Invisalign Kullanılırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

invisalign-kullanirken-nelere-dikkat-etmeliyiz

Hastalar tarafından ‘Invisalign kullanırken nelere dikkat etmeliyiz?’ sorgulaması yapılır. Tedaviden olumlu yönde yanıt alabilmek adına bu tarz sorgulamaların yapılması çok doğaldır. Özellikle ortodonti tedavisi gibi uzun süreli bir tedavi ile karşı karşıya kalınmasından dolayı kaygıların daha fazla arttığı görülmektedir.

Her tedavide olduğu gibi elbette Invisalign tedavisinde de dikkat edilmesi gerekenler mevcuttur. Tedavi öncesi ya da sırasında diş hekiminize ‘Invisalign kullanırken nelere dikkat etmeliyiz?’ diye iletirseniz net bilgiler bulabilirsiniz. Bulacağınız bu bilgiler karşısında da tedavi sonrası hedeflediğiniz görünüme daha kısa sürede ulaşacaksınız. Peki Invisalign kullanırken nelere dikkat etmeliyiz? İşte, uzmanından bilgiler.

‘Invisalign Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?’ Diye Merak Edenlere Püf Noktalar

Eğer Invisalign kullanırken nelere dikkat etmeliyiz konusunda merak sahibiyseniz bu sürecin birkaç madde ile sınırlı kalmayacağını  bilmelisiniz. Çünkü ortodontik tedavi sonunda istenen düzeyde sonuç almak adına etkenler fazladır. Özellikle uzman elde tedavi oluyorsanız bu tarz konularda uyarı alırsınız. Verilen her uyarı ve kurala dikkat ederek ilerlemelisiniz.

invisalign-kullanirken-nelere-dikkat-etmeliyiz
Invisaling Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

1 – Uzun Süreli Kullanmaya Dikkat Etmelisiniz

Normal şartlarda diş teli yapıldığında dişten çıkarılma durumu olmadığından dolayı tüm saatlerde dişinizde bir çalışma söz konusu olur. Ancak plaklar çıkarılıp takılan özelliklere sahiptir. Bu aşamaya dikkat edildiğinde plakların uzun süreli dişten çıkarılmaması gerekir. Aksi takdirde tedavi sonuç verse de çok uzun sürede bu yanıtı verecektir.

En temel Invisalign kullanırken nelere dikkat etmeliyiz aşamasında ortaya çıkan kullanım süresidir. Eğer dişlerinizdeki yamukluk ve çarpıklığı yok etme derdindeyseniz en az 20 saat boyunca plakları takmalısınız. Plaklarınızı sadece yemek yeme ve içecek tüketirken çıkarmalısınız. Aksi durumlarda tamamen gün içinde kullanıma devam etmelisiniz.

2 – Gece Uyurken Plaklarınızı Takmalısınız

Gün içerisinde belki de en uzun kullanılabilecek durumlardan birisi de uyku süresidir. Gece kullanmak bu aşamada öne çıkacaktır. Eğer kullanım sürenizi giderek uzatma derdindeyseniz ya da kısa sürede sonuç almak istiyorsanız gece plaklarınızı takmalısınız.

Yatmadan önce dişlerinizi fırçalamalısınız. Ara yüz fırçalarını ve diş ipini kullanmayı da aksatmamalısınız. Diğer taraftan dişlerinizi fırçaladıktan sonra plaklarınızı da temizlemelisiniz. Dilerseniz Invisalign plaklar nasıl temizlenmeli yazımızdan konu hakkında bilgi alın. Temizleme sonrasında da plaklarınızı uyurken takmak üzere dişlerinize takın ve uyuyun.

3 – Plak Takılıyken Yemek Yememelisiniz

Diş uzmanları tarafından Invisalign tedavisi sırasında başlıca söylenen kurallardan birisi de yemek sırasında kullanmamaktadır. Invisalign kullanırken nelere dikkat etmeliyiz şeklinde eğer uzmanımıza soru sorarsanız ilk cevaplar arasında bu uyarıya denk gelirsiniz. Zira plakları yemek yerken kullanırsanız olumsuz yanıtlarla karşı karşıya kalırsınız.

Yemek yerken plak kullanmanın birden fazla etkisi bulunmaktadır. Bunlardan ilki; dişlerde yemek, gıda birikmelerinin meydana gelmesidir. Birikme uzun vadede lekelenme ve çürümelere neden olacaktır. İkincisi ise plakların lekelenmesi ve plakta erime meydana gelmesidir. Her ne kadar plaklar sert olsa da uzun vadede olumsuz etkilenecektir.

4 – Tüketeceğiniz İçeceklere Dikkat Etmelisiniz

Yedikleriniz kadar bu süreçte içtikleriniz de oldukça önemlidir. Plak varken sadece su içebileceğinizi bilmelisiniz. Özellikle sık tüketilen çay ve kahveyi içerken de plaklarınızı çıkarmayı unutmayın. Sıcak tüketimi plaklara zaman içerisinde zarar verir. Aynı zamanda lekelenmeleri de beraberinde getirebilecek bir unsurdur.

invisalign-kullanirken-nelere-dikkat-etmeliyizHer ne kadar çay denildiğinde akla siyah çay zararlı gibi gelse de yeşil çaylar için de aynı durum geçerlidir. Bu tarz sıcak ya da soğuk olduğu fark etmeksizin çay ve kahve gibi içecekleri plak varken içmeyin. Plağınızı çıkarın içeceğinizi bitirin ve dişlerinizi fırçaladıktan sonra tekrar plaklarınızı takarak günlük yaşamınıza devam edin.

