Invisalign Devlet Karşılıyor mu?

invisalign-devlet-karsiliyor-mu

Invisalign devlet karşılıyor mu, SGK tarafından ödeniyor mu? Şeffaf plak tedavisi belirli bir fiyat dahilinde gerçekleşmektedir. Bu fiyatlandırma özel muayenehanelerde değişik etmenlere bağlı olarak hesaplanmaktadır. Devlet hastanelerinde yer alan genel diş tedavileri SGK tarafından karşılanınca bu durum hakkında da meraklar ortaya çıkar.

Muayenehanemize başvuran hastalarımız tarafından ödeme ve fiyatlandırma araştırmaları yapılıyor. Hastalarımızın daha rahat bir tedavi süreci yaşaması adına ödeme kolaylığı sağlamayı hedefliyoruz. Ortodonti tedavisi için hastalarımız da bir yandan sırf bu kolaylık adına uzmanlarımızı tercih etmektedir. Peki genel olarak Invisalign devlet karşılıyor mu? Ödemeler nasıl yapılıyor? İşte, detaylar.

2023 Yılında Invisalign Devlet Karşılıyor mu?

invisalign-devlet-karsiliyor-muInvisalign temelde bir ortodontik tedavi yöntemidir. Ortodontik tedaviler belirli koşullar neticesinde devlette ayrıcalıklı olarak gerçekleşir. Ücretlendirmelerde daha uygun fiyatlarla hastalara sunulur. Yalnız bu aşamada bazı özel kurallar mevcuttur. Her hasta istediği bir durumda fiyat konusunda indirim elde edemez. Ve hatta Invisalign devlet karşılıyor mu, tamamen ücretsiz mi diye soracak olursanız; hayır cevabı verilebilir.

Devlet hastanelerinde ortodonti tedavilerinde yetişkinler için ücretsiz, indirimli tedavi uygulanmaz. Kesin olarak devlet hastaneleri, eğitim ve üniversite hastaneleri, ağız ve diş sağlığı merkezlerinde yetişkinler ücretli tedavi olur. Ortodonti tedavisini bu noktada incelediğinizde özel hastaneden bir farkınız kalmayacaktır.

18 yaşından büyükler için Invisalign devlet karşılıyor mu? Karşılamamaktadır. Sadece 18 yaşından küçükler için farklı birkaç durum söz konusudur. Fakat sanıldığının aksine bu süreç devlet hastanelerinde çok zor gerçekleşmektedir. Bu yüzden bu tedavilerin neredeyse tamamı özel hastane ve muayenehanelerde yapılıyor.

Çocuklarda Invisalign Devlet Karşılıyor mu?

Çocukların ortodontik tedavisi önleyici olmasından da dolayı oldukça önemlidir. Peki on sekiz yaşından küçüklerde Invisalign devlet karşılıyor mu? Kısmi bir karşılama söz konusudur. Ancak tamamen ücretsiz olduğu bir nokta bulunmaz. Ki bu durumdan yararlanabilmek adına ciddi bir bekleme süreci ve hazırlıklar söz konusudur.

Üniversite hastanelerinden rapor alan 18 yaşından küçük bireylerin kısmi bir ücreti geri yatırılmaktadır. Ancak yine de hastaların bu durumu elde edebilmesi adına yıllarca beklemesi şarttır. Gerçekleşen tedavi sırasında plak ücreti vs. de verilecektir. Kısaca Invisalign devlet karşılıyor mu, tamamen ücretsiz mi? Hayır tamamen ücretsiz değildir. Üstelik beklenen süreyi göz önünde bulundurulduğunda çok mantıklı da değildir.

Şeffaf Plak Ücretleri 2022- 2023 Bilgisi

invisalign-devlet-karsiliyor-muMuayenehanemiz başta olmak üzere diğer tüm hekimler tarafından Türk Diş Hekimleri Birliği tarafından belirtilen onaylanmış ücretler göz önünde bulundurulur. Burada temel amaç her diş hekimi ve muayenehanesinin mağdur olmaması en azından en alt kısmı belirleyebilmektir. Fakat bilinmelidir ki bu fiyatlar kesin olarak kullanılmaz, bu fiyata göre ayarlama yapılarak hareket edilir.

Ortodonti tedavilerinizde dişlerinizin durumu ve yönteme göre fiyatlarımız tarafınıza iletilmektedir. Kabaca Türk Diş Hekimleri Birliği’nin duyurduğu fiyatlandırmalara bağlı kalındığını belirtmeliyiz. Hafif bir plak tedavisi uygulanacaksa görece 2000-3000 TL daha uygun fiyatlı uygulama yapılır. Eğer diş çarpıklığınız fazlaysa ağır düzey olarak adlandırılan uygulama yapılır hem ücreti hem de süreci daha fazla olabilmektedir.

Yalnız Invisalign devlet karşılıyor mu noktasında muayenehanemize gelmek istiyor ve fiyat konusunda çekiniyorsanız, endişe etmenize gerek yok. Dişiniz için en uygun yöntemler cebinize uygun fiyatlandırma ile sunuluyor. Belirtilecek ücret dışında ödeme kolaylığı sunmak da muayenehanemizin öncelikli hedefidir. Böylece bütçenizi aşmadan, tedavi süresi boyunca ödemenizi alabilirsiniz.

Invisalign Fiyatı Neye Göre Belirlenir?

