Uzman Ortodontist Dr. Dt. Yasin Akgül

Ortodonti İstanbul

Home Estetik Diş Teli Tedavisi

Estetik diş teli tedavisi, dişlerinin görüntüsünden hoşlanmayan hastaların başvurduğu yöntemlerden birisidir. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte ortodonti tedavileri çoğalmıştır. Özellikle hastaların rahatsız olduğu tedavi görüntüsünün önün geçmek de mümkün kılınmıştır. Estetik kaygı güden hastaları memnun edebilmek amacıyla görünmeyen diş teli tedavisi uygulanmaktadır.

Dişlerin yanlış konumlanışı ve buna bağlı olarak gelişen dizilimsel problemler hem ağız sağlığını hem de psikolojiyi olumsuz yönde etkiler. Önde ya da arkada konumlanma, sağa ya da sola yaslanma, dişler arasında boşluk oluşması ya da ayrıklıkların bulunması, diş teli tedavisini gerektirebilir. Diş teli denildiğinde akla ilk olarak metal diş teli gelir ancak estetik diş teli uygulaması ile dezavantajların büyük bir bölümü ortada kaldırılabilir.

Bebeklerde ağız bakımına gereken önemi vermemek çocuklarda ve gençlerde ağız bakımı konusunda da problemler yaşatır. Sonrasında ise estetik diş teli tedavisi gibi çözüm olanakları zorunlu hale gelir. Her ortodontik tedavide olduğu gibi estetik diş teli tedavisinde de uzman diş hekimlerine başvurmak, başarılı sonuçlar elde etmenin temel anahtarıdır.

Estetik Diş Teli Nedir?

Estetik diş teli tedavisi ya da estetik ortodonti uygulamalarının tanımı yapılırken “diş teli tedavileri sırasında kullanılan yöntemlerin genel adı” gibi ifadeler kullanılabilir. Burada temel amaç estetik bir görüntü oluşturmak olduğundan dolayı işlevselliğin ve verimliliğin yanında güzel bir görünüm de amaçlanır. Estetik kaygıyı engelleyen metal diş tellerinin yanı sıra şeffaf plaklar ya da lingual teller de estetik diş teli kategorisi altında değerlendirilebilir.

Estetik Kaygıyı Gidermek için Diş Teli Uygulaması Nasıl Yapılır?

Metal diş tellerinin klasik hali estetik bir kaygı yaratabilir. Özellikle çocuk ve gençlerde dış görüntü, psikolojik anlamda sağlığın bile önüne geçebilir. Bu nedenle estetik diş teli uygulamalarında gelişmelere gidilmiş ve şeffaf ya da renkli braketler kullanılarak görünümün estetikleştirilmesi de sağlanır. Dizilimsel problemler, tüm tel uygulamaları gibi metal diş telleriyle de çözüme kavuşabilir.

Lingual Diş Telleri ile Estetik Çözüm Sağlanıyor mu?

Metal diş telleri ne kadar estetik bir görünüm elde edilirse edilsin dışarıdan bakıldığında fark edilir. Fark edilmesi de doyasıya gülüşlerin önüne geçer. Bu nedenle lingual diş telleri devreye girmiş ve başarılı sonuçları görülmeden sağlar. Metal diş telleri dişlerin ön yüzlerine yerleştirilirken lingual teller dişlerin arka yüzeylerine yerleştirilir. Bu sayede de dışarıdan bakıldığında fark edilmesi engellenir.

Estetik Diş Teli Uygulaması Dışında Hangi Yöntem Tercih Edilebilir?

Her ne kadar estetik diş teli tedavisi cazip gelse de tek estetik yöntem bu değildir. Beraberinde aynı zamanda İnvisalign şeffaf plaklar uygulanabilmektedir. Şeffaf plaklar adından da anlaşılacağı üzere şeffaftır. Dışarıdan fark edilmez ve tamamen estetik bir görüntü ile dişler istenen dizilime kavuşmaktadır.

Şeffaf Plaklar Nedir ?

