Invisalign Acıtır mı?

invisalign-acitir-mi

İnvisalign acıtır mı, diş ağrısı yaratır mı kaygıları ilk defa tedavi görecek hastalarımızın merak ettiği bir konudur. Her diş uygulamasında olduğu gibi bu uygulamanın da belli başlı etkileri olabilmektedir. Yalnız muayenehanemizde tedavi gören hastalarımızın hepsinde ortak bir davranış, duygu değişimi görülmez. Her hastada ağrı yapmaz demek kadar ağrı yapacağını belirtmek de imkânsızdır.

Son dönem ortodontik tedavileri arasında yer alan Invisalign, muayenehanemiz bünyesinde gerçekleştiriyor. Bu yöntem sayesinde dişlerinizdeki çarpıklık ve yamukluklar yok ediliyor. Uzman ekimizle birlikte gerçekleştirdiğimiz işlemler neticesinde siz de düzgün bir gülüşe sahip olabilirsiniz. Eğer ilk defa ortodontik tedavi yaptıracaksanız, Invisalign acıtır mı, nasıl uygulanır konusunda bilgi almalısınız.

Invisalign Tedavisi Nedir?

invisalign-acitir-miInvisalign acıtır mı konusuna geçmeden önce tedavi süreci hakkında bilgi edinmelisiniz. Zira bu bilgi uygulama sırasında yaşanacak durumlar hakkında ön bilgi almanızı sağlayacaktır. Bu tedaviye şeffaf plak tedavisi de deniyor. Tedavinin diş teli uygulamasından görünüş dışında bir farkı yoktur. Hastalarımıza özellikle estetik kaygı yaşamamaları adına öneriyoruz.

Muayenehanemizde hastanın ağız ve diş yapısını inceledikten sonra diş yapısına uygun bir şeffaf plak üretiliyor. Şeffaf plakları gün içerisinde yemek dışında her saat takmaları uzmanlarımız tarafından belirtiliyor. Böylece diş üzerinde oluşturulan ‘hafif’ baskı ile dişlerin kayması, yer değiştirmesi hedeflenmektedir.

Diş telinde olduğu gibi Invisalign de diş üzerinde bir baskı yaratmaktadır. Bu baskı dayanılmayacak düzeyde değildir. Fakat  Invisalign acıtır noktasında birtakım ağrı ve acı yaratabilir. Burada hastanın sahip olduğu acı anlayışı etkilidir. Hastalara bağlı olarak değişim söz konusu olduğundan baskının yaratacağı durum noktasında net bilgi verilememektedir.

Invisalign Acıtır mı, Ağrı Yapar mı?

Şeffaf plakların kullanımı görece diş teline göre çok daha kolaydır. Hastalarımızın tercih etme sebeplerinden birisi de budur. Tedaviye başlamadan önce kaygıdan dolayı ‘Invisalign acıtır mı?’ soruları tarafımıza gelir. Bu noktada hastalara uzman ekibimiz gerekli bilgileri iletmektedir.

İlk etapta dişte değişim meydana geleceğinden bir miktar acı ya da sızı oluşabilir. Baskıyı hisseden dişlerin yaratacağı bir etki söz konusudur. Ancak bu dayanılamayacak düzeyde değildir. Sırf bu his yüzünden de plakların çıkarılmaması gerekir. Dişler istenen yönde hareket ettikçe bu ağrı azalacaktır. Plakların ilk kullanıldığı günler sadece ağrılarınız oluşur. Uzmanlarımız tarafından bu sızıları gidermeye yönelik yöntemleri öğrenerek hareket ederseniz, rahat hissedebilirsiniz.

Tedavi Boyunca Invisalign Acıtır mı, Ne Yapmak Gerekir?

Hastalarımızın tedavi sürecine başladıktan sonra bilinçli ilerletebilmesi için bilgiler uzmanlarımız tarafından aktarılır. Plakların takıldığı ilk gün özellikle yaşanan baskıdan dolayı bir ağrı hissedilebilir. Hassasiyet yaratabilir. Ancak yemek yemek gibi durumlara engel durum söz konusu olmayacaktır. Yine de bu hassasiyeti ortadan kaldırmak adına yapmanız gerekenler bulunur.

invisalign-acitir-miUzmanlarımızın da önerisiyle öncelikle şeffaf plaklarınızı dişlerinizden çıkarmamalısınız. Hissedeceğiniz bu hassasiyet ilk bir iki gün için geçerlidir. Daha sonra dişlerin de alışmasıyla birlikte geçecektir. Eğer ağrı eşiğiniz düşükse ve bu konuda bir şeyler yapmak isterseniz uzman diş hekimlerimizle iletişime geçerek kullanabileceğiniz ilaçlar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Invisalign (Şeffaf Plak) Ne Kadar Kullanmak Gerekir?

Çoğu zaman Invisalign acıtır mı sorusuna hayır cevabı verilse de ilk günlerde yaşanan hassasiyet hastaları tedirgin etmektedir. Bu tedirginlik de beraberinde bu plakların ne kadar kullanılması gerektiği konusunda araştırmalara sevk etmektedir. Hastalarımızın tedavi öncesi incelemelerine göre uzmanlarımız tarafından ortalama bir tedavi süresi belirlenecektir.

