Şeffaf Plak Kimlere Uygulanmaz?

seffaf-plak-kimlere-uygulanmaz

Uzmanlar tarafından şeffaf plak kimlere uygulanmaz noktasında ayrıntılı bilgi verilmektedir. Çünkü tedavinin avantajları fazla olsa da her birey için uygun olmayacaktır. Bu noktada bireylerin tedavinin ayrıntıları kadar hasta profili hakkında bilgi alması oldukça önemlidir. Kapsamlı bir tedavi alabilmek ve memnuniyet kazanmak için bilinçli olmak şarttır.

Dr. Yasin Akgül muayenehanesinde verilen ortodonti tedavisi neredeyse birçok yaş için uygundur. Ancak yine de bireylerin istisna noktasında yer almasıyla tedavi olmaması gerekebilir. Bu aşamalarda ortodonti yerine farklı uzmanlık alanındaki bir uygulama yapılabilmektedir. İstisna grubunda yer alıyorsanız tarafınıza buna göre bilgi verilecektir.

İşte şeffaf plak kimlere uygulanmaz ve genel itibari ile İnvisalign tedavisi hakkında merak edilenler.

Yetişkinlerde Şeffaf Plak Kimlere Uygulanmaz?

seffaf-plak-kimlere-uygulanmazİnvisalign tedavisini genel olarak yetişkinler ve çocuklar olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Yetişkinlerin hayatındaki sağlık ve diğer etmenler daha fazladır. Bu yüzden nu kapsamda daha ayrıntılı bir inceleme yapılması gerekir. Aksi takdirde yanlış tedavi uygulanabilir, tedavi sonrasında memnuniyet oranı düşebilmektedir.

Yetişkinlerde şeffaf plak kimlere uygulanmaz aşaması birkaç örnekle açıklanabilir. Öncelikle çok ileri yaştaki bireyler için önerilmemektedir. Yaşlılarda daha kısa sürede sonuç verecek yöntemlere yönelim sağlanmaktadır. Diğer taraftan ağız ve diş yapısında eksik diş sayısı fazla ise yine ortodonti önerilmeyecektir.

Dişlerde ciddi anlamda deforme, eksiklik ve çürük meydana geldiyse de İnvisalign noktasında inceleme yapılması gerekir. Çünkü bu tedavi sırasında uzun bir süre plak takılmaktadır. Dolgu vs. yapılması diş teline kıyasla mümkün olacaktır. Ancak genel itibari ile tedavi öncesinde yaptırılması gerekeceğinden bu grup şeffaf plak kimlere uygulanmaz kişilerinin arasına alınır.

Çocuklarda Şeffaf Plak Kimlere Uygulanmaz?

Çocuklar için şeffaf plak kimlere uygulanmaz bilgisi oldukça değişik bir noktaya sahiptir. Çünkü çocukların yetişkinler kadar ciddi problemleri olmama ihtimali yüksektir. Yine de erken yaştaki bireyler için de bazı etmenlere bağlı olarak uygulama yapılmayacaktır.

Genel itibari ile bu tedavinim 5-6 yaş itibari ile gerçekleşmesi gerekir. Uzmanlar tarafından bu bilgi aktarıldıktan sonra ekstra bir problem yoksa tedaviye geçilir. Fakat çocuk eğer daha küçük yaştaysa bu aşamada uygulama yapılmaz. Ağızda eksik diş sayısı fazlaysa ya da süt dişler henüz dökülmediyse bir sorun belirtisi olduğundan tedavi yapılmayacaktır.

Şeffaf Plak Kimlere Uygulanabilir?

seffaf-plak-kimlere-uygulanmazHastaların temel bakması gereken alan şeffaf plak kimlere uygulanmaz olduğu kadar uygun alan olmalıdır. Bu noktada uygulanabilir alanda olan bireylerin sayısı çok daha fazladır. Bu aşamada uzman görüşü gerekir. Ortodontist tarafından hastanın ağız yapısı incelendikten sonra gerekli bilgi verilerek karar verildiği görülür.

Diş yapısında ve çene yapısında ciddi bir problem olmadığı müddetçe neredeyse her yaştan bireye uygulanabilmektedir. Görece şeffaf plak kimlere uygulanmaz noktasına göre çok daha fazla kişi tedaviye uygun bulunur. Bu grubun ortak özellikleri şu şekildedir:

  • Dişlerinde yamukluk bulunan,
  • Üst üste dişlerin binmesi,
  • Çarpıklıktan dolayı dişlerin yapısında bozulma yaşayan,
  • 5-6 yaşından büyük olan çocuk/ergen ve yetişkinler,
  • Estetik diş hekimliği kapsamında tedavi olmak isteyenler.

Tüm bu bilgilerin ışığında kararı verecek olan ortodontist olacaktır. Uzman birey gerekli görüntüleme teknikleri ve manuel tedavi sonrasında bilgiyi iletecektir.

Şeffaf Plak Uygulama Aşamaları Nelerdir?

İnvisalign tedavisi aşamalı bir tedavidir. Bu aşamalar yaşa bağlı olarak sadece küçük ihtimallerle değişiklik gösterecektir. Uygulama aşamalarına dikkat ederek her bir alanda itina ile çalışma gösterilmektedir. Özellikle çocuklarda İnvisalign First tedavisi daha ayrıntılı ve beraberinde hassas şekilde oluşturulmaktadır. Tedavi aşamaları şu şekildedir:

Aşamalar Açıklamaları
 

Bilgilendirme ve Ön Görüşme

İlk görüşme hastanın İnvisalign hakkında bilgi sahibi olması ve tedaviye uygunluğu hakkında bilgi toplamak için gereklidir.
 

