Invisalign First: Çocuklar için Invisalign Tedavisi

invisalign-first

Invisalign First, çocuklarda uygulanan bir ortodontik tedavi yöntemidir. Bu yöntem ile çocuklarda meydana gelen estetik diş sorunları ortadan kalkar. Ortodontistler aracılığıyla yapılan tedavi ile estetik görünüm ortaya çıkar. Yalnız çocuklar için Invisalign sadece estetik adına yapılmaz. Aynı zamanda ağız sağlığı için de gerekir.

Ebeveynler tarafından çocuk ortodonti tedavisi kaygılı bir durum haline gelmektedir. Diş teli kullanımı noktasında özellikle çekimser hareket edilmektedir. Halbuki çocuklar için telsiz tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Diş muayenehanemiz bünyesinde gerçekleşecek olan bu tedavi ile kısa sürede sonuca erişilebilir. Invisalign First olarak da adlandırılan çocuklar için telsiz ortodonti adına siz de bşavurabilirsiniz.

Invisalign First Uygulaması Nedir?

invisalign-firstInvisalign First tedavisi, yetişkinlerde de uygulanan olan ortodonti tedavisidir. Şeffaf plak tedavisi olarak da uygulanmaktadır. Yetişkinlerde dahi estetik diş hekimliği kapsamında yer almaktadır. Eğer diş teli sorunları ile karşılaşmak istemiyorsanız başvurmanız gereken şeffaf plak tedavisidir.

Diğer ismiyle şeffaf plaklarla yapılan uygulama her yaşa uygundur. Uygulama eğer çocuklarda yapılıyorsa Invisalign First olaran adlandırılmaktadır. Gençlerde yapılan uygulamaya Invisalign Teen adı verildiği görülürken yetişkinlerde sadece Invisalign denmektedir. Bu uygulama lingual ortodonti, çıkartmalı damaklık ya da diğer uygulamalarla karıştırılmamalıdır.

Sadece yetişkinlerde uygulanmayan bu yöntem muayenehanemizde çocuklara ve gençlere de uygulanmaktadır. Şeffaf plak tedavisi kapsamında diş teli kullanmaya gerek kalmadan dişler düzeltilmektedir. Kabaca bu uygulamanın amacı çarpık, yamuk dişlerin düzeltilmesidir. Çocuklar için Invisalign özellikle güvenli bir ortamda çarpık dişlerin düzeltilmesini sağlar.

Invisalign Program Aşamaları Nelerdir?

Telsiz ortodontik tedavisi belirli aşamalarda ilerlemektedir. Süt dişleri döküldükten ve kalıcı dişler geldikten sonra özellikle çocuklar üzerinde güvenle tedavi edilir. Çocuklar için izlenen aşamalar yetişkinler ile benzerlik gösterir. Ancak yetişkinlere nazaran muayenehanemizde daha eğlenceli kontroller yapılır. Aynı zamanda uzman doktorlarımız daha sakin ve ılımlı bir yaklaşım gösterecektir.

I. Aşama: Çocuklar için Invisalign Kontrolünün Yapılması

Invisalign çoğu zaman her hastanın ağzına uyum gösterecek bir yapıya sahiptir. Ancak yine de tedavi öncesinde diş hekiminin kontrolü geçer. Muayenehanemizdeki uzmanlarımız doğrultusunda çocukların ağız içi durumu incelenir. Eğer tedavi öncesinde uygulanması gereken bir tedavi varsa buna başlanır. Bir sorun görülmediği takdirde diğer aşamaya geçilir.

II. Aşama: Ölçülerin Alınması

Çocuklar için Invisalign uygulamasında ikinci aşama ölçülerin alınmasıdır. Gerek manuel gerekse dijital ortamda ölçüler alındıktan sonra hazırlıklara geçilir. Ölçünün amacı ağız yapısına uygun plakların hazırlanabilmesidir. Aşamalı tedavi düşünülerek farklı plaklar üretilir.

invisalign-first
Invisalign First

III. Aşama: Plakların Hazırlanması ve Kullanım Hakkında Bilgi Verme

Uzman diş hekimlerimiz Invisalign First için alınan ölçüleri laboratuvarlara gönderir. Burada özel malzemeler ile sağlıklı bir plak üretilir. Çok sayıda üretilen plaklar hakkında hastaya ve ebeveynlerine bilgi verilir. Plakların hangi zaman aralıklarında nasıl değişeceği, ne kadar kullanılacağı netleştirilir. Aynı zamanda dikkat edilmesi gerekenler hakkında da ekstra bilgi sunulur.

IV. Aşama: Randevuların Verilmesi

Her ne kadar hastalar plaklar verildikten sonra Invisalign First için yapılması gereken bir durum olmadığını düşünse de bu yanlıştır. Dişlerin istenen oranda kayması, diş etlerinin durumu ve genel gözlem adına randevular verilmektedir. Muayenehanemizde her hastamızı ayda 1 kere randevu vererek gözlemliyoruz. Böylece tedavinin daha emin ve profesyonel şartlarda gittiğine emin oluyoruz.

Çocuklar için Invisalign Kullanmanın Avantajları Neler?

