Diş Teli Lastiği Nedir? Nasıl Kullanılır?

dis-teli-lastigi

Diş teli lastiği, ortodonti tedavi sırasında hastaların neredeyse mutlaka karşı karşıya kaldığı bir üründür. Bu ürünün temel kullanım amacı dişlerin ağız içerisinde istenen yapıda dağılmasını, dizilmesini sağlamaktır. Her ne kadar kullanılan tel ve braketler dişi düzelmesini sağlasa da özellikle alt ve üst dişlerin eşit alana yerleşmesi, çene yapısını düzeltmek amacıyla kullanılmaktadır.

Günümüzde özellikle ortodonti tedavisine ilk defa başlayan kişiler tarafından karşılaşıldığında araştırılmaya neden olmaktadır. Diğer taraftan aynı zamanda ortodonti tedavisinin sonuna doğru kullanıldığından ilk etapta mutlaka merak oluşturmaktadır. Halbuki bahsedilen bu ürün oldukça basit bir yapıya sahiptir ve belirli sebepler için kullanılmaktadır.

Diş Lastiği Nedir?

Adından da anlaşıldığı üzere diş ve ağız yapısı için kullanılan lastik ürünlerdir. Ortodonti tedavisi aşamasında dişlerin kaymasında ve daha düz bir görünüm elde edilmesi amacıyla kullanılmaktadır. Diş üzerinde yer alan braketlere ya da genel tel üzerine takılarak yerleştirilmektedir. Aynı çene üzerinde yer alan dişler için kullanılabildiği gibi alt ve üst çenedeki dişler için de kullanılabilir.

Diş Teli Lastiği Neden Takılır?

Hastalar tarafından ‘Diş teli lastiği 1/8 ne işe yarar?’ konusunda araştırmalar doğal olarak ortaya çıkmaktadır. Uzman diş hekimi tarafından belirli sebeplere bağlı olarak diş lastikleri kullanılmaktadır. Genel olarak önerilmesine, kullanılmasına neden olan sebepler şu şekildedir:

  • Dişlerin yapısında kaymaya neden olma,
  • Alt ve üst diş yapılarının aynı düzeyde yer alması,
  • Çene yapısını düzeltme,
  • Tüm dişlerin değil sadece belirli dişler üzerinde etki yaratma.

Genel itibari ile ortodonti tedavisinin amacı dişleri hareket ettirmektir. Bu yüzden, kişilerin doktor kontrolünde gün içinde belirli bir sürede kullanması gerekir. Aksi takdirde dişler istenen düzeyde düzelme göstermeyecek, çarpıklığı gitmeyecektir.

dis-teli-lastigiDiş Teli Lastiği Çeneyi Düzeltir mi?

Ortodonti tedavisi denildiğine akla ilk olarak diş teli, diş teli lastiği gibi malzemeler aracılığıyla dişlerin düzeltilmesi gelmektedir. Halbuki ortodontistler tarafından çene yapısında düzeltme yaratmak amacıyla da tedaviler sağlanmaktadır. Bu tedavilerin başında lastik ve damak kullanımı ile birlikte çene yapısında düzelme yaratmak bulunmaktadır. Bahsedilen bu açıdan bakıldığında evet, özel lastik formları ile düzeltme hedeflenmektedir.

Diş Teli Lastiği Ne Kadar Takılır?

Dişlerin yapısında değişim yaratmak için uzun süreli bir tedavi sürecine girmek gerekir. Bahsi geçen lastiğin kullanım süresi de bu yönde artış göstermektedir. Kişilerin doktor önerisi kapsamında yer alarak belirtilen şekilde kullanması gerekir. Kullanım aşamasında, hastalar yemek yeme sırası dışında günün her saatinde lastiği takmalıdır.

Diş teli lastiği uzun vadede kullanım gösterdikten sonra ancak sonuçları ortaya çıkaracaktır. Bu yüzden ürünü sadece yemek yerken çıkarmalı bunun dışında neredeyse 7/24 saat boyunca lastiği takmalısınız. Bir lastiği en fazla 24 saat takmalı sonra değiştirmelisiniz. Aynı zamanda kopmaya meyilli de olduğundan yanınızda yedek olarak taşımanız iyi olacaktır.

Diş Teli Lastiği Eczanede Satılır mı?

Ortodontik tedavi sırasında diş teli lastiği diş hekimi tarafından size doğrudan verilmektedir. Tedavi süresinde nasıl kullanılacağı, nasıl takılacağı konusunda bilgi sağlanır. Bununla birlikte lastiklerin de tedavi kapsamında size verildiği görülmektedir. Yine de lastik konusunda yetersizlik elde ediyorsanız, eczaneden alma olasılığınız bulunmaktadır.

Yine de tedavi süresinde istenen düzeyde sonuç almak ve buna bağlı olarak memnuniyet geliştirmek adına uzman diş hekimi gözetiminde hareket etmek daha doğru olacaktır. Aksi takdirde sonuçlar tatmin etmeyebilir. Bu yüzden, var olan lastik kaybı ya da yetmeme durumunda diş hekiminizle iletişime geçerek hareket etmek daha doğru olacaktır. Doğru diş lastiği seçmek önemli olduğundan bu yüzden dikkatli olmalısınız.

dis-teli-lastigi
Diş Teli Lastiği

Ortodonti Tedavilerinin Tamamında Diş Teli Lastiği 3/16 Kullanılır mı?

Diş teli yani ortodonti tedavisinin tamamında lastik kullanımı gözlemlenmez. Genellikle diş hekimleri tarafından tedavi sürecinin sonuna doğru lastik kullanımı tercih edilmektedir. Küçük çaplı yapılacak diş kaymaları, çarpıklık giderme amacıyla tercih edilmektedir. Aksi durumlarda elbette görülmektedir. Diş hekimi tarafından uygun görüldüğü takdirde tedavinin orta sürecinde de kullanılması söylenir.

Zincir Diş Teli Lastiği Fiyatı Ne Kadar?

Günümüzde diş teli için satılan lastiklerin fiyatları ciddi anlamda değişiklik göstermektedir. Sebebi, var olan lastiklerin görünüm ve üretim aşamasında farklılıklar meydana gelmektedir. Özellikle dış görünüşe dikkat eden bu yönde hareket eden hastaların daha pahalı fiyatlarla lastik alabildiği görülmektedir. Standart diş lastikleri ise daha ulaşılabilir olmaktadır.

Ortodonti tedavisi hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmak istiyor ya da hemen tedavi ile güzel bir gülüşe sahip olmak istiyorsanız muayenehanemizle iletişime geçebilirsiniz!