Invisalign Tedavisi Nedir?

invisalign-tedavisi

Invisalign tedavisi, günümüz şartlarında gerçekleşen bir ortodontik tedavi yöntemidir. Bu yöntem öncelikle estetik bir gülümsemeye sahip olmak isteyenler için çözüm sunmaktadır. Diğer taraftan diş telleri ile tedavi olmak istemeyenlere alternatif bir yöntem olarak sunulmaktadır.

Özellikle diş teli görünümünün oluşturduğu sonuçlara ulaşmak isteyen hastalar adına şeffaf plak tedavisi olarak uygulanmaktadır. Neredeyse her yaş için uzman diş hekimliği bünyesindeki kişiler tarafından bu yöntem uygulanmaktadır.

Diş tedavi süresi, görünüşü ve hastanın durumuna bağlı olarak farklı tedavi yöntemler kullanılmaktadır. Ancak hastalar tarafından özellikle bazı noktalara dikkat edilmektedir. Bu dikkate bağlı olarak değişik tedavi yöntemlerine yönelim sağlanır.

Şeffaf plaklar, günümüzün en popüler uygulamalarından birisidir. Bahsedilen bu Invisalign ile günümüzde en kısa sürede tedavi yapılmaktadır. Kısa süreli olmasının yanı sıra uygulama süreci, kolaylığı da dikkat çekmektedir.

Estetik Uygulama Invisalign Nedir?

invisalign-tedavisi
Invisalign Tedavisi

Şeffaf plaklarla uygulanan günümüz için daha çok tercih edildiği bilinen güncel bir ortodontik tedavi yöntemidir. Bu yöntemde özel plaklar dişlere uygun şekilde üretilmektedir. Hastanın diş ve ağız yapısının ölçüsü alınarak özel laboratuvarlarda üretim sağlanmaktadır. Invisalign tedavisini diğer yöntemlerden farklı ve değerli kılan bazı özellikler söz konusudur. Özellikle bu etmenler de göz önünde bulundurulduğunda hastalar tarafından çok sık tercih edilmektedir.

Geleneksel ortodontik tedavi yöntemi ile kıyaslandığında dişlerin estetik bir şekilde, telsiz düzelmesi sağlanmaktadır. Invisalign plakları aynı diş telleri gibi veya diğer ortodontik tedaviler gibi sonuç vermektedir.

Benzer sonuç vermesi kadar estetik olması, hatta her yaştan birey tarafından kullanım sağladığı da görülmektedir. Şeffaf plaklar dişte yemek yerken çıkarılır bunun dışında kullanılır. Plaklar sayesinde dişler istenen düzeye kaydırılarak estetik bir görünüm sağlanmaktadır.

Invisalign Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Bahsi geçen ortodontik yöntem aynı zamanda ‘şeffaf plak tedavisi’ ya da ‘telsiz ortodonti’ olarak da adlandırılmaktadır. Şeffaf plak tedavi uygulaması belirli aşamalardan geçerek ilerlemektedir. Her hasta için ortak bir prosedür uygulanmaktadır. Yalnız uzmanın sağladığı sisteme bağlı olarak minik değişimler meydana gelebilmektedir.

Tedavinin uygulamasında izlenen aşamalar şu şekildedir:

1 . Hasta ile iletişim ve anamnez alınması
2 . Ağız, diş ve çene yapısının kontrolü.
3 . Diş yapısında ölçünün alınması
4 . Özel laboratuvarlarda plakların hazırlanması
5 . Gerekiyorsa hastanın öncesinde dişlerinde tedavi uygulanması
6 . Hazırlanan plakların teslimi ve kullanım hakkında bilgi verilmesi
7 . Genel süreç hakkında bilgilendirme
8 . Düzenli randevuların verilmesi ve plakların yenilenmesi

Şeffaf Plak Kullanmanın Avantajları Neler?

invisalign-tedavisiHer uygulama kendi içerisinde farklı avantaj ve dezavantajları içermektedir. Yalnız bu yöntemin dezavantajı yok denecek kadar azdır, hatta yaşanmaz. Diğer taraftan şeffaf plak uygulamasının çeşitli avantajlarından bahsetmek mümkündür. Keza  hastalar tarafından da bu avantajlar neticesinde tercih edildiği görülmektedir.

Kısa Sürede Tedaviye Sonuç Verme: Uygulanacak yöntemin diğer yöntemlere kıyasla erken sonuç verme olasılığı mevcuttur. Hastanın ağız ve diş yapısı eğer uygunsa ortalama 6 ay 1 sene içerisinde dişlerin yapısında düzelme meydana gelmektedir.

Estetik Ortodontik Tedavi: Diş teli kullanımından çoğu hasta memnun değildir. Özellikle insanların göz önünde olan kişiler tarafından daha estetik yöntemler denenmektedir. Estetik, diş teli görünümü olmadan şeffaf plaklarla dişlerde düzeltme sağlanmaktadır. Dişte bir aparat yokmuşçasına görüntü ile istenen sonuçlar elde edilir.

Daha Korunaklı Tedavi Yöntemi: Özellikle çocuklar için diş teli kullanımı olası diş eti, yanak ve dudak yaralanmalarına neden olmaktadır. Düşme, darbe ve hareketlere bağlı olarak korunaklı tedavi için uygulanmaktadır. Sporcular için de oldukça uygun bir yöntemdir.

