Ortodontik Tedavi Sonrası Şeffaf Plak Kullanımı

ortodontik-tedavi-sonrasi-seffaf-plak

Ortodontik tedavi sonrası şeffaf plak kullanımı günümüzün en yaygın uygulamalarından birisidir. Bu uygulamanın temeli farklı unsurlara dayanmaktadır. Ancak dişin sabitlenmesi ve beraberinde kişilerin özellikle istenen diş düzeyine kesin olarak ulaşması amacıyla tercih edilir. Bahsedilen bu uygulamanın Invisalign ile karıştırılmaması gerekir. Aksi takdirde problemler ortaya çıkacak karmaşa meydana gelecektir.

Ortodontik tedavi bittikten sonra kullanılan şeffaf plaklar çoğu zaman retainers (sabitleyiciler) olarak adlandırılmaktadır. Retainerlar, dişlerin sahip olduğu yeni pozisyonlarını sabitlemek, korumak ve istenmeyen yer değişimi hareketlerin oluşmasını engellemek için kullanılmaktadır. Böylece alınan tedavi herhangi bir sıkıntı oluşturmayacaktır. Tekrar bir tedavi görülmesine gerek kalmayacaktır.

Ortodontik Tedavi Sonrası Şeffaf Plak Kullanımı Amacı Nedir?

Şeffaf plaklar, özel bir şekilde hastanın ağız ve dişlerine uyarlanır. Böylece tedavi sürecinde elde edilen düzgün estetik diş dizilimini korumak mümkün olacaktır. Tedavi sonrasında, dişlerin yerinde kalmasını sağlamak hedeflenir. Diğer taraftan kayma veya bozulmaların da riskini azaltmak amacıyla belirli bir süre boyunca şeffaf plaklar kullanılmaktadır.

ortodontik-tedavi-sonrasi-seffaf-plak
Ortodonti Tedavi Sonrası Şeffaf Plak

Şeffaf plaklar genellikle geceleri kullanılmaktadır. Çünkü bu saatler oldukça geniş bir zaman dilimine sahiptir. Veya belirli saatler arasında takılır hatta gündüzleri de takılabilir. Ancak genellikle gündüzleri çıkarılır. Tedaviyi tamamladıktan sonra, diş hekimi tarafından sizlere ne sıklıkla ve ne kadar süreyle kullanmanız gerektiği söylenecektir. Bu süre kişinin tedavi aşamaları ya da dişlerin durumuna ve hatta diş hekiminizin genel önerilerine bağlı olarak değişebilir.

Diş Teli Çıktıktan Sonra yani Ortodontik Tedavi Sonrası Şeffaf Plak Takılmazsa Ne Olur?

Eğer hastalar gerekli kurallara dikkat etmez ve plak kullanmazsa dişlerde kaymalar ve düzeninde bozulmalar meydana gelecektir. Düzgün diş hizalamasının bozulması sağlanan tedavinin de etkisinin ortadan kalkmasına neden olacaktır.

Ortodonti tedavisi sadece diş değil; dişi tutan çene ve diş etlerinin bir arada uyumlu olmasını sağlamaktadır. Tedavi bittiğinde istenen görünüme kavuşulur. Fakat bu görünümü devamlı kılmak amacıyla bazı aşamalara dikkat edilmesi şarttır. Aksi takdirde dişlerin geriye yani eski görünümüne düşerek bozulması mümkün olur.

Diş tedavi öncesindeki yapıya kavuşmak hem zaman hem de maddi anlamda boşa çıkan bir süreç demektir. Halbuki hastaların bu aşamadan ömürlük memnun kalması hedeflenir. Sırf bu yüzden diş hekimleri tarafından kalıcılık adına şeffaf plaklar kullanılmaktadır. Siz de kalıcı bir doğal diş görünümü adına şeffaf plaklarınızı kullanmalısınız.

Diş Teli Sonrası Plak Kullananlar Nelere Dikkat Etmeli?

Ortodontik tedavi sonrası şeffaf plak kullanımı oldukça önemlidir. Bu önem hakkında internette ya da diş hekimlerinden bizzat bilgi alabilirsiniz. Eğer önemini kavrarsanız uzun vadede sürekli olarak kullanır hale gelirsiniz. Peki ortodontik tedavi sonrası şeffaf plak kullanımında nelere dikkat edilmelidir?

ortodontik-tedavi-sonrasi-seffaf-plakHastalar daha önce şeffaf plak kullanmadığı için ilk defa karşı karşıya kaldığı bu aparatı nasıl kullanması gerektiğini bilemeyebilir. Halbuki diş hekimi tarafından temel verilen bilgilerden birisi bu alandadır. Ortodontik tedavi sonrası şeffaf plak tedavisi için dikkat edilmesi gerekenler şu şekildedir:

 

Diş Hekimi Kontrolleri

Her ne kadar tedavi sonlanmış olsa da dönem dönem diş hekimine görünmek gerekir. Olası kaymalar ya da çürümeler saptanarak estetik görünüm sabit tutulur.
 

Beslenme Düzeni

Beslenme esnasında bazı gıdalardan uzak durmak gerekir. Gerek diş yamulması gerekse kırılması sağlayan sert gıdalardan uzak durmak gerekecektir.
 

Gargara Kullanımı

Diş fırçalama yetersiz kalabilmektedir. Bu aşamada plaklar da tükürüğün birikmesine yol açar. Bu yüzden gargara kullanmak ulaşılamayan alanların temiz kalmasını sağlar.
 

