Şeffaf Plak Tedavisi Ağrı Yapar mı?

seffaf-plak-tedavisi-agri-yapar-mi

Uzun süreli kullanımda şeffaf plak tedavisi ağrı yapar mı? Invisalign tedavisi kapsamında diş teli ile kıyaslama çok sık yapılır. Bu karşılaştırmalar farklı alanlara yayılım gösterebilmektedir. Karşılaştırmaya bağlı olarak kararlar verilmektedir. En sık yapılan karşılaştırma alanlarından birisi de ağrı ve acı yapıp yapmaması yönündedir.

Genel itibari ile şeffaf plak tedavisi ağrı yapar mı hem bu kıyaslama için hem de çocukların tedavisi adına gerekli görülen bir sorudur. Sorunun cevabı aslında hastanın durumu ve yaşına bağlıdır. Beraberinde acı eşiği de etkili olan bir durumdur. Fakat bireylerin tedavi sırasındaki bu kaygısı genel olarak gereksizdir. Çünkü diş teline kıyasla ciddi avantajlara sahiptir.

Yetişkinlerde Şeffaf Plak Tedavisi Ağrı Yapar mı?

seffaf-plak-tedavisi-agri-yapar-miİlerleyen yaş ile birlikte dişlerdeki estetik kaygılar daha sık ortaya çıkmaktadır. Özellikle bireylerin karşı karşıya kaldığı iş, eğitim ortamı bu kaygıları tetiklemektedir. Estetik diş yapısına sahip olmak adına Invisalign tedavisi ilk sıralarda gelmektedir. Peki yetişkinlerde şeffaf plak tedavisi ağrı yapar mı? İşte bu sorunun cevabı çok merak edilmektedir.

Invisalign tedavisi şeffaf plakların dişe uygun olarak üretilmesi ile gerçekleşmektedir. Birden fazla plak belirli dönem aralıklarında dişlere takılmaktadır. Diş üzerine uygulanan kuvvet ve baskı ile yer değişimi oluşur. Hedeflenen doğrultuda dişlerin yerini bulması sağlanmaktadır. Bu noktada diş üzerinde belirli bir baskı hissedilmesi normaldir.

Yalnız hastaların bu baskıyı yaşama oranı değişiklik gösterir. Eğer plak ileri düzey çarpıklıktaki bir dişe uygulanacaksa daha fazla baskı hissedilmesi mümkündür. Bundan dolayı yetişkin birey baskının büyük olmasından dolayı acı hissedebilir. Ancak yine de şeffaf plak tedavisi ağrı yapar mı noktasında kesin ağrı yapar demek yanlıştır. Birçok birey ekstra bir sorun yaşamadan, ağrı hissetmeden süreci yönetebilmektedir.

Çocuklarda Şeffaf Plak Tedavisi Ağrı Yapar mı?

Çocukların Invisalign tedavisi yetişkinlerden farklılık gösterir. İlerleyiş, planlama ve prosedür her ne kadar ortak gibi görünse de daha hassas davranılmaktadır. Çünkü çocukların bu alanda yaşadığı kaygılar oldukça yüksek olmaktadır. Diş hekimlerimiz tarafından büyük hassasiyet göz önünde bulundurularak hareket edilmektedir.

Diğer taraftan çocukların ağız ve diş eti yapısı da oldukça hassas olabilmektedir. Dişleri için kullanılan şeffaf plaklar bu durum düşünülerek üretilmektedir. Elbette dişlerde bir baskı yaratılması gerekir. Ancak yetişkinlere nazaran çok daha küçük eşiklerle bunlar gerçekleşir. Yine de çocuklarda çok nadirde olsa bir sızı şikâyeti duymak mümkün olabilir. Fakat bunlar 1-2 gün içerisinde geçmektedir.

Şeffaf Plak Neden Ağrı Yapar?

Şeffaf plak tedavisi ağrı yapar mı sorusu için kısmen evet demek mümkündür. Peki neden ağrı yapar? Bunun sebebi tedavinin mantığında açıkça belirtilmektedir. Plaklar dişlerinizin üzerine tam oturacak şekilde dizayn edilir. Her plak ile beraber dişlerinizin istediğiniz görünüm adına hareket etmesi sağlanır.

seffaf-plak-tedavisi-agri-yapar-miTahmin edersiniz ki dişlerinizin hareket etmesi için ortada bir kuvvetin olması gerekir. Bu kuvvet de baskı ile oluşturulmaktadır. Baskının ilk defa dişlerine plak takanlar tarafından daha çok hissedildiği görülür. Tedavinin ilk aşamalarında bu yüzden ağrıların oluştuğu görülmektedir. Fakat oldukça normal kabul edilen bir durumdur.

Diş Plağı Ağrısı Nasıl Geçer?

Invisalign tedavisi sırasında ağrıların uzun süreli olması beklenen bir durum değildir. Öncelikle hastanın süreç hakkında bilgili olması ağrı esnasında da neler yapabileceği noktasında bilgi sahibi olmasını sağlamaktadır. Genel itibari ile diş hekimleri tarafından bu tarz ağrılar karşısında yapılması gerekenler uygulama öncesi aktarılmaktadır.

Genel itibari ile şeffaf plak tedavisi ağrı yapar mı aşamasında eğer siz de ağrı yaşıyorsanız şunlara dikkat etmelisiniz:

Diş hekiminize başvurmalısınız.
Ağrı yapıyor diye plaklarınızı daha az takmamalısınız.
1-2 gün sabrederek dişlerinizin alışmasını beklemelisiniz.
Plaklardan yorulan dişlerinizi zor yiyeceklerden uzak tutmalısınız.

