Şeffaf Plak Ne Sıklıkla Değiştirilir?

seffaf-plak-ne-siklikla-degistirilir

Şeffaf plak ne sıklıkla değiştirilir, ne gibi yollar izlenir? İnvisalign şeffaf plak tedavisi gören hastaların hedeflenen tedavi süresi içerisinde değişik aşamaları bulunur. Bu aşamaların her birinde temel amaç dişlerdeki görünümü değiştirmektedir. Değişimi tetiklemek ve beraberinde daha iyi sonuç almak adına plaklarda değişime gidilmektedir.

Alınan ölçüye göre hastalara belirli sayıda şeffaf plak verilmektedir. Ortalama olarak 20-30 plak verilse de hastanın diş yapısına göre bu durum değişiklik gösterecektir. Bu aşamada hastaların kafasını kurcalayan bir soru belirir: Şeffaf plak ne sıklıkla değiştirilir? Aslında diş hekimi ile birlikte belirlenecek bir durumdur. Ancak ortalama bir değişim süresinden bahsedilebilir.

Tedavi Esnasında Şeffaf Plak Ne Sıklıkla Değiştirilir?

seffaf-plak-ne-siklikla-degistirilirHastaların ilk etapta farklı kaygıları ve soruları olur, şeffaf plak ne sıklıkla değiştirilir noktası da bunlardan birisidir. Diş hekimleri tarafından gerçekleştirilen tedaviye bağlı olarak bu noktada bilgi verilecektir. Ancak tedavinin genel bir prosedürü olmasından dolayı genellikle değişiklik meydana gelmeyecektir.

Tedavi sırasında diş yapısı ortodonti ile alakalı olan soruların değişik cevaplanmasına neden olabilmektedir. Şeffaf plak ne sıklıkla değiştirilir de bunlardan birisidir. Ortalama olarak eğer dişlerin ciddi bir çarpıklığı söz konusu değilse ortalama 15 gün içerisinde plaklar değiştirilir. Ve bu plakların değiştirilmesi adına diş hekimi kontrolü gerekmez.

Hastaya ilk etapta şeffaf plak ne sıklıkla değiştirilir aşamasında bilgi verilir. Plakların toplu teslimatı yapılır. Bu teslimat sonrası diş hekimi 15 günde bir plakların değiştirilmesi gerektiğini iletir. Bu bilgi sonrası hasta genel takiplerini yaparak gününü doldurduğunda diğer plağa geçerek tedavinin sürdürülmesini sağlamaktadır.

Diş Teli Sonrası Şeffaf Plak Ne Sıklıkla Değiştirilir, Değiştirilir mi?

Şeffaf plak sadece ortodonti tedavisi sırasında uygulanmamaktadır. Bu yüzden bireylerin tedavi sürecine göre hareket etmesi gerekir. Şeffaf olan plakların kullanımı diş teli sonrasında da tercih edilmektedir. Diş teli tedavisinde şeffaf plak ne sıklıkla değiştirilir? Hiçbir zaman. Çünkü diş teli sonrası yapılan tedavi pekiştirme tedavisi olarak bulunur.

Pekiştirme tedavisinde amaç diş teli ile düzelen dişlerin kalıcı olmasını sağlamaktır. Dişlerin daha fazla kaymaması, boşluklardan dolayı bozulmaması adına gerekir. Önleyici bir tedavi olmasından dolayı şeffaf plak ne sıklıkla değiştirilir sorusu anlamsızdır. Tek bir plak ile diş hekimi tarafından önerilen süre boyunca kullanılması beklenir.

Diş Telinden Sonra Plak Ne Kadar Takılır?

seffaf-plak-ne-siklikla-degistirilirHer tedavi kendi içerisinde bir prosedüre sahip olsa da kişiye özel olarak planlanmaktadır. Bu yüzden tedavi esnasında diş hekimleri şu unsurlara dikkat etmektedir:

Hastanın yaşı
Diş çarpıklığının durumu
Çene ve genel ağız yapısı
Planlanan tedavi durumu

Bahsedilen bu unsurlar neticesinde diş telinden sonra kullanılacak şeffaf plakların kullanım süreci saptanmaktadır.

Konu hakkında detaylar diş hekimi tarafından hastaya tedavi sırasında olduğu gibi tedavi sonrası için de verilmektedir. Hedeflenen tedavi süresi bu noktada önemlidir. Ancak genel itibari ile dişlerin sabitlenme süreci ortaklık gösterecektir. Ortalama olarak diş teli sonrası plak 3-4 ay kullanılmaktadır. Fakat nadir olarak her gece takılması daha uzun süre için istenmektedir.

Diş Teli Çıktıktan Sonra Şeffaf Plak Takılmazsa Ne Olur?

Genel itibari ile şeffaf plak ne sıklıkla değiştirilir merak edilse de tedavi sırasında takılmaması da merak edilir. Çünkü estetik tedavi olsa da özellikle yemek yeme noktalarında, dışarıda olunan durumlarda şeffaf plakların çıkması hedeflenmektedir. Halbuki bireylerin yapması gereken bir işlem olsa da takılmaması olumsuz sonuçlar yaratacaktır.