Diş İpi Kullanmak

Sadece diş ipi değil, diş ipi yerine geçen ara yüz fırçalarına da şans verilebilmektedir. Ara yüz fırçası ve diş ipi sayesinde diş aralarındaki gıdalar temizleneceğinden estetik görünüm sağlanır.
 

Düzenli Fırçalama

Olmazsa olmaz durumlardan birisi elbette diş fırçalamadır. Eğer dişlerinizi her yemek sonrası fırçalarsanız sorun yaşamazsınız.
 

Uzun Süreli Kullanım

Ortodontik tedavi sonrası şeffaf plak kullanımı uzun süreli olmalıdır. Gün içerisinde olabildiğince takılması şarttır. Aksi takdirde dişlerin görünümünde bozulma meydana gelir.

 

Diş Teli Çıktıktan Sonra Takılan Şeffaf Plak Fiyatları Ne Kadar?

Hastaların kafasını karıştıran bir diğer unsur da şeffaf plakların ücretidir. Eğer şeffaf plak tedavisini Invisalign tedavisi kapsamında alacaksanız, ücretleri değişiklik gösterir. Genel ve tek bir tedavi olmasından ötürü ortodontik tedaviler de olduğu gibi fiyatlara sahiptir.

Ancak diş teli sonrası şeffaf plak konusu değişiklik gösterir. Genellikle diş hekimliği tarafından verilen fiyatlandırma içerisinde bu plaklar da dahil edilir. Çünkü daha çok tedavi sırasında diş teli kullanılsa da plakların üretiminde de malzeme harcanmaktadır. Tüm bunlar düşünüldüğünden sonrasında ekstra bir ücret ödenmemesi beklenir. Fakat bu durum değişebilmektedir.

Diş Teli Çıktıktan Sonra Takılan Şeffaf Plak Ücretli mi?

Ortodontik tedavi sonrası şeffaf plak kullanacaksanız bunların ücretli olmaması beklenir. Tedaviye başlamadan önce verilen fiyat teklifi esnasında plaklar da dahil edilir. Yalnız bir istisna söz konusudur. O da hastaların sonradan tekrar şeffaf plak ihtiyacı doğurmasıdır.

ortodontik-tedavi-sonrasi-seffaf-plakHastalar bazen uzun süreli kullanması gereken ortodontik tedavi sonrası şeffaf plak için malzemeleri kaybeder. Plakların kaybolması yeni plak ihtiyacı doğurur. Aynı zamanda yanlış kullanımdan dolayı sararmalar da oluşacağından yeniletmek istenebilir. Eğer sıfırdan bir şeffaf plağı ikinci kere alacaksanız bunun için belirli bir ücret ödemeniz gerekir. Çünkü:

  • İlk plak adına sadece fiyat teklifine maliyet eklenir,
  • İkinci plak için ekstra malzeme harcanır,
  • Üretim aşamasında ekstra bir zaman ayrılır,
  • Ortodontik tedavi sonrası şeffaf plak almak ekstra bir işleme girer.

Diş Teli Sonrası Plak Kullanımı Hangi Yaşa Uygun?

Diş teli tedavisi neredeyse her yaşa uygun bir ortodontik uygulamadır. Bu yüzden bireylerin yapması gereken ortodontik tedavi sonrası şeffaf plak kullanımı da benzerlik gösterecektir. Nasıl mı? Bireyler nasıl ortodonti tedavisine uygun bulunursa şeffaf plak kullanmasında da sorun olmayacaktır. Hatta tam tersine diş teline göre kullanımı daha uygundur.

Ortodontik tedavi sonrası şeffaf plak kullanmak bu yüzden neredeyse her yaşa uygundur. 5-6 yaştan itibaren diş teli tedavisi uygulanabilir. Tedavi sırasında ve sonrasında şeffaf plak yüksek bir konfor içerisinde kullanılabilmektedir. Herhangi sorun yaratamayacağı gibi aksine rahat bir imkan ile sonuçların almasını sağlar.

Diş Telinden Sonra Plak Takmak Zorunlu mu?

ortodontik-tedavi-sonrasi-seffaf-plakKesinlikle evet. Ortodontik tedavi sonrası şeffaf plak kullanmak dişlerin kesin olarak sabitlenmesini sağlar. Eğer kullanmazsanız zaman içerisinde değişim meydana gelebilir. Her ne kadar tedavi sırasında görünüş olarak düzelme meydana gelse de bu yeterli değildir. Neden mi?

Dişler nasıl ki tedavi sırasında değişime açıksa tedavi sonrası da aynı durum geçerlidir. Özellikle ağız içerisinde eksik diş varsa ortodontik tedavi sonrası şeffaf plak neredeyse zorunlu hale gelir. Aksi bir durumda dişleriniz eskisi kadar olmasa da birbirinden uzaklaşmaya devam edecektir.

Tüm bunlar düşünüldüğünde ortodontik tedavi sonrası şeffaf plak kullanmak şarttır. Diş hekiminiz tarafından size Ortaca Ortodonti Muayenehanesi kapsamında bu konu hakkında bilgi verecektir. Önemini anladığınız takdirde aksatmadan kullanacak ve sonrasında memnuniyet kazanacaksınız. Plakların ne kadar süre zarfında kullanılması gerektiği size uzman tarafından belirtilecektir.