Eğer şeffaf plaklarınızı düzenli kullanır, ağzınızdan olabildiğince çıkarmazsanız kısa sürede sonuçlarını görebilirsiniz. Dişleriniz yer değiştirdikçe ağrılarınız azalacaktır bununla birlikte istenen görünüme kavuşursunuz. Son aylarda dişlerin yerine entegre olması için beklenir. Bu da aslında kısa sürede dişlerinizin yer değiştireceği anlamına gelir.

Hastadan hastaya değişiklik gösterse de muayenehanemizde gerçekleşen bu uygulama, ortalama 7-12 ay arasında sürmektedir. Diş yapısına ve belirtilen kurallara uyulması neticesinde süre azalabilir ya da artabilir. Bu yüzden hastalarımıza öncelikli tavsiyemiz uzmanlarımız tarafından belirtilen kurallara uymaları yönünde olacaktır.

invisalign-acitir-miInvisalign Lastik Kullanmayı Gerektirir mi?

Diş teli uygulaması ile Invisaling arasında çok karşılaştırma yapılır. Bu karşılaştırmalar arasında Invisalign acıtır mı, diş teli daha mı acısız gibi örneklere denk gelmek mümkün. Diğer taraftan diş telinde uygulanan bazı yöntemlerin de şeffaf plak tedavisi için geçerli olup olmadığı merak edilir. Bilinmelidir ki, Invisalign uygulama açısından diş teline göre oldukça değişiktir.

Söz gelimi diş teli tedavisinde alt ve üst dişlerin bir olması, yan yana olan dişleri eşitlemek adına lastik kullanılır. Lastik kullanımına genelde ilk aylardan sonra başlanır. Tedavinin sonuna doğru da tercih edilebilir. Ancak Invisalign tedavisinde lastik kullanıma gerek duyulmaz. İlk andan son ana kadar sadece şeffaf plak sayesinde ilerleme sağlanır. Bu yüzden lastik kullanımının yapılmadığını görebilirsiniz.

Çocuklarda Invisalign Tedavisi Yapılabilir mi?

Ebeveynler tarafından Invisalign acıtır mı sorgulaması çocukları için yaşadıkları endişeye bağlı gelişir. Muayenehanemize başvuran yetişkinler için bu noktada genel bilgiler sunuyoruz. Ortodonti nasıl sadece yetişkinlere özel değilse Invisalign tedavisi de yetişkinlere özel değildir. Çünkü temelde dijital ortodonti uygulamasıdır.

Çocuklarda hiçbir endişe yaşamadan gönül rahatlığıyla Invisalign tedavisi yaptırabilirsiniz. Muayenehanemiz yer alan uzman kadromuz çocuklara kaygı yaşatmadan bu süreci ilerletmeye çalışıyor. Küçük yaştan alınan önlemlerle dişlerin sağlıklı olmasını uzmanlarımız da destekliyor. Bu yüzden herhangi bir acı ve ağrı yaşamadan çocuklar da tedavi gerçekleştirilmektedir.

Yetişkinler de olduğu gibi çocukların da ağız yapısına uygun şeffaf plaklar özel laboratuvarlarımızda üretiliyor. Plakların takımı ve takibi ebeveynler tarafından da yapılarak süreç yönetilmektedir. Doktorlarımız tarafından belirli periyotlarla randevular oluşturulmaktadır. Bu randevularda Ortaca Ortodonti muayenehanemizde kontroller sağlanarak dişlerin yerine daha çabuk oturması hedefleniyor.

invisalign-acitir-mi
Invisalign Acıtır mı?

İnvisalign mi Diş teli mi Kullanmak Gerekir?

Yamuk, çarpık diş görünümü her yaşta birey tarafından hoş karşılanmaz. Bu yüzden muayenehanemize gelen başvurular arasında her yaştan hastamız bulunuyor. İlk etapta karar veremeyenler Invisalign mi diş teli mi araştırmasına düşüyor. Diş hekimlerimiz tarafından verilen bilgiler neticesinde hasta tarafından karar verilince uygulamaya geçilmektedir.

Invisalign daha güncel bir uygulama olmasından dolayı daha çok tercih ediliyor. Çünkü hem estetik hem de kullanım kolaylığı sunması hastalarımızın memnun olmasını sağlıyor. Diğer taraftan çocuklar adına da güvenilir olmasından dolayı ebeveynlere doktorlarımız tarafından önerilmektedir. Her iki uygulama da sonuçta dişlerin yer değiştirmesini, estetik görünüm elde edilmesini sağlamaktadır.

Ayrıca diş teli ve Invisalign acıtır mı noktasında benzerlik söz konusudur. Her iki uygulamada da doğal olarak dişlerde bir baskı oluşur. Bu baskı neticesinde ağrı eşiğine göre bir duygu durumu gelişebilir. Diş teli daha acılı ya da daha basit bir uygulama demek yanlış olacaktır. Estetik görünüm ve kolaylık dışında uygulamalar arasında farklılık yoktur.

Invisalign Şeffaf Plak Fiyatları

Invisalign fiyat noktasında diş teli ile değişiklik gösterebilir. Muayenehanemize başvurulan dönem göz önünde bulundurularak hastaya özel teklif verilir. Diş hekimlerimiz tarafından hastanın ağız yapısı incelenerek net bilgiler sunulur. Eğer siz de güncel fiyatlar konusunda bilgi sahibi olmak isterseniz, muayenehanemizden randevu almayı unutmayın. Güvenilir ve kolay ödeme sistemi ile tedavinize başlayabilirsiniz.