Invisalign Konuşmayı Etkiler mi?

invisalign-konusmayi-etkiler-mi

Invisalign konuşmayı etkiler mi? Şeffaf plaklar konuşma bozukluğu yaratır mı? Başta çocuklar olmak üzere özellikle insana hitap eden kişiler tarafından Invisalign hakkında çeşitli konular merak edilir. Konuşma noktası da dişle alakalı bir tedavi olduğu için ortaya çıkmaktadır. Her ne kadar internette buna yönelik kısıtlı bilgi bulunsa da yanlış bilgiler de mevcuttur.

Diş tedavileri sırasında ağız ve kısmi olarak çene yapısı değişiklik göstereceğinden konuşmaya etki edip etmediği araştırılmaktadır. Eğer siz de bu konu hakkında araştırma yapmaya başladıysanız belirli bir kaygınız var demektir. Yalnız Invisalign konuşmayı etkiler mi aşaması için bizzat doktor görüşü almanız daha doğru olacaktır. Yine de yıllardır uygulanan bir yöntem olduğundan bazı bilgiler verilebilmektedir.

Invisalign Konuşmayı Etkiler mi?

invisalign-konusmayi-etkiler-miEğer Invisalign konuşmayı etkiler mi gibi bir kaygınız varsa öncelikle rahat olmalısınız. Çünkü her ne kadar dişleriniz ileri düzey çarpık ve yamuk durumda olsa da ağız içerisinde büyük bir değişim yaratmaz. Dişleriniz evet düzelir, estetik görünüme kavuşur. Fakat konuşmayı etkileyen tek unsur dişlerin duruşu değildir.

Genel ortodonti tedavileri sırasında özellikle konuşmaya yönelik kaygılar çıkar. Öğretmenler, müdürler ya da genel olarak insana hitap eden mesleklerde bu tarz kaygıların çıkması normal. Fakat ilk günler konuşmanız size farklı gelebilse de bu durumun değişikliğinden kaynaklıdır. Invisalign konuşmayı etkiler mi sorusuna verilecek cevap; hayırdır. Birkaç gün içerisinde plaklara alışacağınızdan normal konuşursunuz.

İnternette kimi siteler ve yazarlar tarafından konuşmayı değiştireceğine yönelik bilgi edinebilirsiniz. Bu kısmen doğrudur. İlk günlerde ağız yapınız alışmadığı ve ağzınızda farklı bir cisim olmasından dolayı sesleri daha boğuk çıkarabilirsiniz. Yalnız kalıcı bir etki değildir, ağız yapınız alışma gösterdikten sonra normal her zamanki gibi konuşabilirsiniz. Herhangi bir peltekleşme, konuşmayı değiştirme durumu yoktur.

Çocuklarda Invisalign Konuşmayı Etkiler mi?

Çocuklarda Invisalign tedavisi; Invisalign First olarak adlandırılır. Özellikle diş ve çene yapıları yetişkinlerdeki gibi tam oturmamasından dolayı konuşma alanında tedirginlik yaşanır. Ebeveynler tarafından muayenehanemize getirilen soruların başında da bu alan gelir. Yalnız çocuğa uygun bir tedavi olmasından dolayı herhangi bir şekilde konuşmasında değişim meydana gelmez. Kalıcı değişim etkisi yaratmaz.

Invisalign Konuşmayı Düzeltir mi?

Invisalign konuşmayı etkiler mi merakı sadece olumsuz düşünceden dolayı ortaya çıkmaz. Konuşmayı düzeltip düzeltilmediği noktasında da araştırmalar yapılır. Eğer kişinin konuşma bozukluğu varsa ve bu durum dişlere bağlı olarak ortaya çıkıyorsa durumda etkili olabilir.

invisalign-konusmayi-etkiler-mi
Invisaling Konuşmayı Etkiler mi?

Dişlerde düzelme meydana geldiğinden dolayı konuşmada düzelme meydana gelebilir. Oluşan bu düzelme sayesinde konuşmada olumlu etki ortaya çıkabilir. Ancak bahsi geçen konuşma bozuklukları ağız anomalilerinden dolayı ise Invisalign tedavisi de etkili olmaz. Eğer konuşma bozukluğunu düzeltmek isterseniz ve bunun şeffaf plak ile yapılacağını düşünüyorsanız uzmanımızdan bilgi alabilirsiniz.

Invisalign Şeffaf Plak Yorumları Nasıl?

Ortodontik tedavi uygulanmadan önce hastaların daha önceden uygulama yaptırmış olanların görüşlerine baktığı görülmektedir. Muayenehanemizde uygulama yapan hastalarımızın memnuniyetini, internetten görebilirsiniz. Bu şekilde gönül rahatlığı ile tedavinizi siz de gerçekleştirerek hareket edebilirsiniz.

Yalnız günümüz içerisinde gereken Invisalign konuşmayı etkiler mi gerekse farklı konulardan dolayı memnun olmayan hastalar da mevcuttur. Özellikle yanlış doktor seçimine bağlı olarak uygulama yaptıranların olumsuz yorum yaptığına denk gelebilirsiniz. Bu aşamada uzman doktordan yardım almanız gerektiğini unutmamalısınız. Eğer siz de profesyonel bir hizmet alacaksanız muayenehanemizle iletişime geçebilirsiniz.

