Şeffaf Diş Plağı Tedavisi Nasıl Yapılır?

ortodontik-tedavi-nedir-ne-kadar-surer

Diş plağı nedir? Diş yapılarındaki görüntü bozukluğunun düzeltilebilmesi için plak tedavisi uygulanır. Diş plaklarının yapısı kullanım yöntemleri diş hekimleri tarafından belirlenir. Kullanılan her plak dişlerde 0.05 mm hareket oluşturur. Dişlerin mevcut yerlerinden hareket etmesi ve istenilen estetik görüntünün oluşturulmasını sağlaması için diş plağı 15 gün boyunca kullanılır.

15 sonunda diğer plağa geçilerek tüm dişlere uygulanmaya ve hedeflenen estetik görüntüye ulaşılmaya çalışılır. Bununla birlikte diş tedavilerinde farklı plak çeşitleri kullanılabiliyor. Bu sebeple en çok kullanılan ve tercih edilen ise şeffaf plaklardır. Peki, diş plağı tedavisi nasıl yapılmaktadır? Gece plağı zararları var mıdır?

Şeffaf Plak Tedavileri Nasıl Yapılmaktadır?

dis-plagiŞeffaf plak tedavisi dişlerdeki çapraşıklıkları istenilen oranda düzeltilmesini sağlayan bir tedavi yöntemidir. Tedavi boyunca kullanılacak plak sayısı farklı olabiliyor. Bu sebeple şeffaf plakların her birisi ortalama 14 gün boyuncu ve günde ortalama 18 – 20 saat takılır. Böylece bu süre içerisinde diş plağı şeklini almaya başlar.

14 gün sonunda tekrar yeni plaklar hazırlanır ve yeni plaklar kullanılarak dişlerin biraz daha hareket etmesi sağlanır. Bu yöntem devam ettirilir ve belirli bir süre sonunda dişlerin istenilen düzene gelmesi sağlanır. Tüm bunların yanında tedavide kaç adet plak kullanılacağı ve tedavinin ne kadar süreceğine diş hekimi karar vermektedir.

Tedavi öncesinde eğer hastanın diş beyazlatma, diş taşı temizliği, kanal tedavisi ve implant tedavisi gibi uygulamaların yapılması gerekiyor olabilir. Bu durumda tedavinin gidişatını olumlu yönde etkilemektedir. Peki, diş plakları nasıl hazırlanır?

Şeffaf Plakların Üretimi Aşaması Nasıldır?

Diş hekiminin tedavi öncesinde yapmış olduğu muayene sürecin nasıl ilerleyeceğini belirler. Bununla birlikte diş tedavilerinde hastanın diş ölçüleri özel silikon malzemeler ile kalıp oluşturularak alınır. Ayrıca, bilgisayar sistemleri ile görüntülüme yöntemi ile ölçüleri alınır. Alınan ölçüler dijital ortama aktarılır. Çoğu zaman yurtdışında üç boyutlu modelleme sistemleri ile üretilmesi sağlanır.

Gerekli tüm ölçülerin alınmasından sonra üretim ve hastada kullanım süresi yaklaşık 5 -6 hafta sürüyor. Hastalar, diş hekimiyle beraber hayal etmiş olduğu gülüş tasarımının çalışmasını yaparak tedavinin ona göre ilerlemesini sağlıyor. Peki, diş plağı neden takılır? Estetik diş hekimliği neden diş plağı takar?

Diş Plağı Neden Takılır?

dis-plagiPlak tedavisi nedir? Özellikle kamusal yerlerde çalışan, medya ve sanat dünyasında iş yapan kişiler tercih etmektedir. Çünkü genel olarak dışarıdan farkına varılmaksızın etkili ve hızlı bir diş yapısı düzeltme tedavisi isteyen kişiler diş plağı tedavisini tercih ederler.

Böylece hastalar rutin yaşamda herhangi bir farklılık hissetmezler. Böylece günlük sosyal faaliyetlerinden ve alışkanlıklarından vazgeçmeden hastalar süreci tamamlar. Tedavi ile dişlerine gurur ve özgüven içinde gülümseyebilecekleri mükemmel bir form kazandırabilirler. Tel takmak istemeyen ve sadece dişlerindeki çapraşıklıkların düzeltilmesini isteyen hastaların diş hekimi kontrolünde kullandığı bir tedavi yöntemidir. Yasin Akgül Diş Kliniği olarak hastalarımıza önerdiğimiz, bir tedavidir.

