Şeffaf Plak Tedavisi Kimlere Uygulanabilir?

seffaf-plak-tedavisi-kimlere-uygulanabilir

Şeffaf plak tedavisi kimlere uygulanabilir noktası hastaya göre değişiklik gösterir. Uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilen bu tedavi öncesinde muayene gerektirir. Hastanın ağız ve diş yapısı tedaviye uygun olup olmadığı noktasında karar vermeye yardımcı olacaktır.

Ortodonti tedavisi her ne kadar çok cazip bir tedavi olsa da her hastaya uygunluğu tartışma konusudur. Çünkü hastanın dişlerindeki çarpıklık oranı burada önem kazanmaktadır. Son nesil gülüş tasarımı olarak şeffaf plak daha detaylı bir incelemeyi içermektedir. Yamukluk ve çarpıklığa bağlı olarak şeffaf plak tedavisi kimlere uygulanabilir sorusu cevap bulacaktır.

Günümüzde Şeffaf Plak Tedavisi Kimlere Uygulanabilir?

seffaf-plak-tedavisi-kimlere-uygulanabilirŞeffaf plak diğer ismiyle Invisalign tedavisi olarak adlandırılmaktadır. Bu uygulama diş teli tedavisinden uygulama açısından farklıdır. Dişlere braket ya da tel takılmaz. Dişe özel olarak şeffaf plaklar üretilerek teslim edilmektedir. Böylece tedavi süreci başlamış olacaktır.

Yalnız tedaviye geçmeden önce uzman tarafından şeffaf plak tedavisi kimlere uygulanabilir noktasında inceleme yapılır. Hastanın ağız yapısı diş filmi ile incelenir. Diğer taraftan manuel olarak da bir kontrol yapılır. Çarpıklık oranı düşünülerek hareket edilir ve buna bağlı olarak tedaviye geçilmektedir. Peki kısaca şeffaf plak tedavisi kimlere uygulanabilir? İşte, en çok tercih edilen durumlar.

1 – Dişlerinde Çarpıklık Bulunanlar

Dişlerin normal şartlarda birbiri üzerine binmeden normal sıralamada bulunması gerekir. Ancak bebeklikten itibaren sağlanan yaşam standartları zaman içerisinde çarpıklık yaratmaktadır. Çarpıklık ile birlikte dişler birbirine temas ederek yapılarını bozmaktadır. Bu noktada kişiler yaşa da bağlı olarak kendini kötü hissetmektedir.

Çarpık dişleri olan bireylerin zaman içerisinde gülme eylemini bile yapamadığı görülmektedir. Hal böyle olunca kişilerin ortodonti tedavisi ile gülüş tasarımı yaptırdığı bilinmektedir. Çarpık dişlerin düzeltilerek normal diş sırasına uygun olarak bulunması sağlanmaktadır. Şeffaf plak tedavisi kimlere uygulanabilir aşamasında mutlak suretle bulunması gereken kişilerdir.

2 – Yamuk Diş Görünümü

Çarpık dişten ziyade farklı dişlere temas etmese, etkilemese dahi kendi içerisinde yamukluk bulunan dişler vardır. Özellikle azı ve köpek dişi olarak adlandırılan kesici dişlerin farklı alanlarda çıktığı görülür. Daha yukarı diş etinden çıkan ya da yön olarak yamukluk bulunulması yine estetik kaygı yaratır.

Estetik kaygıların ergenlikten itibaren ciddi şekilde artış gösterdiği görülmektedir. Gülme esnasında bu kişilerin ağzını sık sık kapattığına rast gelebilirsiniz. Halbuki Invisalign yani şeffaf plak tedavisi ile yine dişlerinizi düzeltebilirsiniz. Böylece kendinizi daha estetik görebilirsiniz.

3 – Gülüş Tasarımı

Bahsedilen bu tedaviyi gerçekleştirmeniz için illa dişlerinizde ciddi bir sorun olmasına gerek yoktur. Temelde gülüş tasarımı yaptırarak daha iyi görünüme kavuşmak isteyebilirsiniz. Diğer taraftan tedavi olmasından ziyade estetik kaygıyı yok etmek adına da tercih edilebilmektedir.

seffaf-plak-tedavisi-kimlere-uygulanabilir
Şeffaf Plak Tedavisi Kimlere Uygulanabilir?

Genel itibari ile günümüzde gülüş tasarımı bir sorun olmaksızın da yapılabilmektedir. Bu aşamada bireylerin daha iyi gülüşe sahip olması talebi varsa uygulanabilmektedir. Şeffaf plak tedavisi kimlere uygulanabilir noktasında güzel dişlere sahip olmak isteyenler bulunur.

4 – Erken Yaşta Önleyici Tedavi

Daha öncede bahsedildiği üzere Invisalign tedavisi bizzat bir sorun üzerine yapılmamaktadır. Önleyici bir tedavi olması amacıyla da uygulanır. Küçük yaşlarda Invisalign Teen adını alan uygulama gerçekleştirilir. Erken yaşlarda başlayan tedavi sayesinde kalıcı bir düzelme ve diş düzeni oluşturulabilmektedir. Böylece ilerleyen yaşlarda estetik probleminin ortaya çıkmasına engel olunur.

5 – Diş Teli Görüntüsünden Hoşlanmayanlar

Ortodonti tedavileri farklı şekillerde sağlanmaktadır. Diş teli görüntüsünden hoşlanmayan kişiler için alternatif bir tedavi olarak sunulmaktadır. Bu alternatifler arasında Invisalign öne çıkacaktır. Çünkü şeffaf plak tedavisi, diş teli görüntüsünden hoşlanmayanlar için oldukça uygundur.

