İnvisalign Sonrası Diş Ağrısı Olur mu?

dis-agrisi

Diş ağrısı farklı sebeplere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır ve hastaya büyük rahatsızlık vermektedir. Acı eşiği ve ağrının sebeplerine bağlı dayanılmaz bir hissiyattan bahsedilebilmektedir. Hastaların çoğu zaman bu durum karşısında çözüm bulmaya çalıştığı görülmektedir.

Dişte oluşan ağrıların sebeplerinin farklı olabileceğini bilmekteyiz. Ortaca Ortodonti Muayenehanemize ortodonti amacıyla başvuran hastaların ise bu yönde kaygıları oluşmaktadır. Örneğin metal diş teli ağrı yapar mı ya da İnvisaling sonrası diş ağrısı olur mu gibi sorular tarafımıza gelmektedir. Şeffaf plak tedavisi sonrası diş ağrısı konusunda merak edilen sorular ve cevaplarını sizin için bir araya getirdik.

İnvisalign Tedavisi Diş Ağrısı Yapar mı?

dis-agrisi

İnvisalign tedavisi, hastaların estetik kaygılarını gidermek amacıyla temelde tercih ettiği bir yöntemdir. Ancak tüm tedavilerde olduğu gibi bu uygulamada da belirli kaygılar mevcuttur. Hastalarımızın ilk etapta tedavi aşamalarının nasıl olacağı düşüncesine sahip olduğunu görüyoruz. Diğer taraftan bu tedavinin ağrı yapıp yapmayacağı da merak konusudur.

Ortodonti tedavileri arasında değişik yöntemler mevcuttur. Örneğin en yaygın olan metal diş teli tedavisi için konuşmak gerekirse diş ağrısı yaptığını belirtmek gerekir. Diş teli tedavisi sırasında braket ve teller dişe belirli bir baskı yapar. Bu baskının acı eşiğine göre hastada bir rahatsızlık yaratabildiği görülmektedir.

Ancak İnvisalign adına bu denli bir ağrıdan söz edilememektedir. Elbette bu tedavi sırasında dişlerin istenen düzene oturması için bir kuvvet uygulanması gerekir. Uygulanan kuvvet ile dişlerde yer değişimi oluşacaktır. Kuvvetin yoğunluğu genellikle ilk günlerde daha çok hissedilir. Plak değişimi yapılan günlerde ilk 1-2 gün boyunca ağrı değil, hassasiyet oluşmaktadır.

Sonuç olarak İnvisalign diş ağrısı yapmayacaktır. Belirli bir düzeyde hassasiyet, sızı oluşacaktır. Sızının artmadığı görülür ve gün geçtikçe azalacaktır. Yine de acı eşiği düşük olan hastalar için belirli öneriler diş hekimi tarafından verilecektir. Bu aşamada hastanın sabırlı davranması beklenir böylece bir iki gün sonunda sızının geçtiği görülecektir.

Hangi Durumlarda Şeffaf Plak Dişte Ağrı Yapar?

Hastaların çok nadir olarak İnvisalign şeffaf plak tedavisi için ağrı şikayeti meydana gelir. Oluşan bu ağrı beklenen bir durum değildir. Özellikle dayanılmayacak düzeyde ağrı şikayeti varsa hastanın incelenmesi gerekir. Yapılacak incelemelere bağlı olarak ağrı oluşturan nedenin ortadan kaldırılması şarttır. Ağrının oluşma sebebi ise şu şekilde olmaktadır:

Ağrı Oluşma Sebepleri Açıklamaları
Hassas Diş Durumu Hastanın genetik ya da farklı sebeplere bağlı olarak dişindeki hassaslaşma durumudur.
Düzenli Şeffaf Plak Kullanmama Şeffaf plakların düzenli kullanılması gerekir, kullanılmadığı takdirde ağrı yapar.
Diş Hekiminin Uyarılarını Dikkate Almama Kurallarına uygun kullanılmadığı müddetçe şeffaf plaklar da ağrıya sebep olacaktır.