Özellikle ağrılarınız plaktan ziyade diş etinden kaynaklanıyorsa, tedavi öncesi diş eti tedavisi olmanız gerekir. Diş etleriniz ne kadar sağlıksızsa dişleriniz düzgün görünüme sahip olsa da önemsiz olacaktır. Bu yüzden Ortaca Ortodonti Muayenehanesi kapsamında uzmanlarımız ile diş eti tedavisi olabilirsiniz.

Pekiştirme Tedavisi Şeffaf Plak Kullananlar Ağrı Sonrası İlaç Kullanabilir mi?

Diş ağrısı sonrasında ilaç kullanımı ülkemizde ve dünya genelinde yaygındır. Çünkü diş ağrıları bazı bireyler için katlanılamaz durumda olmaktadır. Fakat ‘Şeffaf plak tedavisi ağrı yapar mı’ aşamasında ortaya çıkan bu durumun ağrıdan ziyade baskı ve sızı olduğunu bilmelisiniz. Yine de bunu ağrı olarak adlandırıyorsanız diş hekimi kontrolünde ilaç kullanabilirsiniz.

seffaf-plak-tedavisi-agri-yapar-mi
Şeffaf Plak Tedavisi Ağrı Yapar mı?

Yalnız kullanacağınız bu ağrı kesicilerin sürekli olmamasına dikkat etmelisiniz. Kişisel olarak hareket ederek ilaç kullanmak da doğru olmayacaktır. Sadece plakların değiştiği ilk bir iki gün boyunca tercih etmelisiniz. Bunun dışında dikkat etmeniz gerekenler ise şu şekildedir:

  • Hamile ve emziriyorsanız, doktora başvurmadan ilaç kullanmayın.
  • Çocuklara özel ve uygun ilaçlara yönelmelisiniz.
  • Yüksek dozlu ilaçlardan kullanmamalısınız.
  • İlaç kullanmayı alışkanlık ve süreklilik haline getirmemelisiniz.
  • Diş hekiminizle iletişim halinde olarak ilerlemelisiniz.

Invisalign Tedavisi Öncesi Sonrası Ağrılar Şiddetlenirse Ne Yapılmalı?

Şeffaf plak tedavisi ağrı yapar mı noktasında değinildiği üzere ciddi bir ağrı söz konusu değildir. Bu yüzden hastaların dayanılamayacak bir acı ile karşılaşması beklenemez. Ve hatta bu tarz bir şikayet söz konusuysa anormallik olduğu düşünülmektedir. Çünkü bu tarz ağrıların çok ciddi olması farklı sorunlara işaret vermektedir.

Eğer Invisalign tedavisi öncesinde ve sonrasında diş ağrılarınız ciddileşiyorsa burada harekete geçmelisiniz. Öncelikle diş teli tedavisinde olduğu gibi ağız ve diş yapılarınızı kontrol ettirmelisiniz. Özellikle diş eti ve çürük, dolgu gibi noktaları gidermelisiniz. Kontrol ettirmediyseniz ya da ettirmenize rağmen ciddi bir ağrınız varsa uzman ortodontist ile iletişime geçerek reaksiyon almalısınız.

Şeffaf Plak Ağrısı Ne Kadar Sürer?

Günümüzde uzmanlara yönelteceğiniz şeffaf plak tedavisi ağrı yapar mı sorusuna ortak fakat farklı dille cevap verilir. Ortaya çıkacak farklı ve rahatsız edici bir his ortaya çıkabilir. Ancak bu çürük diş ağrısı gibi değildir. Tam tersine daha çok bir sızı gibidir. Bu aşamada bireylerin karşı karşıya kalacağı hissiyat oldukça kısa süreli olacaktır.

İlk birkaç gün içerisinde dişler farklı bir malzemeye yani plağa ayak uydurmak zorunda kalır. Diğer taraftan bu plakların uyguladığı kuvvete de uyum göstermesi gerekir. Sadece ilk defa bu tedavi görenlere ilk zamanlarda ağrı oluşabilir. Fakat sadece 2-3 gün gibi kısa süre içerisinde dişlerinizin uyum sağladığını göreceksiniz.

seffaf-plak-tedavisi-agri-yapar-miŞeffaf Plak Rahatsız Eder mi?

Şeffaf plak kullanımı diş teli ile kıyasla birçok anlamda rahatlık sunmaktadır. Rahatsızlık bir yana herhangi bir sorun yaratmadığından dolayı çok fazla katkısı mevcuttur. Hastalar tarafından sırf bu yüzden tercih edildiği dahi bilinmektedir.

Plakların diş teli ile kıyasla gerek diş gerekse diş eti için rahatsızlığı söz konusu değildir. Uygun yapısı sayesinde diş eti ve yanaklarda yaralanma oluşturmaz. Fakat diş tellerinde özellikle ağız yapısı küçük olanların yanaklarında yaralanma meydana gelebilmektedir.

Diğer taraftan estetik anlamda da Invisalign tedavisi oldukça rahattır. Dışarıdan fark edilmemesinden dolayı kaygı gibi unsurlar ortaya çıkmaz. Bu da hastalara ekstra olarak bir katkı sunmaktadır. Tüm bunlar düşünüldüğünde gerek çocuklarda gerekse yetişkinlerde çok sık tercih edilmektedir.