Herkes Tarafından Uygulanabilir Olması: Ortodonti tedavileri belirli bir yaştan itibaren uygulanmaktadır. Bahsi geçen telsiz ortodonti uygulamasının bir diğer avantajı da herkes tarafından tercih edilmektedir. İlk çocukluk dönemindeki çocuklardan başlayarak ileri dönem yetişkinlere kadar kullanılabilmektedir.

Invisalign Şeffaf Plak Kimler Tarafından Kullanılabilir?

İlk etapta şeffaf plak uygulaması  konusunda bilgisi olmayanlar için bu uygulamanın uygun olduğu insanlar hakkında bilgi vermek gerekir. Birçok diş tedavisi ve uygulama yöntemi neredeyse herkes için uygundur. Özellikle ortodonti tedavileri için de genel bir uygunluk söz konusudur. Telsiz ortodonti tedavisi için de aynı durum söz konusudur.

Uzman kişi yani ortodontistler hastanın çene ve diş yapısına bakarak uygulamaya karar vermektedir. Hastanın 7-8 yaşından itibaren bahsi geçen uygulamayı yapmasına herhangi bir sakınca yoktur. Ancak özellikle belirtmek gerekirse Invisalign uygulamasını yaptırabilecek kişiler arasında:

  • İlkokul dönemindeki çocuklar,
  • Spor ile ilgilenen bireyler,
  • Toplum önünde yer alan- ilişkide bulunan kişiler,
  • Estetik bir diş uygulaması yaptırmak isteyenler,
  • Görece kullanımı daha kolay olan bir tedavi seçmek isteyenler bulunmaktadır.

invisalign-tedavisiInvisalign Öncesi ve Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Hastaların yapılacak uygulamadan memnun olması ve iyi sonuç alabilmesi amacıyla uygulama öncesi ve sonrasında dikkatli olması gerekmektedir. Invisalign öncesi ve sonrası yapılacaklar özellikle uzman isim tarafından bizzat bildirilmektedir. Fakat genel itibari ile bu süreç hakkında bazı bilgiler verebilmek mümkündür.

Tedavi Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dişlerin istenen şekilde düzelmesi, yamukluğun gitmesi kadar estetik görüntüyü etkileyen farklı faktörler bulunur. Belirli bir süre boyunca şeffaf plak kullanılacağı için hastaların öncesinde genel diş kontrolü ve uygulamaları yaptırması gerekir. Bu aşamada diş hekimi gerekli gördüğü durumlarda yapılması gerekenler hakkında bilgi de verecektir.

Örneğin dişlerde varsa çürükler ya da kırıklar bunlar için uygulama yapılması şarttır. Çünkü bu uygulama sonunda ancak hedeflenen duruma erişmek mümkün olacaktır. Hastalar özellikle Invisalign tedavisi öncesi çürüklerini temizletmeli gerekli dolgu ve kanal tedavilerini yapmalıdır.

Invisalign Tedavi Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hasta Invisalign tedavisi sırasında öncelikle ağız ve diş hijyenine dikkat etmeli. Dişleri özellikle ara yüz fırçaları ile sürekli temizlemek gerekir. Normal fırçalama sıklığı gerekirse arttırılmalıdır. Her yemek ve içecek tüketiminden sonra diş hijyeni sağlanmalıdır. Son olarak sürekli takılacak olan şeffaf plaklar da temizlenmelidir.

Diğer bir taraftan hastalar doğru diş dizaynını sağlamak adına diş hekimi kontrollerini aksatmamalıdır. Doktor kontrolünü sürekli kılmak belirtilen tarihleri aksatmadan randevulara gidilmelidir. Son olarak, hastaların tüketmesi önerilmeyen asitli gıdalardan uzak durması da gerekecektir.

Şeffaf Plak Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Genel itibari ile uygulama sonrası dikkat edilmesi gereken ekstra özellikler bulunmaz. Ortodontist tarafından dikkat edilmesi gereken ekstra unsurlar bahsediliyorsa bu unsurlara uymak gerekir. Dişlerin zaman içerisinde yer değiştirme imkânı bulunduğundan ara ara kontroller talep edilebilir, aksatılmaması şarttır.

invisalign-tedavisiŞeffaf Plak Nasıl Temizlenir?

Önemi büyük durumlardan bir diğeri de Invisalign plaklarının temizlenmesidir. Bu plaklar günü neredeyse tamamında ağızda bulunmasından dolayı bakteri üretiminin oluşması muhtemeldir. Özellikle tükürük birikmesi, gıda birikmesine bağlı çürük oluşturmamak adına temizlenmesi şarttır.

Invisalign temizleme kristali kullanılabilecek bir malzemedir. Suda eritilen kristallerin içinde plaklar bekletilerek hijyenik hale getirilebilir. Keza her diş fırçalama esnasında plakların da fırçalanması yeterli olacaktır. Böylece daha sağlıklı bir süreç ilerletilebilecektir.

Invisalign Fiyat Ne Kadar?

Invisalign tedavisi fiyat 2022 – 2023 güncellemeleri ile göze çarpmaktadır. Hastalar tarafından Invisalign ücretleri merak konusu olsa da bu noktada net bilgi vermek zordur. Hastaların bizzat diş hekimi ile iletişime geçerek Invisalign fiyatları hakkında bilgi sahibi olması, teklif alması gerekir.

Uygun fiyatlandırma, uzman isimleriyle profesyonel Invisalign uygulaması için siz de Galaksi Diş kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.