Invisalign Plakları Nasıl Temizlenir?

invisalign-plaklari-nasil-temizlenir

Her gün kullanılan Invisalign plakları nasıl temizlenir? Invisaling tedavisi sırasında şeffaf plaklar neredeyse her saat kullanılır. Diş ile teması çok fazla olduğundan hastalar hijyene dikkat etmelidir. Eğer bu konuya dikkat edilmezse ağız ve diş sağlığı kapsamında problemler ortaya çıkar. Özellikle diş çürükleri meydana gelir. Oluşan bu diş çürümeleri de kötü görüntüye sebep olur.

Invisalign öncesi ve sonrası bazı noktalar hakkında bilgi edinmek gerekir. Bu bilgilerin başında da ‘Invisalign plakları nasıl temizlenir?’ gelir. Tahmin edeceğinizin çok daha ötesinde plak temizliği çok basittir. Eğer doğru bir ağız ve diş sağlığı adına hareket etmek istiyorsanız mutlaka temizliğe dikkat etmelisiniz.

İşte, Invisalign plakları nasıl temizlenir noktasında merak edilen cevaplar.

Pratik ve Doğru Şekilde Invisalign Plakları Nasıl Temizlenir?

Şeffaf plaklar ile sık sık karşı karşıya kalacağınız için pratik bir temizlik gerekmektedir. Eğer gerektiği şekilde pratikliği elde etmezseniz sıkılabilir, üşenebilirsiniz. Ancak unutmayın ki düzenli olarak hijyene dikkat ederseniz kısa sürede çok daha pratik şekilde sonuç elde edebilirsiniz. Invisalign plakları nasıl temizlenir konusuna verilebilecek yöntemler şunlardır:

1 – Şeffaf Diş Plağı Evde Nasıl Temizlenir?

Evde Invisalign plakları nasıl temizlenir? Sadece suya ihtiyacınız olacaktır. Ilık ve bolca bir su ile temizleme yapmanız yeterli olacaktır. Dişlerinizi fırçaladıktan sonra o sırada sadece su ile plakları temizleyebilirsiniz. Su geçirerek plaklarda yer alan olası artıkların, tükürük kalıntılarının gitmesini sağlayabilirsiniz.

2 – Şeffaf Plak Sıvı Sabunla Yıkanır mı?

Temizlik ve hijyen denildiğinde akla bir yandan sabun gelmektedir. Sabun kullanımı normal şartlarda el temizliği için vs. tercih edilebilir. Ancak sanılanın aksine şeffaf plak tedavisi sırasında temizlik adına kullanılamaz. Çünkü sabunun ve kalıntılarının dişlerinize değmesi, ağzınızla temas etmesi zararlıdır. Bu zararlı sonuçları ortaya çıkarması bir yana plaklar için de yanlış olacaktır.

Plaklar her ne kadar kaliteli malzemelerden üretilmiş olsa da zaman içerisinde aşınabilir bir duruma sahiptir. Bu olasılığı göz önünde bulundurarak Invisalign plakları nasıl temizlenir sorusuna cevap aramalısınız. Yanlış malzeme kullanımı plaklarınızın aşınmasını ve zarar görmesine neden olur. Bu noktadan incelendiğinde sabun kullanımı düşünülmemelidir.

3 – Şeffaf Plak Temizleme Kristali Nasıl Kullanılır?

Eczanelerde kullanıcılara kolaylık sağlaması amacıyla kristal adı verilen bazı ürünler satılmaktadır. Bahsi geçen bu kristaller, Invisalign plakları nasıl temizlenir aşamasında size kolaylık sağlayacaktır. Plakların üzerinde var olan her türlü zarar verebilecek maddeler kristaller sayesinde çözünecektir. Bu çözülme sonucunda temizlik derinlemesine sağlanacaktır.

Satın alacağınız kristaller doktorunuz tarafından size öneri olarak sunulacaktır. Kristalleri aldıktan sonra özellikle gece, akşam vakitlerinde uygulama yapabilirsiniz. Satın aldığınız kristalin önerisine göre belirli bir su içerisinde kristalleri eritin. Erime olayı tamamlandıktan sonra Invisalign plakları nasıl temizlenir konusunun son aşamasına geçebilirsiniz. Plaklarınızı belirli birkaç saat suda bekletmeniz yeterli.

4 – Dış Fırçasıyla Invisalign Plakları Nasıl Temizlenir?

Invisalign plakları temizlemek için diş fırçası kullanmak yeterli olacaktır. Diş fırçasının seçiminde dikkatli olmak gerekir. Eğer çok sert diş fırçası kullanırsanız alacağınız sonuç iyi yönlü olmayacaktır. Çünkü plaklar üzerinde çizilmeler meydana gelebilir. Diğer taraftan çok yumuşak olan diş fırçaları da diş sağlığı adına yeterli temizliği sağlama da etkisiz kalacaktır.

Orta yumuşaklığa sahip bir diş fırçası alacağınız sonuca doğrudan etki edecektir. Yumuşaklığı hem zarar verecek kadar sert olmayacaktır. Aynı zamanda etkisi kalmayacak dereceyi de yakalayacaktır. Bu tarz diş fırçaları dişiniz ve diş etleriniz için de gereklidir. Dişlerinizi temizledikten sonra plaklarınızı da biraz fırçalayarak temizleyebilirsiniz.

