Invisalign Tedavisi Fiyatları Ne Kadar?

invisalign-tedavisi-fiyatlari

Dişlerinde hizalama problemleri olanlar için invisalign tedavisi fiyatları, büyük bir öneme sahiptir. Diğer tedavi seçeneklerine göre farklı avantajları olması, estetik problemlere yol açmaması nedeniyle tercih edilen bu tedavi, aynı zamanda şeffaf plak tedavisi olarak da bilinmektedir. Fiyatlar ile ilgili detaylar, yazının devamında.

Invisalign Tedavisi Nedir?

Invisalign tedavisi, dişlerde bulunan çapraşıklık ve hizalama problemlerini gidermek için uygulanır. Dijital ortodontik tedavilerden biri olan şeffaf plaklar, hastaların diş ve çene yapısına özel olarak hazırlanır.

Dişlerdeki hizalama sorunları ve çapraşıklığın giderilmesi için kullanılan farklı yöntemler vardır. Şeffaf plaklar, bu alandaki etkili tedavilerden biri olup, yakın zamanda geliştirilmiştir. Bu plaklar sayesinde diş tellerine gerek kalmadan dişlerin dizilimi düzeltilmekte, hizalama problemleri ve çapraşıklıklar giderilmektedir. Böylece hastalar, çok daha estetik gülüşlere sahip olma imkanı yakalamaktadır.

invisalign-tedavisi-fiyatlari
invisalign tedavisi fiyatları

Bu tedavinin diğer ortodonti tedavilerinden en önemli farkı, diş teli gibi estetik problemlere neden olmamasıdır. Çok kolay bir şekilde takılıp çıkarılması da önemli bir avantajdır. Bununla birlikte diğer ortodonti tedavileri esnasında tüketilmemesi gereken gıdalar mevcuttur. Halbuki invisalign şeffaf plak çıkarılabildiği için tedavi süresi boyunca kısıtlama olmaksızın dilediğiniz her besini tüketebilirsiniz. Söz konusu olumlu etkileri nedeniyle her yaştan hastalar tarafından tercih edilmektedir.

Tedavinin birçok avantajı olduğundan, invisalign tedavisi fiyatları yakından takip edilmektedir. Bu tedavide kullanılan plaklar, hastaya özel olarak üretildiğinden, fiyatlar farklılık göstermektedir. Ancak Dr. Yasin Akgül, bu özel tedaviden, yüksek kalitede ve uygun fiyat avantajı ile yararlanmanızı sağlamaktadır. Invisalign fiyat 2023 yılı rakamları hakkında bilgi almak için hemen iletişime geçebilirsiniz.

Invisalign Tedavisi Nasıl Yapılır?

Invisalign tedavisi, neredeyse herkes için uygun bir tedavi yöntemidir. Hizalama sorunu veya çapraşıklık problemi olan tüm hastaların doktorun da deneyimi fazla olduğunda kısa sürede plaklar ile tedavi edilmesi mümkündür. Söz konusu sorunlara sahip olan hastaların, tedavi için uygun olup olmadığına, yapılacak fiziki muayene sonrasında ortodonti uzmanı karar vermektedir.

Hastanın tedavi için uygun aday olduğunun anlaşılmasının ardından, şu adımlar izlenir:

  • İlk olarak ağızdan ölçüler alınır ve ağız içi taramalar yapılır.
  • Taramalar ve ölçüler ile dişlerin modeli bilgisayar ortamında dijital olarak oluşturulur.
  • Model üzerinden, dişlerin olması gereken konum belirlenir.
  • Dişlerin mevcut ve olması gereken konumlarına göre tedavi süreci planlanır. Bu plana uygun şekilde kullanılacak plaklar, laboratuvar ortamında, hastanın ağzından alınan ölçülere göre yapılır.
  • Tedavi sürecinde hastalar, dişlerindeki problemin boyutuna göre farklı sayıda plak kullanır.
  • Her bir şeffaf plakta, dişlerin belli bir seviyede düzeltilmesi hedeflenir. Aşamalı olarak kullanılan plaklar sayesinde, tedavinin sonunda hizalama problemleri ve çapraşıklıklar tamamen giderilmiş olur.