Muayene

Manuel muayene kadar dijital görüntüleme teknikleri ile diş ve temelleri incelenmektedir. Olası sorunlar varsa önce bunların tedavi olması gerekir.
 

Ölçülerin Alınması

Tedaviye karar veren bireylerin dişlerinin ölçüsü alınır ve laboratuvara gönderilir. Birden fazla şeffaf plak üretilerek hastaya verilmektedir.
 

Genel Kontroller

Tedavi esnasında her ne kadar belirli süre içerisinde hastalar tarafından plaklar değiştirilebilse de ara dönemlerde doktor tarafından kontrol sağlanmaktadır.

Neden İnvisalign Tedavisi Olmalısınız?

seffaf-plak-kimlere-uygulanmazOrtodontik tedaviler arasında inceleme yapıldıktan sonra İnvisalign oldukça net bir şekilde ön plana çıkmaktadır. Diğer tedavilere kıyasla tercih edilmesinin de temel sebepleri bulunur. Peki diğer tedavilere kıyasla neden İnvisalign tedavisi olmanız gerekir?

Geçmişte sadece diş teli uygulaması bulunuyordu bu da hastalara seçenek sunmadığından zorunlu bir uygulama haline gelmişti. Aynı zamanda dışarıdan fark edilen bir uygulama olmasından dolayı estetik kaygıları da mevcuttur. Halbuki İnvisalign tedavisi ile dışarıdan fark edilmeden oldukça estetik bir uygulama ile tedavi olmanızı sağlayacaktır.

Göz önünde, insanlarla iç içeyseniz ve diş teli gibi dışarıdan fark edilmesini istemiyorsanız tercihleriniz arasında yer verebilirsiniz. Diğer taraftan diş teli uygulamasında dikkat edilmesi gereken kurallar ve unsurlar çok daha fazladır. Birçok gıdanın yasaklandığı görülür. İnvisalign de temel dikkat edilmesi gereken daha çok takılıyken yemek yenmemesidir.

Şeffaf Plak Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Tercih edeceğiniz İnvisalign için eğer şeffaf plak kimlere uygulanmaz alanında yer almıyorsanız tedavi olabilirsiniz. Tedavi süresi kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Çünkü hastaların ağız ve diş yapısı oldukça farklı olacaktır. Eğer ciddi bir probleminiz yoksa 6 aylık bir tedavi yeterli olacaktır. Daha ileri yamukluk ve çarpıklık varsa 1 seneye varan tedavilerin oluşması mümkündür.

İnvisalign Tedavisi için Hangi Uzmana Başvurmak Gerekir?

İnvisalign her diş hekimi tarafından uygulanan bir uygulama değildir. Özel bir uzmanlık alanı gerektirmektedir. Bu uzmanlık alanı için önce diş hekimi fakültesi kapsamında eğitim alınır. 5 senelik bu eğitimden sonra da uzmanlık eğitimine geçilir. ‘Ortodonti’ uzmanlık bölümünde okuyup ‘Ortodontist’ unvanı alınmaktadır.

Bahsedilen bu uzmanların tamamı yine İnvisalign tedavisi yapmamaktadır. Özellikle bu alanda eğitim alıp uygulama yapmış bireyler tarafından uygulama yapılabilmektedir. Ortodontistler arasında da belirtilen tedaviye yönelik bilgisi olan kişilere erişerek hareket etmelisiniz.

Şeffaf Plak Ücretleri Ne Kadar?

Peki şeffaf plak kimlere uygulanmaz dışında bu uygulamanın ücretleri ne kadar? Hastalar tarafından genel itibari ile aslında benzer konular araştırılmaktadır. Bunların ilki daha önce değinilen şeffaf plak kimlere uygulanmaz olduğu kadar ücretleridir.

seffaf-plak-kimlere-uygulanmaz
Şeffaf Plak Kimlere Uygulanmaz?

Ücretlendirme tamamen muayenehane ve uzman bilgisine göre değişiklik göstermektedir. Bu yüzden kişilerin yapması gereken bizzat muayene sonrası fiyat teklifi almasıdır. Ücretlendirme adına muayenehanemizden randevu alarak siz de muayene olabilir, kısa sürede tedaviye başlayabilirsiniz.

Uzman Ortodontist Dr. Yasin Akgül Kimlere Hizmet Veriyor?

Dr. Yasin Akgül, hastalara şeffaf plak kimlere uygulanmaz ya da nelere dikkat edilmelidir aşamalarında bilgi verecektir. Bu bilgilendirmelerin hassas bir şekilde sağlanması tarafınıza daha net bilgi aktarımı sağlar. Diğer taraftan tedaviye yönelik kaygılarınızın daha çabuk bitmesine neden olacaktır.

Muayenehanemizde diş yamukluğu ve çarpıklığı bulunan neredeyse her bireye tedavi yapılmaktadır. Üstelik sadece yetişkin ortodontisi değil, İnvisalign First gibi çocuklara yönelik de hareket edilmektedir. Siz de kısa sürede profesyonel tedavi ve ilerleme için bizimle iletişime geçin. Sonucunda memnun olacağınız bir tedavi için telefon numaramızdan bize ulaşabilirsiniz.