5 – Diş Plağı Temizleme Suyu Nasıl Oluşturulur?

Invisalign plakları temizlemek için ekstra bir karışım hazırlamanıza gerek yoktur. Çoğu zaman internet üzerinde diş macunu, sabun ya da tuz gibi farklı malzemelerin katıldığı görülmektedir. Fakat bu tarz bir karışımın plağa uzun vadede zarar verme olasılığı çok yüksektir. Çünkü karışım içerisindeki maddeler özellikle eritici özellik yaratması mümkündür. Sadece su bulunan bir karışım ile temizliği yapabilirsiniz.

Sararan Diş Plağı Nasıl Temizlenir?

Sararan diş plakları dikkat edilmediği müddetçe meydana gelmektedir. Çoğu zaman sararmış Invisalign plakları nasıl temizlenir noktasında net bir cevap vermek zordur. Çünkü sararmış olan plakların temizlenmesi aşamalıdır. Sararma olmadan engel olmak gerekir. Eğer sarardıysa su ile olduğundan daha sık hareket etmelisiniz. Yemek yerken kullanıyorsanız plaklarınızı çıkarmalısınız.

Diş Plağı Kokusu Nasıl Giderilir?

Zaman içerisinde plaklarda koku meydana gelebilir. Bu kokunun oluşma sebebi sadece yemek ve içecekten dolayı değildir. Fırçalanmamış dişlere plakların takılması ve tükürük birikmesinden dolayıdır. Yapmanız gereken öncelikle diş temizliğine dikkat ettiğiniz kadar ağız temizliğine dikkat etmektir.

Diğer taraftan Invisalign plakları nasıl temizlenir aşamasında olduğu gibi plakları su içerisinde bekletebilirsiniz. Suya ekstra bir malzeme katmanıza gerek yok. Evde var olan maddelerden ziyade daha çok yapmanız gereken eczanelerde satılan ürünleri kullanmaktır. Bu sayede ancak çözüm bulabilirsiniz.

Şeffaf Plak Ne Zaman Temizlenir?

Şeffaf plakların temizlenme zamanları aşağı yukarı bellidir. Belirlenmiş olan bu zamanlar aralığında mutlaka Invisalign plakları nasıl temizlenir aşamasına dikkat ederek ilerlemek gerekir. Eğer siz de bu noktada bilgi sahibi olmak isterseniz, doktorumuz tarafından gerekli bilgileri de alabilirsiniz.

A – Yemek ve İçecek Sonrası Plak Temizliği

Yemek yerken ya da su dışında bir içecek tüketirken plak takmamalısınız. Plak takmadığınız için korunacağınızı düşünmemelisiniz. Çünkü dişlerinizde belirli içecekler ve gıdalar kalacaktır. Eğer dişlerinizi fırçalamadan plaklarınızı takarsanız zarar görecektir.

Genel itibari ile yemek yedikten sonra ya da içecek sonrası plaklarınızı temizlemelisiniz. Ekstra ve uzun uğraşlı bir temizliğe gerek yoktur. Invisalign plakları nasıl temizlenir aşamasında da göreceğiniz üzere sadece su ile temizlemeniz yeterli olacaktır.

B – Gece Genel Plak Temizliği

Gün içinde plaklarınızı temizleseniz de gece boyu ağzınızda tükürük üretileceğinden ve saatlerce takacağınız için ekstra temizlik yapmalısınız. Eğer eczaneden Invisalign plakları nasıl temizlenir konusunda eczaneden aldığınız kitleri kullanabilirsiniz. Eriyebilen durumda bulunan bu ürünleri gece kullanabilirsiniz.

Gece yatmadan önce erittiğiniz özel temizleme malzemesinde plaklarınızı belirtilen süre kadar bekletin. Örneğin 30 dakika kadar beklettikten sonra bolca sudan geçirin. Daha sonra plaklarınızı güvenle takabilirsiniz. Uykuya geçmeden önce detaylı bir hijyen sağlamak adına bu yöntemi deneyebilirsiniz.

C – Dişler Fırçalanırken Plak Temizliği

Dişlerinizi temizlerken aynı arada plaklarınızı da temizleyebilirsiniz. Bu aşamada ikisini bir arada uygulamanız kolaylık sağlar. Üstelik bunu alışkanlık haline getirmeniz ileri seviyede temizleme yapmanıza da gerek kalmaz. Böylece önleyici de bir temizleme sağlayacağınız için istediğiniz görüntüyü elde edebilirsiniz.

Evde Diş Plağı Temizleme Yeterli Olur mu?

Invisalign temizleme kiti kullandığınız vakitte evde temizleme yapmak elbette yeterlidir. Keza Ortaca Ortodonti Muayenehanesi kapsamında Invisalign plakları nasıl temizlenir aşamasında sadece bilgi verilir. Çünkü bu plaklar diş muayenehanelerinde özel olarak temizlenmez. Kişiye bağlı olarak gerçekleşen bir durumdur ve onun sorumluluğu altındadır.

Eğer siz de Invisalign tedavisi başta olmak üzere; kanal tedavisi, dolgu ya da diş görüntülenmesi gibi aşamalarda hizmet almak isterseniz iletişime geçebilirsiniz. Randevu aldıktan sonra ortodonti tedavisi görebilir buna bağlı olarak sağlıklı gülüşe erişebilirsiniz.