Kaç plak kullanılacağı, invisalign tedavisi fiyatları açısından da önemlidir. Zira her bir plak, hastalar için ek maliyet demektir.

Kaç plak kullanılacağı ise dişlerdeki çapraşıklık seviyesine, hastanın talimatlara ne kadar uyduğuna göre değişmektedir. Orta seviyeli bir problemde, talimatlara uyan hastalarda, 5 ile 14 gün arasında yeni bir plak kullanılır. Kullanılan her yeni plak, invisalign tedavisi fiyatları üzerinde, artırıcı etki yapar. Fakat kullanılacak şeffaf plak sayısı, tedavinin başında belli olduğundan, plak değişimleri, hastalara ek maliyet getirmemektedir.

Doktor deneyiminden de bu aşamada bahsetmek gerekecektir. Eğer diş hekimi deneyimli ise yapılacak planlamalarda hata oluşmayacak, ekstra plak üretimi gerekmeyecektir. Ancak deneyimsiz durumdaki diş hekimleri tarafından yanlış planlamalar yapılabilmektedir. Yanlış plan sonucunda tekrarlanan tedavi aşamaları yaşanmaktadır. Buna bağlı olarak da ek plak üretilme ihtiyacı doğacaktır.

Dr. Yasin Akgül, gerekli kontrolleri yaptıktan sonra tedavi sürecine dair detaylı planı hastalara anlatmaktadır. Bu planda, kullanılacak plak sayısı, plakların ne kadar süre kullanılacağı, invisalign tedavisi fiyatları net olarak yer almaktadır. Dolayısıyla hastalar daha en başından, tüm sürece dair bilgilendirilmektedir. Şeffaf plak tedavisinden, uygun fiyat avantajları ile yararlanmak için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

invisalign-tedavisi-fiyatlari

Invisalign Tedavisi Fiyatları

Günümüzde invisalign şeffaf plaklar tedavisinin popüler hale gelmesi, invisalign tedavisi fiyatları ile ilgili merakın artmasına neden olmaktadır. Diş telinin neden olduğu estetik problemleri yaşamak istemeyenler, şeffaf plaklar ile bu tedavi sürecini daha rahat şekilde atlatmak istenmektedir.

Invisalign şeffaf plak fiyatları 2023 yılında enflasyonist etkiler nedeniyle, bir önceki yıla göre artmıştır. Plak tedavisi, hastalara özel olarak uygulandığı için net olarak invisalign tedavisi fiyatları hakkında rakam vermek mümkün değildir.

Her ne kadar fiyat vermek doğru olmasa da, Türk Diş Hekimleri Birliği tarafından 2023 yılı açıklanan tavsiye ücret tarifesi, bu alanda fikir verecektir. Bu tarifeye göre rakamlar şu şekildedir:

Tedavi Fiyat (TL)
Şeffaf Plak Tedavisi (Hafif) 12.780,00 TL
Şeffaf Plak Tedavisi (Orta) 18.250,00 TL
Şeffaf Plak Tedavisi (Ağır) 27.380,00 TL

Buradaki rakamlar, sadece diş hekimi tarafından uygulanan invisalign tedavisi fiyatları olup, bu rakamlara plak ücretleri dahil değildir. Plak ücretlerinin de fiyatlara ekleneceği unutulmamalıdır.

Invisalign Fiyatlarını Etkileyen Unsurlar

Diş hekimliği tedavilerinin çok büyük bir kısmı, hastaya özel olarak uygulanır. Ortodontik tedavilerde, bu durum çok daha fazla olup, bundan dolayı invisalign tedavisi fiyatları her hasta için farklılık gösterebilmektedir.

Şeffaf plak tedavisi fiyatları etkili olan farklı unsurlar vardır. Bu unsurlara ilişkin detaylar şu şekildedir:

invisalign-tedavisi-fiyatlari

Tedavinin Karmaşıklığı

Tedavinin karmaşıklığı, şeffaf plak tedavisi fiyat 2023 üzerindeki en etkili unsurlardan biridir. Bu tedavi, tamamen hastaya özel olarak uygulanmaktadır. Hastanın dişlerinde hizalama problemleri ne kadar fazla olursa dişlerin olması gereken konuma getirilmesi o kadar zor olacaktır. Bu durum ise fiyatların artmasına neden olabilir.

