Invisalign Şeffaf Plaklar

Home Invisalign Şeffaf Plaklar

Invisalign şeffaf plaklar, günümüz tedavileri arasında tercih edilen bir yöntemdir. Kısaca Invisalign nedir sorusu için estetik ortodonti tedavisi denebilmektedir. Uzman ortodontistler tarafından gerçekleştirilen bu yöntem her yaştan bireye uygulanabilmektedir. Çünkü uygulamaya engel olabilecek herhangi bir unsur yoktur.

Dr. Yasin Akgül tarafından muayenehanemiz bünyesinde ortodonti tedavileri gerçekleşmeye devam ediyor. Bu tedavilerin başında da Invisalign bulunmaktadır. Şeffaf plak olarak da adlandırılan bu tedaviye her yaştan birey kabul edilebilmektedir. Ağız ve diş yapısında bir engel bulunmadığı müddetçe tedaviye başlanmaktadır. Eğer siz de diş yapınızdan memnun değilseniz, iletişime geçebilirsiniz.

Invisalign Nedir?

Kısaca Invisalign şeffaf plaklar, dişlerin yapısı ve görünümünde değişime neden olan tedavidir. Bu tedavinin diğer ortodonti tedavilerine kıyasla yeni olduğunu söylemek mümkündür. Ancak, bu tedavi 30 yıla yakın bir süredir uygulandığı için gerekli bilgiler elde edilmiştir. Ortodonti tedavisi kapsamında Invisalign tedavi yaygın olarak günümüzde uygulanarak dişlerin görünümünde değişime neden olmaktadır.

Invisalign Şeffaf Plaklar Nedir?

Invisalign şeffaf plaklar, en bilinen adıyla Invisalign yaklaşık 30 yıldır uygulanan güvenilir bir tedavi yöntemidir. Ağızda hiç tel bulunmadan ortodontik olarak Invisalign tedavisi yapılmasını sağlar. Hastanın dişlerini kaplayacak olan plak ile ortodonti tedavisi sağlanır. Şeffaf plaklar pratik takma ve çıkarma işlemine sahiptir. Aynı zamanda oldukça yumuşak yapısıyla kolay bir uygulama sağlayacak olan estetik tedavi aracıdır.

Invisalign Tedavisi Kimlere Uygulanmaktadır?

Hastalar tarafından ilk etapta şeffaf plak tedavisi hangi durumlarda uygulanacağı yönünde merak oluşturmaktadır. Invisalign yani şeffaf plak uygulaması günümüzde neredeyse her yaşa uygulanmaktadır. Çünkü tedavinin uygulanması adına özel bir beklenti, durum söz konusu değildir. Bu aşamada diş hekiminin de görüşü alınarak uygulamaya geçilebilmektedir.

1 – Çocuklarda Invisalign Şeffaf Plaklar

Çocuklarda diş yapısının bozulması sık görülen bir durumdur. Biberon kullanımı, parmak emme, beslenme ve genetik duruma bağlı olarak dişlerde çarpıklık oluşmaktadır. Çarpıklaşmanın erken yaşlarda önüne geçilmesi adına çocuklarda Invisalign tedavisi uygulanmaktadır. 5-6 yaşından itibaren özellikle Dr. Yasin Akgül tarafından çocuk ortodonti uygulaması gerçekleştirilmektedir.

2 – Gençlerde Şeffaf Plak Tedavisi

Estetik duruma önem verilen gençlik döneminde ortodonti tedavileri oldukça yaygındır. Ergenlerde/gençlerde estetik kaygıyı tamamen ortadan kaldırmak için şeffaf plak uygulaması uygundur. Çünkü bu uygulama sayesinde metal diş teli gibi dışarıdan görünen bir durum yoktur. Tam tersine bireyler şeffaf renkteki plaklar sayesinde dişlerinin düzelmesini sağlayabilmektedir.

