Şeffaf Plak Öncesi ve Sonrası Nasıldır?

seffaf-plak-oncesi-ve-sonrasi

Şeffaf plak öncesi ve sonrası dişlerde ciddi bir değişim meydana gelmektedir. Ortodontik tedavi arasında yer alan plaklar ciddi bir öneme sahiptir. Plaklar sayesinde estetik görünüm altında değişime sahip olabilirsiniz. Sizin de eğer dişlerinizde çarpık ve yamuk görüntü varsa bundan kısa sürede kurtulabilirsiniz.

Muayenehanemiz bünyesinde uygulanan şeffaf plak, Invisaling uygulama olarak adlandırılır. Bu uygulamanın temelinde şeffaf plaklar bulunur. Plaklar estetik bir kaygı yaratmadan dişlerinizin düzelmesini sağlar. Yalnız şeffaf plak öncesi ve sonrası dikkat etmeniz gerekenler ve süreç hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

Eğer Yasin Akgül uzmanlığında siz de şeffaf plak tedavisi uygulatırsanız, sorun yaşamadan süreci atlatabilirsiniz.

Şeffaf Plak Öncesi ve Sonrası Süreç Nasıldır?

Daha önce şeffaf plak konusunda ayrıntılı bir bilgi sahibi değilseniz, süreci merak emeniz oldukça normal. Hatta şeffaf plak öncesi ve sonrası konusunda da kaygılarınız olabilir. Süreç hakkında uzman tarafından size daha ayrıntılı bilgi verilecektir. Keza Dr. Yasin Akgül hastaları ile yakından ilgilenerek süreç hakkında detayları size aktaracaktır.

Doğru sonucu alabilmek adına süreçte dikkat edilmesi gerekenler çok fazla olabilmektedir. Fakat bunlar gözde büyütülen bir nokta değildir. Çünkü diş teli ile kıyaslandığında çok daha pratik bir süreç ilerleyecektir. Eğer siz de Invisalign tedavisi görecekseniz iki ayrı süreci değerlendirmelisiniz. İlki şeffaf plak takmadan önce bir diğeri de plak takıldıktan sonradır.

seffaf-plak-oncesi-ve-sonrasi1 – Şeffaf Plak Takılmadan Önceki Süreç

Şeffaf plak takılmadan önce birkaç aşama bulunmaktadır. Bu aşamalar daha çok bireyin plak tedavisine uygun olup olmadığına kadar vermektir. Şeffaf plak öncesi ve sonrası farkı yaratabilmek adına kontroller gerekmektedir. Uzman diş hekimi Yasin Akgül tarafından hastanın ağız ve diş yapısı manuel ve görüntülemeler ile kontrol edilir.

Muayenehanemizde uygunluk verildikten sonra aynı zamanda ölçümler alınmaktadır. Şeffaf takılmadan önce ağız ve diş yapısına uygun olması şarttır. Plaklar tamamen kişiye özgü olarak yapılmaktadır. Laboratuvar ortamında üretilen plaklar için hastanın ağız yapısından ölçü alınır. Bu ölçüye göre birden fazla plak üretilerek hastaya teslim edilmektedir.

2 – Şeffaf Plak Takıldıktan Sonraki Süreç

Şeffaf plak öncesi ve sonrası aşamasında ikinci kısım çok daha uzundur. Çünkü şeffaf plak öncesi daha kısa bir zaman almaktadır. Hastanın kontrolü, uygunluğu ve dişinin ölçüsü alındıktan sonra ikinci aşamaya geçilir. Bu aşama artık uygulamanın olduğu bir aşama olduğundan hastanın dikkat etmesi gerekenler artış gösterir.

Öncelikle şeffaf plakların istenen sonucu vermesi ve kontrolünün sağlanması için düzenli randevulara gelinmesi gerekir. Randevular hakkında şeffaf plak öncesi ve sonrası da bilgi verilecektir. Bu randevuların tamamında dişler incelenir. Eğer istenen düzeyde ilerleme sağlanırsa diğer plakların takılmasına geçilir.

Diğer taraftan plaklardan sonra hastaların hijyene de dikkat etmesi gerekiyor. Hijyenin sağlanması dişlerin çürümesine de engel olacaktır. Plakların temizliği, dişlerin hijyenik olması adına gerekli bilgiler edinilmelidir. Diş teli tedavisinde olduğu gibi bireylerin asitli içeceklerden uzak durması şarttır. Aynı zamanda yemekten sonra da hemen dişler plaklar temizlenmelidir.

Diş Teli Çıktıktan Sonra Takılan Şeffaf Plak ile Invisaling Arasındaki Fark Nedir?

seffaf-plak-oncesi-ve-sonrasiHastalar tarafından kafa karışıklığına neden olan unsurlardan birisi de diş teli sonrası pekiştirme tedavisi ile Invisalign tedavisi olmaktadır. Invisalign tedavisi sadece şeffaf plak ile gerçekleşen bir uygulamadır. Diğeri ise diş teli tedavisinden sonra pekiştirme sağlanması, dişlerin sabit kalması için gerçekleştirilir.

Aynı zamanda Invisalign tedavisinde şeffaf plak öncesi ve sonrası süreç değişir. Diş telinde şeffaf plak kullanımı çok daha kısa sürelidir. Fakat Invisalign tamamen plak takıldığı için daha değişiktir. Plakların değişimi ve takılması hastayla da alakalı olduğundan tedavi sürecinde aktiflik fazladır. Hastanın müdahalesine bağlı olarak süreç değişir.

