Şeffaf Plak Kokusu Nasıl Giderilir?

seffaf-plak-kokusu-nasil-giderilir

Kullanım sonrası oluşan şeffaf plak kokusu nasıl giderilir? Şeffaf plaklar dişlerin düzeltilmesi ve estetik görünüm için kullanılır. Ancak zaman içerisinde dikkat edilmesi gerekenler mevcuttur. Eğer hasta gerekli aşamalara dikkat etmezse bazı olumsuzluklar meydana gelir. Bu olumsuzluklar arasında da şeffaf plak kokusu bulunmaktadır.

Şeffaf plak kokusu nasıl giderilir, neden oluşur aşamasında farklı nedenler vardır. Öncelikle yeterli diş ve ağız hijyeninin olmaması nedenlerden birisidir. Diğer taraftan her ne kadar plaklara dikkat etseniz de koku oluşabilir. Çünkü salgılanan tükürük zaman içerisinde plaklarda birikme yaratacaktır. Bu durum karşısında şeffaf plak kokusu nasıl giderilir yöntemlerine göz atmalısınız.

Güncel Yöntemlerle Şeffaf Plak Kokusu Nasıl Giderilir?

Ortodontist tarafından tedavi sürecinde farklı durumlar göz önünde bulundurularak hastaya yönelik olarak bazı öneriler aktarılır. Öyle ki bu öneriler zaman içerisinde resmen zorunluluk haline gelir. Çünkü her ne kadar tedavi oldukça olumlu bir yapıya sahip olsa da ağız ve diş yapısına zarar vermemesi adına dikkatle hareket etmek gerekir.

seffaf-plak-kokusu-nasil-giderilirSöz konusu şeffaf plak hijyeni olduğunda da durum bu şekildedir. Koku, sararma ve şekil korumak amacıyla belirli unsurlara dikkat edilmelidir. Aksi takdirde tedavi sürecinde olumsuz durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. İnvisalign tedavisi kapsamında şeffaf plak kokusu nasıl giderilir konusunda merak edilen yöntemler şu şekildedir:

Diş Plağı Temizleme Suyu
Diş Fırçası Kullanımı
Gece Plağı Temizleme Tableti
Şeffaf Plak Değişimi

1 – Diş Plağı Temizleme Suyu

Diş plağı temizleme suyu oluşturmak plakların hijyenik olmasını sağlamaktadır. Bu aşamada hazırlanacak olan suyun özel olma olasılığı vardır. Eczanelerde satışa sunulan bu yönde özel üretilmiş ürünler mevcuttur. Bu ürünler ile plakların temizliğinin sağlanması mümkündür. Böylece kullanım esnasında koku oluşumunun önüne geçilmektedir.

Diğer taraftan şeffaf plak kokusu nasıl giderilir aşamasında illa özel bir su olmasına gerek yoktur. Çünkü normal su temizliği de yeterli olacaktır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken durum şudur: Tek başına su yetersizdir. Dişlerinizin sürekli fırçalanması, diş ipi kullanılması da burada önem kazanacaktır.

2 – Diş Fırçası Kullanımı

Diş fırçası her ne kadar akla gelmese de temelde şeffaf plak kokusu nasıl giderilir aşamasında etkili olan bir unsurdur. Çünkü diş hekimleri tarafından da önerilmektedir. Orta sertlikte yer alan diş fırçalarının kullanılması hem diş hem de plaklar için etkilidir. Ekstra yumuşak ya da sert fırçaların kullanılmadığına emin olmalısınız.

Plaklarınızı gece dişlerinizi fırçaladıktan sonra temizleyebilirsiniz. Bu temizleme sırasında sadece su ile birlikte plaklarınızı fırçalayın. Yalnız bu aşamada diş macunu vs. kullanmamalısınız. Çünkü macunların içeriği değişiklik gösterir. Her ne kadar içeriği temiz olsa da plağa zarar gelebilmektedir. Diğer taraftan plağın çizilme olasılığını da ortaya çıkarırsınız. Halbuki şeffaf plak kokusu nasıl giderilir için tek başına fırça yeterlidir.

seffaf-plak-kokusu-nasil-giderilir
Şeffaf Plak Kokusu Nasıl Giderilir?

3 – Gece Plağı Temizleme Tableti

Özel kullanım malzemelerden birisi temizleme tableti olmaktadır. Şeffaf plakların temizliğinde etkili olmak üzere plakların satışa sunulduğu görülür. İnternette ve eczanede satılmak üzerine üretilmektedir. Yalnız burada eczanelerden satın almak daha önemlidir. Çünkü en azından güvenilir olacağından zarar vermeyecektir.

Temizleme tableti ile şeffaf plak kokusu nasıl giderilir? Aslında çok ekstra bir uygulama yapmaya gerek yoktur. Öncelikle plaklarınızın sığabileceği bir kap ayarlayın. Daha sonra ılık suyu içerisine koyup tabletin erimesini bekleyin. Eridikten sonra plaklarınızı koyarak bekletin. En az 30 dakika beklemesi iyi olacaktır. Fakat tablete göre süre değişiklik gösterebilir. Böylece plak üzerindeki bakteriler yok edilecektir.

4 – Şeffaf Plak Değişimi

Eğer hangi yöntemi kullanırsanız kullanın şeffaf plak kokusu nasıl giderilir aşamasında etkili sonuç alamadıysanız plak değişimine gidebilirsiniz. Fakat buradaki değişimin her zaman gerçekleştirilemeyeceğini bilmelisiniz. Çünkü tedavi sırasında belirli bir ilerleme söz konusudur. Bu ilerleme aşamasında sıralamayı bozmak problem yaratacaktır.

