Hızlandırılmış Ortodontik Tedavi

Home Hızlandırılmış Ortodontik Tedavi

Hızlandırılmış ortodonti, tedavi sırasında çok vakit harcamak istemeyen hastalar için uygulanan bir yöntemdir. Bu yüzden temel ortodontik tedavinin hızlandırılması adına farklı yöntemler tercih edilmektedir. Özellikle çocuk, yetişkin fark etmeksizin hastaların tedavi ile kısa sürede sonuç almasını sağlayacaktır. Bu yöntem adına Dr. Yasin Akgül tarafından çalışmalar yapılmaktadır.

Hızlı ortodonti tedavisi her bireyin tercih ettiği durumdur. Çünkü normal şartlarda ortodonti tedavi süresi oldukça uzun sürebilmektedir. Halbuki yapılabilecek bazı işlemler hızlı ortodontik tedavi oluşmasını sağlayacaktır. Hızlandırılmış ortodonti sayesinde normal tedavi süresini daha kısaltabilir, buna bağlı olarak daha hızlı sonuçlar alabilirsiniz.

Hızlandırılmış Ortodonti Nedir?

Kısaca hızlandırılmış ortodonti tedavisi normal ortodonti tedavisine ek olarak uygulanan birtakım uygulamaları içermektedir. Dişlerin hızlı şekil almasını sağlamak, ağız ve diş yapısını uyumlu hale getirmek amacıyla gerçekleşir. Yapılan uygulamalar sayesinde hastanın ağız ve diş yapısı daha hızlı reaksiyon gösterecektir. Sonuç olarak tedavinin süresi kısalarak adından da anlaşılacağı üzere ‘hızlı ortodonti tedavisi’ meydana gelecektir.

Neredeyse her yaştan hasta grubu farklı sebeplere bağlı olarak ortodonti tedavisi yaptırmak zorunda kalır. Ancak diş tedavileri arasında bu alan diğerlerine nazaran daha fazla süre gerektirmektedir. Tedavi süresinin uzaması neredeyse hiçbir hastanın istediği durum değildir. Özel hayatlarda devreye girdiğinde sürenin kısaltılması adına bazı işlemler yapılabilmektedir. Tüm bu işlemlere de kısaca ‘hızlı ortodontik tedavi’ ya da ‘hızlandırılmış ortodonti’ denmektedir.

hizlandirilmis-ortodontik-tedavi

Ortodonti Tedavisi Nasıl Hızlandırılır?

Aylarca sürmesi beklenen ortodonti tedavisini hızlandırmak için birden fazla yöntem kullanılabilmektedir. Yöntemler hem diş hekimi tarafından hem de hasta tarafından uygulanmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Kısaca bu yöntemler şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • Diş hekimi tarafından yapılacak ekstra uygulamalar,
  • Seçilecek doğru ortodonti yöntemi,
  • Hastanın uygulanan tedaviye bağlı olarak kurallara uyum sağlaması.

Burada ilk etapta uzmanın yapabilecekleri mevcuttur. Uzman tarafından teknolojik aletler kullanılarak hastanın diş etlerinde ve dişlerinde uygulama yapılır. Özel uyarıcılar sayesinde diş eti ve dişler kaymaya hazır hale gelir. Böylece kısa sürede sonuç alabilmek mümkündür.

Diğer taraftan hızlı ortodonti tedavisi olmak istiyorsanız doğru yöntem ile tedavi olmalısınız. Örneğin dişlerinizde ciddi çarpıklık söz konusu değilse Invisalign şeffaf plaklar ile tedavi olabilirsiniz. Yalnız yüksek çarpıklık ve yamukluk söz konusuysa daha kısa sürede etki görmek adına metal diş telleri daha doğru tercih olacaktır.

Son olarak hızlandırılmış ortodonti adına hastaların da sorumluluk alması gerekir. Uzman tarafından her ne kadar çok sayıda uygulama yapılmış olsa da hasta dikkat etmediği müddetçe bir anlamı olmayacaktır. Bu aşamada hastaların uygulanan tedavi kapsamında belirtilen kurallara uyması gerekir. Aynı zamanda diş hekimi kontrollerini aksatmadan gelmesi şartı mevcuttur.

Normal Şartlarda Ortodonti Kaç Ay Sürer?

Ortodonti tedavi süresi, hastadan hastaya değişiklik gösterir. Hastaların ağız ve diş yapısındaki sorunlar ve bu sorunların boyutları tedavi süresini etkileyen önemli unsurlardır. Üstelik, tedavi süresini etkileyen faktörler bunlarla sınırlı kalmaz. Genel olarak tedavi süresini etkileyen unsurlar şu şekildedir:

Uygulanan tedavi yöntemi
Hastanın yaşı, cinsiyeti ve diğer hastalıkları
Ağız ve diş yapısındaki sorunlar
Uzman diş hekiminin tecrübesi

Tüm bunlar düşünüldüğünde bireylerin tedavi süresi hakkında net bir bilgi alması internetten mümkün olmayacaktır. Çünkü ortodontik tedavi kişiye özel bir süreçtir. Ortalama süreler 6 ay ile 1 sene arasında değişecektir. Ancak çoğu hastada bu durum 1-2 sene kadar da sürebilmektedir.