Ortodonti tedavisi denildiğinde artık akla ilk gelenler arasında yer alan Invisalign First kendi içerisinde birçok avantaja sahiptir. Çocuklar için Invisalign avantajları yetişkinlere göre farklılık gösterir. Çünkü yetişkinler genellikle estetik kaygı sebebiyle bu uygulamayı yaptırır. Ancak muayenehanemizde estetik başta olmak üzere farklı avantajlardan dolayı hastalarımıza bu uygulamayı öneriyoruz. İşte, Invisalign First yaptırmanız için sebepler:

1 – Çocuğunuzun Konuşması Değişmez

Normal şartlarda gerçekleşen ortodontik tedaviler, ağız yapısının da küçük olmasından dolayı konuşmayı etkileyebilir. Her zaman etkileyeceği anlamına gelmez fakat bu ihtimal bulunur. Ancak muayenehanemizde yaptıracağınız Invisalign sayesinde çocuğunuzun konuşması değişmez. Invisalign First tedavisi peltek konuşmaya ya da harflerde ses değişimine neden olmaz.

2 – Kullanımı Oldukça Kolaydır

Plakların kullanımı diş teline göre çok daha kolaydır. İstendiği zamanda dişten çıkarılarak daha sonra kolay bir şekilde takılabilir. Diş tellerindeki gibi üst düzey bir temizlik gerektirmez. Standart diş fırçalama yöntemiyle de kullanım elde edilebilir. Hastayı yormaz, ekstra ilgi gerektirmez.

3 – Kişisel Olarak da Kullanılabilir

Çocuğunuz eğer Invisalign First tedavisi görüyorsa kendi başına da hareket edebilir. Sürekli gözlemlemek ve müdahale etmek zorunda kalmazsınız. Kendi başına plakları çıkarıp takabilir. Üstelik herhangi bir şekilde acı-sızı hissetmez. Bu yüzden yanında olamadığınız zaman aralıklarında da kendi kendine süreci yönetebilir.

invisalign-first4 – Ağız Yaraları Oluşturmaz

Diş teli ilk kullanım anlarında yanaklarda, dudaklarda yaralanmaya neden olabilir. Braketler sürtündüğü alanlarda bu tarz durumlara yol açar. Her ne kadar geçici olsa da çocuklarda özellikle zorluk yaratabilen bir durumdur. Bu sebepten dolayı çocuklar için Invisalign uygulaması yaptırılır. Diş hekimlerimizin de gözetiminde bu tarz sorunlar yaşanmaz.

5 – Estetik Görünümü Vardır

Sadece Invisalign First değil aynı zamanda yetişkin uygulamalarında da estetik görünüm sağlar. Bu yüzden daha çok kullanıldığı görülür. Diş teli görünümü istemeyen, kaygı duyan kişiler için birebir bir uygulamadır. Eğer bu tarz bir kaygı yaşıyorsanız çocuklar için Invisalign uygulamasına başvurabilirsiniz.

6 – Invisalign First Hızlı Sonuç Almayı Sağlar

Diğer ortodontik tedavileri ile kıyaslandığında Invisalign First daha kısa sürede etki edecektir. Eğer ileri düzey bir çarpıklık söz konusu değil ise ortalama 6-7 ay içerisinde sonuçlar alınacaktır. Bu sayede tedavi süresini kısaltarak siz de istediğiniz sonuçlara kısa sürede çocuklar için Invisalign ile ulaşabilirsiniz.

Şeffaf Plak Çocuklara Ne Zaman Takılır?

Çocukların süt dişleri üzerine uygulama yapmak doğru bir yöntem olmayacaktır. Süt dişlerinin dökülmesini takiben ortodontik uygulama yapılması daha doğrudur. Çocuklar için Invisalign adına uzmanlarımız belirli süreçleri takip ederek beklemektedir.

Öncelikle Invisalign First uygulaması için süt dişlerinin dökülmüş olması şartı aranır. Daha sonra çocuğun çene yapısında bir problem olmamalıdır. Olası çene kayması durumlarında öncelik bu tedaviye verilir. Eğer çenede sorun yoksa diğer özelliklere göz atılır.

Özellikle uzmanlarımız tarafından ağız içerisinde en az 11 tane dişin olması beklenmektedir. Bu diş sayısı sayesinde dişler birbirine tutunacak uygulama sonrası bozulma oluşmayacaktır. Tahmini olarak bu diş sayısına ulaşım ise 6-7 yaşına denk gelmektedir. Kişiye bağlı olarak durum değişiklik gösterse de uzmanlarımız Ortaca Ortodonti Muayenehanesi bünyesince inceleme yaparak karar vermektedir.

invisalign-firstDiş Şeffaf Plak Fiyatları 2022 – 2023 Ne Kadar?

Invisalign First fiyatları güncel ortodontik tedavileri ile benzerlik göstermektedir. Büyük bir fark oluşmamasından dolayı ebeveynler tarafından tercih edilir. Özellikle Invisalign First tedavisinin rahatlığı ve kolaylığı dolayısıyla yaptırıldığı görülür.

Eğer siz de uygun fiyatlar ile Invisalign First tedavisini başlatmak isterseniz muayenehanemizi ziyaret edebilirsiniz. Çocuk diş hekimi eşliğinde incelenen hastaya bağlı olarak kısa sürede Invisalign First tedavisine başlanacaktır. Üstelik kolay ödeme imkânının yanı sıra profesyonel bir desteği daima yanınızda hissedeceksiniz. Tek yapmanız gereken Invisalign First için muayenehanemizden randevu almaktadır. Hemen randevu alın!