Ortodonti Nedir? Ortodonti Tedavi Yöntemleri

Ortodonti nedir? Ortodonti, Diş Hekimliği Fakültesi mezunu olup çok daha fazla eğitim alarak uzmanlık alanı geliştiren diş hekimleri tarafından gerçekleştirilen bir tedavidir. Ortodontik tedaviler gerçekleştiren bu doktorların temel amacı diş sağlığı kadar estetik görünüm elde etmektir.

Mezun olduktan sonra uzmanlık eğitimini tamamlayan ortodontistler tarafından diş teli, Invisalign gibi farklı bir şekilde gülüş tasarımı oluşturmak hedeflenir. Herhangi bir sebeple çarpıklaşmış bir diş, tedavi sonrası çok daha estetik görünüme sahip olur.

Ortodonti Nedir Ne İş Yapar? 

Ortodonti bir tedavi yöntemidir fakat halk arasında genellikle karıştırılarak kullanılan bir kavramdır. Diş yapısını düzeltmek adına diş hekimi tarafından uygulanan tedaviye ortodonti denir. Ortodonti tedavisini düzgün ve sağlıklı bir ağız ve diş için uygulayan kişiye ise ortodontist denir. Ortodonti bir kişi olmadığı ve bunun için kullanılmadığı için bir faaliyette bulunmaz. Ancak kişiye sağladığı farklı avantajlar bulunmaktadır.

Diş tedavisi kapsamında yamuk pek çok dişin düzelmesini sağlar veya çene yapısındaki bozukluklar için kullanılmaktadır. Çenenin önde veya arkada olması çok farklı sorunlara neden olmaktadır. Burada ortodontist tarafından hastanın sağlık sorunlarını ortadan kaldırmak adına tedavi yöntemi uygulanır. Ortodonti sonrası dişlerin yapısında düzelme meydana gelir.

Ortodonti Nedir Kısaca Yöntemleri Neler?

Ortodonti nedir sorusuna cevaben kısaca cevap verilebilmektedir. Dişlerde, çenede sağlıklı bir yapı oluşturmak adına uygulanan tedavidir. Ortodonti nedir sorusuna cevap bulmak adına yöntemlere de göz atmak gerekir. Çünkü yöntemler tedavinin daha iyi anlaşılmasına neden olur.

Ortodonti nedir denildiğinde akla ilk olarak diş teli tedavisi gelmektedir. Diş teli tedavisi braketlerle gerçekleşmektedir. Metal renkte olduğu gibi şeffaf diş teli tedavisi, renkli braket uygulaması bulunmaktadır. Diş teli dışında da uygulanan yöntemler mevcuttur.

Invisalign uygulaması en son geliştirilen yöntemlerden birisidir. Şeffaf plak tedavisi olarak da bilinmektedir. Bu yöntem özellikle estetik kaygı çekenler tarafından tercih edilmektedir. Diş teli gibi gözle görülmez. Fakat plaklar da aynı diş teli gibi dişlerin yapısında değişmeye neden olmaktadır. Böylece estetik gülüş tasarımı elde edilmektedir.

Ortodontist Nedir?

Ortodontist nedir, ortodonti nedir araştırması karışıklığa neden olan araştırmalardandır. Genel olarak ortodonti nedir sorusuna yanıt verildi. Diş Hekimliği Fakültesi mezunu olan kişiler genel diş tedavileri ile ilgilenmektedir. Hekimler belirli alanda uzman olabilmek için ekstra dört yıllık eğitim alması gerekir.

Ortodonti tedavileri ile ilgilenmek adına diş hekimleri, lisans eğitimi sonrasında uzmanlık alanını seçmelidir. Ortodonti uzmanlık alanını okuyup tamamlayan bireyler ‘ortodontist’ unvanını kazanmaktadır. Bahsedilen bu unvan kapsamında diş teli, çene müdahaleleri yapılabilmektedir.

Ortodonti Tedavisi Nasıl Yapılır?

Seçilecek ortodonti tedavisine göre uygulama yöntemi değişecektir. Örneğin lingual ortodonti nedir sorusunun cevabı iç dişe uygulanan tel tedavisidir. Bu yöntemin uygulamasında dişin dış kısmına değil iç kısmına uygulama yapılmaktadır.

Invisalign tedavisi ise braket yapıştırmadan tel gerekmeksizin uygulanmaktadır. Bu uygulanma sürecinde şeffaf plaklar hastanın diş yapısına göre oluşturulmaktadır. Oluşturulan plaklar zamanla dişin yapısında ve şeklinde değişim meydana getirecektir.

Görüldüğü üzere uygulanan yönteme bağlı olarak tedaviler değişmektedir. Tüm tedavilerin ortak noktası hastanın diş yapısına göre tedavi yönteminin izlenmesidir. Görece birçok tedaviye göre daha uzun sürecektir. Uzun süren bu yöntem sürecinde ayda bir ya da iki ayda bir doktor kontrolü gerekecektir.

Kimler Ortodonti Tedavisi Olabilir?

Ortodonti tedavisi olabilmek için kişinin tedaviye uygun olması gerekir. Ortodonti nedir sorgulamasında da belirtildiği üzere yamuk ve çarpık diş, çene yapısında bozulmaya göre tedavi olunabilmektedir. Ancak burada ufak bir ayrıntı noktası bulunacaktır.

16 yaşın altındaki bireylere ortodonti yapılması önerilmemektedir. Zira bu hastaların diş ve kemik yapısı henüz oturmamıştır. Oturmayan ağız yapısından dolayı yöntem istendiği şekilde sonuçlanmayacaktır. 16 yaşından büyükler rahat bir şekilde tedaviyi olabilmektedir.

Ortodonti Fiyatları Ne Kadar?

Ortodonti ücretleri uygulanacak yönteme göre değişecektir. Hastaların ortodonti nedir konusu kadar merak ettiği bu bilgi ancak diş hekiminden alınabilmektedir. Diş hekimi ile görüşerek diş yapınıza göre doğru yöntemi seçebilirsiniz. Seçeceğiniz yönteme bağlı olarak ücret konusunda anlaşma sağlarsanız, tedavinize kısa sürede başlayabilirsiniz.

Ayrıca sadece ücret değil ortodonti nedir konusunda ayrıntı alabilmek adına muayenehanemize gelebilirsiniz. Muayenehanemizdeki uzmanlar tarafından gerekli işlemler size sağlanacak sonucunda hedeflediğiniz gülüşe ulaşabileceksiniz.