Invisalign Şeffaf Plak Tedavisi Hakkında Merak Edilen Sorular ve Cevapları

Ortaca Ortodonti Muayenehanemize gelen hastalarımız tarafından çeşitli konularda sorular iletilmektedir. Gerek uzman doktor Yasin Akgül gerekse diğer çalışanlar tarafından bu sorularınıza cevap ilgili şekilde verilir. Ancak muayenehanesine gelmeden de sık sorulan sorular sizler için cevaplandı:

1 – Invisalign ile Çay İçilir mi?

Ülkemizde sık sık kahve ve çay tüketilmesinden dolayı şeffaf plak kullanırken dikkatli olmak gerekiyor. Çay içilirken şeffaf plaklar asla takılmamalıdır. Çayın dişler arasında birikmesi, plaklarda renk değişimi olması ve plak ile diş arasında çay dolacağından dolayı olumsuzluk ortaya çıkar. Diğer taraftan plakların da aşınmaması adına çay içilirken plaklar çıkarılmalıdır.

Sadece çay değil aynı zamanda kahve de içerken plaklar takılmamalıdır. Yalnız su tüketilirken plak takılabilir. Çünkü suyun ne plağa ne dişe herhangi bir zararı yoktur. Bu yüzden diş hekimlerimiz tarafından su tüketimi sırasında herhangi bir yasaklama meydana gelmez.

invisalign-konusmayi-etkiler-mi2 – Invisalign Temizleme Kristali Yeterli Hijyen Sağlar mı?

Invisalign plakları nasıl temizlenir konusunda da meraklar çoktur. Eczanelerde şeffaf plak temizleme kristali satılır. Bunlar suda eriyerek plakların daha iyi çıkmasını sağlar. Bu temizleme aşaması birçok hastayı daha çok tatmin eder. Eczanelerden özel olarak alabileceğiniz bu kristaller yeterli hijyeni sağlayacaktır.

Kimi inanışlara bağlı olarak asla ama asla farklı maddeler ile temizleme yapmamalısınız. Nasıl ki ‘Invisalign konuşmayı etkiler mi?’ konusundaki yanılgılar ve yanlış bilgiler gibi temizleme konusunda da hatalı bilgiler internette bulunur. Diş macunu, macun gibi farklı maddelerle plakları temizlemeye girmemelisiniz.

3 – Diş Telinden Sonra Plak Ne Kadar Takılır?

Plak tedavisi sadece Invisalign ile alakalı değildir. Diş teli tedavisi sonrasında da şeffaf plak kullanılmaktadır. Genelde bu yüzden Invisalign konuşmayı etkiler mi sorusu aynen diş teli içinde sorulur. Peki plaklar diş telinden sonra ne kadar takılır? Diş hekiminizin belirteceği süreye bağlı olarak süre değişim meydana gelebilir.

Diş telinden sonra plak kullanılma sebebi dişlerin yerini oturtmaktır. Dişler tamamen yerine alışarak sonradan kaymanın önüne geçilir. Eğer ciddi bir diş değişimi meydana gelmediyse 2-3 ay plak kullanımı yeterlidir. Ancak diş durumunuzdaki değişime bağlı olarak bu sürenin uzayabileceğini de bilmelisiniz.

4 – Invisalign ile Pekiştirme Tedavisi Farkları Neler?

invisalign-konusmayi-etkiler-miInvisalign başlı başına şeffaf plaklarla gerçekleşen ve diş teli içermeyen bir yöntemdir. Bu yöntem yeni nesil ortodonti uygulamasıdır. Amaç estetik bir görünüm altında dişlerin yamukluk ve çarpıklığını gidermektir. Pekiştirme tedavisinde ise asıl tedavi diş teli ile gerçekleşmektedir. Diş teli ile düzelme meydana geldikten sonra sadece tedaviyi sonlandırmak için şeffaf plak uygulaması yapılır.

5 – Çocuklarda Invisalign Tedavisi Uygulanabilir mi?

Çocuklarda Invisalign konuşmayı etkiler mi, uygulanabilir mi? Gönül rahatlığı ile çocuklarda plak tedavisi gerçekleştirilebilir. Bu tedavi kapsamında çocuklar daha güvende olur. Diş teline bağlı olarak yanak ve dudak aşınmalarının önüne geçilir.

Diğer taraftan çocuklar yetişkinlere göre daha hareketlidir. Bu hareketli olmalarından dolayı diş teli varken düşmeye bağlı olarak yaralanma olayları vardır. Spor yapanlar da aynı şekilde bu noktada risk altındadır. Fakat plaklarda yaralanma durumu olmadığı için çocuklar için oldukça uygun bir yöntem olduğunu söylemek mümkündür.

6 – Invisalign Şeffaf Plak Fiyatları Ne Kadar?

Günümüzde şeffaf plak fiyatları konusunda internette doğru bilgiler bulunmamaktadır. Değişen fiyat listesi kapsamında eğer tedavi almak isterseniz bizzat muayenehanemizden bilgi almalısınız. Ağız ve diş durumunuza göre bilgi verileceğinden randevu almanız gerekir. Muayene sonrası size özel fiyat teklifini alabilirsiniz.

Siz de Ortaca Ortodonti Kliniği ile sağlıklı dişlerinize kavuşabilirsiniz. Tek yapmanız gereken ise randevu almak!