3 – Yetişkinlerde Invisalign Tedavisi

İlerleyen yaşlarla birlikte toplum arasına karışan yetişkinler dişlerinin yapısından memnun değilse, Invisalign şeffaf plaklar takarak istediği görünüme kavuşabilmektedir. Dr. Yasin Akgül geçmişten günümüze özellikle yetişkinlere bu konuda yardımcı olmaktadır. Yetişkin Ortodonti tedavi süresince iş, okul ya da genel yaşamınız etkilenmeyecektir.

Hamilelerde Invisalign Şeffaf Plaklar Kullanılabilir mi?

Hamilelikte diş tedavisi oldukça dikkat edilmesi gereken bir konudur. Birçok tedavinin uygun görülmediği bu süreçte genellikle ortodonti tedavileri engel oluşturmayacaktır. Invisalign tedavisi gibi oldukça zararsız, ekstra işlem gerektirmeyen ortodonti tedavisi de yapılabilir. Doktor gözetiminde uygun bulunduğu takdirde hamileler ve emziren anneler ortodonti tedavisi görebilmektedir.

Invisalign Şeffaf Plak Tedavisinin Aşamaları Nelerdir?

 

Her tedavide olduğu gibi Invisalign şeffaf plaklar da belirli aşamaları içermektedir. Dr. Yasin Akgül, hastalara bu aşamalar hakkında bilgi vererek ilerlemektedir. Böylece herhangi bir kaygı oluşmadığı gibi hasta da süreç hakkında bilgi sahibi olmaktadır. Genel itibari ile aşamalar şu şekilde gerçekleşmektedir:

Tedavi Aşamaları Açıklamaları
I. Aşama: Hasta ile Görüşme Hasta ile ön görüşme yapılması Invisalign tedavisi için şart bir durumdur. Hastanın düşünceleri, duyguları ve ağız diş yapısına bağlı olarak hareket edildiğinden doktor ile ilk etapta görüşülmelidir.
 II. Aşama: Gerekli Ön Tedavilerin Yapılması Ortodonti tedavisi uzun süreli bir tedavidir ve Invisalign şeffaf plaklar başka tedavilere engel değildir. Ancak özellikle implant, diş çekimi ve dolguları gibi işlemler yapılacaksa tedavi öncesinde yapılmalıdır. Ön tedaviler tamamlandıktan sonra ortodonti tedavisi yapılmalıdır.
 III. Aşama: Invisalign Ölçüsünün Alınması Ölçülendirmeler her hasta için özel olacağından dikkatle yapılması gerekir. Invisalign şeffaf plaklar oluşturulması ve ağza tam oturması adına bu işlem gerçekleşmektedir. Ölçü alındıktan sonra işlemler hızlanarak ilerlemektedir.
 IV. Aşama: Şeffaf Plakların Teslimi Hazırlığı biten Invisalign şeffaf plaklar, hastalara teslim edilerek kullanım hakkında bilgi verilmektedir. Plakların hangi durumlarda çıkarılması gerektiği, nasıl temizleneceği gibi bilgiler verildikten sonra tedaviye başlanmıştır.
 V. Aşama: Kontrol Randevuları Her ne kadar Invisalign şeffaf plaklar hastalara teslim edilmiş olsa da uzman gözetimi gerekecektir. Dr. Yasin Akgül tarafından hastaların kontrolünü yapabilmek adına belirli aralıklarla randevular verilmektedir.

Invisalign Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Invisalign şeffaf plaklar belirli süre boyunca kullanılmalıdır. Ancak şeffaf plak tedavi süresi hakkında net bir bilgi vermek zordur. Çünkü her süreç hastaya özeldir. Özellikle:

 • Hastanın yaşı,
 • Kemik yapısı,
 • Dişlerindeki çarpıklık ve yamukluk durumuna göre tedavi süresi değişecektir.

En genel tanımı ile ortalama olarak şeffaf plaklar minimum 6 ay kadar uygulanmaktadır. Yalnız bu tedavinin süresi çarpıklığa bağlı olarak 1 seneyi de aşabilmektedir. Net süre bilgisi edinebilmek adına diş hekimine danışmak gerekir.

 • Invisalign Şeffaf Plaklar Nasıl Hazırlanır?