Bu tedavi ile dişlerdeki çapraşıklığın görünmez bir şeffaf plak tedavisi sayesinde düzeltilmesini sağlayan kişiye özel üretilmiş plaklardır. Bu plaklar bütün dişleri şeffaf bir şekilde saran diş plaklarıdır. Peki, bu diş plağı nasıl kullanılır? Diş plağı ne işe yarar?

Şeffaf Diş Plağı Ne İşe Yarar?

Estetik anlamda güzel bir görünüme sahip olmayan dişler için kullanılan plaklar, dışarıdan bakıldığında pek fark edilememektedirler. Bu sebeple de hastalar tarafından en çok tercih edilen yöntemlerden biridir. Şeffaf diş plağı kullananlar, teknolojinin de yardımıyla plak kullanımı öncesinde ve sonrasında dişlerinin nasıl görüneceğini dijital ortamda görebiliyorlar.

Bozuk diş görünümün düzeltilmesi için diş hekimleri tarafından uygulanan plaklar hastalara birçok avantaj sağlamaktadır. Şeffaf plakların hastalara sağladığı avantajlar ise şöyledir:

Şeffaf Plakların Avantajı Nelerdir?

 

dis-plagi
Diş Plağı

Diş hekimliği alanında ınvisalign tedavisi olarak bilinen şeffaf plaklar, diş teli yöntemlerine göre tedavi boyunca hastaya daha fazla konfor yaşatır. Hasta açısından birçok avantajı vardır.

 • Yapısında tel ya da metal olmadığı için kullanılırken batma yapmaz,
 • Ağız içerisinde yara oluşturmaz,
 • Diğer tedavi yöntemlerine göre daha ağrısızdır,
 • Hastanın konuşmasına olumsuz etki yapmaz,
 • Günlük yaşamlarda ve çalışma ortamlarında plakların çıkartılmasına gerek kalmaz,

Şeffaf görünümlü olduğu için uzaktan fark edilmeyecek ve hastanın toplum içerisinde psikolojik olarak etkilenmemesini sağlayacaktır.

Diş Plağı Temizleme İşlemi Nasıl Yapılmaktadır?

Dişlere uygulanan bu tedavinin hijyenik bir şekilde yapılması hem diş sağlığı hem de plak kullanımı açısından çok önemlidir. Diş plağı temizleme işlemleri şöyledir:

 • Öncelikle el hijyenine özen gösterilmelidir. Plaklara dokunulmadan önce eller mutlaka yıkanmalıdır.
 • Plakların temizliği her gün düzenli bir şekilde yapılmalıdır.
 • Temizlenen plağı su ile durulamak yeterlidir.

Diş plağı temizliği ile ilgili mutlaka dikkat edilmesi gereken adımlar ise şöyledir:

 • Plaklar 15 günde bir yenisiyle değiştirilmelidir.
 • Plaklar günde en az 2 kez su ile yıkanmalıdır.
 • Diş fırçası ve diş macunu asla kullanılmamalıdır.
 • Yemek yerken plaklar çıkarılmalıdır.
 • Plaklar, takıp çıkarılırken eller mutlaka yıkanmalıdır.
 • Diş plağı kutusu mutlaka hijyenik olmalıdır ve plaklar bu kutularda saklanmalıdır.
 • Kahve ve sigara gibi ürünlerin tüketilmesi invisalign tedavisi için bir sorun teşkil etmez. Fakat diş plaklarının rengini bozabilir.

Şeffaf Plak Tedavisi Hangi Yaşlara Uygulanır?

dis-plagiPlak tedavisi kimlere uygulanır? Çocuklarda kalıcı dişlerin sürmesi ve tamamlanması ile birlikte diş görüntü yapısı ortaya çıkar. İleri yaşlarda da yaşanan çeşitli rahatsızlıklar ya da kazalar dişlerde çeşitli sorunlara neden olabiliyor. Şeffaf plaklar kullanılarak diş estetiği oluşturma tedavileri 12 yaş ve üstü tüm hastalara uygulanabiliyor.

Genç, yaşlı herkeste rahatlıkla kullanılabilen tedavi yöntemi olduğu için tüm hastalara rahatlıkla uygulanarak diş ve gülüş estetiği işlemleri yapılabiliyor. Peki, tedavi süreci nasıl belirlenmektedir?