Türk Diş Hekimleri Birliği tarafından açıklanan tarifedeki liste kontrol edildiğinde de, bu durum net olarak görülmektedir. Bu listede tedavinin karmaşıklığı; hafif, orta ve ağır olarak sınıflandırılmıştır. Fiyatlara bakıldığında ise en yüksek fiyatın, ağır olan tedavide olduğu görülecektir.

Kullanılacak Şeffaf Plak Sayısı

Dişlerin mevcut konumları ile olması gereken konum arasındaki mesafe ne kadar fazla olursa, invisalign tedavisi fiyatları o kadar yüksek olacaktır. Bu durumun nedenlerinden birisi, tedavi sürecinde kullanılacak plak sayısıdır.

Her plak, belli bir ölçüde dişleri hareket ettirir ve istenen konuma yaklaştırılır. Her şeffaf plak ortalama 5 ile 14 gün kullanılır ve sonraki plağa geçilir. Hizalama sorunu ne kadar fazla olursa, bu süreçte o kadar fazla plak kullanılacaktır. Bu ise fiyatların artmasına neden olmaktadır. Aynı zamanda plak değişim süresine hastanın yaşı da etki etmektedir. Genç hastalarda özellikle daha sık plak değişimi yaparak tedaviyi hızlandırmayı hedefleyerek ilerliyoruz.

Tedavi Süresi

Tedavi süresi, invisalign tedavisi fiyatları üzerindeki bir diğer etkendir. Tedavi süresi boyunca hastalar birçok defa doktor kontrolüne ve plak değişimine gelir. Dolayısıyla tüm bu işlemler, maliyetleri artırıcı etki yapar.

Diş Hekiminin Deneyimi

Diş hekimi deneyimi, her tedavide olduğu gibi burada da etkilidir. Deneyimli diş hekimlerinin tedavilerdeki başarı oranının yüksek olduğu bilinen ve kabul edilen bir gerçektir. Yüksek başarı oranı nedeniyle hastaların bu doktorlara olan talebi daha fazladır. Talebin fazla olması ise fiyatları artırmaktadır.

Dr. Yasin Akgül, şeffaf plak ve diğer ortodontik tedavilerde büyük bir deneyime sahiptir. Tedavilerdeki başarı oranı ise çok yüksektir. Buna rağmen uygun seviyedeki invisalign tedavisi fiyatları ile dikkat çekmektedir. Şeffaf plak tedavisine ilişkin daha detaylı fiyat bilgisi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Malzeme Kalitesi

Şeffaf plaklar, içerisinde insan sağlığı için zararlı kimyasal içermeyen sert plastikten yapılır. Ancak üretildiği sert plastiklerin ve bu süreçte kullanılan diğer malzemelerin farklı kalitede olan seçenekleri vardır. Kısacası invisalign tedavisi fiyatları, kullanılan malzemelerin kalitesinden de etkilenmektedir.

Invisalign Tedavisi Fiyatları ile İlgili Sık Sorulan Sorular

invisalign-tedavisi-fiyatlari

Dişlerinde çapraşıklık ve hizalama problemlerinin yakından takip ettiği invisalign tedavisi fiyatları ile ilgili sık sorulan sorular ve bunların yanıtları şu şekildedir:

1 – Invisalign Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Tedavi süresi, hastaların dişlerindeki hizalama problemlerinin seviyesine göre değişir. Hafif olan hastalarda tedavisi süresi 6-12 ay iken, ağır olan hastalarda ise bu süre 18 aya kadar çıkabilmektedir.

2 – Invisalign Plak Fiyatları Ne Kadar?

Bu tedavi, tamamen hastaya özel olarak yapıldığı için invisalign tedavisi fiyatları, hastalara göre değişmektedir. Tedaviye ilişkin net rakam vermek için hastaların muayene edilerek, dişlerinin durumunun görülmesi gerekir.

3 – Invisalign Tedavisi Fiyatları Neye Göre Değişir?

Fiyatlar üzerinde çok sayıda unsur etkilidir. Tedavi süresi, dişlerdeki hizalama sorunun seviyesi, kullanılacak plak sayısı ve doktor deneyiminin, invisalign tedavisi fiyatları üzerindeki en etkili unsurlar olduğu ifade edilebilir.