A – Hassas Diş Durumu

Hassas dişler sadece İnvisalign değil genel olarak tüm tedaviler için risk barındıran bir duruma sahiptir. Hastanın genetik durumlar ve doğru diş kontrolü sağlamamasından dolayı hassasiyet ortaya çıkmaktadır. Dişlerde meydana gelen hassasiyet, belirli bir tedavi uygulanmasa bile normal şartlarda diş ağrısı yaratacaktır. Bu yüzden önce bu sorunun tedavi edilmesi gerekmektedir.

B – Düzenli Şeffaf Plak Kullanmama

Düzenli şeffaf plak kullanmak dişlerde düzelmeyi en kısa süreye indirecek bir unsurdur. Bu yüzden uzman diş hekimleri tarafından en çok uyarılan konulardan birisidir. Hastalara tedavi öncesi ve sırasında kullanım şartları, süresi hakkında bu noktada uzun uzadıya önerilerde bulunmaktadır. Ancak bazı hastalar durumu tam olarak anlayamaması ya da farklı sebeplerden dolayı plakları düzenli olarak kullanmaz.

dis-agrisi

Eğer hasta düzenli olarak plaklarını takmazsa dişlerde gerileme olma olasılığı yüksektir. Aynı zamanda dişlerin de plaklara uyum sağlama süresi de uzayacaktır. Tüm bu durumlar düşünüldüğünde plağı her takışta ilk etapta dişlerde bir sızı oluşacaktır. Oluşan bu sızı ve hassasiyet durumu tamamen plağın düzensiz kullanılmasındandır. Sonuç olarak plağı düzenli olarak kullandığınızda sızının önüne geçebilirsiniz.

C – Diş Hekiminin Uyarılarını Dikkate Almama

Uzman diş hekimi ister kanal tedavisi isterse diş kaplama olsun her koşulda belirli önerileri, uyarıları olur. Söz konusu ortodontik tedavi olduğundan da geçerlidir. Diş hekiminin tarafınıza belirtilen uyarıları dikkate almamanız olumsuz sonuçlar yaratacaktır. Aksi takdirde bahsi geçen diş sızısı ve ağrıları ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Şeffaf Plak Ağrısı Ne Zaman Geçer?

Şeffaf plak kullanımı neticesinde dişlerde oluşabilecek hassasiyet ve sızı oluşabilmektedir. Peki bu rahatsızlık ne kadar sürecek? Sanılanın aksine hissettiğiniz bu acı, sızı ya da ağrı nasıl adlandıracak olursanız uzun süreli olmayacaktır. Dişleriniz kısa sürede plağa uyum sağlar çünkü insan vücudu uyum sağlamak üzerine kuruludur. Plaklardan dolayı ortaya çıkacak olan hissiyat 1-2 gün arasında son bulur.

Diş Ağrısını En Çabuk Ne Keser?

Dişte meydana gelen ağrı birçok hastanın dayanamayacağı düzeydedir. Özellikle farklı sebeplere bağlı olarak ağrı meydana geldiyse kısa sürede ağrıyı kesecek durumlara yönelim gösterilir. Yalnız bilmek gerekir ki bu tarz ağrılar için bizzat diş hekimine başvurmak gerecektir. Aksi takdirde dişe daha fazla zarar verme olasılığınız yüksektir. En çabuk ağrıyı kesecek olan unsur bu aşamada da diş hekimine başvurmaktır.