Süreler göz önünde bulundurulduğunda hastaların daha kısa sürede sonuç almak istemesi oldukça normaldir. Bu durum karşısında hızlandırılmış ortodonti uygulamaları yapılmaktadır. Yapılacak uygulamalar sayesinde kısa sürede ortodonti tedavisi gerçekleşecektir. Eğer siz de hızlandırılmış ortodonti uygulaması yaptırmak ve tedavi süresini öğrenmek istiyorsanız Dr. Yasin Akgül ile iletişime geçebilirsiniz.

Hızlandırılmış Ortodontik Tedavi Kimler için Uygun?

Ortodonti tedavisi günümüzde her yaştan birey için uygulanmaktadır. Yetişkin ortodonti yaygın olarak bulunsa da çocuklar ve gençler için de özel bir alan oluşturulmaktadır. Tüm bunlar düşünüldüğünde uzman tarafından uygun bulunduğu müddetçe her hastanın tedavi olması mümkündür.

Ancak söz konusu hızlandırılmış ortodonti olduğunda hastalara özel bir parantez açmak mümkün olacaktır. Genel itibari ile kısa sürede ortodonti tedavisi olmak isteyenlerin belirli sebepleri bulunmaktadır. Örneğin; düğün, nişan gibi özel bir gün için hazırlanan hastalar kısa sürede diş teli tedavisi görmek isteyebilmektedir.

Keza aynı zamanda toplum önünde sürekli bulunan ve insanlara hitap eden bireylerin de hızlı ortodonti tedavisi almak istediği görülür. Her ne kadar bu durum için şeffaf plak gibi tercih edilebilir, estetik bir tedavi bulunsa da kısa sürede tedaviyi sonlandırmak isterler. Son olarak spor, dans gibi hareketli alanlarda çalışma gösteren kişiler için hızlı ortodontik tedavi gerekecektir.

Hızlandırılmış Ortodontik Tedavi Hakkında Merak Edilen Sorular

Hepimiz rahatça konuşup gülmek istiyoruz. Gülerken fiziksel görünümümüzle ilgili endişe etmek istemiyoruz. Ortodontik problemler yüz estetiğini bozuyor ve ağız sağlığını tehdit ediyor. Fiziksel görüntüye zarar vermekle kalmıyor aynı zamanda psikolojiyi de etkiliyor. Bugün her yaştan insan tedavi olabiliyor ve daha estetik bir görüntüye kavuşuyor.

Ortodontik tedavi ile ilgili bazı insanların endişeleri olabiliyor. Bunları sıralamak gerekirse; Maliyetli bir tedaviye başlama, tedavi sürecinde nasıl görünecekleri… Tedavinin uzun sürmesi ile yaşam kalitesini düşüreceği gibi düşüncelerle insanlar tedavilerini erteleyebiliyor. Oysa bir defa ortodontik tedavi sürecinden geçtikten sonra ömür boyu sürecek bir görünüm memnuniyeti, sağlıklı ağız yapısı ve estetik gülümseme gibi büyük kazanımlar elde edilir.

Daha Kısa Sürede Ortodontik Problemlerin Çözülmesi Mümkün mü?

Tedavi sürecini dert eden, ortodonti problemini kısa zamanda çözüp estetik gülüşüne hızlıca ulaşmak isteyenler için alternatif bir uygulama var; hızlandırılmış ortodontik tedavi. Bugün artık ortodontik tedavide gayet güzel gelişmeler yaşanıyor, teknoloji sağlık alanlarına da yeni soluklar, sevindirici gelişmeler kazandırıyor. Benimde akademik çalışmalarımı üzerine hazırladığım ,muayenehanesimde güvenle uyguladığım “Piezocision“ ortodontik tedavi sürecini kısaltan bilimsel olarak etkisi kanıtlanmış bir uygulama.

Hızlandırılmış Ortodonti Tedavisi Nasıl Uygulanıyor?

Bu metot lokal anestezi altında diş etlerine ufak cerrahi müdahaleler içeriyor. Çok kısa bir sürede yapılıyor, 10 dakikalık bir uygulama süresi var. Hastaların diş etlerine bir takım titreşimli cihazlar ile ultrasonik dalgalar uygulanıyor. Bu metot ile tedavi süreleri %30-40’a varan oranlarda azaltılabiliyor. 1 yıl sürecek tedavi 7-8 aya düşebiliyor.

