Kısa Sürede Sonuç için Invisalign Kaç Saat Takılmalı?

invisalign-kac-saat-takilmali

Kısa sürede sonuç almak için Invisalign kaç saat takılmalı? Şüphesiz ortodonti tedavisi görenlerin aklında ilk etapta bu sorular oluşmaktadır. Fakat bu sorunun cevabını belirleyecek olan uzman gözetimidir. Genellikle Invisalign tedavisi için kısa sürede sonuç almak mümkündür. Ancak bu süreyi belirleyen de plakların takılma saatidir.

Invisalign plaklar, şeffaf plak tedavisi olarak da geçer. Hastalar estetik görünüm altında çapraz ve yamuk diş görünümünden kurtulmayı ister. Şeffaf plakların dişlere takılıp çıkarılıyor olması hastalar için yeni bir soruyu oluşturmaktadır: Invisalign kaç saat takılmalı? Kısaca şeffaf plakların neredeyse gün boyu takılması gerekir. Ancak bu aşamada dikkat edilmesi gereken bazı durumlar bulunur.

İşte, Invisalign kaç saat takılmalı ve diğer merak edilen sorular ve cevapları!

Invisalign Kaç Saat Takılmalı?

Muayenehanemize başvurarak Invisalign tedavisi görmek isteyen hastalarımızın merak ettiği bazı konular bulunmaktadır. Hem onların merak ettiği hem de uzmanlarımızın bilgi olarak sunduğu ortak bir nokta vardır. O da Invisalign kaç saat takılmalı konusundadır.

Şeffaf plaklar aynı diş teli gibi görev görerek dişlerin yer değiştirmesini sağlamaktadır. Bu yüzden hastanın ne kadar uzun süre dişte tutabilirse plakları o denli takması gerekir. Uzmanlar tarafından günde ortalama 19-20 saat takılması önerilmektedir. Özellikle yemek yenmeyen, uyunan saatlerde mutlaka dişte olmalıdır. Ancak böyle bir durumda dişler istenen görünüme kavuşacaktır.

invisalign-kac-saat-takilmali
Invisalign Kaç Saat Takılmalı?

1 – Çocuklarda Invisalign Kaç Saat Takılmalı?

Invisalign First, çocuklar için Invisalign tedavisi olarak geçmektedir. Çocuklarda da erken yaştan itibaren bu uygulama yapılmaktadır. Sanılanın aksine çocuklar plaklarını çok rahat çıkarıp takabilmektedir. Bu durumda plakların doğru kullanılıp kullanılmadığı noktasında endişe yaratmaktadır.

Endişelerden birisi de çocuklarda Invisalign kaç saat takılmalı aşamasında oluşur. Çocukların dişleri yetişkinlere göre daha çabuk yer değiştirebilmektedir. Ancak bu bilgiye güvenerek günde 1-2 saat takmak yetersiz kalacaktır. Çocuklar da en az yetişkinler gibi neredeyse gün boyu plakları takmak zorundadır.

2- Ergenlerde Invisalign Günde Kaç Saat?

Ergenlerde uygulanan şeffaf plak tedavisi Invisalign Teen olarak adlandırılır. Ergenlerin yaşına bağlı olarak takma saati değişebilir. Ancak çoğunlukla yaşa bağlı olmaksızın uzmanlarımız tarafından ortak bilgi verilir. Çünkü plakların takılma süresi tedaviyi doğrudan etkilemektedir. Ergenler de aynı yetişkinler gibi uyurken olmakla birlikte gün içinde de ağırlıklı olarak plakları takmalıdır.

Invisalign Tedavisi Öncesi Sonrası Sonuçta Plakların Takılma Süresi Önemli mi?

Invisalign kaç saat takılmalı sorusu tam da bu aşamada önem kazanmaktadır. Çünkü plakların tedavi içerisinde takılma süresi öncesi ve sonrası görüntüyü etkiler. Plaklar ne kadar uzun süreli takılırsa diş üzerine yarattığı baskı ile yer değişimi daha çabuk olacaktır.

Olası bir az takılma durumunda tedavi planlanan süreyi aşarak daha uzun sürede sonuçlanmasına neden olmaktadır. Bu yüzden muayenehanemizdeki uzmanların önerisi olabildiğince plakları takmak yönündedir. Bireylerin bu aşamada öncesi-sonrası farkı bir an önce görmek istemeleri durumunda günde 20 saate yakın plakları takması gerekir.

Invisalign Nasıl Takılır?

Muayenehanemizde Invisalign kaç saat takılmalı kadar nasıl takılacağına dair de bilgi verilmektedir. Aslında plakları takmak oldukça kolaydır. Diş hekimlerimiz ve yardımcılarımız plakları teslim ederken gösterim yapacaktır. Kullanmanız gereken plağı elinize alın. Ön dişlerinizden hizalama yaparak plakları dişinizin üstüne geçirin. Tam oturduğuna emin olmak için biraz güç uygulamanız yeterli olacaktır.

invisalign-kac-saat-takilmaliInvisalign Ne Kadar Sürer?

Invisalign tedavi süresi hakkında net konuşmak oldukça zordur. Hekimlerimiz, hastanın ağız yapısına ve yaşına bağlı olarak ortalama bir süre tahmininde bulunacaktır. Ancak tedavi süresini belirleyen birkaç etken bulunmaktadır:

  • Plakların kullanım süresi,
  • Hastanın yaşı,
  • Dişlerin çarpıklık/yamukluk durumu.

