8 Soruda Şeffaf Plak Ne İşe Yarar?

Şeffaf plak ne işe yarar, neden tercih edilmeli? Hastanın estetik diş hekimliği kapsamında şeffaf plak tedavisi diş yapısındaki bozuklukları gidermeye yarar. Şeffaf plak tedavisine katılan hastaların diş çarpıklıkları ya da yamukluğu mevcuttur. Diş teli tedavisi yerine uygulanan bir tedavi yöntemidir. Özellikle diş tellerine sahip olmak istemeyen ve daha estetik bir görüntü ile herhangi bir olumsuz diş görüntüsünü ortadan kaldırmak isteyenler şeffaf plaklar kullanır.

Şeffaf Plak Nedir? Şeffaf Plak Ne İşe Yarar?

Ortodontik tedavi kapsamında son zamanların en yaygın uygulaması şeffaf plaklar ile yapılmaktadır. Genel ortodonti tedavisi çene ve diş yapısını kapsamaktadır. Diş plağı kullanılarak hastanın diş yapısında estetik bir görüntü elde edilmeye çalışılır. Özellikle çocuklar için şeffaf plak tedavisi en uygun yöntemlerden birisidir. Ancak hastalar bir şeffaf plak uygulaması konusunda çeşitli soruların cevabını merak etmektedir. İşte şeffaf plak ne işe yarar, şeffaf plak tedavisi kimlere uygulanır gibi soruların cevapları.

1- Şeffaf Plak Tedavisi İşe Yarar mı? Şeffaf Plak Ne İşe Yarar?

Şeffaf plak tedavisinin doğru bir uzman tarafından uygulanması istenen sonuçları elde etmek için yeterli olacaktır. Uygulanacak şeffaf plak tedavisi için uzman tecrübe ve bilgisi gerekir. Hastanın diş yapısını yakından takip etmek ve uygulanan şeffaf plak konusunda ayrıntılı bilgi vermek şarttır.

Diş çarpıklığı başta olmak üzere dişte sıkışma, diş görünümünde bozulma gibi unsurlar için tercih edilir. Şeffaf plak ne işe yarar sorusunun cevabı da burada gizlidir. Çocukluk ve yetişkinlikte yaşanan yaşam tarzına bağlı olarak oluşan kötü diş görüntüsü oradan kalkar. Daha estetik bir gülüş şeffaf plak yani invisalign tedavisi ile mümkün olmaktadır.

2- Şeffaf Plak Diş Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sık sorulan sorular arasında şeffaf plak ne işe yarar kadar nasıl uygulandığı bulunmaktadır. Hastanın diş yapısında ölçüm alınır. Alınan bu ölçüm ile diş yapısına tam oturacak şeffaf plaklar özel olarak üretilir. Başvuran hasta doktor tarafından belirtilen süre kadar plakları kullanılır. Diş hekimleri belirli periyotlarla plaklarda değişim yapar. Kayan diş yapısı ile birlikte değişen ağız yapısı istenen forma ulaşana kadar plaklar kullanılmaya devam eder.

3- Şeffaf Plak Tedavisi Kimlere Uygulanır?

Şeffaf plak ne işe yarar konusunda şikayeti olan bireylere uygulama yapılabilmektedir. Hastanın ekstra farklı rahatsızlıkları ve diş sorunları yoksa dişlerine uygun plak üretimine geçilebilir. Burada hastanın diş yapısında bozukluk olması gerekir. İleri düzey bir bozukluk ve çarpıklık söz konusu değilse şeffaf plak ne işe yarar cevabındaki noktalardan faydalanabilir.

Özellikle çocuklar düşme ve yaralanmalarla karşı karşıya kalmamak adına plak tercih edebilir. Plaklar, diş telleri gibi dudak yaralanmaları ve batmalar oluşturmaz.

4- Şeffaf Plak Kullananlar Nerelere Dikkat Etmeli?

Eğer şeffaf plak ne işe yarar noktasındaki faydaları görmek istiyorsanız, plağı doğru kullanmalısınız. Öncelikle yemek yerken ya da içecek tüketirken plak kullanmamalısınız. Sadece su içerken plağı çıkarmanız gerekmez. Bunun dışında günün tüm saatleri boyunca plağı takmalısınız. Düzenli olarak doktor kontrollerine gitmeli, randevu aksatmamalısınız.

5- Şeffaf Plak Bakımı Nasıl Yapılır?

Plaklarınızın temizliği için diş hekiminizin önerdiği ürünleri kullanabilirsiniz. Plağa zarar verecek doktor onayı olmayan malzemelerden uzak durmalısınız. Plaklar normal şartlarda zarar görmeyecek kadar kalitelidir ancak yine de temkinli olmakta fayda vardır. Önerilen ürün ile düzenli olarak temizlemelisiniz.

6- Şeffaf Plak Neden Tercih Edilmeli?

Tercih edilme sebebi temelde şeffaf plak ne işe yarar konusunda gizlidir. Daha güzel ve estetik gülüş için tercih etmelisiniz. Üstelik diş teli görüntüsü olmadan daha estetik bir görünüm ile istediğiniz bir ağız yapısına ulaşabilirsiniz. Daha ağrısız ve acısız, estetik olması yönüyle tercih edilebilir.

7- Diş Teli mi Şeffaf Plak mı Kullanılmalı?

Şeffaf plak tedavisi yani invisalign diş telinden sonra plak ne kadar takılır sorusunda yer alan uygulama ile karışmamalıdır. İnvisalign uygulaması baştan itibaren plaklarla gerçekleşir. Diğerinde ise diş teli sonrası plak kullanımı mevcuttur. Diş teli sonrası şeffaf plak yönteminde plakların temel amacı diş yapısını korumaktır, değiştirmek değil. İnvisalign tedavisi içinde ise baştan itibaren plaklar ile birlikte diş yapısında değişim hedeflenir.

Hastanın sahip olduğu yaşam standartları, görünüme verdiği önem ve dişlerinin sahip olduğu çarpıklığa bağlı olarak yönteme karar verilir. Özellikle kısa süreli düzelmelerde plakların kullanıldığı görülür. Çocuklarda da daha önce bahsedildiği üzere çarpma, düşmeye bağlı yaralanmaları önlemek amacıyla plaklar tercih edilmelidir.

8- Diş Şeffaf Plak Fiyatları 2022 Bilgisi

Güncel diş şeffaf plak fiyatları için muayenehanemizi ziyaret etmelisiniz. Uzman doktorlar tarafından inceleme sonrası uygun diş plak fiyatları tarafınıza iletilecektir. Böylece cebinize uygun fiyatlarla sağlıklı gülüşlere sahip olabilirsiniz.