Lamine Diş Nedir?

lamine-dis

Lamine diş diğer adıyla yaprak diş, hem sağlıklı hem de estetik görünüm isteyenler için tercih edilen diş tedavi yöntemlerinden biridir. Dijital diş hekimliği alanında, dişlerin kesilmeden milimetrik olarak inceltilmesi şeklinde uygulanmaktadır. Latincede “Yaprak” anlamına geldiği için bu isimle de adlandırılır.

Yaprak biçimindeki porselenlerin en önemli özelliği çok ince yapılı olması ve metal içerikli olmamasıdır. Böylelikle ışık geçirgenliğine bağlı doğal diş yapısına en uygun görüntüyü vermektedir. Daha ayrıntılı bilgi almak için aşağıdaki bilgilere göz atın.

Lamine Diş (Yaprak Diş) Nasıl Yapılır?

lamine-dis
Lamine Diş

Lamine diş uygulaması öncesinde diş hekimi tarafından hastanın detaylı olarak hikâyesi dinlenir. Tedavi, sırasına uygun olarak şu aşamalarda gerçekleşir;

 • 3 boyutlu cihazlar ile hastanın ağız içi taranır.
 • Ölçü alındıktan sonra modelleme için önce bilgisayar ortamına, sonra da laboratuvar ortamına gönderilir. Kalıcı modeller için 5 – 7 gün arasında bekleme süresi olabilir.
 • Bu sürede final görüntüsü hastaya gösterilir. Bu durum hatasız ve risksiz tedavi için hastayı psikolojik olarak rahatlatma noktasında önemlidir.
 • Bu esnada uygulama öncesinde gerekli durumlarda ek diş tedavileri de yapılır.
 • Daha sonra kaplama için dişler kesilme yerine inceltilerek hazır hale getirilir.
 • Ardından kalıcı kaplamalar gelince önce prova edilir.
 • Ardından verilen karar sonrasında yaprak lamineler tek tek dişlere yapıştırılır.

Lamine Diş Çeşitleri Nelerdir?

Günümüzde ve son dönemlerde sıklıkla tercih edilen lamine diş çeşitleri duruma uygun olarak tercih edilmektedir. Peki bunlar hangileridir?

 • Kompozit lamine diş
 • Yaprak porselen
 • Yaprak zirkonyum diş

Halk arasında yaprak diş diye de bilinen bu diş türü ışığı geçirme özelliğine sahip olup, hafif darbelere karşı da son derece dayanıklıdır. 2 ile 3 seans arasında tedavi süreci tamamlanabilir. Tedavi sırasında ek tedaviler de yapılmaktadır. Seans süresi duruma göre uzayabilir. Genel olarak kısa süreli estetik görünüm anlamında başarılı işlemler çıkmaktadır.

Lamine Diş (Yaprak Diş) Hangi Durumlarda Yapılır?

Lamine diş sağlıklı ağız yapısı yanında, estetik diş hekimliği noktasında da oldukça önemli uygulamalardan biridir. Peki hangi durumlarda uygulanmaktadır?

 • Estetik gülüş noktasında diş diziliminin gerçekleşmesinde (Özellikle ön diş estetiği)
 • Dişler arası boşluğun fazla olduğu durumlarda
 • Aşınma ve korozyon sorunu bulunan dişlerde
 • Kalıtsal ve farklı sebeplere bağlı kısa boylu diş yapılarında
 • Kırık veya çatlak bulunan dişlerde
 • Dişlerde renk ve şekil eşitsizliklerinde
 • Dişteki çarpıklık ve eğrilik sorunlarında uygulanmaktadır.

Lamine Diş Kimler Yaptırabilir?

lamine-dis

Lamine diş yaptıracak kişilerin, diş yapılarında estetik ve sağlığı etkileyen problemlerin olması gerekir. Peki kimler bu uygulamadan yararlanabilir?

Kısa ön dişlere sahip kişiler
Aralıklı ve ayrık ön diş sorunu bulunan kimseler
Çarpık ve düzensiz diş dizilimine sahip olan kişiler
Dolgu ve kanal tedavisi sonrasında dişlerde renk değişimi yaşayanlar
Kalıcı diş beyazlatma yapmak isteyenler

Lamine Diş Avantajları Nelerdir?