A – Diş Telinden Sonra Plak Ne Kadar Takılır?

Pekiştirme tedavisinde şeffaf plak kullanım süresi hastadan hastaya değişebilir. Ancak pekiştirme olmasından dolayı bir süre kadar kullanılması şarttır. Başta uyurken olmak üzere gün içerisinde de kullanılma süresi arttırılmalıdır. Şeffaf plak öncesi ve sonrası süreçlere dikkat edildiği takdirde diş teli çıkmasına rağmen dişlerde yamulma meydana gelmez.

Süre hakkında bilgi uzman tarafından kişiye özel verilir. Özellikle öncesinde plak kullanılmadığı için kurallar da aktarılmaktadır. Ortalama olarak 3-4 ay kadar şeffaf plak kesin olarak takılmalıdır. Dişlerin böylece kaynadığına emin olunmaktadır. Kurallarda ise diş teli sürecinde dikkat edilenler geçerli olmaktadır.

B – Pekiştirme Tedavisi Şeffaf Plak Kullananlar Nelere Dikkat Etmeli?

Eğer diş teli tedavisi sonrası şeffaf plak kullanacaksanız dikkat etmeniz gerekenler nettir. Şeffaf plak öncesi ve sonrası kuralların olması süreçten daha iyi sonuç almak için gereklidir. Öncelikle dişlerinize plakları tutabildiğiniz kadar uzun süre takmalısınız. Gece uyurken mutlaka dişlerinizde olmalıdır. Diğer taraftan gün içinde yemek yediğiniz süre dışında dişlerinizde olması gerekir.

seffaf-plak-oncesi-ve-sonrasi
Şeffaf Plak Öncesi ve Sonrası

Invisalign tedavisinde şeffaf plak öncesi ve sonrası için geçerli de olan bir diğer kurallar yenilen, içilenler konusundadır. Asitli gıdaların tüketimi plaklara ve dişlerinize zarar verir. Diğer taraftan yemek yerken plaklarınızı da kullanmamalısınız. Sadece su içerken plaklarınızı takmanızda bir sorun yoktur. Yemek sonrası ya da bir içecek sonrası dişlerinizi fırçaladıktan sonra plaklarınızı takmalısınız.

C – Diş Teli Çıktıktan Sonra Şeffaf Plak Takılmazsa Ne Olur?

Diş teli tedavinizden sonra plak takmazsanız, dişlerinizin sabit kalma olasılığı biraz düşüktür. Şeffaf plak öncesi ve sonrası konu hakkında gerekli bilgiler verilse de durumun ciddiyetini bilmelisiniz. Eğer plaklarınızı takmazsanız dişlerinizin belirli bir süre sonrasında eski haline yavaş yavaş dönme olasılığı vardır. Özellikle ağzınızdan diş çekimi yapılırsa bu noktada boşluk kalma olasılığı vardır.

Diş Teli mi Şeffaf Plak mı?

Konu hakkında karar veremediyseniz şeffaf plak öncesi ve sonrası hakkında araştırma yaparak karar verebilirsiniz. Günümüzde ortodonti tedavisi sırasında genellikle Invisalign kararı verilir. Çünkü Invisalign, braket gibi yaralara sorun olmaz. Dışarıdan fark edilmez, estetik bir şekilde tedaviye neden olur. Fakat dilerseniz diş teli de uygulayabilirsiniz her iki uygulama sonunda da dişleriniz düzelecektir.

Dişlerde Şeffaf Plak Öncesi ve Sonrası Değişim Ne Kadar Süre Alır?

seffaf-plak-oncesi-ve-sonrasiEğer Invisalign tedaviye başladıysanız yaklaşık 3-4 ay içerisinde dişleriniz neredeyse istenen şekle gelecektir. Oldukça kısa bir süre içerisinde dişlerinizin yamukluğundan kurtulabilirsiniz. Çarpıklıklar ortadan kalkar. Fakat diğer taraftan dişlerin sabit kalması ve kalıcı olması için süreye ihtiyaç vardır. Bu süre de tamamlandıktan sonra tedavi sonlanacaktır.

Diş Şeffaf Plak Fiyatları 2022 – 2023 Ne Kadar?

Şeffaf plak öncesi ve sonrası merak edilen başlıklardan birisi doğal olarak fiyatladır. Fiyatlandırmaların güncelliği hakkında bilgi internetten alınamaz. Sağlık alanında ücretlerin internette değil doğrudan hastaya belirtilmesi gerekiyor. Eğer siz de Ortaca Ortodonti Kliniği bünyesinde Invisalign tedavisi almak isterseniz muayenehanemiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Gerek şeffaf plak öncesi ve sonrası süreç hakkında bilgiler gerekse fiyatlandırma hakkında detaylara erişebilirsiniz. Dr. Yasin Akgül tarafından sunulan bu tedavi ile siz de estetik görünüme sahip olun! Dişleriniz tamamen istediğiniz bir yapıya sahip olacaktır. Üstelik bunun için tek yapmanız gereken randevu almanız olacaktır. Randevunuzu alın, muayenehanemizde uzmanlarımız sizinle ilgilensin!