Invisalign Herkese Uygun mu?

invisalign-herkese-uygun-mu

Invisalign herkese uygun mu?’ ya da ‘Kimler şeffaf plak tedavisi olmalı?’ araştırması yapmaya başladıysanız, bu tedaviyi yaptırma olasılığınız bulunuyor demektir. Şeffaf plak tedavisi ortodonti tedavisi arasında bulunur. Günümüzde neredeyse herkese uygulanabilen bir yöntemdir. Her yaştan hastaya sahiptir. Uzman bir diş hekimi tarafından dileyen herkese şeffaf plak tedavisi uygulanabilir.

Geçmişte ağırlıklı olarak diş teli uygulaması yapılmaktaydı. Fakat bunun yarattığı estetik kaygıdan dolayı alternatif tedaviler üretildi. Bu alternatif tedaviler arasında başlıca olarak şeffaf plak gelmektedir. Şeffaf plaklar adından da anlaşılacağı üzere saydam bir görüntüye sahiptir. Dişte yokmuşçasına bulunur. Peki Invisalign herkese uygun mu, herkes yaptırabilir mi?

Günümüzde Invisalign Herkese Uygun mu?

Yarattığı avantajlardan dolayı uzmanlara Invisalign herkese uygun mu sorusu sık sık yöneltilmektedir. Dr. Yasin Akgül, Ortaca Ortodonti Muayenehanesi kapsamında bu tedaviyi neredeyse herkese uygulamaktadır. Siz de sağlıklı ve estetik bir diş yapısına ulaşmak istiyorsanız, bu tedavi tam size göre! Ancak önce bu tedaviye uygun olup olmadığınızı öğrenmeniz gerekiyor. Her ne kadar Invisalign herkese uygun mu noktasında neredeyse herkese uygun olsa da bazı bilgiler şu şekildedir:

invisalign-herkese-uygun-mu
Invisalign Herkese Uygun mu?

1 – Çocuklarda Invisalign Tedavisi Uygulanabilir mi?

Çocuklarda Invisalign uygulaması yapılabilmektedir. 5 yaşından itibaren neredeyse her bireyde bu uygulama gerçekleştirilebilir. Yetişkinlerden farklı bir uygulama yapılmamaktadır. Sadece yaşlarından ötürü çocuklara olan yaklaşım daha farklıdır. Küçük yaşlarda gerçekleşen bu tedaviye Invisalign First adı verilmektedir.

Diş hekimi Yasin Akgül tarafından çocuğun ağız ve diş yapısı incelenir. Eğer olası bir farklı  tedaviye gerek yoksa ve ebeveynler de kabul ediyorsa hemen ölçü alınır. Ölçü alımından yaklaşık 1-2 hafta sonra şeffaf plaklar üretilmiş olur. Bu plakların teslim edilmesiyle birlikte tedavi başlar. Invisalign herkese uygun mu aşamasında özelliklere çocuklara uygun olduğunu söylemek mümkün.

Çocuklarda Invisalign tedavisi yaptırmanın avantajları ise şu şekildedir:

  • Estetik görüntü sağlar.
  • Olası kazalara karşı yaralanmaların önüne geçer.
  • Dişte yok hissi ile rahatlık sunar.
  • Kolay çıkarılıp takılabilir.
  • Hijyen temizliği sağlamak kolaydır.
  • Invisalign konuşmayı etkilemez.
  • Kısa sürede dişlerdeki çarpıklıkları ortadan kaldırır.

invisalign-herkese-uygun-mu2 – Hamileler için Invisalign Herkese Uygun mu?

Günümüzde diş uygulamaları hamileler tarafından kısıtlı olarak uygulanır. Bu aşamada hamileler için Invisalign herkese uygun mu tartışması ortaya çıkar. Invisalign yani şeffaf plak uygulaması sırasında hastaya bir madde verilmez. Dışarıdan kişiye özel hazırlanan plaklar temin edilerek verilmektedir.

Bu plaklar sağlığa uygun maddelerden üretilmektedir. Sağlığa uygun olmasından dolayı, herhangi bir şekilde zarar verme olasılığı bulunmaz. Anne sağlığına ya da bebek sağlığına olumsuz bir uygulama yaratmadığından kişiler tarafından kullanılabilir. Dr. Yasin Akgül tarafından muayenehanete hamile adayları için de bu uygulama yapılabilmektedir.

Eğer hamileyseniz ya da hamilelik gibi bir düşünceniz, planınız söz konusuysa gönül rahatlığı ile ortodonti uygulaması yaptırabilirsiniz. Sağlıklı ağız ve dişler için plak tedavisi yapılabilir. Ortaca Ortodonti Muayenehanemize yapacağınız başvurular sonunda siz de kısa sürede estetik gülüşe sahip olabilirsiniz. Dişlerinizde yer alan yamukluk, çarpıklıktan kurtulabilirsiniz.

3 – Profesyonel Sporcular Şeffaf Plak Taktırabilir mi?

Invisalign herkese uygun mu?’ aşamasında profesyonel sporculardan bahsedilebilmektedir. Diş teli uygulaması da dişlerin düzeltilmesinde etkilidir. Ancak profesyonel sporcuların diş teli kullanırken yaralanma olasılığı bulunur. Alınacak olan darbeye karşı olarak dudak, yanaklarda yaralanma oluşabilir.