5 – Asitli Gıdalardan Uzak Durmalısınız

Invisalign kullanırken nelere dikkat etmeliyiz ile diş teli kullanırken nelere dikkat edilmeli noktasının buluştuğu nokta: asitli gıdalar. Asitli içecekler başlı başına dişlere zarar verebilecek bir üründür. Zaman içerisinde aşınma, çürümeye dahi götürür. Bu denli zararı olan bir ürünü kalkıp plaklar varken içerseniz plakları zamanla eritebilirsiniz. Aşınan plaklar uygulayacağı baskıyı da düşüreceğinden istendik yönde sonuçlar alamazsınız.

6 – Düzenli Doktor Kontrollerine Gitmelisiniz

İlk etapta plaklar alındıktan sonra tekrar doktor kontrolüne ihtiyacım olmaz diye düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Invisalign kullanırken nelere dikkat etmeliyiz noktasında kesin olarak göz önünde bulundurmanız gereken randevulardır. Randevularınızı size belirtilen tarihler arasında aksatmadan tamamlamalısınız. Aksi takdirde sonuçlar kontrol edilemez ve bir sonraki plağa geçme konusunda zorluk yaşarsınız.

Diş uzmanları tarafından sizlere her görüşme sonrası belirli bir randevu tarihi verilir ya da bir ay belirtilir. O ay içerisinde uygun olduğunuz günlerde randevu alarak süreci ilerletmelisiniz. Her randevunuza mutlaka gelerek dişlerinizi kontrol ettirmeniz de fayda var. Zira plaklar sayesinde alınan sonuçlar doğrultusunda aynı plağı kullanmaya devam edecek ya da sonraki plağa geçeceksiniz.

7 – Gerekli Dönemlerde Plak Değişimi Yapmalısınız

invisalign-kullanirken-nelere-dikkat-etmeliyizDoğru reaksiyon almak adına doğru plağı doğru zamanda kullanmanız gerekir. Diş teli kullanımında nasıl ki lastik ve diş teli kalınlığı değiştiriliyorsa plaklarda da aynı durum geçerlidir. Dişin değişim hızına ve düzelmesine bağlı olarak farklılık yaratmak gerekir. Eğer doğru yönde hareket edilmezse dişler daha fazla ilerleyerek düzelme tamamlanmaz.

Plakların değişimi de dişlere göre farklılaşmaktadır. Diş hekimi tarafından da izlenmelere, kontrollere bağlı olarak tepki verilmektedir. Diş hekimiz size eğer bir sonraki plağa geçmeniz konusunda bilgi veriyorsa mutlaka geçmelisiniz. Bu süreçten sonra önceki plakları kullanmanın herhangi bir katkısı bulunmaz.

8 – Dişlerinizi Düzenli Olarak Fırçalamalısınız

Invisalign kullanırken nelere dikkat etmeliyiz derseniz kesin olarak dişlerin hijyeni olacaktır. Diş hijyeni her dönem içerisinde etkili olan unsurdur. Eğer yeterli düzeyde temizlik sağlamazsanız, dişlerinizde kötü görüntü ortaya çıkacaktır. Bu görüntü bozukluğu plaklarınızı da etkileyecek bir durumdur.

Zaman içerisinde plakları kullanmaya başladığınız andan itibaren mutlaka diş hijyeninizi arttırmalısınız. Doktor kontrolünde Invisalign kullanırken nelere dikkat etmeliyiz aşamasında size diş ipi ya da arayüz fırçası önerilecektir. Eğer yeterli derecede hijyene dikkat ederseniz plak tedavisi bittiğinde de güzel bir görüntü ile karşılaşırsınız.

9 – İlk Günler Sızı Yapıyor Diye Plaklarınızı Bırakmamalısınız

Plaklar dişlerinizde ağrıya sebep olmaz. Ciddi bir şekilde rahatsızlık hissiyatı da ortaya çıkarmayacaktır. Ancak ilk etapta dişleriniz alışkın olmadığından hafif sızıyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Sızıların belirli bir seviyesi vardır. Acı eşiğiniz çok düşük değilse hiçbir şekilde rahatsızlık ile karşı karşıya kalmazsınız.

invisalign-kullanirken-nelere-dikkat-etmeliyiz
Invisaling Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Fakat oldu da ilk günlerde bu tarz bir sızı ile karşılaşırsanız plakları dişinizden çıkarmamalısınız. Aksine Invisalign kullanırken nelere dikkat etmeliyiz aşamasında buraya da değinilmektedir. Dişlerinizin alışarak ağızda yok gibi hissiyat yaratması için kullanıma devam etmelisiniz. Birkaç gün içerisinde plaklarınız yok gibi hissedeceksiniz.

10 – Sabırlı Olmalısınız | Invisalign Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Her tedavi sürecinde olduğu gibi bu aşamada da mutlaka sabırlı olmanız gerekiyor. Özellikle ortodonti tedavisi diğer tedavilere göre çok uzun sürer. Kanal tedavisi ya da diş görüntüleme gibi kısa sürmez. Bu yüzden mümkün mertebe süreç içinde sabırlı olarak ilerlemelisiniz. Eğer sabrederseniz güzel bir sonuçla karşı karşıya kalırsınız.

Profesyonel Invisalign tedavisi ve mutlu sonuçlarla karşılaşmak mı istiyorsunuz? O zaman,  Ortaca Ortodonti Muayenehanesi ile tanışın! Dr. Yasin Akgül tarafından size özel diş plakları uygulanacak ve estetik gülüşe sahip olacaksınız.