Diş hekimi Invisalign tedavisi için ağızdan ölçü alır. Bu bilgileri üç boyutlu tarama yöntemi ile bilgisayara aktarır. Bilgisayar üzerinde dişlerin hareketine dair senaryo elde edilir. Bu senaryolara göre tedavi rotası belirlenir. Üç boyutlu yazıcıdan istenen diş kalıpları çıkarılır. Elde edilen bu kalıpların üzerine esnek Invisalign şeffaf plaklar uygulanır. Invisalign tedavisi aşamalarında kat edilecek yol için her bir adıma uygun plak hazırlanır. Böylece tedavide kullanılacak plaklar hazırlanmış olur.

 • Invisalign Şeffaf Plaklar Nasıl Kullanılır ?

Invisalign şeffaf plaklar dişlerin üzerine oturtulur, dişleri kaplayarak ağızda bulundukları sürece dişleri istenen yöne doğru hareket ettirirler. Plağın kullanımı sadece ağıza yerleştirilmesi, yeme, içme, diş fırçalama, diş ipi kullanma gibi aktivitelerde çıkarma şeklindedir. Yani kişi plağını kendisi çıkartıp takabilir. Plağı bizzat kendisi günlük hayatının bir parçası olarak kullanır. Diğer taraftan gün içerisinde yemek ve içecek tüketme durumuna göre plakları çıkarmak gerekir. Invisalign tedavisi kapsamında plak varken gıda tüketilmemesi gerekir. Tüketim sonrası dişler fırçalanıp Invisalign şeffaf plaklar takılması gerekir.

Invisalign Ölçüsü Nasıl Alınır?

Günümüzde şeffaf plak ölçüsü farklı şekillerde alınabilmektedir. Çünkü teknolojinin gelişmesi bu alanda doğrudan etki yaratacaktır. Öncelikle geleneksel ölçülendirme yapılabilmektedir. Macuna benzer ve dişin şeklini alan bir malzeme ile dişler üzerine uygulama yapılır. Hasta acı ya da sızı hissetmez, dişlerin şekli oluştuktan sonra macun alınarak gerekli birime teslim edilir.

Diğer taraftan daha pratik ve teknolojik olmasından dolayı dijital ölçü alımları da alınmaktadır. İnsan sağlığına zararı olmayan ışınların gönderilmesi ile bilgisayar ortamında ağız yapısı ortaya çıkacaktır. Dişlerin yapısı dijital alanda oluşturulması ile şeffaf plak yapılması adına gerekli görüntü elde edilmektedir.

 • Ölçüler Alındıktan Sonra Tedavi Ne Zaman Başlar?

Ölçüler alındıktan sonra bilgilerin bilgisayara girilmesi ve kalıpların hazırlanma sürelerini göz önünde bulundurursak şeffaf plaklar yaklaşık iki hafta sonra elde edilir. Yani plaklar iki hafta sonra alınıp ağıza yerleştirilir ve tedaviye başlanmış olunur. Birkaç hafta içerisinde de Invisalign şeffaf plaklar ile sonuç alınmaya başlanır.

 • Şeffaf Plaklar ile Tedavi Süreci Nasıl İlerler?

Invisalign şeffaf plaklar normal ortodontik tedaviden farklı olarak kişinin kendisine özel olarak 3 boyutlu yazıcılar tarafından üretilir. Plaklar ağızda bulundukları sürece dişleri istenen harekete doğru yönlendirir. 15 günde bir plak değiştirilir ve her değişimde, yani her yeni plakta dişler istenen yöne doğru planlı bir şekilde ilerletilir. Tedavi süresince hastalar plakları çok rahat bir şekilde kendileri takip çıkarabilirler, oldukça basittir, bir plağı günde yaklaşık 20 saat kullanırlar, plağı kullandıktan yaklaşık iki hafta sonra bir sonraki adımın plağı kullanılmak üzere verilir.