Estetik ortodontide gelişen teknolojiler, günümüzde şeffaf plak kullanımını da artırmıştır. Metal ya da estetik diş teli tedavisi yerine şeffaf bir plak kullanılarak kolayca çıkarılıp takılabilen ve görünüm farklılığı yaratmayan bir tedavi yöntemi oluşturulmuştur. Şeffaf plaklar kişiye özel olarak geliştirildiğinden ötürü dişlerin tamamına yerleştirilir. İstenildiği an çıkarılabilir ancak tavsiye edilen günde en az 20 saat boyunca ağızda kalmasıdır.

Estetik diş teli tedavisi her ne kadar estetik kaygı yaratmamış olsa da tel tedavisine benzer süreç işler. Tel kullanımı her hasta için uygun değildir. Bu yüzden estetik ortodonti tedavisi kapsamında plaklar doğru tercih olacaktır. İnvisalign şeffaf plaklar aracılığıyla aynı estetik diş teli tedavisi sırasında olduğu gibi istenilen sonuçlar alabilirsiniz.

Estetik Diş Tellerinde Tedavi Süreci Nedir?

Estetik diş teli tedavi süresi kişiden kişiye değişiklik gösterir. Açık konuşmak gerekirse biraz uzun ve zahmetli bir süreç gerektirir. Birkaç ay süren tedavi, bakımların ihmal edilmesi ya da problemlerin büyük boyutlu olmasıyla iki buçuk yıla kadar uzayabilir.

Süreç içerisinde önce hastanın ağız ve diş durumu kontrol edilir. Daha sonra hastanın dişlerinin ölçüsü alınır. Ölçü alındıktan sonra gerekli hazırlıklar yapılır. Braketler diş üzerine yapıştırılır. Estetik diş teli tedavisi son aşamasında teller braketlere geçirilir.

Diş Teli Tedavisinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Özellikle tellerin takılmasını izleyen ilk iki hafta boyunca hassasiyetler yaşanabilir. Ayrıca sert gıdaların tüketilmemesi de beklenir. Asit ve şekerli gıdaların tüketilmemesi de herkese tavsiye edilir. Haliyle de diş teli tedavisi, insanların kafasını karıştıran bir uygulama olabilir. Tavsiyemiz, alınacak başarılı sonuçları düşünmek olacaktır. Estetik görünümün kaybedilmemesi ve süreç sonunda sağlıklı ve ideal bir ağza sahip olmak, herkesin isteyeceği bir ayrıcalıktır.

Estetik Diş Telinin Diğer Diş Tellerinden Farkı Nedir?

Estetik diş telleri, geleneksel metal diş tellerine kıyasla daha az fark edilen ve daha estetik bir görünüm sunan ortodontik aygıtlardır. İşte estetik diş tellerinin diğer diş tellerinden farkları:

estetik-dis-teli-tedavisi

 1. Görünüm:
  • Estetik Diş Telleri: Şeffaf veya diş renginde malzemelerden yapıldıkları için dişlerin üzerinde daha az dikkat çekerler. Seramik veya porselen braketler sıklıkla kullanılır.
  • Geleneksel Metal Diş Telleri: Metal braketler ve teller kullanılır, bu da onları daha belirgin hale getirir.
 2. Malzeme:
  • Estetik Diş Telleri: Seramik, porselen veya kompozit malzemeler kullanılarak yapılır. Bu malzemeler, dişlerin doğal rengine daha yakın bir görünüm sağlar.
  • Geleneksel Metal Diş Telleri: Paslanmaz çelik veya nikel-titanyum gibi metal malzemeler kullanılır.
 3. Dayanıklılık:
  • Estetik Diş Telleri: Seramik ve porselen braketler, metal braketlere göre daha kırılgan olabilir. Bu nedenle, sert yiyecekler tüketirken dikkatli olunması gerekebilir.
  • Geleneksel Metal Diş Telleri: Metal braketler daha dayanıklıdır ve kırılma olasılıkları daha düşüktür.
 4. Renklenme:
  • Estetik Diş Telleri: Seramik veya kompozit braketler, kahve, çay, şarap gibi renk bırakıcı yiyecek ve içeceklerden etkilenerek zamanla renk değiştirebilir.
  • Geleneksel Metal Diş Telleri: Metal braketlerde renklenme sorunu olmaz.
 5. Maliyet:
  • Estetik Diş Telleri: Malzeme maliyetleri ve üretim süreçleri nedeniyle genellikle daha pahalıdır.
  • Geleneksel Metal Diş Telleri: Daha ekonomik bir seçenektir.
 6. Konfor:
  • Estetik Diş Telleri: Seramik braketler genellikle daha pürüzsüz kenarlara sahiptir ve diş etlerine daha az rahatsızlık verebilir.
  • Geleneksel Metal Diş Telleri: Metal braketler, bazen diş etlerine ve yanaklara sürtünme nedeniyle rahatsızlık verebilir.