Ortodontist ile konuşarak bu noktada süreci belirleyebilirsiniz. Eğer yedekte bulunan bir plak varsa ya da var olan plağınızın tekrar üretilmesi mümkünse yapılır. Böylece yeni plak ile kokunun önüne geçebilirsiniz. Ancak kullanım aşamasında tekrar şeffaf plak kokusu ortaya çıkabilir. Bu yüzden her zaman önleyici hareket ederek ilerlemeniz gerekecektir.

Gece Plağı Suya Konur mu | Şeffaf Plak Kokusu Nasıl Giderilir?

Gece plağı olarak da adlandırılan Invisalign şeffaf plaklar gece boyunca suya koyulması gerekmemektedir. Çünkü bu süreçte eğer sürekli suda beklenirse tedavinizde aksama meydana gelecektir. Burada önerilen geceden sabaha kadar suda beklemesi değil, gece boyunca plakların takılmasıdır. Böylece ancak tedavide ilerleme meydana gelecektir.

Sararan Diş Plağı Nasıl Temizlenir?

seffaf-plak-kokusu-nasil-giderilirHastalar tarafından şeffaf plak kokusu nasıl giderilir kadar sararmış plaklar ile şikayetlerde meydana gelmektedir. Eğer gerekli temizliği yapmaz ve belirli bir süre kullanım sağlarsanız plaklarınız sararabilir. Sararma meydana gelen durumda plakların estetik görünümden uzaklaşması mümkündür. Bu neticede çözüm arayabilirsiniz.

Şeffaf plakların üretilmesi aşamasında özel malzemeler kullanılmaktadır. Bu malzemeler plakların daha sağlam tutulmasını sağlamaktadır. Uzun ömürlü kullanımının ötesinde aynı zamanda sararmasını da önlemesi hedeflenir. Ancak normal şartlarda diş fırçalama yapılmadığı, diş ipi kullanılmadığı müddetçe sararma olur. Bu sararmayı yok etmek ise imkânsızdır.

Diş Plağı Kokusu Nasıl Giderilir: Koku Oluşmasını Önleyici Adımlar

Her şeyin ötesinde şeffaf plak kokusu nasıl giderilir sorusunu sormayı engellemelisiniz. Bu engelleme adına bazı aşamalara dikkat etmelisiniz. Önleyici tedavi sayesinde çözüm bulma yoluna girmenize gerek kalmaz. Üstelik çok ciddi önlemler almanız da gerekmez. Sadece yaşamınız içerisinde plağa yer açarak buna göre hareket etmelisiniz.

İşte, şeffaf plak kokusu nasıl giderilir sorgulaması yapmanıza engel olacak yöntemler:

 • Gün içerisinde her yemek ve içecek sonrası dişlerinizi fırçalayın.
 • Orta sertlikte diş fırçası kullanmaya özen gösterin.
 • Ara yüz fırçası kullanımını tercih edin.
 • Diş ipi kullanımıyla ara yüz fırçası görevini yerine getirebilirsiniz.
 • Plaklarınızı her gün sadece fırça ve su ile temizleyin.
 • Yemek yedikten sonra dişlerinizi temizlemeden plaklarınızı takmayın.
 • Plaklarınız ağzınızda takılıyken yemek yememelisiniz.

Şeffaf Plak Temizliği Hangi Sıklıkla Yapılmalıdır?

Aslında ortodontistler tarafından dahi net bir temizleme aralığı verilmemektedir. Burada önemli olan hususun sadece periyotlarca kontrol edilerek ilerlenmesidir. Plaklarınızın sürekli korunması adına her gece diş temizliği sonrası gerçekleştirmek kolaylık sağlayacaktır. Çünkü sadece plaklarınıza özel temizlik oluşturmanız size zorluk yaratacaktır.

Pratik Şekilde Evde Diş Plağı Nasıl Temizlenir?

seffaf-plak-kokusu-nasil-giderilirEn pratik şeffaf plak kokusu nasıl giderilir, nasıl temizlenir? Ekstra bir hazırlık yapmanıza gerek kalmaz. Aynı zamanda bir malzeme, ürün almanıza da gerek kalmaz. Bu aşamada sadece su ve diş fırçası kullanılması gerekir. Plaklarınızı fırçalayarak su ile iyice durulayın. Her köşesine fırçanızın girdiğine emin olmalısınız. Böylece gerekli plak temizliğini sağlamış olursunuz.

Pekiştirme Tedavisi Şeffaf Plak Kullananlar Nelere Dikkat Etmeli?

Sadece Invisalign tedavisi kapsamında değil, diş teli tedavisi sonrasında da pekiştirme adına plak kullanmanız gerekebilir. Bu aşamada dikkat etmeniz gerekenler arasında şunlar bulunmaktadır:

 • Plaklarınızı uzun süreli kullanmaya özen göstermelisiniz.
 • Gece boyunca dişlerinizde plakların durmasını sağlayın.
 • Gün içerisinde plaklarınızı kullanırken yemek yemeyin.
 • Plaklar bulunuyorken kahve ve çay da içmemelisiniz.
 • Plaklarınızın düzenli temizlendiğine emin olmalısınız.
 • Doktorunuz tarafından belirtilen süre boyunca plaklarınızı kullanmalısınız.

Bu ve daha fazla bilgi Ortaca Ortodonti Kliniği bünyemizdeki uzmanlar tarafından size iletilecektir. Merak ettiklerinizi de muayenehanemize geldiğinizde uzmanlarımıza iletebilirsiniz.