Diş Teli Öncesi Sonrası Dikkat Etmeniz Gereken 7 Nokta!

dis-teli-oncesi-sonrasi

Diş teli öncesi sonrası dikkat edilmesi gereken konularda hastaların bilgi sahibi olması sürecin daha sağlıklı ilerlemesini sağlamaktadır. Dijital gülüş tasarımı kapsamında yer alan diş teli tedavisine başlamadan önce ciddi araştırmalar yapılmaktadır. Özellikle şeffaf plak tedavisi gibi güncel ya da genel diş tedavisi için ciddi kaygılar yaşanmaktadır. Hiç bilgisi olmayan bir hasta dahi diş teli nedir, diş teli nasıl takılır gibi basit konuları merak etmektedir.

Genel geçer adımlar konusunda diş hekimi tarafından bilgi hastaya verilecektir. Ancak diş teli tedavisi için bilinmesi gerekenler bundan çok daha fazlasıdır. Ortodontik tedavi kapsamında ele alınan uygulamalar, diş sağlığı ve diş eti bakımı gibi konularda bir miktar bilgi sahibi olmak şarttır.

Ortodontik tedavinin daha etkili bir tedavi olmasını sağlayan hastanın bu konuda genel olarak bilgi sahibi olmasıdır. İşte, dişlerin düzenli bir şekilde bulunmasına neden olan diş telleri/ortodonti tedavisi için bilmeniz gerekenler.

Diş Teli Öncesi Sonrası Hangi Alanlara Dikkat Edilmeli?

Diş sağlığı polimuayenehanesi, merkezleri kapsamında diş teli tedavisi için farklı yöntemler kullanılmaktadır. Her bir yöntem kendi içerisinde gülüş tasarımı sağlamayı hedeflemektedir. Bu hedef doğrultusunda diş teli öncesi sonrası uygulamalar da farklılaşmaktadır. Şeffaf plak, diş teli ya da iç diş tel uygulaması gibi çok farklı yöntemler olsa da temelde alınması hedeflenen sonuçlar birdir. Ağız ve diş sağlığı için bu yöntemi uygulamadan önce ve sonra dikkat etmeniz gerekenler şu  şekildedir:

1 – Diş Teli Uygulama Yöntemleri Hakkında Bilgi Edinin

Hastaların ilk etapta diş teli öncesi sonrası en çok merak ettiğin konulardan birisi tedavi süresidir. ‘Diş teli takıldıktan sonra dişler ne zaman düzelmeye başlar?’ şeklinde araştırmalar yapılır. Halbuki yönteme bağlı olarak diş düzelmesi değişiklik gösterecektir. Bu yüzden uzman doktor tarafından tel uygulama yönteminden bilgi alınmalıdır.

dis-teli-oncesi-sonrasi2 – Diş Teli Öncesi Sonrası Konusunda Hazırlıklarınızı Tamamlayın

Her ne kadar diş teli öncesi sonrası doktorun sorumluluğu fazla görülse de durum bununla sınırlı değildir. Hastanın, tel taktırmadan önce varsa diğer diş uygulamalarını yaptırmalıdır. Dolgu, kanal tedavisi ya da diş eti tedavilerini tamamlayarak hazırlıklar bitirilmelidir. Aksi takdirde ortodonti için uygun bir ağız yapısı bulunmayacaktır.

3 – Deli Teli Tedavisi Aşamaları için Sabırlı Olun

Diğer diş tedavileri ile kıyaslandığında daha uzun süren bir yöntem olduğunu bilmelisiniz. Bu yüzden diş teli tedavisine başlamadan önce ve sonra bol bol sabırlı olmalısınız. Uzman diş hekiminin tavsiyelerine uyulursa diş teli öncesi sonrası daha sağlıklı atlatılacaktır.

4 – Diş Teli Takıldıktan Sonra Hijyene Dikkat Edin

Şüphesiz diş teli öncesi sonrası en önemli olan ve geçerli konulardan birisi ağız hijyenidir. Tel tedavisi sırasında dişler daha çok çürümeye meyillidir. Bu yüzden mümkün mertebe arayüz fırçası kullanılarak diş hijyenine daha çok dikkat edilmelidir. Aksi takdirde çürümeler meydana gelir.

5 – Diş Teli Ay Ay Değişim Adına Doktor Kontrolleri Aksatılmamalı

Ortodonti tedavisi sırasında ağız içine takılan teller değişmektedir. Tellerin kalınlığı diş yapısına göre belirlenir. Diğer taraftan braketlere takılan lastikler değiştirilir ve ekstra lastik ve plak da verilebilir. Bu açıdan bakıldığında diş teli öncesi sonrası diş hekimi kontrolünü aksatmadan sürdürmek gerekir.

6 – Diş Teli Fiyatları Hakkında Bilgi Sahibi Olun

dis-teli-oncesi-sonrasi
Diş Teli Öncesi Sonrası

Neredeyse her hasta tarafından diş teli öncesi sonrası hazırlık ve araştırma sırasında en çok merak edilen konuların başında yer alır. Fiyatlar konusunda bilgi sahibi olmak özellikle diş teli öncesi sonrası süreçleri doğrudan etkilemektedir. Bu yüzden araştırmaları ayrıntılı sürdürmek gerekir.

7 – Diş Teli Acıtır mı, Acıtmaz mı? Adım Adım Diş Teli Taktırmaya Psikolojinizi Hazırlayın

Hastalar arasında diş telinin acıttığına dair bir bilgi yayılımı söz konusudur. Diş teli taktırmak hastada bir acı yaratmaz. Sadece dişlerin yer değişiminden dolayı ağız içinde baskı ve sızı oluşmaktadır. Eğer hasta diş teli öncesi sonrası işlemlerde sızıdan şikayetçiyse doktor tarafından ilaç verilmektedir.

Ağrı ve sızı bir yana hastaların genel anlamda diş teli öncesi sonrası adına psikolojisini hazırlaması gerekir. Aksi takdirde psikolojik baskıdan dolayı bile fiziksel tepkiler verilmektedir. Psikoloji ne kadar hazır olursa süreç o denli rahat ilerler.

Kısa sürede profesyonel bir diş teli tedavisi almak, güzel bir gülüşe sahip olmak ister misiniz? Ortaca Ortodonti Muayenehanemizle iletişime geçin siz de sağlıklı bir yaşama merhaba diyin!