Ortodontik Tedavi Sonrası Retainer Tel Nedir?

ortodontik-tedavi-sonrasi-retainer

Ortodontik tedavi sonrası retainer uygulaması dişlerin sabit kalması amacıyla gerçekleştirilmektedir. Bu uygulamanın sonucunda bireylerin sabit bir diş düzenine kavuşması beklenir. Diş teli sonrası plak kullanımına kıyasla çok daha pratik bir uygulamadır. Dişin sadece arka tarafında uygulama yapılarak görünmeyen bir diş teli koyulmaktadır.

Tedavi süresince dişlerde düzelme meydana gelse de bireylerin yaşadığı problemler neticesinde eskiye dönüş yaşanması muhtemeldir. Fakat bu uygulamanın yapılmasıyla birlikte dişte kayma ya da farklı sorunların ortaya çıkması engellenir. Belirli bir düzen içerisindeki dişler yerine oturtularak kalıcılığı arttırılmaktadır. Üstelik diğer diş tellerine göre daha ince olmasıyla ortodontik tedavi sonrası retainer kullanımı çok daha kolaydır.

Ortodontik Tedavi Sonrası Retainer Ne İşe Yarar?

Ortodontik tedavilerin temel amacı bireylerin yamuk ve çarpık dişlerinde düzelme meydana gelmesidir. Bu uygulama sayesinde estetik gülüşe sahip olunmaktadır. Ancak uygulamanın bitmesiyle birlikte ağızda eksik diş varsa diş yapısında bozulma meydana gelebilir. Bu durumda ortodontik tedavi sonrası retainer uygulaması yapılmaktadır.

ortodontik-tedavi-sonrasi-retainerOrtodontik tedavi sonrası retainer uygulamasının burada işlevi çok büyüktür. Dişlerin arka kısmına görünmeyecek şekilde ince bir tel uygulaması yapılmaktadır. Böylece dişlerde:

  • Boş alanlara kayma engellenir,
  • Dişler birbiri üzerine binmez,
  • Çarpıklık önlenmiş olur,
  • Kısa süreli değil uzun süreli tedavi sonucu gözlemlenir.

Tüm bunların neticesinde hasta alacağı tedavi karşılığında memnuniyetini kazanmaktadır. Hastalar ömür boyu kazandığı estetik gülüşün tadını çıkarabilmektedir.

Sabit Retainer Kullananlar Nelere Dikkat Etmeli?

Her ne kadar ortodontik tedavi sonrası retainer normal diş teli gibi olmasa da dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar bulunmaktadır. Bu unsurların genel itibari ile normal bir bireyin de dikkat etmesi gerekenler şeklinde olduğu görülmektedir. Diş hekimi tarafından da belirtilen bazı kurallar şu şekilde bulunmaktadır:

Günlük olarak diş fırçalamaya özen gösterilmeli.
Dişlerin arka yüzeylerine ekstra uygulama yapılmalı.
Ağız gargarası kullanılmalı.
Diş ipi kullanımı ile ulaşılamayan alanlara erişim sağlanmalı.
Düzenli diş hekimi kontrolüne gidilmeli.

Bahsedilen bu unsurlar neticesinde dişin arka kısmında yer alan telde herhangi bir sorun ortaya çıkmayacaktır. Beraberinde aynı zamanda kişilerin dişlerinde çürüme de meydana gelmeyecektir. Böylece kişilerin istediği görünümü neredeyse ömür boyu taşıması mümkün kılınmaktadır.

Retainer Teli Çıkarsa Ne Olur?

Ortodontik tedavi sonrası retainer uygulaması sırasında görece daha ince teller kullanılır. Bu tellerin bireylerin kullanımına göre zarar görme olasılığı vardır. Eğer bir şekilde telinize zarar geldiyse ve kırıldıysa yapmanız gereken bu tellerin mümkün mertebe yerine koyulması olacaktır.

ortodontik-tedavi-sonrasi-retainer
Ortodontik Tedavi Sonrası Retainer

Diş hekiminiz ile olası bir kırılma ya da çıkma durumunda iletişime geçmelisiniz. Uygun gördüğü takdirde yeni bir ortodontik tedavi sonrası retainer tel takılacaktır. Böylece görünüşte bozulma oluşmadan diş telinizin daha iyi bir görünüme kavuşması mümkün kılınacaktır. Kısa sürede değil, uzun vadeli bir tedavi almanızın da keyfini böylece çıkarabilirsiniz.

Diş Teli Çıktıktan Sonra Arkaya Takılan Tel Ne Zaman Çıkar?

Çoğu zaman ortodontik tedavi sonrası retainer tel uygulaması ömürlük olarak uygulanmaktadır. Ancak uzman görüşüne bağlı olarak kısa süreli uygulamaların da yapıldığı görülmektedir. Burada ortodontist tarafından verilen direktifler önemlidir. Kendisi tarafından sağlanacak olan bilgiler ışığında siz de bu noktada ilerleme sağlayabilirsiniz.

Ortalama olarak diş tellerinin uygulaması en az 4-6 ay içerisinde hesaplanmaktadır. Dişlerin yerine tam oturması ve olası dizilim sorunu yaşatmaması adına gereklidir. Bu aşamada bireyler mümkün mertebe tellerine iyi bakmalıdır. Eğer uzman doktor uygun görürse süre dolduğu takdirde ortodontik tedavi sonrası retainer işlemini sonlandırarak telleri dişlerinizden çıkaracaktır.

