Invisalign Comprehensive Nedir? Nasıl Uygulanır?

invisalign-comprehensive

Invisalign Comprehensive, telsiz diş düzeltme operasyonun adıdır. Bu teknoloji sayesinde hastanın dişleri, şeffaf plaklar yardımıyla estetik kaygısı olmadan kısa süre içerisinde düzelir. Özellikle metal braket ve ya da tel kullanmak istemeyen hastalarda uygulanır. Uygulama esnasında, 3 boyutlu cihazlardan yardım alınır. Daha detaylı olarak nasıl uygulandığına dair bilgiler için aşağıya göz atabilirsiniz.

Invisalign Comprehensive Nedir?

invisalign-comprehensive
İnvisalign Comprehensive

Invisalign Comprehensive, zor sınıftaki ortodontik hastalara özel şeffaf plak tedavisidir. Bu tedavi yönteminde hastaya özel yöntemler uygulanmaktadır. En çok tercih edilmesinin sebeplerinden biri de, şeffaf özellikte olmasıdır. Bunun yanında metal içerikli braketlere göre daha rahat bir kullanım sağlaması da tercih sebepleri arasındadır.

Günümüzde çarpık diş sorunlarında, son dönemlerin en popüler telsiz ortodonti tedavisidir. Genel özellikleri sayesinde oldukça rağbet görmektedir. Bu özelliklere şöyle göz atabilirsiniz;

 • Şeffaf plak, saydamlığı sayesinde ağız içerisinde belli olmaz. Bu da hastaları hem fiziksel hem de psikolojik açıdan rahatlatır.
 • Şeffaf plaklar özellikle yemek yerken çıkarılabilir özelliktedir. Bu da işlevsel olarak konforlu bir kullanım sağlar.
 • Her yaş grubuna uygun olması büyük faydasıdır.
 • Metal, braket ya da diş teli kullanımı barındırmaz.
 • Yapım aşamasında kullanılan ağız içi tarayıcılar sayesinde, sonuç hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Bu noktada simülasyon uygulaması ile finale en yakın görüntüyü en başta görebilirsiniz.

Invisalign Comprehensive Nasıl Uygulanır?

Invisalign Comprehensive tedavisi noktasında, son teknolojik uygulamalardan 3 boyutlu cihazlar kullanılmaktadır. Bu noktada hem daha hızlı sonuç elde edilir, hem de el değmeden hasta korkusu ortadan kalkmış olur. Bu noktada 2 aşamalı bir tedavi planı uygulanır?

1 – Invisalign Comprehensive Öncesi Aşaması

Şeffaf plak öncesinde yapılacak işlemler, hasta hikayesi derinlemesine dinlendikten sonra söylenir. Peki bu aşamada neler yapılmaktadır?

●       Ağız içinden detaylı 3 boyutlu tarama yapılır. Alt ve üst çeneden diş dizilim ölçüsü alınır.
●       Ardından alınan ölçü yazılıma aktarılır.
●       Ölçülerin şeffaf plaklara uygunluğuna bakılır.
●       Sonrasında doktor ve hasta kararına göre kalıcı plak üretimine geçilir. Bu durum yaklaşık olarak, 1 ile 2 hafta arasında değişmektedir.

invisalign-comprehensive 2 – Invisalign Comprehensive Sonrası Aşaması

Şeffaf plakların kalıcı olarak üretildiği ve dişe entegre edildiği aşamadır. Bu noktada hem doktora, hem de bakım aşamasında sizlere büyük işler düşmektedir. Peki bu aşamada neler yapılır?

●       Kalıcı plakların hazırlanmasından sonra, doktor size randevu verecektir.
●       Diş üzerine her iki çeneye de çürüme ve hassasiyete karşı beyaz butonlar takılır.
●       Gelen ilk plak hastaya entegre edilir. Nasıl kullanacağınızı, doktorunuz en uygun şekilde gösterecektir.
●       İlk günlerde ağrı yaşamanız normaldir. Bunun önüne geçmek için hekiminiz tarafından ağrı kesici verilebilir.
●       Plakların tamamı bitince, gerekli durumlarda pekiştirme plakları takılır. Bu plaklar, diğer plaklara göre daha sert yüzeylidir.
●       Plakların çıkmasını engellemek adına, gerekli durumlarda diş arkasına metal teller de takılabilir.

Basit çapraşıklık için, 5 ya da 10 arasında plak üretimi yeterlidir. Ancak ciddi sorunlarda, 60 ile 70 arasında ve hatta daha fazla oranda plak gerekebilir. Buna doktorunuz karar verecektir. Her 15 günde bir diş dizilimi düzelene kadar plak değişimi olmaktadır.

Invisalign Comprehensive şeffaf plak kullanımı yapıldıktan sonra, günde en az 20 ile 22 saat arasında takılmalıdır. Ancak bu şekilde tedavi süresi işe yarar. Diğer türlü plakları, dezavantaj olarak bırakırsınız.