Ortodontik tedavi başlangıcında uzmanlarımız tarafından hastaya özel olarak fiyat belirlemesi yapılıyor. Güncelliği kaybetmemesi adına her tedavi öncesi net fiyat teklifi sizlere sunulacaktır. Eğer bu fiyatları belirlerken göz önünde bulundurulan unsurları merak ediyorsanız, okumaya devam etmelisiniz. İşte, diş hekimlerimiz tarafından dikkat edilen unsurlar.

A- Tedavi Yöntemi

Ortodontik tedavi arasına farklı yöntemler girmektedir. Klasik diş teli, şeffaf tel tedavisi ve Invisalign uygulamaları bulunur. Temelde Invisalign devlet karşılıyor mu kararında dahi yönteme bağlı olarak hareket edilir. Örneğin diş telinde ücretler daha düşüktür. Muayenehanemizde de uygulanan yöntem bazında ücretlendirmeler yapılacaktır. Invisalign sanıldığından daha  uygun fiyatlarla tarafınıza uzmanlarımız ile sağlanacaktır.

B –  Hastanın Ağız ve Diş Durumu

invisalign-devlet-karsiliyor-muHastaların diş, ağız ve çene yapısı oldukça önemlidir. Çünkü özellikle bu bilgi uygulanan tedavi yönteminin uzunluğunu etkileyecek olan unsurdur. Uzmanlarımız ilk etapta hastalarımızın ağız ve çenesini manuel, görüntüleme teknikleri ile inceliyor. Uygun tedavi yöntemini belirttikten sonra fiyatta ağzın hafif, orta ve ağır düzeltilmesi gereken kategorisine bağlı olarak saptama sağlanır.

C – Güncel Kur Fiyatları

Diş tedavilerinde kullanılan malzemelerin neredeyse tamamı yurt dışından satın alınmaktadır. Her ne kadar Türk üreticiler tarafından diş malzemeleri üretilmeye başlasa da sınırlıdır. Bu yüzden Invisalign gibi ürünlerin malzemeleri Dolar / Euro bazında alınır. Tam olarak bu aşamada güncel kur fiyatlandırması etkili olacaktır.

D – Kliniğin Bulunduğu Şehir

Her şehirde fiyatlandırma değişiklik gösterecektir. Invisalign Bursa fiyat bilgisi ile görece daha küçük şehirlerdeki muayenehanelerde teklifler farklılaşacak. Büyükşehirlerde muayenehanelerin sayısı daha fazla olduğundan fiyat aralığı geniştir. Görece daha küçük şehirlerde fiyatların daha fazla olabildiği görülebiliyor. Bu yüzden hangi şehirde bulunduğunu önemli. İstanbul Invisalign fiyatları ne kadar merak ediyorsanız, muayenehanemize ulaşabilirsiniz.

Diş Teli Çıktıktan Sonra Takılan Şeffaf Plak Ücretli mi?

Invisalign şeffaf plak olarak da adlandırılır fakat bu uygulama konusunda kafa karıştıran iki durum bulunmaktadır. Şeffaf plak kendi başına en baştan itibaren uygulanırsa Invisalign olarak adlandırılır. Fakat klasik diş teli tedavisi sonrasında pekiştirme olması adına da şeffaf plak takılır. Bu plakların amacı tel çıktıktan sonra yamulma ve bozulma olmaması adınadır.

Eğer diş teli sonrası şeffaf plak takıyorsanız ve bu ücrete dahil mi diye merak ediyorsanız evet dahildir. Bu plaklar için ekstra bir ücret ödemeniz gerekmez. Ücretsiz demek yanlış olur fakat diş teli dışında bir fiyatlandırmaya sahip değildir. Muayenehanemizde düzelen diş yapınıza göre bu plaklar yapılacaktır. Fakat Invisalign devlet karşılıyor mu aşamasında toplu ödeme yapılır. Her plak için ekstra ödeme yapılmaz.

Şeffaf Plak Çene Yapısını Düzeltir mi?

invisalign-devlet-karsiliyor-mu
Invisalign Devlet Karşılıyor mu?

Ortodontik tedavi denildiğine akla sadece diş düzeltilmesi ve çarpıklıkların yok edilmesi bilinir. Yalnız muayenehanemize gelen hastalarımızın çene sorunları için de ortodontik tedaviler uygulanır. Söz konusu bu değişiklik için Invisaling ya da diş teli uygulanmaz. Çene yapısını düzeltmek için özel aparatlar bulunur. Bu aparatlar için farklı bir tedavi yöntemi gerçekleşecektir.

Pekiştirme Tedavisi Şeffaf Plak Kullananlar Nelere Dikkat Edilir?

Eğer söz konusu şeffaf plakları pekiştirme tedavisi kapsamında kullanacaksanız dikkat etmeniz gerekenler mevcuttur. Invisalign tedavisi sırasında olduğu gibi plakları gün içinde kullanmanız gerekir. Ne kadar uzun süreli kullanırsanız alacağınız etki de bu denli artacaktır. Gün içinde kullanmıyorsanız bile gece boyu mutlaka takmanız şarttır.

Yine şeffaf plak tedavilerinde plak ile birlikte yemek yememeli, içecek içmemelisiniz. Sadece plak takılıyken su içebilirsiniz. Diğer taraftan yemek yerken çıkarmalı, dişlerinizi temizledikten sonra şeffaf plakları takmalısınız. Dişlerinizdeki hijyeni korumak için plaklarınızı da temizlemelisiniz. Böylece hem çürüme, lekelenmenin önüne de geçebilirsiniz.