Bu plağı yine aynı şekilde iki hafta boyunca günde 20 saat gibi bir süre ile takarak kullanırlar. Özellikle Invisalign şeffaf plaklar gece uyurken takılmalıdır. Günde en az 20 saate erişmenin temel yolu buradan geçer. Invisalign şeffaf plaklar ancak uzun süreli kullanıldığında fayda sağlayacaktır. Invisalign tedavisi ne kadar sürer noktasında kullanım aşamaları önemlidir. Eğer kısa sürede etki almak isterseniz dikkatle kullanmalısınız. Ortodonti uzmanı tarafından size belirtilen kurallara uymalısınız.

 • Invisalign Şeffaf Plaklar Kullanımında Tedavi Süresi Nedir?

Ortalama tedavi süresi, problemlerin yaklaşık %60’ı sekiz ila on ayda biter. Kalan %40 ise on iki ila on dört aylık tedavilerle sonlanabiliyor. Maksimum 16-18 ay süren ender durumlar da var. Şeffaf plak Invisalign tedavisi kişisel bir tedavi olduğundan farklılık gösterecektir. Estetik diş hekimliği kapsamında uygulama yaptıracağınız Invisalign şeffaf plaklar hakkında kullanım süresi doktorunuz tarafından belirtilecektir.

 • Invisalign Şeffaf Plaklar Kullanımının Sabit Braketlere Göre Avantajları Nelerdir?

Plağın diş tellerine göre avantajları çok fazladır. Invisalign tedavisi avantajları şu şekilde sıralanabilir:

 • Yapılan bütün hareketler üç boyutlu simülasyonlarda öncelikle belirlenir. Ondan sonrasında istenmeyen bir hareket oluşma miktarı oldukça düşüktür, riski yoktur, yapılan çalışmalarda tellere göre dişlere daha az zarar veriyor yada daha çok zarar veriyor diye bir bulguya rastlanmamıştır. Ortodontik tedavi sonrası ve öncesinde diş tellerinden farkı yoktur.
 • Oldukça şeffaftırlar, estetik bir görünümleri vardır, dışardan bakılınca kullanıcının tedavisinin sürüp sürmediği, tedavi olunduğu yada tedavinin hangi sürecinde olunduğu anlaşılamaz.
 • Hastanın kendine özgü birebir üretildiği için problem yaşanmaz. Sosyal yaşantıyı sekteye uğratmaz, Invisalign şeffaf plaklar kullanan biri toplum içindeki gülme konuşma gibi doğal davranışlarını rahatlıkla sürdürebilir. Konuşurken ağzını eliyle kapatmaz. Resim çekilirken telleri gözükmesin diye gülmemezlik yapmaz, hayatin doğal akışında rahatlıkla yaşama devam eder, bir tedavi süreci içindedir ama yaşam kalitesi düşmez.
 • Yemeklerde çıkarılabildiği için rahatlıkla istenen her şey yenebilir, tellere göre Invisalign tedavisi en büyük avantajlarından biri budur.
 • Diğer büyük avantajı temizlik çok daha kolaydır. Tellerde dişlere giren besinleri temizlemek zorken Invisalign şeffaf plaklar çıkarılabildiğinden, kullanıcı rahatlıkla tüm dişlerini temizleyebilir.
 • Estetik görünümüyle sosyal yaşantıyı etkilememesi ve çıkarılabilmesiyle istenen yiyeceklerin tüketilip diş hijyeninin rahatlıkla sağlanabilmesi plak kullanımının en büyük avantajlarıdır.
 • Invisalign tedavisi sürecinde muayenehanemize gelindiğinde plak değişimleri kısa sürede yapılır, metal braketlerdeki gibi tel ayarı, sıkılaştırılması, değişimi gibi tedavi uygulamaları olmayacağı için muayenehanede geçen süre tellere göre oldukça azdır.
 • Seyahat sırasında sürdürebilen bir süreç olarak  şeffaf plak Invisalign tedavisi gösterilebilir. Eğer ortodonti uzmanı tarafından tedavi elveriyorsa hastaya birkaç plak verilip süreç kendisinin eline verilebilir, muayenehaneye geliş süresi azalır, tedavi uygunsa Invisalign şeffaf plaklar hasta arka arkaya kullanabilir.
 • Invisalign şeffaf plaklar bilgisayar teknolojisi ile üretildikleri için istenmeyen bölgelere gereksiz kuvvet uygulamaz, istenen bölgelere gerektiği kadar kuvvet uygularlar.

