Invisalign Şeffaf Plak Uygulaması Yaptırmadan Bilmeniz Gerekenler

Invisalign şeffaf plak tedaivisi estetik diş hekimliği kapsamında gerçekleşen son dönem uygulamalardan birisidir. Dijital diş hekimliği kapsamında da gerçekleşen ve telsiz ortodoktik tedavi olarak bilinen bir yöntemdir. Daha önce konu hakkında bilgisi olmayan ya da daha estetik ortodontik tedavi olmak isteyenler tarafından bu konu ile ilgili sorulan sorular bulunmaktadır. İşte, invisalign tedavisi hakkında merak edilenler hakkında bazı bilgiler.

Invisalign Tedavisi Nedir?

Telsiz ortodontik tedavi olarak da halk arasında adlandırılan yöntemdir. Dişlerin düzelmesi için diş teli yerine şeffaf plaklarla tedavi süresi planlanmaktadır. Son dönemin en estetik ve pratik ortodontik bir tedavi uygulamasıdır. Üst çene ve alt çenede yer alan tüm dişler plaklar ile istenen yapıya ve görüntüye kavuşturulmaktadır. Şeffaf plak tedavisi her diş hekimi tarafından uygulanamaz.

Uzmanlık eğitimi almış diş hekimleri ile tedavi süreci planlanmaktadır. Diş teli tedavisi için geçerli olduğu gibi invisalign ile süreci götürürken de uzmandan bilgi alınmalı, gereken durumlara uyum sağlanmalıdır. Dişler düzelene kadar sabırla uygulamayı sürdürürseniz diş telleri ile yapılan tedavi sonucunun aynısını bu plaklar ile de elde edebilirsiniz. İki uygulama arasında büyük farklar bulunmaz.

İnvisalign Şeffaf Plak Tedavisi Nasıl Gerçekleştirilir?

Kararınızı vermeden önce Invisalign şeffaf plak uygulaması hakkında herhangi bir sorunuz kalmamalıdır. Şeffaf plaklarla gerçekleştirilen bu tedavi yöntemde aşamalar belirli şekillerde ayrılmıştır. Hastanın genel inceleme ve muayenesi diş hekimi tarafından gerçekleştirilir. Daha sonra ağız yapısını daha iyi yansıtmak ve planlama yapabilmek adına 3D boyutlandırma ile bilgisayara bilgi aktarılır.

Bilgisayar üzerinde Invisalign şeffaf plak uygulama sonrasında dişlerin ulaşması beklenen görüntü hastaya yansıtılmaktadır. Hasta böylece uygulama sonunda ulaşılacak hedefi görerek daha çok psikolojik olarak duruma hazırlanabilmektedir. Görüntülemeden sonra aşamalı olarak dişleri kaydıracak olan plaklar üretilir. Tedavi süresince tek değil zamanla değişen birden fazla plak kullanılmaktadır. Böylece dişler farklı plaklarla kaydırılarak istenen formun elde edilmesi sağlanır.

Şeffaf Plak Kullananlar için Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar

Her diş tedavisinde olduğu gibi Invisalign şeffaf plak uygulamasında da dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar bulunmaktadır. Göz önünde bulundurulması gereken kurallar arasında:

  • Plaklar gün içinde uyku dahil olmak üzere uzun süre kullanılmalıdır.
  • Plak dişte bulunurken asla sıcak içecek tüketilmemelidir.
  • Şeffaf plak kullanılırken sadece su tüketilebilir.
  • Yemek ve içecek tüketimi esnasında plaklar dişten çıkarılmalıdır.
  • Yemek sonrası dişler temizlenmeden plaklar kullanılmamalı.
  • Diş ve ağız hijyeni gibi plak temizliği de sağlanmalıdır.
  • Invisalign şeffaf plak kullanırken diş randevularına gidilmelidir.

İnvisalign Şeffaf Plak Temizliği Nasıl Yapılır?

Şeffaf plak hijyeni sağlamak en önemli unsurlardan birisidir. Çünkü bu dikkat sayesinde dişlerin çürümesi ve bakterilerin plak neticesinde dişte tutunmasının önüne geçebilirsiniz. Dişlerinizi temizlerken bol su ve fırçalama ile plakları temizleyebilirsiniz. Bununla birlikte doktor tarafından önerilen plak temizleyicileri de tercih edebilirsiniz.

İnvisalign Şeffaf Plak Yorumları Nasıl?

Hastalar tarafından Invisalign şeffaf plak yorumları olumlu şekilde yansıtılmaktadır. Plakların şeffaf olması neticesiyle günlük yaşamda dikkat çekmeyen bir uygulama olduğu belirtiliyor. Rahatsızlık yaratmadan çoğu zaman ağızda olduğunu bile unutarak tedavinin gerçekleştirilmesi olumlu yanlardan bazılarıdır. Aynı zamanda uygun Invisalign fiyat tekliflerinin olması da memnuniyet durumlarından birisidir.

Şeffaf Plak Tedavisi Ağrılı mı?

Genel tedirginlik durumlarından birisi tedavi sürecinin ağrılı olduğu yönünde olmaktadır. Invisalign şeffaf plak tedavisi sırasında tedirginlik yaşamamanız gereken bir durumdur. Diş teli tedavisinde olduğu gibi bir miktar şeffaf plak uygulamasında da ağrı ve acı oluşabilmektedir.

Ağrı ve acının oluşma sebebi gene itibari ile dişlerin yer değiştirmesi ve buna bağlı olarak hassasiyetten kaynaklanmasıdır. Anormal bir durum değildir ve beklenen unsurdur. Ancak Invisalign şeffaf plak ağrısı zamanla geçecektir. Plak değişimi sırasında ve ilk plak takımında görülen birkaç günlük sızıdır. Olası ağrıların çok olması durumunda doktorunuz tarafından ağrı kesici verilecektir.

Diş Şeffaf Plak Fiyatları 2022 Bilgisi

Invisalign şeffaf plak fiyatları uygulama yapılacak ağız yapısına, kullanılan malzemelere ve tedavi süresine bağlı olarak belirlenmektedir. İnternet üzerinde belirtilen Invisalign şeffaf plak ücretleri net bilgiyi yansıtmamaktadır. Zira hastanın ağız ve diş yapısı görülmeden bilgi vermek zordur.

Eğer diş şeffaf plak fiyatları konusunda bilgi almak istiyorsanız muayenehanemizi ziyaret edebilirsiniz. Invisalign şeffaf plak uygulamasına dair ayrıntı alabilirsiniz. Bununla birlikte uzman doktorlarımız eşliğinde estetik diş görünümü elde edebilirsiniz.