Ortodonti Tedavisi

Ortodonti tedavisi dişlerin çarpık olması durumunda uygulanan bir tedavi yöntemidir. Dişler de yamukluk veya çarpışıklık varsa ortodonti tedavi ile çözülür. Dişler de bu gibi durumlar meydana geldiği zaman genelde ya şeffaf plaklar uygulanır ya da tel takılır. Hastalar kendi isteklerine göre şeffaf plak veya tel tercih edebiliyor.

Son dönemler de ise telsiz ortodonti daha çok tercih edilir. Bu nedenle ortodonti tedavisi için bilgi almak daha doğru olur. İşlemler genelde doktorun belirlediği tedaviye göre devam eder. Ortodonti tedavisi sırasında aynı zaman da hastalarında dikkat etmesi gerekiyor. Özellikle tel ile tedavi edilecekse eğer yeme içme konusunda hastalar bilgilendirilmelidir.

Ortodonti Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Ortodonti tedavisi uygulanacağı zaman genelde bu durum uzun bir süreç olabiliyor. Genelde hastalar tavsiye ortodonti doktorlarına gitmeyi tercih eder. Ortodonti tedavi sırasında tel takılacaksa eğer genelde bu süreç daha uzun olabilir. Tel takmadan şeffaf plak takıldığı zaman genelde bu plakları her hafta değiştirmek gerekiyor. Plaklarla yapılan işlem daha sağlıklı olduğu için son dönemler de şeffaf plak tercihi de oldukça fazladır. Şeffaf plaklar da tellere göre hemen sonuç alınır. Ancak ücretler değişiklik gösterdiği için tel seçimi de yapılabilir.

Ortodontide Tel Tedavisi

Hastalar ortodonti tedavisi hem tel hem de şeffaf plak takmak tercih edilir. Tel takılacağı zaman hem metal hem de şeffaf olan tel çeşitleri tercih edilir. Ancak tel takıldığı zaman tedavi yöntemi biraz daha uzun olabilir. Genelde hastaların diş yapısına göre tellerinde belli bir süresi bulunur. Estetik açıdan şeffaf teller tercih edilirken bazı hastalar metal tel de tercih ederler. Bu nedenle dişlere tel takılacağı zaman uzman doktorlardan destek almak daha doğru olur. Genelde tel takıldığı zaman işlem uzun sürebilir. Tel in ne kadar süre kalacağı da ağız yapısına bağlıdır.

Telsiz Ortodonti Tedavisi

Telsiz ortodonti tedavisi içerisinde yer alan şeffaf plaklar dişler de yamulmayı en aza indiren tedavi yöntemidir. Şeffaf plaklar sadece kişilere özel olarak hazırlanır. Şeffaf plaklar genelde en iyi tedavi yöntemleri arasında yer alır. Herhangi bir tek takılmadan gerçekleşir. Çıkarılabilir şeffaf plaklar sayesinde gün içinde plakları çıkartarak daha rahat edebilirsiniz.

Şeffaf plak takıldığı zaman daha hızlı bir iyileşme süreci başlar. Aynı zaman da tedavi süresi de daha kısadır. Plaklar haftalık olarak değişir. Bu nedenle hastalar telsiz ortodonti nedir? Hakkında bilgi alarak tel taktırmalıdır. Genelde günümüzde şeffaf plaklar tercih edilse de tel taktıranda çok fazla hasta bulunur. Bu nedenle iyileşme süreci de sizin dişi

Ortodonti Tedavi Avantajları

Ortodonti tedavisinin ağız ve diş sağlığı açısından oldukça fazla avantajı bulunur. Ortodont tedavisi sırasında hangi yöntem uygulanırsa uygulansın kısa süre de daha düzgün dişlere kavuşursunuz.

  • Ağız ve diş sağlığı açısından tel takmak oldukça önemlidir. Dişlerinizin daha güzel olması aynı zamanda gülmenizin de daha iyi olmasını sağlar.
  • Ortodonti tedavisinde hangi tedavinin daha iyi olacağı hakkında genelde doktorlar size bilgi verir. Bu nedenle iyi bir ortodontist seçmek de oldukça önemlidir.
  • Dişlerinizin düzelmesi ortodonti tedavisi sırasında daha hızlı bir şekilde gerçekleşir.

Diş tedavisinde geç kalınmadan tel taktırılması daha hızlı süre de düzelmesini sağlar.

Ortodonti Tedavisi Öncesi

Ortodonti tedavisi öncesinde yapılması gereken en önemli şey dişlerin bakımıdır. Doktorlar eğer dişler de herhangi bir işlem yapılacaksa bunu size söyler ve dişler için gerekli bakımlar yapılır.

Dişlere tel takılmadan önce dolgu, kanal tedavi gibi işlemlerin de mutlaka önceden yapılması gerekiyor. Diş etlerinde herhangi bir problem varsa doktorlar bunu belirler ve gerekli tedaviye başlanır. Genelde dişler için yapılması gereken varsa doktorlar tedaviye bu durum da başlamazlar. Çünkü tel takıldığı zaman kısa bir süre sonra teller çıkar ve tekrar takmak da gerekir.

Ortodonti Tedavi Ücretleri

Ortodonti tedavisi sırasında ücretler genelde değişkenlik gösterir. Hem tellerin hem de şeffaf plakların fiyatları farklıdır. Ortodonti fiyatları genelde dolar bazındadır. Tel fiyatları plaklara göre daha pahalı olabiliyor. Komple diş için 2000 ve 3000 bin gibi rakamlar çıkartılır. Ancak şeffaf plaklar da daha fazla plak kullanılır. Bu nedenle ortodonti fiyatları hakkında detaylı olarak bilgi almak da fayda var.