Özellikle bu aşamada Invisalign kaç saat takılmalı konusu önem kazanacaktır. Kısa sürede sonuç alınmak adına belirtilen şekillerde ve sürede kullanmalısınız. Eğer yaşınız gençse dişleriniz daha çabuk hareket eder. Diğer taraftan dişlerinizde yamukluk hafif düzeydeyse ortalama olarak 6-7 ay içerisinde düzelme sağlanacaktır.

Yemek Yerken Şeffaf Plaklar Takılmalı mı?

Dikkat edilmesi gereken aşamalardan birisi yemek yerken şeffaf plakların takılmamasıdır. Şeffaf plak içerisine girecek olan gıdalar hem kötü görüntüye hem de çürüğe neden olacaktır. Diğer taraftan plakların aşınması da söz konusu olacaktır. Bu yüzden kişilerin yemek yeme sırasında plakları çıkarması şarttır.

Yemek yeme işleminden sonra ise mümkün mertebe hemen plaklar geri takılmalıdır. Plakları geri takmadan önce dişlerin iyice fırçalanması şartı bulunur. Dişlerin fırçalanması sayesinde yemek artıkları da iyice temizlenmiş olur. Mümkün mertebe kişi yanında diş fırçası bulundurarak bu fırçalama işlemini aksatmaması gerekir.

invisalign-kac-saat-takilmaliInvisalign ile Çay İçilir mi?

Çay hem sıcak olması hem de renk verme olasılığı bulunmasından dolayı kesin olarak Invisalign plakları takılırken tüketilmemelidir. Her ne kadar üretim malzemesi kaliteli olsa da aşırı sıcak içeceklerin bu plaklara zarar verme olasılığı bulunmaktadır.

Diğer taraftan çayın renk verme özelliği bulunur. Sadece plakları takarken değil mümkünse eğer plak yokken de az içilmelidir. Aksi takdirde dişlerin renginde değişim meydana gelecektir. İçilmesi konusunda kararlıysanız plaklarınızı çıkarmalısınız. İçtikten sonra dişlerinizi fırçalamalı ve sonra plakları tekrar dişlerinize geçirmelisiniz.

Su İçerken Invisalign Plaklar Çıkarılmalı mı?

Her ne kadar Invisalign kaç saat takılmalı, yemek yerken takılır mı aşamasında kurallar bulunsa da esnek olduğu noktalar da vardır. Bunlardan birisi de su içimidir. Su içerken plakların çıkarılması gerekmez. Aksine herhangi bir zararı bulunmadığı için plaklarla birlikte tüketilebilir. Herhangi bir şekilde diş fırçalaması vs. de gerekmeyecektir.

Şeffaf Plak Fiyatları Ne Kadar?

Hastaların muayenehanemizde uzmanlara yönelttiği birkaç soru bulunur: Invisalign kaç saat takılmalı, Invisalign kaç TL gibi. Invisalign kaç saat takılmalı noktasında gerekli bilgiler verilmiştir. Peki fiyatları güncel olarak ne kadar?

Şeffaf plak ücretleri oldukça geniş bir skalaya sahiptir. Klinikten muayenehanesine değişim göstermekle birlikte kişinin ağız-diş durumuna göre de değişiklik göstermektedir. Eğer güncel fiyatlar konusunda bilgi almak isterseniz muayenehanemizden randevu almalısınız. Kanal tedavi, dolgu ve diş çekimi gibi ağız yapısı incelendikten sonra ancak karar verilerek fiyat teklifi sunulacaktır.

Invisalign Fiyat Neye Göre Belirlenir?

invisalign-kac-saat-takilmaliHer ne kadar Invisalign fiyatları noktasında bilgi alınsa da hastalar bu konuyu belirleyen unsurlar hakkında merak sahibidir. Genellik muayenehaneler tarafından özel etmenler de göz önünde bulundurularak teklif sunulmaktadır. Muayenehanemiz tarafından fiyatlar şu etkenlere göre belirlenmektedir:

A – Kliniğin Kâr Oranı

Klinik ya da diş hekimi yapacağı işlem sonrası kâr elde etmek zorundadır. Kısa vadede belirlenmiş olan kâr oranına göre belirli bir fiyat teklifi verilmektedir.

B – Kullanılan Malzemeler

Kullanılan malzemeler genellikle kura bağlı olarak değişiklik gösterir. TL/Dolar dengesine bağlı olarak ücretler güncellenmeye gider. Fiyatların genelde çok olmasının nedenidir.

C – Uzmanın Bilinirliği

Uygulamayı yapacak olan uzman hekimin popüler olması fiyatın artmasına neden olmaktadır. Birçok diş uzmanı bu unsura bağlı olarak ortalamanın üzerinde fiyat sunmaktadır.

D – Kliniğin Bulunduğu Adres

Klinik ne kadar merkezi bir şehir ve ilçedeyse fiyatlandırmalar da buna bağlı etkilenir. Çevresindeki muayenehaneler ve hastalarının sosyoekonomik durumu göz önünde bulundurulacaktır.

E – Güncel Olarak Sunulan Ortalama Invisalign Fiyatları

Diğer muayenehanelerin sunmuş olduğu Invisalign fiyatları elbette belirleyicidir. Taban bir fiyat belirlemek kadar hastaların tercih etmesini de sağlayacak ücretler saptanmaktadır.

Invisalign kaç saat takılmalı başta olmak üzere genel anlamda Invisalign tedavisi hakkında bilgi almak isterseniz, muayenehanemizden randevu alabilirsiniz. Siz de uzman Yasin Akgül eşliğinde tedavilerinizi sürdürebilirsiniz!