Evde Diş Ağrısına Ne İyi Gelir, Neler Yapılabilir?

dis-agrisi
Diş Ağrısı

Diş ağrıları genellikle evde olduğunuz dönemde sizi buluyor olabilir. Hatta gece uyutmayan diş ağrıları ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Elbette diş hekimine gidemediğiniz dönemde de evde yapabileceğiniz şeyler mevcuttur. Bunların başında şu yöntemler gelmektedir:

  • Diş Ağrısı için İlaç Kullanımı: İlaç kullanmak zorda kalındığı takdirde başvurulabilecek bir yöntemdir. Ağrının yoğunluğu, hastanın yaşına göre ilaç önerisi diş hekimi tarafından yapılacaktır. Hastanın tek dikkat etmesi gereken gün içinde çok ilaç içmemesi ve diş hekiminin önerilerini dikkate almasıdır.
  • Diş Ağrısı için Sprey: Spreyler genellikle diş hekimleri tarafından muayenehanelerde kullanılır. Bu tarz spreylerin normal şartlarda yaygın olarak satışa sunulması yasaktır. Çünkü uyuşturucu bir etkisi vardır. Her hasta tarafından rahat bir şekilde kullanılmaması gerekir. Yine de denenebilecek yöntemlerden birisidir ancak doğru ürün ve diş hekimi gözetimi gerekir.
  • Diş Ağrısı için Gargara: Gargara yapmak evde denenebilecek en iyi yöntemlerden birisidir. Diş ağrısına sebep olan gıda birikmesi olabilir. Aynı şekilde çürük dişe yapacak olan baskı da gıda birikmesinden kaynaklanır. Hijyeni sağlamak için gargara kullanılması gerekir.

İnvisalign Sanıldığı Gibi Uyutmayan Diş Ağrısı mı Yaratır?

Hayır. İnvisalign diş ağrısı temelde yaratmayacaktır. Eğer diş ağrısı oluşacaksa bile bu gece uyutmayacak düzeyde değildir. Çünkü diş hekimi tarafından tedaviye geçilmeden önce hastanın ağız ve diş yapısı incelenir. Bir sorun varsa önce bu sorunun gitmesi adına tedavi uygulanmaktadır. Böylece hastanın gece uyumasına engel olacak bir İnvisalign diş ağrısı meydana gelmeyecektir.

Şeffaf Plak Tedavisi Sırasında Dişte Ağrı Oluşmaması için Neler Yapılabilir?

Daha önce değinildiği üzere hastaların diş ağrısı yaşamaması için İnvisalign tedavisi sırasında diş hekimini dinlemesi gerekir. Diş hekimleri tarafından belirtilecek kurallara uyum sağlamak sorunu minimuma indirmektedir. Diğer taraftan hastaların da şeffaf plakları uzun süreli kullanması dişlerini buna uyum sağlaması gerekecektir. Böylece oluşabilecek ağrıların önüne geçilmektedir.

dis-agrisi

İnvisalign Tedavisinde Diş Ağrısı Hakkında Sık Sorulan Sorular

Tahmin edeceğiniz üzere şeffaf plak diş ağrısı konusunda ve genel olarak tedavi hakkında merak edilen çeşitli sorular var. İşte, Ortaca Ortodonti Muayenehanemize gelen sık sorular ve cevapları.

1 – Şeffaf Plak Çene Ağrısı Yapar mı?

Şeffaf plak sadece diş tedavisinde kullanılmaz, çene adına da tercih edilmektedir. Çene tedavisi sırasında uygulanacak olan bu yöntem sırasında bazı ağrılar oluşabilmektedir. Çeneye oluşacak baskı hassasiyet ve sızı yaratabilir.

2 – Şeffaf Plak Neden Ağrı Yapar?

Hastanın ilk defa dişlerine plak takması, dişlerin buna alışık olmaması temel sebeplerdir. Plaklar belirli düzeyde kuvvet uygulamasından dolayı ağrı oluşturacaktır. Diğer sebepleri arasında da plakları sürekli kullanmamak, diş ve etlerde genel hassasiyet oluşması bulunur.

3 – İnvisalign Tedavisi Diş Ağrısı Tetikler mi?

İnvisalign tedavisi öncesinde diş ağrısı yaşıyorsanız bu tedavi tetikleyebilir. Önce diş hekimi tarafından diş ağrısı sebepleri ortadan kaldırılmalı. Hastanın ağzında bir sorun olmadığı müddetçe İnvisalign tedavisine başlamak gerekir.