Yaralanmaların önüne geçmek olası bir kazanın durdurulabilmesi amacıyla şeffaf plaklar kullanılabilir. Şeffaf plaklar dişte tel gibi ekstra bir baskı, çıkıntı yaratmaz. Spor yaparken gönül rahatlığı ile plaklarınızı takarak tedavinizi sürdürebilirsiniz. Böylece herhangi bir olumsuz durumla karşılaşmaz aksine dişlerinizin düzelmesine neden olabilirsiniz.

invisalign-herkese-uygun-muInvisalign Kimler Yapabilir?

Güncel ortodonti tedavileri arasında farklı yöntemler bulunmaktadır. Diş teli uygulaması, lingual ortodonti, şeffaf plak uygulaması bunlardan birisidir. Bahsedilen tüm bu uygulamalar belirli bir uzman tarafından yapılmaktadır. Diş hekimleri tarafından gerçekleşemez. Ortodontistler tarafından kişiye özel olarak uygulama planlaması yapılır. Ortodontistler de ortodonti bölümü okuyup uzman olmuş kişilerdir.

Invisalign Hangi Dişlere Uygulanır?

Eğer siz de Invisalign herkese uygun mu grubu içerisinde yer alıyorsanız ve uygulamaya karar verecekseniz birkaç detaya hakim olmalısınız. Şeffaf plak uygulamasının neredeyse her diş tipine uyum sağladığı görülmektedir. Yamuk, çarpık ve görüntü olarak bozuk olan dişlere bu uygulama yapılabilmektedir.

Yalnız burada değişiklik yaratacak bir durum söz konusudur. Eğer hastanın dişlerinde kanal tedavisi, dolgu gibi ihtiyaçlar varsa şeffaf plak yapılmaz. Diğer taraftan diş etinde de tedavi görmesi şartsa Invisalign herkese uygun mu noktasında uygun gruba eklenmeyecektir. Çünkü hastanın önce bahsedilen sorunları halletmesi gerekiyor.

Şeffaf Plak Kimlere Takılmaz?

Neredeyse şeffaf plak takılmayacak kişi sayısı oldukça azdır. Uzman doktorlar tarafından bu tedavi yöntemi neredeyse her yaşa önerilmektedir. 4-5 yaştan itibaren çocuklardan itibaren yetişkinlere de sunulmaktadır. Ancak şeffaf plak takılmayacak kişiler arasında; dolgu, kanal tedavisi, diş eti tedavisi ve genel ağız tedavisi görmek isteyenler bulunur. Bu yüzden uzman tarafından önce ağız ve dişler tamamen incelenir.

Şeffaf Plak Ömrü Ne Kadardır?

Kişiye özel üretilen şeffaf plaklar belirli süreler kullanılmaya uygundur. Ortalama olarak 2-3 hafta içerisinde bir plaklar değiştirilmektedir. Değiştirilen her plak ağız yapısına uyum sağlar. Daha sonra da dişlerin devamında düzelmesini ister. Plakların ömrü kendi başına doğru zaman aralıklarında kullanılırsa 2-3 hafta ile sınırlıdır. Diğer taraftan toplamda plakların ömrü 6-7 aydır bu süre sonunda tedavi bitecektir.

Invisalign Konuşmayı Etkiler mi?

invisalign-herkese-uygun-muHastaların temelde Invisalign herkese uygun mu araştırmalarının bir diğer sebebi de konuşmayı etkiler mi noktasıdır. Invisaling konuşmayı etkiler mi diye merak ediyorsanız; etkilemez. Diş teli gibi dişlerde ve ağızda ekstra baskı yaratmaz. İlk bir iki gün size farklı konuşuyormuşsunuz gibi gelebilir. Fakat sonrasında plaklara ağzınız alışır ve sorun yaşamazsınız.

Şeffaf Plak Acıtır mı?

Muayenehanemizde uzmanlarımıza yöneltilen ve kaygı yaratan unsurlardan birisi de plakların acıtıp acıtmadığı yönündedir. Plaklar diş üzerinde ilk günlerde birkaç gün boyunca baskı yaratır. Ancak bu baskı diş ağrısı gibi değildir. Invisalign First olarak da adlandırılan çocuklara uygulanan şeffaf plak da bu yüzden uygun görülür. Aksi takdirde acı verseydi çocuklara uygulanmazdı.

Şeffaf Plak Uyurken Takılır mı?

Eğer şeffaf plakların etkili olmasını istiyorsanız, mümkün mertebe plakları takmanız gerekiyor. Aksi takdirde tedavi süresi artacaktır. Bu sürenin artması sonuçları elde etmenize neden olacaktır. Günün çoğu vakti uyurken geçmektedir. Durum böyle olunca kişilerin mümkün mertebe plakları takmak için uyuma vaktini değerlendirmesi gerekir. Gece vakti plakların takılması oldukça doğru bir uygulama olacaktır.

Invisalign Varken Sigara İçilir mi?

Sigara içenler için de elbette ‘Invisalign herkese uygun mu?’ araştırmasının cevabı uygun olacaktır. Sigara içmek plak kullanmanızın önüne geçmez. Fakat dikkat etmeniz gereken unsurlar oldukça fazladır. Plak kullanırken yemek yenmemelidir. Diğer taraftan aynı zamanda sigara içerken de plakların takılması uygun bulunmaz. Sigara normal şartlarda dişleri bile sarartırken plaklara da zarar verir.

Her ne kadar plaklar sağlam ve özel maddelerden üretilmiş olsa da sigaradan, yiyeceklerden dolayı renk değiştirebilir. Diğer taraftan dişlerinizin de üzerinde birikmelere ve çürümeye sebep olur. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda kişilerin plaklar yokken sigara içmesi doğrudur.

Siz de profesyonel bir ortodonti tedavisi görmek isterseniz, Ortaca Ortodonti Muayenehanemize başvurabilirsiniz.