Invisalign Şeffaf Plaklar Kullanımının Dezavantajları Nelerdir?

Şeffaf plak kullanıcıları plağı ilk taktıklarında tükürük salgısında bir miktar artış olabiliyor, alışma sürecinde peltek konuşma görülebiliyor. Fiyat olarak sabit braketlere göre Invisalign tedavisi daha maliyetli olmasını da bir olumsuzluk olarak sayabiliriz. Ancak bunun dışında Invisalign şeffaf plaklar olumlu bir tedavi süreci olarak bulunur.

Şeffaf Plak Kullanımı İle Diş Teli Kullanımı Arasındaki Farklar Nelerdir?

Invisalign Tedavisi Metal Braketler
1 . Şeffaf plak kullanıcısı diş hekimine bağlı değildir, bağımsız bir Invisalign tedavisi sağlanır. Ekstra doktor hekimi gerekmez. 1 . Tel kopması ve çıkma gibi durumlar gözlemlenir. Bu gibi durumlarda hekime gidilir ve tel yerine yerleştirilir.
2 . Estetik tedavi olmasından dolayı hastaların tedavi süresi konusunda sorun yaşanmaz. Hastalarımız Invisalign tedavisi kapsamında bu noktayı dert etmez. 2 . Metal braketler dışarıdan fark edilir. Bu yüzden estetik kaygıyı beraberinde yaratabilmektedir. Hastalar sık sık tedavinin ne zaman sonlanacağını merak eder.
3 . Şeffaf plakların diş etine ya da yanak bölgesine baskı yaratması mümkün değil. Baskı yaratmadığı gibi yara da oluşturmaz. Konforludur. 3 . Telin olası bir kırılma durumunda diş etini yaralama olasılığı yüksektir. Batma, yaralanma ve rahatsız etme yaşanılabilir.
4 . Çocuklar tarafından gönül rahatlığı ile Invisalign tedavisi yapılabilir. Olası olumsuz durumlara karşı beklenmedik olaylar yaratmaz. 4 . Çocuklara uygulanabilir olsa da olumsuz durumları vardır. Düşme ve hareket etmeye bağlı olarak diş etlerinde yaralanma oluşabilir.
5 . Her yaşta bireye Invisalign şeffaf plaklar uygulanabilmektedir. Çocuk, ergen ve yetişkin fark etmez. 5 . Metal braketlerde her yaştan bireye uygulanabilir. Ancak çocuklarda çok pratik olmamasından dolayı tercih edilmez.

Diş Teli Tedavilerine Kıyasla Şeffaf Plakları Önerir misiniz?

Ortodontik Invisalign tedavisi müdahalelerimi ben %80 şeffaf plaklarla yapıyorum, hastalardan talep görüyor ve hastalarım memnun, benim öncelikle tercihim bu oluyor, dijital teknolojiler hızlıca diş hekimliğine entegre olmuş durumda, bundan uzak kalmanın anlamı yok, üç boyutlu kusursuz analizler yapılıyor , bunu uygulamayı gerekli ve faydalı görüyorum.

Hastaların kendilerinin tellerle kıyaslamaları söz konusu değil haliyle, bizim muayenehanemizde gözlemlediğimiz Plak kullanıcıları tedavileri olurken çevrelerindeki insanların tedavinin farkında olmadıklarını görüyoruz. İki haftada bir plak değiştiği için herhangi bir koku, rahatsız edecek herhangi bir yönü yok.

Estetik ve hijyenik bir şekilde kolay kullanımlı bu tedaviyi sürdürebiliyorlar. Çok önemli görüşmelerinde plakları çıkarabiliyorlar, günde birkaç saat çıkarma haklarını özel durumlarda kullanabiliyorlar.