Dışarıdan diş teli görüntüsü oluşmadan oldukça şeffaf bir görüntüyle dişlerde düzelme sağlanmaktadır. Başka kişiler tarafından fark edilmemesi hastanın kendini iyi hissetmesine neden olur. Bu aşamada yapılması gereken tek şey plakları takarak rahat bir görüntüyle durumun ilerletilmesidir.

Bonus: Şeffaf Plak Tedavisi Kimlere Uygulanabilir, Çocuklara Uygun mu?

Şeffaf plak tedavisi kimlere uygulanabilir aşamasında çocuklar akla gelmektedir. Çocukların diş yapısındaki bozuklukları erken yaşta gidermek önemlidir. Yetişkinlikte sorun yaşanmaması adına gerekir. Ki 18 yaşın altındaki her birey çocuk sayılacağından ergenlik dönemindeki bireylere de bu tedavi uygun olacaktır.

seffaf-plak-tedavisi-kimlere-uygulanabilirÖyle ki Invisalign tedavisi kapsamında uygulanan bu yönteme Invisalign First denmektedir. Çocuklar için uygulanan özel bir prosedürü gerektirmektedir. Yaklaşımlar ufak da olsa değişim gösterir. Diğer taraftan Invisalign Teen ergenlik dönemindeki gençler için söylenmektedir. Tüm bu yöntemler sonucunda şeffaf plak ile dişlerde görünümde değişim yaratılabilmektedir.

Şeffaf Diş Plağı Kullananlar Ne Kadar Sürede Sonuç Alır?

Hastalar tarafından ilk defa karşılaştıkları bu tedavi sürecinde farklı sorular sorulmaktadır. Şeffaf plak tedavisi kimlere uygulanabilir kadar ne kadar sürede etki vereceği de önemlidir. Bu hastanın diş yapısına göre değişiklik gösteren bir unsurdur. Net bir süre bilgisi verebilmek adına her şeyden önce ortodontist tarafından inceleme yapılması gerekir.

Genelde hastaların ağız ve diş yapısı aşamalara ayrılır. Temel düzeyde bozukluk varsa ortalama olarak 6 aylık bir tedavi süreci yeterli olacaktır. Diğer taraftan eğer ciddi bir yamukluk, çarpıklık ve boşluk söz konusuysa 1 seneye varan bir tedavi sürecinden bahsedilebilmektedir.

Şeffaf Plak Ne İşe Yarar?

Şeffaf plak tedavisi gören bireyler birden fazla avantajı kendi içerisinde elde edecektir. Bu avantajlar kapsamında da daha estetik bir görünüm elde edilmektedir. Genel itibari ile bahsedilebilecek avantajlar şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Dişlerde var olan yamukluğu giderir.
  • Üst üste binmiş dişlerin kendi alanına yerleşmesini sağlar.
  • Varsa boşlukları gidererek sıralı bir dizilim oluşturur.
  • Daha estetik bir diş ve gülüş yapısı oluşturur.
  • İleride oluşabilecek yirmilik diş ya da diğer diş problemlerini önleyebilir.

Diş Telinden Sonra Plak Ne Kadar Takılır?

Şeffaf plak tedavisi sadece tek başına uygulanmayabilir. Diş teli uygulamasından sonra da pekiştirme amacıyla plak takıldığı görülmektedir. Dişlerin kalıcı olarak yerine oturması adına gerek duyulmaktadır. Bu aşamada bireylerin diş telinden sonra plakları doktorun önerdiği süre boyunca kullanması gerekir. Ortalama olarak en az 3-4 ay kadar diş plaklarının kullanılması önerilir. Ancak bu süre artabilir.

seffaf-plak-tedavisi-kimlere-uygulanabilirDiş Teli mi Şeffaf Plak mı?

Diş teli ve şeffaf plak arasında ciddi anlamda bir kıyaslama yapılmaktadır. Ancak bilinmelidir ki şeffaf plak kimlere uygulanabilir sorusunun cevabı ile diş teli aynı cevabı işaret etmektedir. İki uygulamada benzer problemlere çözüm bulmak adına geliştirilmiştir. İşte iki uygulama arasındaki farklar:

Diş Teli Invisalign Tedavisi
Her dişe uygulama yapılabilmektedir. Her dişe uygulanabilmektedir.
Braket ve tel kullanımı ile uygulanmaktadır. Sadece şeffaf plaklar ile tedavi yürütülmektedir.
Diş teli dışarıdan görülebilmektedir. Dışarıdan fark edilmez, estetik tedavi sağlar.
Diş teli kullanımında yasaklı gıdalar ve içecekler bulunur. Tedavi sırasında sadece şeffaf plak takılıyken gıda ve içecekler tüketilmemelidir.
Her yaşta uygulama yapılabilir. Her yaşa uygundur. Ancak diş teli ile kıyaslandığında özellikle çocuklara daha çok önerilir.
Kontrol randevuları bulunur. Kontrollerde diş teli ya da lastiklerde değişime gidilir. Kontrol randevuları bulunur. Bu randevularda bir sonraki plağa geçilip geçilmeyeceğine karar verilir.
Fiyatlandırmaları görece Invisalign’den daha uygundur. Son teknoloji ile oluşturulduğundan fiyatları daha fazla olabilmektedir.

Invisalign Şeffaf Plak Fiyatları Ne Kadar?

Şeffaf plak fiyatları hakkında hastaların bizzat uzmandan bilgi alması gerekir. Invisalign fiyatları için Ortaca Ortodonti Muayenehanemizden randevu alabilir, ilk muayenenizi de gerçekleştirebilirsiniz.