Eğer hasta şeffaf plakları takmazsa ya da çok nadir bir uygulama ile gerçekleştirirse olumsuzluklar beraberinde gelir. İşte, diş teli çıktıktan sonra ya da Invisalign tedavisi sırasında plak takılmazsa ortaya çıkacak olan sonuçlar:

 • Diş teli sonrası dişlerin bozulma olasılığı bulunur,
 • Şeffaf plak genel tedavi olarak uygulanıyorsa dişlerde düzelme olmaz,
 • İstenen diş dağılımı ve görüntüsü meydana gelmez,
 • Tedavi süreci uzar,
 • Memnuniyet oranı düşer.

Tüm bunlar düşünüldüğünde hastaların gerek şeffaf plak ne sıklıkla değiştirilir konusuna gerekirse diğer kurallara uyum göstermesi gerekir.

Çocuklarda Şeffaf Plak Tedavisi Sırasında Kaç Plak Takılır?

Çocuklarda Invisalign tedavisi, Invisalign First olarak adlandırılır. Günümüzde estetik ve güvenilir olmasından dolayı oldukça sık tercih edilen bir tedavidir. Bu tedavi kapsamında çocuklarda da elbette yetişkinlerde olduğu gibi birden fazla şeffaf plak kullanılmaktadır. Plak sayısındaki artış dişlerin durumuna göre belirlenecektir.

seffaf-plak-ne-siklikla-degistirilir
Şeffaf Plak Ne Sıklıkla Değiştirilir?

Diş sayısındaki çarpıklık oranı arttıkça plak sayısında artış meydana gelmektedir. Bu artış daha istenen düzeyde diş dizilimi oluşmasını sağlamaktadır. Fakat ortalama şeffaf plak sayısının 15-20 adet olduğu görülmektedir. Duruma bağlı olarak artış göstermesi gerektiğinden dolayı net bilginin uzman kontrolü ile aktarılabildiği bilinmelidir.

Şeffaf Plak Öncesi Sonrası Değişim Kaç Ay Sürer?

Şeffaf plak ne sıklıkla değiştirilir konusu aslında değişimin meydana gelme süresine de etki etmektedir. Özellikle hastaların hedeflediği gülüşe sahip olması için bu noktayı merak ettiği görülmektedir. Yapılması gereken ise diş durumuna göre diş hekimi tarafından net bir bilgi almak olmalıdır.

Ortalama olarak genel bir diş çarpıklığı söz konusu ise 5-6 ay içerisinde istenen forma tam anlamıyla karşılaşılacaktır. Fakat diğer taraftan ilk aylarda dahi ciddi bir çarpıklık yoksa dişler formuna kavuşacaktır. Bu aşamada bireylerin gözlemleri neticesinde öncesi ve sonrası farkı ortaya koyarak gözlem yapması mümkün olacaktır.

Çocuklarda Diş Teli mi Şeffaf Plak mı Tercih Edilmeli?

Çocuklarda yüksek oranda Invisalign tedavisi tercih edilmelidir. Çünkü bu tedavinin diş teli ile kıyasla ciddi avantajları söz konusudur. Yetişkinlere kıyasla çocukların diş tedavisi farklılık gösterir. Özellikle kaygı ve beraberinde güvenlik problemleri de ortadan kaldıracaktır. Bu aşamada ebeveynlerin araştırma yaparak gerekse diş hekimi ile de görüşerek karar vermesi gerekir.

Çocuklar yaşları itibari ile oldukça hareketli bir hayata sahiptir. Bundan dolayı düşme ve yaralanma olasılıkları yüksektir. Yapılması gereken bu noktada şeffaf plak tedavisini tercih etmektir. Çünkü düşme durumlarında diş ve ağız içerisinde yaralanmaların önüne geçilecektir. Diğer taraftan arkadaşları tarafından zorbalığa da şeffaf plağın estetik yapısından dolayı engel olabilirsiniz.

2023 Invisalign Şeffaf Plak Fiyatları Ne Kadar?

seffaf-plak-ne-siklikla-degistirilirGünümüzde Invisalign şeffaf plak fiyatları oldukça sık değişiklik göstermektedir. Çünkü bu tedavi sırasında malzemelerin üretilmesi kura bağlı olarak değişir. Genel itibari ile malzemeler yurt dışından hazırlanarak getirildiği takdirde kurdaki değişime bağlı olarak ücretlerin listesinde değişim meydana gelecektir.

Farklı sebepler de ücretlerin değişimini tetiklemektedir. Bu yüzden hastaların güncel fiyat listesi için bizzat muayenehanele ve uzmanla görüşmesi gerekir. Aksi takdirde geçmiş fiyatlar bazında düşünülerek hareket edilir. İnternet üzerinde her ne kadar fiyatlar yansıtılsa da bunlar geçerliliğini yitirmiş vaziyettedir.

Diş Şeffaf Plak Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Klinik ve uzman görüşüne bağlı olarak farklı fiyatlandırmalar ortaya çıkacaktır. Nasıl ki şeffaf plak ne sıklıkla değiştirilir noktası değişiyorsa bu noktada da aynı durum geçerlidir. Genel itibari ile fiyatlandırmaları belirleyen unsurlar şunlardır:

 • Diş hekimleri tarafından belirlenen genel ortalama fiyatlar,
 • Kliniğin hedeflediği kâr oranı,
 • Uzmanın tanınırlığı,
 • Kliniğin bulunduğu şehir ve semt,
 • Hastaların genel maddi durumu,
 • Malzeme maliyeti.

Tüm bunlar neticesince ücretler belirlenir. Eğer siz de uygun fiyatlı diş tedavisi olmak isterseniz Ortaca Ortodonti Muayenehanesi ile iletişime geçebilirsiniz.