Ortodontik tedavi gören kişilerin tedavi sonuna kadar resimlerinde, sosyal medya hesaplarında gülmediklerini görüyoruz, şeffaf plak kullanıcılarının görsel anlamda endişeleri olmuyor, rahatlıkla gülüp konuşabiliyorlar, fotoğraflarda rahat davranabiliyorlar. Bu yönüyle de sosyal yaşantıyı kesintiye uğratmayan bir tedavi yöntemi. Kayıtlara göre dünya üzerinde on milyon insan şeffaf plaklarla tedavi almış ve sonuçlar çok olumlu.

Şeffaf plak Invisalign tedavisi dişleri ideal pozisyona taşıyan kolay, estetik ve sağlıklı bir metod. Bu yüzden bende genel olarak tedavi uygulamalarımda şeffaf plakları kullanıyorum. Siz de alt çene, üst çene ve genel diş sorunlarınız için muayenehanemiz ile iletişime geçin. İster Invisalign tedavisi ister diş teli tedavisi hakkında detaylı bilgi alarak sürece başlayabilirsiniz.

Her yaş grubunda rahatlıkla kullanılabilir. Invisalign kullanımında yaş sınırı yoktur. Çocuklar, gençler ve yetişkinler şeffaf plak kullanabilir. Önemli olan hekim ile işbirliği içinde düzenli olarak plağın kullanılmasıdır.

Şeffaf plak kullanılırken hekimle işbirliği içinde olunmalı, plak düzenli bir şekilde kullanılarak ağızda bulundurulmalıdır. Plağın esnek yapısı gereği aşırı sıcak içecek tüketilmemelidir. Plak ısıdan dolayı esneyerek formunu kaybedebilir.

Tedaviye başlamadan önce diş muayenesi olup dişlerde gereken dolgu işleminin, diş taşı temizliğinin, çürüklerin temizlenmiş olması, ağız bakımının yapılmış olması gerekir. Tedaviye başlandıktan sonra bu gibi işlemler yapılmaz. Ancak implant gibi protetik işlemler tedavi sonrasına bırakılır.

Aşırı çay, kahve, sigara tüketimi plaklarda sararma yapabilir. Fakat plaklar 15 gün sonra değiştirildiği için renginin düzeltilmesi gibi bir çaba gerekmez. Oysa sabit ortodontik tedavide ücret vererek seanslarda dişlerinizi temizlenmesinin gerektiği durumlar olabilir.

Önceden Invisalign daha maliyetli bir tedavi yöntemiydi. Sadece bir firma bu işi yapıyordu, daha pahalı idi, bugün fiyatlar daha uygun, ulaşılabilir düzeyde bir maliyeti var. Yine de tellere göre daha maliyetli ama arada uçurum yok.

Hastaların Invisaling Şeffaf Plak Yorumları Nasıl?

Hastalar tarafından internet üzerinde Invisalign şeffaf plaklar hakkında çeşitli yorumlar yapılmaktadır. Yapılan yorumların özellikle uzman yani muayenehaneye göre değiştiği görülmektedir. Eğer hasta diş hekiminden memnun ise tedaviden de genel olarak memnun kalmaktadır. Çünkü diğer ortodontik tedaviler ile kıyaslandığında estetik olması, olumsuz yorumları ortadan kaldırmaktadır.

Güncel Invisalign Fiyat 2024 Bilgisi

Her geçen gün ortodonti tedavi ücretleri değişmektedir. Invisalign ücretleri adına da net bir bilgi vermek oldukça zordur. Tedavi süresi, kullanılan malzeme maliyeti ve muayenehanenin bulunduğu şehir fiyatları etkilediği görülmektedir. Tüm bunlar düşünüldüğünde güncel Invisalign şeffaf plaklar için teklifi doğrudan diş hekiminden almak gerekir.

Invisalign Doktor Sitesi ve Tedavisi için İletişime Geçin!

Invisalign şeffaf plaklar hakkında daha fazla bilgi edinmek, detaylar hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız Dr. Yasin Akgül sitesine göz atabilirsiniz. Diğer taraftan bahsi geçen Invisalign şeffaf plaklar tedavisi adına da muayenehanemizle iletişime geçebilirsiniz. Böylece siz de kısa sürede estetik bir gülüşe, özgüvene sahip olabilirsiniz!

 

×