Invisalign Ölçüsü Nasıl Alınır?

invisalign-olcusu-nasil-alinir

Ortodonti tedavisi sırasında Invisalign ölçüsü nasıl alınır? Invisalign tedavisi sırasında belki de en önemli aşamalardan birisi ölçü alınma aşamasıdır. Ölçü almak adına gerçekleşmesi gereken adımlar hakkında diş hekimi tarafından bilgi verilmektedir. Ancak daha önce ölçü alımı noktasında bilgi sahibi değilseniz kaygılanmanıza gerek yoktur.

İlk etapta Invisalign ölçüsü nasıl alınır dendiğinde kaygı yaratan bir durum ortaya çıkar. Daha çok acı yaratacağı ve bir his uyandıracağı konusu uyandırmaktadır. Halbuki ölçü almak günümüz şartlarında oldukça basit bir işleme sahiptir. Saniyeler içerisinde alınarak hastaya herhangi bir olumsuzluk yaratılmamaktadır. İşte, Invisalign ölçüsü nasıl alınır aşamasında bilmeniz gereken detaylar.

Günümüz Şartlarında Invisalign Ölçüsü Nasıl Alınır?

Her ne kadar hastalar tarafından Invisalign ölçüsü nasıl alınır konusunda tedirginlik yaşansa da durum öyle değildir. Çünkü ölçü alım süreci oldukça pratik bir şekilde gerçekleşmektedir. Bunun için uzmanların kullandığı iki yöntem bulunmaktadır. İlki teknolojik yöntem olarak geçer. Hastanın ağız ve diş yapısı incelenerek dijital gülüş tasarımı planlanmaktadır.

invisalign-olcusu-nasil-alinir
Invisalign Ölçüsü Nasıl Alınır?

Ancak daha çok şeffaf plak ölçüsü almak adına geleneksel yöntem kullanılmaktadır. Oyun hamuruna benzer kolay şekil alan malzemeler kullanılır. Bu malzeme tüm dişlerin üzerine geçirilir. Daha sonra bir müddet durması beklenir. Daha sonra dişten sıyrılarak çıkarılır. Böylece dişlerde kalıntı kalmaz ve dişlerin sıralaması, yapısı belirli bir şekilde ortaya çıkmaktadır.

Invisalign Ölçüsü Nasıl Alınır, Acı Yaratır mı?

Hastaların herhangi bir şekilde ölçü alım sırasında acı yaşaması mümkün değildir. Çünkü uygulanan malzeme oldukça esnek ve yumuşaktır. Dişler üzerinde baskı yaratmaz, acıya sebep olmaz. Bu uygulama için anestezi ya da diş sedasyonu gerektirmediğinden de bunu anlayabilirsiniz. Birkaç dakika içerisinde manuel uygulama ile istenen sonuç elde edilebilir. Hasta bunu hissetmez.

Çocuklarda Invisalign Ölçüsü Nasıl Alınır?

Söz konusu çocuklar olduğunda Invisalign ölçüsü nasıl alınır konusu ebeveynler tarafından bize iletilmektedir. Invisalign tedavisi çocuk ve yetişkin için farklılık barındırmaz. Ortaya çıkan tek değişiklik yaşa bağlı olarak gerçekleşen iletişimdir. Çocukların gerilmemesi ve kaygı duymaması adına özenle yaklaşılır. Bu yaklaşım neticesinde dişler üzerine malzeme yerleştirilerek kısa sürede sonuç alınması hedeflenir.

Çocuklar yetişkinler kadar sabırlı ve sakin olamadığı için sürecin daha hızlı yürütülmesi hedeflenir. Aynı zamanda kaygı yaşamaması adına uygulama öncesi oyunlar oynanmaktadır. Ortaca Ortodonti Muayenehanesi bünyesinde buna uygun alanlar mevcuttur. Her muayenehanete olmayacağı için ortak bir alan olarak düşünülmemelidir.

invisalign-olcusu-nasil-alinirŞeffaf Plak Ölçüsü Alındıktan Sonra Ne Yapılır?

Peki Invisalign ölçüsü nasıl alınır, alındıktan sonra süreç nasıl ilerler? Hastanın ağız ve diş yapısı hakkında bilgi edinmek adına ölçü alınır. Alınan bu ölçü sonrası hastanın o gün muayenehanete işi biter. Sonraki aşamalar başta olmak üzere genel aşamalar şu şekilde olacaktır:

Invisalign Aşamaları
1.      Aşama: Ağız ve Diş Yapısının İncelenmesi
2.      Aşama: Invisaling Ölçüsü Alınması
3.      Aşama: Ölçünün Laboratuvara Gönderilmesi
4.      Aşama: Şeffaf Plak Üretimine Geçilmesi

5.      Aşama: Hastaya Bir Sonraki Randevunun Verilmesi

6.      Aşama: Tedaviye Başlanması

Buradan da anlaşılacağı üzere alınan ölçüler daha sonra muayenehanesin laboratuvarına gönderilir. Burada işinde uzman bireyler tarafından ölçüler ışığında plaklar üretilmeye başlar. Birden fazla plak üretileceğinden tedavi aşamaları düşünülerek plaklara karar verilir. Çok sayıda hazırlanan plak daha sonra uzman tarafından hastaya teslim edilir.

Laboratuvarda Plakların Hazırlığı Ne Kadar Sürer?

Laboratuvar ortamı her muayenehane için değişiklik gösterir. Bu yüzden nasıl ki Invisalign ölçüsü nasıl alınır noktasında farklılık varsa hazırlık süreci de değişiklik gösterebilir. Hasta yoğunluğu başta olmak üzere malzeme teminatı, çalışan sayısına göre bu hazırlık noktasında size farklı dönüşler sunulabilir.