Son dönemlerde dijital diş hekimliği alanında yoğun şekilde tercih edilen bu uygulamanın pek çok avantajı bulunmaktadır. Son derece doğal görünümlü olması tercih sebeplerinin başında yer alır. Ayrıca sağladığı avantajlar şunlardır;

Renk değişimi yaşanmaz.
Son derece dayanıklı ve sağlam malzemeden yapıldığı için uzun ömürlüdür.
Estetik açıdan en gösterişli kaplama türüdür.
Tüm dişe uygulanacağı gibi tek dişe de yapılabilir.
Pürüzsüz yapısı gereği tartar, plak oluşumuna engel olur.
Kırılmaya ve aşınmaya karşı dirençlidir.
Germe, çekme kuvvetlerine de dayanıklıdır.
Daha beyaz diş görünümü sağlar.

Lamine Diş Fiyatları 2023

Yaprak diş kaplama noktasında 2023 fiyatları üstünde etkili pek çok etken vardır. Bunlara göz atarak ortalama bütçe çıkarabilirsiniz. Ancak net ve kesin bilgi için Yasin Akgül’den randevu alabilirsiniz.

 • Uygulama yapılacak diş sayısı arttıkça fiyat da artar. Dolayısıyla tek diş ile tüm diş fiyatı aynı değildir.
 • Tedavide kullanılan malzemenin kalitesi ne kadar iyi olursa, fiyat da o kadar artacaktır. Yani diş malzeme kalitesine göre maliyet de artış gösterir.
 • Diş hekiminin tecrübesi ve mesleki bilgisi arz – talep ilişkisi yönünden fiyatları arttıracaktır.
 • Ortalama diş hekimliği fiyat politikası gereği, yıl içinde belirlenen diş ücretleri de bu noktada etkilidir. Yani 2022 ile 2023 estetik diş hekimliği fiyat bilgisi aynı değildir.
 • Tedavide yapılacak ek işlemler de fiyatı arttırır. Çürük, kanal tedavisi, dolgu, diş taşı temizliği vb. tedavi süresini uzattığı için, haliyle ücrete yansıyacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

lamine-dis

Yaprak porselen diş yaptıracak hastaların yeterli bilgiye sahip olup tedaviye gitmesi, bu süreci daha rahat atlatmaları açısından mühimdir. Bunun için bu konuda sorulan sorular üzerinden fikir edinebilirsiniz.

1 – Lamine Diş Yapılırken Kendi Dişimiz Kesilir mi?

Yaprak dişin özelliği, ana dişin kesilmeden inceltilmesi noktasında yapılmasına dayanır. Yani alttaki dişe zarar vermeden ve hiçbir şekilde kesilme durumu olmadan yapılan uygulamadır.

2 – Lamine Diş Ömrü Ne Kadardır?

Yaprak porselen kaplama ömrü şartlar yerine getirildiğinde yani iyi bir diş hekimi ve düzenli ağız bakımı yapıldığında 15 seneye kadar kullanılabilir.

3 – Lamine Diş Sağlıklı mıdır?

Lamine kaplama diş tedavi sürecinde ana dişe herhangi bir zarar verilmediği için hiçbir olumsuz tarafı bulunmaz. Aksine diş yapılarında oluşan şekil, boyut  bozukluğu ve renk değişimi gibi sorunlar ortadan kalkar.

4 – Lamine Dişler Sararır mı?

Bu tedavi sürecinden geçtikten sonra dişlerde herhangi bir kararma ve sararma durumu yaşanmaz. Ayrıca diş beyazlatma noktasında en etkili yoldur. Bunun yanında doğal diş yapısına da fazlasıyla uyumludur.

5 – Çürük Dişe Lamine Yapılır mı?

Yaprak porselen işlemi genel olarak 2 ya da 3 seansta tamamlanır. Ancak bazı hastalarda bu süre, ek tedavi durumlarına göre değişiklik gösterebilir. Yani hastanın dişlerinde çürük sorunu varsa, tedaviye başlamadan öncelikle bu sorun giderilmelidir.