Şeffaf Plak Tedavisi Nedir Nasıl Kullanılır?

Şeffaf plak tedavisi, ortodonti alanında sık kullanılan popüler bir yöntemdir. Ortodontist eşliğinde gerçekleşen diş teli tedavisi ile kıyaslandığında hastalar tarafından daha çok tercih edilmektedir. Normal ortodontik tedavi ile diş yapısını düzeltmek istemeyen hastalar uzman ile görüşerek nispeten daha kısa sürede diş yapısını düzeltebilmektedir.

Eğer siz de kısa bir süre sonra dişlerinizi düzeltip güzel bir gülüşe sahip olmak istiyorsanız, Yasin Akgül ile süreci planlayabilirsiniz!

Şeffaf Plak Nedir?

Plaklar hastanın ağız ve diş yapısına özel olarak ölçü alınarak üretilen bir malzemedir. Hastanın ağzından özel ölçü alındıktan sonra 3D boyutlandırma yapılarak bir tedavi süreci planlanır. İnvisalign tedavisi olarak da adlandırılan bu tedavi ile dişlerin yapısında düzelme meydana gelir.

Uzman diş hekimi Yasin Akgül ve muayenehanesindeki çalışma arkadaşları size estetik, doğal ve güzel bir gülüş fırsatı sunuyor!

1- Şeffaf Plak Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diş hekimliği kapsamında hastanın ilk olarak alt ve üst çene yapısının tedaviye uygun olup olmadığı kontrol edilir. Tedavi için uygun bulunduğu takdirde tedavi başlanır. Özel malzemeler ile dişlerin ölçüsü alınır. Ölçü alınırken herhangi bir şekilde acı ya da sızı yaşanmaz. Kişinin ağız yapısında uygun plaklar 1 hafta içerisinde bilgisayarda da ayarlanarak kullanıma hazır hale getirilir.

Plaklar elde edildikten sonra hastaya plaklar takılır. Hastanın plakları nasıl kullanması gerektiği, neye göre ilerlemesi gerektiği konusunda bilgi verilir. Genellikle ilk 2 hafta içinde ilk plaklar kullanılır. Her kontrol sonrası dişlerin kayması ve ortodontik tedavi süresine göre plaklar yenilenir. Her bir yenilenen plak ile birlikte dişler planlanan şeklini alır. Hastanın böylece dişlerinin yapısı düzene girer.

2- Şeffaf Plak Tedavisi Ne İşe Yarar?

Çocuk diş hekimliği ve yetişkinler için uygulanan bu yöntem diş teli ile aynı amaca hizmet eder. Uzman Ortodontist Yasin Akgül tarafından planlanan bu süreç sonrası diş yapınız düzenlenir. Diş teline göre nispeten daha kısa sürede dişlerin yapısı değiştirilir. Değişen diş görünümü sayesinde dişler olması gereken düzende, düzgün ve çarpık bulunmayan şekilde bulunmaktadır.

3- Şeffaf Plak Çene Yapısını Düzeltir mi?

Çene yapısında oluşan sorunlar için plak tedavisi uygulanmaz. Genel itibari ile özel şekilde üretilen bir şeffaf plaklar sadece dişlerin diziliminde değişiklik yaratır. Olası bir çene yapısında bozulma ve kayma için Yasin Akgül uzmanlığında farklı tedavi süreci oluşturulur.

4- Şeffaf Plak Diş Tedavisi Kimlere Uygulanır?

Diş çarpıklığı, yamukluğu ve üst üste diş binmesi her yaşta görülen bir sorundur. Diş teli tedavisinde küçük yaştaki çocuklara uygulama yapmak zordur. Uygulansa bile çocuğun olası bir düşmeye bağlı olarak yaralanma olasılığı mevcuttur. Halbuki bahsedilen bu plak uygulaması ile yapılan ortodonti tedavisi her yaşa uygundur. Küçük yaştaki çocuklar olmak üzere yetişkinlerde de uygulanabilir.

5- Şeffaf Plak Kullananlar Nelere Dikkat Etmeli?

Tedavi süresi normal ilerlediği ve ortodontist tarafından özellikle bir durum belirtilmediği müddetçe kullanımı kolaydır. Sadece plak kullanım süresine göre nispeten sıcak içeceklerden uzak durulmalıdır. Sıcak içeceklerin ve yemeklerin plağı eritme, şeklini bozma ihtimali bulunur. Aynı zamanda plağın içinde birikme ve bundan dolayı çürüme oluşturmamak adına sadece yemek esnasında, bir şeyler içerken plak çıkarılmalıdır. Plaksız en fazla 2 saat durulmalı, süre daha fazla uzatılmamalıdır.

6- Şeffaf Plak Kullanımı Kaç Ay Sürer?

Hastanın dişlerinin durumuna göre tedavi süresi normal ortodontik sürelerine kıyasla belirlenmektedir. Eğer ciddi bir sorun yoksa tel tedavisine göre süre daha kısa olabilmektedir. Ortalama olarak 10 ay içinde dişlerin asıl yerlerini bulması ile tedavi sonlandırılır.

Ancak kimi durumlarda Invisalign tedavisi 12-14 ay kadar da sürebilir. Plaklar ile başlatılan tedavi sürecinde hastanın dikkati, uzman doktorun tespitleri ile süreç kısalıp uzayabilir.

8- Şeffaf Plak Temizliği Nasıl Yapılır?

Uzman Ortodontist Yasin Akgül sadece dişlerinizin yapısında değişim değil aynı zamanda bu plakların temizliği gibi konularda da bilgi verecektir. Plakların temizliğine dikkat edilmez ise dişlerde çürüme meydana gelebilir. Bu yüzden uzman tarafından belirtilen malzemeler ile plağın hijyenini üst seviyede tutmanız şarttır.

9- Diş Şeffaf Plak Fiyatları 2022 Bilgisi

Şeffaf plak tedavisi fiyatı yapılan muayenehanesine ve uzmana göre değişiklik gösterir. Geçmiş zamanlarda bu tedavi ücreti yüksek fiyatlı olsa da günümüzde daha uygun fiyatlıdır. Malzemenin kalitesi, uzman doktorun ayırdığı süreye bağlı olarak fiyat teklifi hastaya sunulur.

Yasin Akgül’ün muayenehanesinde yüksek kalite, ilgili süreç yönetimi ve uygun fiyat imkânını elde edebilirsiniz. Siz de muayenehaneten randevunuzu alın, güncel fiyatları kısa sürede öğrenin!