Estetik diş telleri, özellikle görünüm konusunda hassas olan bireyler için tercih edilen bir seçenektir. Ancak, dayanıklılık ve maliyet gibi faktörler göz önünde bulundurularak bir ortodontist ile detaylı bir değerlendirme yapılması en iyisidir.

Yetişkinlere de Estetik Diş Teli Uygulanabilir mi?

Çocukluk ya da gençlik dönemleri ile ilişkilendirilen estetik diş telleri yetişkinler için de uygulanabilir. Ancak yetişkinler de tıpkı ergenlik dönemindeki bireyler gibi kaygı güdebilirler. Burada estetik diş telleri bir adım öne çıkar çünkü büyük yaştaki insanlar, metal diş telleri ile gülümsemek istemez. Yani estetik teller, yetişkinler için de en ideal çözümü oluşturur. Yetişkinlik dönemindeki bireylerin geçmiş yıllardan kalan tüm problemleri, kapsamlı ortodontik tedaviler sonucunda ortadan kalkar. Yani çocuk, genç ya da yetişkin fark etmeksizin estetik diş telleri, her daim bir adım öndedir.

Estetik Diş Teli Ne Zaman Yapılır?

Bebeklik çağından itibaren gerekli bakımın yapılması gerekir. Henüz ilk dişin sürülmesiyle başlayan bakım süreci, ömür boyu devam etmelidir. Ancak ihmaller sonucu dişlerde problemler de baş göstermeye başlar.

Dişlerin düzenli olarak fırçalanması, diş ipi ve arayüz fırçalarının kullanılması, yılda iki kez kontrol yapılması ve ağız bakım suyu gibi destekleyici ürünlerin de tercih edilmesi dişlerin ihtiyaç duyduğu bakımı karşılayacaktır. Ancak maalesef birçok insan, yeterli bakımı göstermez. Bununla birlikte asitli ve şekerli gıdaların tüketilmesi, sigara ve kahve, çay içilmesi gibi faktörler de dişlerde probleme yol açar.

Çürük oluşumunun yanı sıra dişlerin diziliminde sorunların ortaya çıkması da gözlemlenir. Yanlış konumlanmış dişler de işleri daha da yokuşa sürer. İş işten geçmiştir ancak yine de bir çözüm aranır. Diş dizilimlerinin ideal hale getirilmesi ve yapısal problemlerin ortaya kaldırılması için ortodontik tedavilere yönelmek gerekir. Eğer estetik bir kaygı da taşınıyorsa estetik diş telleri kullanılarak tedavi süresi boyunca da psikolojik ve yaşamsal konfor da sağlanabilir.

 • Ağız, çene ve diş yapılarının estetik diş teli tedavisine uygun görülmesi
 • Diş çapraşıklığının üst seviyelerde olması
 • Daha kompakt tedavilerin yeterli görülmemesi
 • Estetik bir kaygı görülmesi

Ortodontik kontrol uygulamalarına 6 – 7 yaş itibarıyla başlanması tavsiye edilir. Bu sayede var olan ya da var olması beklenen problemlerin erkenden çözülmesi amaçlanır. Bu amaç doğrultusunda da yapılan her müdahale, ilerleyen yaşlarda ağız ve diş sağlığının kusursuz olmasına yardımcı olur.

