Invisalign Nasıl Çıkar?

invisalign-nasil-cikar

Tedavi sırasında Invisalign nasıl çıkar? Invisalign tedavisi, günümüzün en popüler ortodontik tedavi yöntemi olarak bulunur. Diş teli tedavisi ile kıyaslandığında bu tedavi sırasında hastanın etkisi büyüktür. Her ne kadar geleneksel diş teli uygulamasında çıkma-takma durumu söz konusu olmasa da bu tedavi de durum başkadır.

Invisalign yani diğer ismiyle şeffaf plak uygulamasında ise plakların dişe çıkarılıp takılması mümkündür. Halihazırda hastalar tarafından sırf bu sebeple tercih edilmektedir. Üzerinde kolay kontrol sağlanması ve beraberinde estetik diş tedavisi sağlaması ile dikkat çekmektedir. Peki Invisalign nasıl çıkar? Çocukların dişlerinden Invisalign nasıl çıkar? İşte, konu hakkında bazı detaylar.

En Pratik Şekilde Invisalign Nasıl Çıkar?

Sanıldığının aksine Invisalign nasıl çıkar aşamasında ekstra bir efor sarf etmeniz gerekmeyecektir. Çünkü plaklar diş üzerine sabitlenmez. Daha doğrusu yapıştırılmaz. Dişin şeklini alması ve kişiye özel olması sayesinde tutunmaktadır. Bu yüzden birkaç el hareketi ile kolay bir şekilde çıkarılabilmektedir. Sadece ilk etapta sert davranmamak önemlidir.

Diş plakları diş etinin ile diş kökünün sınırına kadar uzanmaktadır. Tüm damak boyunca kaplanmadığından sınır çizgisi bulunmaktadır. Eğer Invisalign nasıl çıkar diye merak ediyorsanız bu bitim noktasından bir parmağınızla aşağı yönlü itmelisiniz. Hafif bir kuvvet uygulamanız ile birlikte şeffaf plak dişten ayrılarak aşağı gelecektir.

invisalign-nasil-cikarAlt çene üzerindeki plakları çıkarmak için ise tam tersine hareket etmelisiniz. Dişinizin ön yüzeyinde yer alan plağın bitim noktasından parmağınızla yukarı doğru ittirin. Hafif bir ittiğiniz takdirde plağın dişlerinizden ayrılarak çıkabildiğini görebilirsiniz.

Çocuklarda Şeffaf Plak Nasıl Çıkarılır?

Şeffaf plak tedavisi çocuklarda çok yaygın kullanılmaktadır. Invisalign Teen olarak da adlandırılan tedavidir. Yetişkinler plaklarını daha rahat çıkarabilmektedir. Peki çocuklarda Invisalign nasıl çıkar? Diş üzerine baskılı ve yapışkan halde bulunmadığı için çocuğunuz tarafından da plaklar çıkarılabilmektedir. Destek gerekmeden kendileri tarafından plaklar yetişkinlerde olduğu gibi çıkarılabilmektedir.

Diş Teli Sonrası Plak Kullanımı Esnasında Plaklar Çıkarılmalı mı?

Plakların kullanılma yeri sadece Invisalign ile sınırlı kalmamaktadır. Diğer taraftan aynı zamanda normal diş teli sonrasında da kullanılır. Buradaki amacı dişlerin şekillerini değiştirmek değildir. Tam tersine şekli değişen dişlerin pekiştirilmesi, sabitlenmesidir. Bu sabitlik ile istenen diş yapısı uzunca bir süre durabilmektedir.

Eğer pekiştirme tedavisi esnasında plak kullanacaksanız, mümkün mertebe plaklarınızı çıkarmamalısınız. Aynı Invisalign tedavisindeki gibi neredeyse tüm gün boyunca dişlerinizde tutmaya çalışmalısınız. Sadece yemek yerken, bir şeyler içerken plaklarınızı çıkarmalı temiz dişinize tekrar takarak kullanmaya devam etmelisiniz.

Gün İçinde Kaç Saat Invisalign Plakları Çıkarılır?

Gün içerisinde kaç saat içinde Invisalign nasıl çıkar konusunda net bilgi vermek oldukça zordur. Çünkü temelde diş hekimleri tarafından plakların takılması yönünde önerileri çok uzun süre geçerlidir. X saat kadar çıkarın demek yerine tam tersine x saat kadar mutlaka takmalısınız yönünde betimlemeler çok daha fazla olmaktadır.

Hasta olarak şeffaf plaklarınızı dişlerinizden ne kadar uzun süre ‘çıkarırsanız’ tedavi süresi bu kadar uzun olacaktır. Çünkü dişlerinizin değişim hızı düşeceğinden hedeflediğiniz diş estetiği ile karşı karşıya kalmanız da zor olacaktır. Bu noktada dişlerinizde olabildiğince diş plaklarınızı bulundurmanız gerekecektir. Aksi durumda memnun olma olasılığınız düşecektir.

invisalign-nasil-cikar
Invisalign Nasıl Çıkar?

Eğer yine de gün içinde ne kadar saat diş plakları çıkarılmalı diye merak ediyorsanız maksimum 2-3 saat olmalıdır. Gece boyunca plakları dişlerinizde bulundurmalısınız. Gün içerisinde de yemek yeme, içecek içme saatleri düşünüldüğünde maksimum 2-3 saatlik bir çıkarım söz konusudur. Aksi takdirde daha fazla saat dişin plaksız kalması düzelmenin de önüne geçer.

