Yetişkin Ortodonti Uygulamaları Nelerdir?

Yetişkinlerde ortodonti uygulamaları, farklı sebeplere bağlı olarak gerçekleştirilen temelde sağlıklı ağız yapısını hedefleyen uygulamaların bütünüdür. Diş teli tedavisi başta olmak üzere yetişkin ortodonti tedavisi çene ile alakalı olan uygulamaları da kapsamaktadır. Belirli yaşın üstündeki çocuklar başta olmak üzere yetişkinlerde ortodonti tedavisi doğru uzman eşliğinde rahatlıkla uygulanabilmektedir. Önemli olan hastanın ağız yapısı ve ortodonti tedavisi için uygulamaların seçilmesidir.

Yetişkinlerde Ortodonti Uygulamaları Hangileridir? 

Estetik diş hekimliği kapsamında da yetişkinler için ortodonti uygulamaları planlanabilmektedir. Sağlıklı ve estetik bir gülüşe sahip olmak istiyorsanız tel tedavisi başta olmak üzere farklı uygulamaları yaptırmanız gerekebilir. Ortognatik cerrahi başta olmak üzere ortodontik bir tedavi yetişkinlere özel olacak şekilde planlanabilmektedir. Yetişkinlerde ortodonti uygulamaları şu şekildedir:

1 – Metal Braket Uygulaması 

Klasik diş teli tedavisi olarak adlandırmak mümkündür. Yetişkinler için ortodonti uygulamaları kapsamında en yaygın tercih edilmektedir. Genel anestezi altında uygulama gerektirmez, braketler bir gün içinde takılabilmektedir. Uygulanan braket tedavisi ile çarpık ve yamuk dişler düzeltilmektedir. Alt çene ve üst çene yerleşimi yapılmaktadır. Gerektiği durumlarda sadece bir çeneye de uygulanabilmektedir.

2 – Estetik Braketler 

Diş eti, diş yapılarında bozulma oluşsa da yetişkinlerde ortodonti uygulamaları kapsamında estetik önemlidir. Tedavi yöntemi bir diş için uzun süreceğinden estetik görünümle düzeltme hedeflenmektedir. Yetişkinler için olmakla birlikte gençlerde de kullanılabilecek yöntem estetik braketlerdir. Metal braketlerin tedavi için görünür ve göze çarpan yapısı olsa da estetik braketler ile ilgili estetik bir şikayet oluşmamaktadır.

3 – Lingual Ortodonti 

Yetişkin ortodontisi kapsamında daha çok dış kısma değil dişlerin iç alanına uygulanan tel tedavisidir. Dişin iç kısmında tel olması dışarıdan görünüm oluşmasını engelleyecektir. Böylece kişiler tel tedavisi gördüğünüzü dahi anlamadan dişlerinizin yapısında değişim hedefleyebilirsiniz.

4 – Invisalign | Yetişkinlerde Ortodonti Uygulamaları 

Şeffaf plak uygulaması olarak da geçekmektedir. Genel itibari ile estetik kaygı güden ya da tehlikeli bir işte, spor dalında bulunan bireyler için tercih edilmektedir. Braketler gibi çarpmaya bağlı olarak diş etine batma olasılığı yoktur. Dışarıdan bakıldığında şeffaf plaklar renksiz olduğundan fark edilmeyecektir. Yetişkin ortodonti fiyatları arasında görece daha pahalı olabilse de uygulama sonuçları ile klasik diş tellerinden geride kalmayacaktır.

5 – Ortognatik Cerrahi 

Çene yapılarında oluşan sorunlardan kaynaklı olarak yetişkinlerde ortodonti uygulamaları arasında yer alan bir yöntemdir. Alt ve üst çenenin ağız kapalıyken eş değerde olmaması, temas etmemesi ya da tam kapanmamasından dolayı uygulanabilmektedir. Hastalar tarafından alt çene geriliği ameliyatsız tedavi yöntemleri de uygulanabilmektedir. Fakat ilerleyen bir durum söz konusuysa alt çene geriliği aparatı yetişkinlerde işe yaramayacaktır.

Yetişkinlerde alt çene geriliği tedavisi hastanın ağız yapısına ve yaşına bağlı olarak planlanacaktır. Her yaşta ortodontik tedavi mümkün olsa da ilerleyen yaşa bağlı olarak kemiklerin kayması ve kaynaması gecikecektir. Gençlere göre aynı düzeyde kaynama olmayacağından dolayı alt çene ve üt çenenin önde olması ameliyatsız tedavi yeterli gelmeyebilir. Bu aşamada düzeltici ortodontik tedavi kapsamında cerrahi yöntemler gerekebilir.

Diş Teli Çene Yapısını Düzeltir mi?

Yetişkinlerde ortodonti uygulamaları kapsamında tercih edilen diş teli, çene yapısını değil dişlerin yapısında değişim yapmayı hedeflemektedir. Kişilerin çenesinde var olan bir sorun varsa eğer bu diş teli tedavisi öncesinde çözülmelidir.

Ortodontistler tarafından tel tedavisi öncesi kişinin çene yapısını incelemek adına görüntülenme talep edilir. Burada çenenin yapısına dair bilgi edinilir. Olası bir yamukluk ya da çenelerde öne gelme varsa önce ortognatik tedavi yöntemleri yapılır. Bahsedilen bu yöntemler arasında diş teli yoktur. Çünkü yetişkinlerde ortodonti uygulamaları kapsamındaki diş teli sadece dişlerin yerini değiştirmekte etkilidir.

Diş Teli Fiyatı Ne Kadar? Yetişkinlerde Ortodonti Uygulama Ücreti

Yetişkinlerde ortodonti uygulamaları ile gençlerde yapılacak olan uygulamalar yüksek oranda benzerlik gösterir. İki uygulama arasındaki fark genelde süreden kaynaklı olarak çıkacaktır. Yetişkinlerde ortodonti uygulamaları süresi daha uzun sürecektir. Çünkü hastaların ilerleyen yaşına bağlı olarak kemik ve çene yapısında düzelme daha yavaş gerçekleşecektir.

İncelendiğinde yetişkinlerde ortodonti uygulamaları süresi arttığında kullanılacak malzeme ve ayrılacak olan sürede artış gösterecektir. Bu iki unsur tedavi yöntemlerinin fiyatlarına da etki etmektedir. Güncel yetişkinlerde ortodonti uygulamaları ücretleri seçilecek yönteme göre değişecektir. Fakat çok geç kalmadan daha maliyetli olmaksızın uygun fiyatlarla tedaviyi başlatmanız önerilmektedir.