Telsiz Ortodonti Uygulamaları Nelerdir?

Telsiz ortodonti uygulaması günümüzün en sık tercih edilen ortodontik tedavi yöntemidir. Invisalign tedavi ve şeffaf plak tedavisi olarak da adlandırılan bu yöntem estetik kaygı yaşayan bireyler için olmazsa olmaz bir uygulamadır. Çocuk diş hekimliği başta olmak üzere yetişkinler için de şeffaf plaklar uygulanmaktadır. Diş teli genel görüntü itibari ile herkes tarafından hoşlanılmaz. Bu tarz durumlarda şeffaf plaklarla diş tedavisi sağlanmaktadır.

Telsiz Ortodonti Tedavisi Nedir?

İlk defa karşılaşacak bireyler tarafından telsiz ortodonti nedir konusunda araştırma yapılmaktadır. Şeffaf plaklarla estetik diş görünümünü profesyonel bir şekilde sağlayan bir tedavi yöntemidir. İnvisalign ile sağlanan bu yöntem son dönemin tel olmadan uygulanan ortodontik modeldir. Şeffaf plaklarla herhangi bir diş yamukluğu ve çarpıklığı ortadan kaldırılmaktadır. Kullanılan plakları günde ortalama 18-20 saat takarak siz de dişlerin daha düzenli hale gelmesini sağlarsınız.

Telsiz Ortodonti Nasıl Uygulanır?

Şeffaf plaklar kişilere özel olarak üretilen malzemelerdir. Hastanın ağız ve diş yapısı, diş eti dahil olmak üzere incelenmektedir. Diş hekimi tarafından yapılan inceleme sonucunda uygun görülürse telsiz ortodonti uygulaması için hazırlıklar yapılır. İlk aşamada hastanın diş şeklini öğrenmek için ölçü alınır. Alınan bu ölçüm sonucunda laboratuvar ortamında özel plaklar üretilir.

Şeffaf plak tedavisi sırasında hastanın hedeflediği diş görüntüsü dijital olarak planlanmaktadır. Hasta ile konuşulan ve planlanan telsiz ortodontik tedavi sırasında ve sonrasında gerekli bilgilendirme yapılır. Plaklar belirli aralıklarla dişlerin yer değiştirmesine bağlı olarak değiştirilir. Kullanılan şeffaf plaklarla dişlerin kayması sağlanır ve daha düzenli dişlerin elde edilmesi için zamanla değişme gerçekleşir.

Telsiz Diş Düzeltme Kimler için Uygundur?

Her ne kadar şeffaf plaklar ile telsiz ortodonti uygulaması cazip gelse de herkes için uygun bulunmayabilir. Bu aşamada diş hekiminin tecrübesi ve hastanın durumu önemlidir. Yalnız genel anlamda yapılan incelemeler neticesinde birçok hastaya invisalign ile diş tedavisi gerçekleştirmek mümkündür. Özellikle insivalign fiyat uygun gelen ve bazı durumlarda bulunan hastalar daha çok bu uygulamaya uygun görülür.

Spor dalları ile ilgili olanlar, küçük yaştaki çocuklar, dişlerinde küçük oranda çarpıklık söz konusu ise özellikle bu tedavi yöntemi gerçekleştirilir. Çocuklarda hareketliliğe ve düşme olasılıklarına bağlı olarak şeffaf plak kullanılır. Böylece yaralanma olasılıkları en aza indirilir. Aynı unsur spor yapanlarda da geçerli olmaktadır.

Son olarak estetik kaygı yaşayan, diş teli görüntüsünden hoşlanmayan bireylerin tercihi bu yönlü olmaktadır. Diş teli görüntüsü olmadan normal diş yapınızın belli olarak gerçekleşen bu yöntem ile çok iyi sonuçlar alabilirsiniz. Başta telsiz ortodonti fiyatları ve diğer konuları araştırarak uygulamayı yaptırmayı tercih edebilirsiniz.

Telsiz Ortodonti Tedavisi mi Diş Teli Tedavisi mi Seçilmeli?

Her ne kadar şeffaf plak tedavisi araştıranlara cazip gelen bir durum olsa da diş teli tedavisi ile arada kalınmaktadır. Kıyaslama yapıldığında diş teli dışarıdan görünür bir şekilde bulunur, şeffaf plak ise şeffaf olduğundan doğrudan dişi yansıtır. Diş teli genellikle ileri derece çarpıklık ve yamulmalarda kullanılır, plaklar özellikle düşük yamuklukta kullanılır. Son olarak diş teli ile telsiz ortodonti fiyat arasında fark mevcuttur.

Diş Telsiz Ortodonti Uygulamasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Plaklar ile estetik diş tedavisi olmak istiyorsanız dikkat etmeniz gerekenler mevcuttur. Şeffaf plaklar ile yemek yememeye öncelikle dikkat edilmeli. İçecekleri tüketirken de aynı şekilde plaklar çıkarılmalıdır. Sadece su içerken kullanılabilir aksi durumlarda çıkarılmalıdır. Gün içinde plakların takılma süresi ortalama en az 18-20 saat olmalıdır.

Telsiz Ortodonti Süresi Ne Kadar?

Hastanın durumuna bağlı olarak uygulama süresi değişiklik gösterecektir. Hafif düzeyli bir yamukluk ve çarpıklık varsa kısa sürede tedavi sonlandırılabilmektedir. Ancak görece daha ileri düzeyde oluşan diş problemleri ve hastanın ileri yaşta olduğu durumlarda tedavi uzun sürebilir. Ortalama olarak 6 ay ile 1 sene boyunca plaklarla tedavi sürdürülmektedir.

Telsiz Ortodonti Tedavisi Fiyatları Ne Kadar? Güncel Diş Şeffaf Plak Fiyatları 2022 Bilgisi

Merak edilen genel konulardan birisi de şeffaf plak tedavisi fiyat bilgisidir. Ortodontik tedaviler başta olmak üzere diş tedavileri fiyatları hakkında net bilgi vermek mümkün değildir. Bakanlık tarafından fiyat bilgilendirmesi yanlış bulunduğu gibi hastanın ağız yapısı da incelenmeden konu hakkında bilgi verilemez.

Eğer diş teli olmadan plak tedavisi görmek istiyorsanız muayenehanemize başvurarak randevu alabilirsiniz. Alacağınız randevu sonucunda inceleme yapılarak size en uygun yöntem hakkında bilgi verilecektir.