Hızlandırılmış Ortodontik Tedavi Sürecinde Nelere Dikkat Etmek Gerekiyor?

hizlandirilmis-ortodontik-tedavi
Hızlandırılmış Ortodonti

Her zaman hızlı tedavi iyi tedavi anlamına gelmiyor. Çok hızlı biten tedavilerin bir takım yan etkileri olabiliyor. İleride sorunların yaşanmaması için tedavi süresince, tedaviyi kalıcı kılmak adına bir takım önlemler alıyoruz. İnsanlar bunları zaman kaybı olarak değerlendirebiliyor, oysa bizim bu noktada beklentimiz insanların hekimlerine güvenmeleri. Ortodonti uzmanlarına güvenerek sürecin işleyişini makul görmeleri. “Piezocision” her hastamıza uygulanamıyor, uygulama yapılmadan önce ağız içi kemik yapısının yeterli miktarda ve yoğunlukta olmasını istiyoruz. Bunu değerlendirebilmek için en iyi metot çene tomografisi alınmasıdır. Hastalarımızın değerlendirmesinde kemik durumu uygun ise güvenle ve kolaylıkla uygulanabilecek bir metottur “Piezocision”.

Yani dişler hizalandı, tedavi bitti diyerek insanları göndermek istemiyoruz. Sadece sonuçlandırılmış tedavi değil, sürdürülebilir tedavi uygulamak istiyoruz. Telleri sökmeden önce bir takım prosedürlerle bu tedaviyi daha kalıcı kılmak istiyoruz. Bu yüzden bireylerin ömür boyu kalıcı ve daha güzel bir gülüşe sahip olmaları için bir kaç ay tedavinin uzamasını makul görmelerini bekliyoruz. Daha hızlı bir ortodontik tedavi süreci geçirmek isteyenler mutlaka bizimle iletişime geçmelidir.

Ortodontik Tedavi Neden Zaman Alıyor?

Ortodontik tedavi, muayene ve ardından bir kontrol randevusuyla biten bir uygulama değil. Ortodonti, sürece yayılan zamana ihtiyacı olan bir tedavi yöntemi. Nasıl bebek bekleyen bir gebe biyolojik ve hormonsal yapı gereği doğum için belli bir zamana ihtiyaç duyuyorsa, ortodontik tedavi de; diş ve çene yapısındaki bozuklukların boyutu, problemin kaynağı, bedenin tedaviye gösterdiği uyum, çene ve diş yapısının genetik mirası, geçirilen rahatsızlıkların ve ağız bakımının etkisi gibi geçmişe ve bugüne bakan yönlerine bağlı olarak belli bir zamana ihtiyaç duyar. Bu noktada ömür boyu sürecek bir rahatlama ve estetik bir görünüm için belli bir süreyi göze almak gerekiyor.

Her bireyin ortodonti süreci kendi problemine göre farklılık gösteriyor. Diş problemleri birbirine çok benzese de temelde yatan problem çok farklı olabiliyor. Bu durumda ortodontistin uyguladığı metot kökten değişiklik gösterebiliyor. Dolayısıyla birbirine çok benzeyen dişlere sahip bireylerde farklı tedavi süreleri ortaya çıkabiliyor. Fakat günümüzde gelinen noktada artık tedavilerin %90’ı iki yılı geçmeden bitiyor. Bunların % 50’si 10 ay içinde bitebilecek tedaviler. Ortodontik probleme sahip kişilerin çok az bir kısmının tedavi süresi iki yılı geçiyor, bu nadir rastladığımız komplike vakalarda oluyor. Hızlandırılmış ortodontik tedavi, muayenehanesine gelmekte zaman sorunu yaşayan, özellikle iş yaşamında aktif olup uzun ortodontik tedavi süreçlerine girmek istemeyen, yoğun kişiler için çok etkili bir çözüm.

Hızlandırılmış Ortodonti Tedavisi Hangi Yöntemler için Geçerlidir?

Günümüzde ortodonti tedavi yöntemleri arasında metal diş teli, şeffaf plaklar ve lingual ortodonti gibi yöntemler bulunmaktadır. Her bir yöntem kendi içerisinde değişik tedavi süresine sahip olmaktadır. Böyle olunca, hızlandırılmış ortodonti ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. Hızlı ortodonti için uygulanan yöntem bahsi geçen bu tedaviler için etkili olacaktır. Sonuç olarak tüm yöntemler adına hızlandırma yapılabilmektedir.

Hızlı Ortodonti Tedavisi Kalıcı Sonuç Verir mi?

Uygulanan hızlandırılmış ortodonti tedavisi, diğer tedavilere yardımcı olmak amacıyla gerçekleşmektedir. Tek başına ve farklı bir tedavi değildir. Bu yüzden hastaların ağız ve diş yapısında geçici etki yaratmaz. Tam tersine kolaylaştırıcı olmasından dolayı uygulanan ortodonti yönteminin kalıcılığında artış meydana getirebilmektedir. Hasta tarafından dikkat edildiği müddetçe dişlerde kayma, bozulma oluşturmayacaktır.

Kısa Sürede Ortodonti Tedavisi için Ne Yapmalısınız?

Hastaların hızlandırılmış ortodonti için yapması gereken ekstra bir işlem bulunmamaktadır. Sadece bu alanda hizmet veren bir uzman ile hızlandırılmış ortodonti hakkında görüşmesi gerekir. Eğer siz de kısa sürede diş ve ağız yapınızı değiştirerek estetik görünüme kavuşmak isterseniz, hızlandırılmış ortodonti için Dr. Yasin Akgül ile iletişime geçebilirsiniz.

×