir. Özellikle diş ipi kullanmakta zorluk çeken kişilere doktor tarafından önerilebilmektedir. Bahsedilen bu fırçaları herhangi bir hekim önerisi olmadan eczaneden alabilir, kullanabilirsiniz. Dişlerinizi bu fırça sayesinde daha iyi temizleyebilirsiniz.

Diş Teli Arayüz Fırçası Ne Kadar Kullanılmalı?

Diş teli tedavisi kapsamında diş tel fırçası kullanıyorsanız tedaviniz bitene kadar kullanmaya devam etmelisiniz. Ortodontik tedavi sonlandıktan sonra dişlerinizde temizleme yapılacaktır. Var olan partiküller böylece dişten uzaklaştırılacaktır. Temizleme sonrası normal diş fırçanız ile fırçalama yapmaya devam edebilirsiniz.

Arayüz Diş Fırçası Numaraları Ne Anlama Gelir?

Mevcut diş teli fırçaları numaralandırılmaktadır. Var olan numaralar diş fırçasının inceliğini belirlemektedir. Her marka uygulamamakla birlikte tercih eden markalar da kendi içerisinde özelliklere barındırarak kullanmaktadır. Kimi durumlarda büyük numaralar daha ince olurken kimi markalarda tam tersi durum görülebilir. Eczane ya da diş hekiminizden alacağınız bilgiye göre numara seçmelisiniz.

Arayüz Fırçası En İncesi Daha İyi Sonuç Verir mi?

Diş teli fırçaları uç kısımları ne kadar ince olursa o kadar iyi olacaktır. Temel sebebi braketlerin çevresine müdahale alanı daha geniş olacaktır. Bununla birlikte fırça sayesinde tellerin alt kısımlarına girebilirsiniz. Diş teli fırçaları ile rahat hareket etme olasılığınız da artar, telinize herhangi bir şekilde takılmaz.