Ortodonti alanı altında yer alan estetik diş teli tedavileri için önerilen yaş ise en az 11 olarak ifade edilir. Burada önemli olan uzman diş hekimlerinin inisiyatifidir. Yapılacak ilk muayene ve kontroller sonucunda estetik diş telinin uygun görülmesi, tedaviye başlanması için yeterli olacaktır. Yani özetle, 11 yaşından itibaren söz konusu problemlere sahip olan herkes, estetik diş teli tedavisi yaptırabilir.

Hastanın diş tellerinin gerektirdiği bakım ihtiyaçlarını karşılayabilecek yeterlilikte olması gerekir. Yalnızca dişleri fırçalamak yetmez, farklı bakımlar da uygulanır. Hastanın bu bakımlar hakkında alacağı tüm bilgiler, diş hekimleri tarafından verilir. Bundan dolayı çocuk yaştaki hastaların ebeveynlerine de büyük iş düşecektir.

Şeffaf Diş Teli mi Metal mi?

estetik-dis-teli-tedavisi

Metal diş teli en yaygın ortodonti yöntemidir. Ancak şeffaf diş teli yani estetik diş teli tedavisi de giderek yaygınlaşmaktadır. Estetik kaygı güderek fark edilmeyen tedavi olmak isteyenler bu yönteme başvurmaktadır. Peki estetik diş teli tedavisi mi olunmalı, metal diş teli tedavisi mi?

Her iki yöntem arasında da keskin farklar bulunmamaktadır. Estetik diş teli tedavisi ile metal diş teli uygulamalarında benzer işlemler yapılır. İki yönteminde malzemesi kaliteli olduğundan ileri düzey diş bozukluğu olan hastalara fayda sağlayacaktır. Metal diş telinden farksız olduğundan gönül rahatlığıyla estetik diş teli tedavisi yaptırabilirsiniz.

Şeffaf Diş Teli Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Hastaların estetik diş teli tedavisi süresi hakkında kaygıları fazladır. Bu oldukça normaldir çünkü diğer tedavilere nazaran uzun bir emek ve süre gerekir. Öncelikle hastaların bu noktada sabırlı olması şarttır. Ortalama olarak tedavi süresi 6 ay ile 1 sene arasında değişmektedir. Yalnız hastaya bağlı olarak 2 sene sürdüğü de görülmektedir.

Şeffaf Diş Teli Kullananlar Nelere Dikkat Etmeli?

Her tedavide olduğu gibi estetik diş teli tedavisi sırasında Dr. Yasin Akgül tarafından hastalara belirtilen durumlar bulunmaktadır. Kısaca tedavi sırasında hastaların:

 • Sakız ve şeker gibi yapışkan tarzdaki ürünleri tüketmemesi gerekir.
 • Kahve ve çay gibi leke yapan içeceklerden uzak durulmalı. (Şeffaf lastikler sarardığı için önerilmez.)
 • Asitli içecekleri tüketmemeli. (Çürümeye yol açar.)
 • Arayüz fırçası kullanılarak hijyen en iyi şekilde sağlanmalı.
 • Sert gıdalardan uzak durmak gerekir. (Zeytin, fındık, ceviz vs.)
 • Düzenli olarak diş hekimi randevularına gidilmeli.

Görünmeyen Diş Teli Fiyatları Ne Kadar?

Estetik diş teli tedavisi fiyatları günümüzde değişiklik göstermektedir. Güncel estetik diş teli tedavisi ücretleri için doğrudan diş hekimi ile görüşmek gerekmektedir. Böylece diş yapınızın incelenmesiyle size fiyat teklifi sunulacaktır. Yalnız bu aşamada sadece fiyata bağlı olarak tercih yapılmamalı. Estetik diş teli tedavisi alanında uzman bir diş hekimi tercih edilmelidir.

Şeffaf Diş Teli Fiyatları 2024 Bilgisi için İletişime Geçin!

Dr. Yasin Akgül tarafından estetik diş teli tedavisi profesyonel bir şekilde uygulamaya devam etmektedir. Muğla’da yer alan iki muayenehanesinde ortodonti yöntemleri için siz de başvurabilirsiniz. Kısa sürede estetik diş teli tedavisi olmaya başlamak isterseniz randevu almayı unutmayın.

×