Diş Plağı Tedavilerinden Dişlerin Nasıl Olacağının Belirlenmesi Neye Göre Olmaktadır?

Dişlerinde çapraşıklık ya da çene yapısında bozukluk olanlar için diş plağı tedavi yöntemleri uygulanır. Hasta tedavi için başvuru yaptığında, diş hekimi hastanın mevcut diş yapısı ölçüsünü alır ve üç boyutlu modelleme çalışmaları yaparak tedavi sonrasında elde edilebilecek görüntüyü oluşturur.

Bu çalışmalar hastanın estetik beklentisine göre yapılır. Hasta için en iyi diş estetik görüntüsü ve gülümseme tasarımları özel çalışmalarla belirlenir. Hasta yapılan bu çalışmalarda tedavi sonucunun kendisi için oluşturacağı avantajları görür ve tedaviye karar verir.

Diş Teli Olmadan Dişlerin Düzeltilmesi Mümkün müdür?

Telsiz Ortodonti tedavisi süresince teknoloji gelişmekte, yeni ve daha etkili yöntemler kullanılmaktadır. Diş muayenelerinde diş hekimi, hastanın diş görüntülerini bilgisayar ortamına aktarır ve düzeltme işleminin nasıl yapılacağını belirler.

Üç boyutlu yazıcıdan dişlerin ölçülerine göre şeffaf plak basımı yapar. Üretilen plaklar dişlere zorlanarak geçirilir ve işlerin bulunduğu yerden hareket etmesi sağlanır. Bu hareketler tel kullanılmadan yapılır. Her plak 15 gün süreyle kullanılır ve daha sonra tekrar yeni plak basımı yapılarak tedavi devam ettirilir. Peki, diş plağı fiyatları 2023 yılında ne kadar?

Şeffaf Plak Tedavi Fiyatları 2023 Yılında Ne Kadar?

dis-plagi
İnvisalign Plaklar

Diş tedavilerinde sabit bir fiyat belirlemesi çoğu zaman yapılamamaktadır. Her hastanın diş sorunu ve sorunlara göre uygulanacak yöntemler farklıdır. Şeffaf plak fiyatları ortodontik tedavi türlerine göre değişiyor. Genel olarak diş plağı tedavisinde belirlenen fiyatlar 2023 Eylül ayı itibariyle şöyledir:

Tedavi Şekli Fiyatlar (KDV Dahil)
Hafif Ortodontik Tedavi  12.780 TL
Orta Ortodontik Tedavi  18.250 TL
Ağır Ortodontik Tedavi  27.380 TL

Şeffaf plakların hastaya sağladığı birçok fayda vardır. Diğer tedavi yöntemlerine göre daha ağrısızdır ve konforludur. Bunun yanında şeffaf diş plağı fiyatları 2023 bilgisinin hastadan hastaya farklılık gösterebileceği unutulmamalıdır. Bu sebeple diş şeffaf plak fiyatları için muayenehanemizle iletişime geçebilir ve uygun fiyat avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Ortodonti tedavisi şeffaf plak uygulamaları konusunda oldukça başarılıdır. Haliyle de bu kadar başarılı olan bir tedavi için oldukça fazla bilgi karmaşası olabilir. Diş plağı ile ilgili merak edilen diğer sorular ise şöyledir:

1 – Diş Teli mi Yoksa Plak mı Takılmalı?

Invisalign tedavisi, metal diş teli tedavi sürecine göre daha kısadır. Bu sebeple de hastalar tarafından tercih edilen bir yöntemdir. Elbette ki hangi yöntemin seçileceğine diş hekiminin karar vermesi daha doğru olacaktır.

2 – Diş Plağı Kaç Saat Takılmalı?

Diş plağı gün içerisinde ortalama 20 ile 22 saat aralığında takılmalıdır. Bu nedenle gün içerisinde şeffaf plak kullanımına dikkat edilmelidir. Aksi takdirde tedavi süreci olumsuz etkilenebilir.

3 – Plak Kullanımı Unutulursa Ne Olur?

Şeffaf plaklar gün içerisinde ortalama olarak 22 saat kadar takılmalıdır. Sert plastikten üretilmiş olan bu malzeme kişiye özel üretilmektedir. Eğer gün içerisinde plak kullanımı unutulursa diş tedavisi olumsuz etkilenebilir. Bu sebeple diş plağı kullanımı aksatılmamalıdır.