Çocuklarda Sabit Retainer Ne Zaman Çıkar?

Çocukların ortodonti tedavileri görece daha zordur. Çünkü kendileri bu durumdan sıkılabilirler. Aynı zamanda bakımı ve temizliği noktasında da problemler yaşamaları olasıdır. Yapılması gereken unsur ebeveynlerin konu hakkında uzman görüşü alması olmalıdır. Bu aşamada ilk olarak kişilerin yani çocuk hastaların ağız yapısında inceleme yapılır.

Tedavi bittikten sonra eğer yaşı ve kontrolü uygunsa ortodontik tedavi sonrası retainer uygulaması yapılmaktadır. Fakat bu uygulama sonrası kişilerin ekstra duruma dikkat etmesi gerekmektedir. Eğer dikkat edilmezse dişlerde çürüme olasılığı yüksektir. Bu yüzden çocuklarda kısa süreli ortodontik tedavi sonrası retainer uygulaması yapıldığı görülmektedir.

‘Diş Teli Çıktıktan Sonra Arkaya Takılan Tek Kırıldı’ Ne Yapmalıyım?

ortodontik-tedavi-sonrasi-retainerYapılması gereken oldukça basittir, diş hekimi ile iletişime geçilmelidir. Bu aşamada bireylerin kısa sürede diş hekimine ulaşması gerekir. Özellikle tedavinin kısa süre içerisinde sorun yaratması durumunda bireyler tekrar bir tel taktırmalıdır.

Ortodontistler tarafından ortodontik tedavi sonrası retainer uygulaması yapılması önem verilen bir alandır. Eğer arka tel bir şekilde kısa sürede kırıldıysa bireyler bu aşamada yenisini talep eder. Yalnız sabit retainer fiyat tablosu burada ekstra olarak çıkacaktır. Çünkü normal şartlarda ödenen fiyattan bağımsız olarak uygulama yapılması gerekecektir.

Ekstra malzeme kullanımı ve bununla birlikte emek harcanması yeni prosedürü beraberinde doğuracaktır. Ücretlendirmeler muayenehaneler arasında değişiklik gösterse de ortodontik tedavi sonrası retainer kullanımı yüksek maliyet yaratmamaktadır. Kısa sürede uygulama yapılarak eski diş görünümünü kazanmak mümkün kılınacaktır.

Ortodontik Tedavi Sonrası Retainer Uygulaması Zorunlu mu?

Ortodontik tedavi sonrası retainer uygulaması neredeyse zorunlu bir alandır. Çünkü bu uygulama neticesinde bireyler dişlerinin dizilimini koruyabilmektedir. Ancak her hasta için uygulama yapılmadığı da görülebilmektedir. Burada diş hekiminin görüşü ve ağız yapısı önem kazanmaktadır.

Diş hekimi tarafından yapılan araştırmalar neticesinde bireylerin ortodontik tedavi sonrası retainer uygulaması yapılıp yapılmayacağına karar verilir. Eğer bir aksilik söz konusu değilse zorunlu olarak görülüp uygulamaya geçilmektedir. Burada bireylere kısa sürede uygulama yapılarak süreç sonlandırılmaktadır. Normal diş teli ve braketler çıkarıldıktan sonra uygulanmaktadır.

Hangi Dişlere Retainer Tel Kullanılmaz?

Her ne kadar ortodontik tedavi sonrası retainer uygulaması önem verilen bir alan olsa da bazı durumlarda uygulanması doğru bulunmayacaktır. Bu aşamada hastaların diş yapısı önem kazanmaktadır. Yapılması gereken tek şey, diş hekimi tarafından ağız ve diş yapısının kontrol edilmesidir.

Eğer dişler kendi içerisinde sağlam görülmezse ileride kırılması ya da çürümesi mümkünse uygulama yapılmayabilir. Örneğin ön dişlerde özellikle dolgu ve kaplama varsa ileride implant ihtiyacı doğuracaksa retainer uygulaması yapılmayabilir. Ancak bu sorunu ortadan kaldırmak adına da plak verilerek dişlerin yapısında koruma sağlanacaktır.

2023 Sabit Retainer Fiyat Bilgisi Ne Kadar?

ortodontik-tedavi-sonrasi-retainerOrtodontik tedavi sonrası retainer uygulaması yapılırken bireylerin ekstra bir ücret ödemesi gerekmez. Çünkü tedaviye başlanmadan önce verilen fiyat teklifinde bu malzemelerin kullanımları düşünülerek fiyat iletimi yapılmaktadır. Hastaların tedavi süreci içerisinde gerçekleştirdiği bir uygulama olmasından dolayı ekstra maliyet oluşturmaz.

Ancak bir kere kırılan ya da çıkan retainer uygulaması sonrası ekstra bir işlem gerektiriyorsa bu aşamada ücretlendirme devreye girecektir. Hastaların ekstra bir fiyat teklifi alarak retainer teli taktırması şarttır. Bu fiyatlandırma da muayenehaneler arasında farklı bir duruma tabi olacaktır.

Eğer siz de ortodontik tedavi sonrası retainer tel uygulaması yaptıracaksanız, Ortaca Ortodonti Muayenehanesi ile iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz. Ortodontik tedavinizi yaptırarak kısa sürede sonuç almanız mümkün! Uzman desteği için hemen randevu alın.