Invisalign Comprehensive Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

invisalign-comprehensiveŞeffaf plak noktasında Invisalign Comprehensive tedavisi ile bir adım öne geçmeye ne dersiniz? Diğer metal braket veya diş teli uygulamalarına göre birçok avantajı bulunmaktadır. Bunlar;

 • Klâsik diş teli uygulamasına göre daha estetiktir. Dışardan bakılınca hastanın tedavinin kaçıncı aşamasında olduğu tam olarak kestirilemez.
 • Aynı zamanda hastayı psikolojik olarak rahatsız eden metal tellerden kurtarır. Bu sayede hastanın özgüven eksikliğini de ortadan kaldırır.
 • Hastanın sosyal yaşantısını sekteye uğratmaz.
 • Kaşınma, yara, alerji gibi diş tellerinin yarattığı hiçbir sorun, Invisalign Comprehensive işleminde yaşanmaz.
 • Konuşma başta olmak üzere yeme, içme, gibi fiziksel sorunlar yok olur. Özellikle yemek yerken çıkarılabilir özelliği sayesinde, oldukça konforlu bir süreç sağlar.
 • Hızlı ve oldukça etkili bir tedavi sürecidir.
 • Temizliği konusunda da basit ve pratik yöntemler sunmaktadır. Saklama kutuları sayesinde, hijyenik ve steril bir tedavi süreci yaşatır.
 • Yapım aşamasında üç boyutlu simülasyonlar sayesinde sonuç kestirilebildiği için, riski yoktur.
 • İnvisalign tedavide plak değişimleri oldukça kolay yapılmaktadır. Metal braket veya metal diş tellerinde olduğu gibi tel ayarı, sıkıştırma vb. işlemler yoktur. Yani böylece muayenehanete geçireceğiniz süre bakımından da avantajlıdır.
 • Bilgisayar ortamında üretildikleri için, fiziksel muayene esnasında oluşan sorunsuz bölge baskısı burada görülmez. En büyük avantajlarından biri de budur.
 • Seyahate giderken, doktor kararıyla birkaç plak fazladan verilebilir. Böylece muayenehanesine geliş süresi azaldığı gibi, hastayı dışardaki sosyal hayattan da koparmamış olur.

Invisalign Comprehensive Tedavisinin Diş Tellerine Göre Avantajları

invisalign-comprehensiveInvisalign Comprehensive şeffaf plak tedavisi ile birçok konforu yakalayabilirsiniz. Peki geleneksel yöntemlerden olan metal diş telleri ve braketlere göre ne gibi avantajları vardır?

Invisalign Comprehensive Şeffaf Plak Metal Diş Telleri
Şeffaf plak kullanan hasta, diş hekimine bağlı süreç geçirmez. Invisalign Comprehensive şeffaf plaklara göre kopma, çıkma gibi durumları bulunur. Bu zamanlarda, hekim yardımı gereklidir.
Estetik görünümlü tedavi sürecini kapsar. Bu noktada tedavinin uzaması sorun yaratmayacaktır. Estetik olarak rahatsız edici olduğu için, hastalar tarafından sık sık ne zaman sonuçlanacağına dair sorular gelmektedir.
Diş ve diş etlerine baskı yapmadığı için yara, tahriş söz konusu değildir. Batma, yara, alerji sorunları ihtimali daha fazladır.
Çocuklar da dahil her yaş grubunda Invisalign Comprehensive şeffaf plaklar rahatlıkla kullanılabilir. Her yaş grubunda kullanılsa da genelde yetişkinlerde rahatsızlık yaratan psikolojik sorunlara sebep olur.

Invisalign Comprehensive Fiyat

invisalign-comprehensiveTelsiz ortodonti de denilen şeffaf plak fiyatları üzerinde etkili birçok unsur vardır. Bu noktada bütçenize en uygun fiyat bilgisini iyi bir muayenehaneten alabilirsiniz. Net ve kesin fiyat konusunu etkileyen bu faktörlere göz atacak olursanız;

●       Invisalign Comprehensive şeffaf plak üretiminde kullanılan kaliteli malzeme seçimi
●       Çene veya diş dizilim sorunu derecesine uygun olarak tek ya da çift çene plak işlemi
●       Diş dizilim derecesinin çarpıklık oranı
●       Dişlerin ayrık oluşu veya ayrılık derecesi
●       Diş etlerinin, ideal orandan çok fazla görünmesi
●       Çene kemiği problemi( Fazla önde ya da arkada oluşu)
●       Çene darlığı problemi
●       Doktor tecrübesi ve donanımı
●       Hastane ya da muayenehane özellikleri
●       Tedavi süresinin uzaması
●       Yıl içi ekonomik değişimler
●       Diş sorununa en uygun tedavi yöntemi
●       Invisalign Comprehensive şeffaf plak malzemesinin alındığı firma seçimi

Bütün bu etkenlere göre, Invisalign Comprehensive şeffaf plak fiyatları değişim göstermektedir. Bunun yanında tedavinin uygulandığı bölge de fiyatı etkiler. Yani üst ya da alt çene tedavisi farklıdır.

Ayrıca tedavi sırasında kullanılacak 3 boyutlu cihazlar ile simülasyon sağlanması ücreti arttıracaktır. Buna risksiz tedavi süreci olarak bakarsanız, değeceğine emin olmalısınız. Bu noktada net ve kesin fiyat için, Ortaca Ortodonti Muayenehanesi bünyesinde hizmet veren Dr. Yasin Akgül’den bilgi alabilirsiniz.