Diş Telinden Sonra Plak Ne Kadar Takılır?

Ortodonti tedavisi sırasında uzman tarafından buna karar verilmektedir. Eğer plaklar Invisalign için takılacaksa ortalama olarak 6-7 ay kadar bir süre boyunca tedavi yapılmaktadır. Elbette hastanın sahip olduğu diş çarpıklığına göre bu durum değişiklik gösterebilmektedir. Ancak ortalama süre 6-7 ay olarak belirtilebilir.

Yalnız diş teli sonrası şeffaf plak yani pekiştirme tedavisi görecekseniz süre bu kadar uzun olmayacaktır. Tam tersine ortalama bir süreden bahsetmek gerekirse 2-4 aydan bahsedilmektedir. Diş hekiminiz tarafından tarafınıza ne kadar süre boyunca kullanmanız gerektiğine dair bilgi size aktarılacaktır. Böylece siz de plaklar sayesinde tedavinizin kalıcı olmasını sağlayabilirsiniz.

Invisalign Tedavisi için Plak Dişlerde Nasıl Değişim Yaratır?

Hastalar tarafından Invisalign nasıl çıkar konusu kadar tedavinin nasıl gerçekleşeceği konusunda da merak ettikleri bulunmaktadır. Günümüzün en popüler ortodonti tedavisi olması da bu merakta etkili olacaktır. Kişilerin, tedavi sırasında acı çeker miyim kaygısının da temeli buraya dayanmaktadır. Gelin, konu hakkında detayları inceleyelim.

Öncelikle bu tedavinin temeli plaklara ve bu plakların yarattığı hafif baskılara dayanmaktadır. Dişlerinizin çarpıklık ve yamuklukları plaklar sayesinde şekle getirilir. Dişlerinizin plakların sağladığı baskı ve kuvvetle istenen forma gelmesi sağlanmaktadır. Sırf bu yüzden çok kısa süre zarfında birden fazla plak kullanıldığı görülür.

Peki Invisalign acıtır mı? Hayır. Baskı ve kuvvet denildiğinde akla ciddi bir acı gelecektir. Ancak bu yersiz bir kaygının temelini oluşturmaktadır. Nasıl ki Invisalign nasıl çıkar konusu basit bir kuvvet sayesinde mümkünse tedavi de aynı şekildir. Sadece ilk defa takacağınız için ilk bir iki gün dişlerinizde baskı hissedersiniz. Devamında dişleriniz alışacağı için fark etmezsiniz.

invisalign-nasil-cikarŞeffaf Plak Kullananların Yorumları Nasıldır?

Hastalar tarafından tedavi sonrasında bazı yorumlar yapılmaktadır. Yorumların kapsamı iki yönlü gerçekleşmektedir. Olumlu ve olumsuz olarak ayrılan bu yorumlar ilk defa tedavi yaptıracak kişilere de aynı zamanda yönlendirme yapacaktır. Karar verme aşamasında ciddi bir yardım sağladığından araştırılması gereken bir alandır.

Olumlu yorum yapan insanların sayısı oldukça fazladır. Çünkü bu tedavi yönteminin diğer ortodonti tedavileri ile kıyaslandığında avantajları çok daha fazladır. Estetik yapıya sahip olması, acı yaratmaması ve kısa sürede gerçekleşmesi ile dikkat çeker. Diğer taraftan çocuklarda güvenlik tedbiri sağladığı ve yaralanma yaratmadığı için olumlu yorumları beraberinde getirmektedir.

Her tedavide olduğu gibi olumsuz yorum yapanların da bulunduğu görülmektedir. Invisalign nasıl çıkar konusundaki gibi kolaylık sağlanmayan unsurlarda olumsuzluklar beraberinde gelir. Ancak kötü yorumların temeli yanlış uzman seçiminden kaynaklandığı görülmektedir. Pişman olmayacağınız Invisalign tedavisi için Ortaca Ortodonti Kliniği bünyemizde uzman ile iletişime geçebilirsiniz. Böylece siz de istediğiniz sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Invisalign Tedavisi Aşamaları Nelerdir?

invisalign-nasil-cikarEğer merakınız Invisalign nasıl çıkar konusu ile sınırlı kalmıyorsa bu tedavinin aşamaları hakkında da bilgi almalısınız. Genel itibari ile bu tedavinin aşamaları sınırlı sayıdadır. İlk aşamalarda plaklar takılana kadar süregelen durumlar söz konusu olsa da asıl tedavi sonrasında başlamaktadır.

İlk etapta hastaların ağız ve diş yapısı incelenir. Diş filmi çekilerek herhangi bir sorun olup olmadığı kontrol edilmektedir. Uygun bulunduğu takdirde ikinci aşamaya geçilerek hazırlık yapılır. Dişlerden ölçü alınmaktadır. Alınan bu ölçüler laboratuvarlara gönderilerek plakların hazırlanması sağlanır.

Plaklar üretime geçilerek kişilere özgü hale getirilmesi sağlanır. Plaklar hastaya teslim edilmeden önce dişlerde temizlik sağlanır. İlk aşamada kullanması gereken plaklar verilir. Süreç hakkında dikkat edilmesi gerekenler ve bazı kurallar hakkında bilgi aktarılır. Daha sonra da bir sonraki görüşme için randevu verilerek tedaviye başlanmaktadır.