Kimi muayenehaneler bir hafta içerisinde dönüş yapabilirken kimi muayenehanelerde ise 2 haftalık bir süreç gerekmektedir. Ortalama olarak 1-2 hafta oldukça normal sürelerdir. Yapılma tarihi düşünülerek hastalara yeni randevu verilir. Randevu takibi yaparak plaklarınıza kavuşabilir ve beraberinde tedavilere başlayabilirsiniz.

Şeffaf Plak Tedavisi Sonrasında Dişlerim Nasıl Görünecek?

Eğer ilk defa şeffaf plak tedavisi görecekseniz, Invisalign ölçüsü nasıl alınır kadar tedavi sonrasını merak edebilirsiniz. Plak tedavisi sırasında dişleriniz oldukça normal görünür. Çünkü şeffaf olmasından dolayı dişte estetik kaygı oluşturacak durumlara sebebiyet vermez.

Diğer taraftan aynı zamanda tedavi sonrası da dişlerinizde düzelme meydana gelir. Şikayetçi olduğunuz duruma bağlı olarak ortodontist tarafından bu noktalar üzerinde çalışılır. Henüz ilk aylarda dahi çarpıklıkların düzeldiğine şahit olacaksınız. Tedavi bittiğinde ise dişleriniz normal düzeninde ve şeklinde bulunacaktır.

invisalign-olcusu-nasil-alinir‘Diş Plağı Tam Oturmuyor’ Ne Yapmalıyım?

Kullandığınız diş plakları eğer dişlerinize tam oturmuyorsa burada bir problem ya da gelişme var demektir. Invisalign ölçüsü nasıl alınır aşamasında doğru ölçü alınması önemlidir. Eğer düzgün bir ölçü alınmaz ise burada hastaların dişlerine plaklar oturmayabilir. Ancak tek sebebi bu olmayacaktır.

Plakların zaman içerisinde dişlerinize oturmadığını ya da zor takıp, baskı yarattığını düşünüyorsanız dişlerinizde gelişme var demektir. Dişleriniz hedeflenen yönde hareket ederek şekilde değişime gider. Bu yüzden plaklarınızın tam oturmama durumu gözlemlenir. Bu tarz durumlarda mutlaka doktor randevularına giderek uygun görülürse sonraki plağa geçmelisiniz.

Invisalign Tedavisi Esnasında Kaç Tane Plak Kullanılır?

Invisalign tedavisi sırasında kullanılacak plak sayısı değişiklik gösterir. Burada doktorun gözlemleri ve hastanın sahip olduğu durum etkili olacaktır. Plak sayısı ortalama olarak 20-30 tane olabilmektedir. Ancak bunların kullanım süresi kısadır. Bu yüzden plak sayısının çok olması tedavinin çok uzun süreceği algısını siz de yaratmamalıdır.

Diş hekiminiz ile görüşmeniz sırasında plak sayısı hakkında bilgi alabilirsiniz. Size bu noktada en net bilgiyi kendisi verecektir. Aynı zamanda plaklarınızın değiştirilme zamanını da belirtecektir. Onay verildiğinde sonraki plağa geçerek dişlerinizin şekillenmesinde etkili bir ilerleme göz önünde bulundurabilirsiniz.

Şeffaf Plak Tedavisi Kimler Tarafından Yapılmalı?

Peki şeffaf plak tedavisi kimlere uygulanabilir? Aslında bu sorunun cevabı oldukça geniştir. Genel itibari ile dişlerinin yapısından memnun olmayan herkes tarafından uygulanabilir. Invisalign First ile çocuklara ya da ergen, yetişkinlere uygulama yapılabilmektedir.

invisalign-olcusu-nasil-alinirKısaca Invisalign tedavisi uygulatabilecek kişiler şu şekildedir:

  • 4-5 yaşından itibaren neredeyse her yaş grubu,
  • Dişlerinde çarpıklık bulunanlar,
  • Diş diziliminde problem oluşanlar,
  • Üst üste binen diş durumlarında,
  • Daha estetik bir diş görünümü talep edenler,
  • Gülüş tasarımı yaptırmak isteyenler.

Burada belirleyici olan unsur hastanın farklı problemi olup olmamasıdır. Eğer hastanın diş eti problemleri varsa önce bunların tedavi edilmesi gerekir. Beraberinde dolgu ve kanal tedavisi olmak gerekiyorsa yapılmalıdır. Yoksa ortodonti tedavisi esnasında problemler oluşacaktır. Öncesinde yapılacak bu işlemler ile birlikte tedaviye geçilecektir.

BONUS: Diş Teli Ölçü Alındıktan Kaç Gün Sonra Takılır?

Diş teli sırasında da hastalardan ölçü alınmaktadır. Diş telinde de Invisalign ölçüsü nasıl alınır başlığı altında verilen yöntemler uygulanır. Ölçü alınan gün tel takılabileceği gibi genelde tercih edilmez. Ölçü alındıktan sonra dişlerde temizleme yapılır. Bir sonraki randevuda gerekli malzemeler hazırlanarak süreç ilerletilmektedir.

Siz de sağlıklı bir gülüşe sahip olmak istemez misiniz? İhtiyacınız olan ortodontik tedaviler için Ortaca Ortodonti Muayenehanemiz ile iletişime geçin. İlk randevu sonrası planlamamızı yaparak kısa sürede size müdahale edelim.