Diş Hassasiyeti Sebepleri Nelerdir?

dis-hassasiyeti-sebepleri

Diş hassasiyeti sebepleri nelerdir? Sağlıklı ve kaliteli bir yaşam için ağız sağlığı çok önemlidir. Fakat her birey sağlıklı diş yapısına sahip olamayabiliyor. Özellikle diş hassasiyeti en çok görülen rahatsızlıklardan biridir. Peki, diş hassasiyeti sebepleri nelerdir? Diş hassasiyeti neden olur? Diş hassasiyeti ile ilgili tüm merak edilenler;

Diş Hassasiyeti Nedir?

dis-hassasiyeti-sebepleri
Diş Hassasiyeti Sebepleri

Dişlerde yaşanan aşırı derecede duyarlılık, diş hassasiyeti olarak adlandırılmaktadır. Kök hassasiyeti olarak da bilinmektedir. Diş hassasiyeti; tatlı, eksi, sıcak ve soğuk yiyecek ve içeceklerin tüketilmesi sonucu tek bir dişte veya birden fazla dişte hissedilen ağrılardan oluşmaktadır.

Dişlerde meydana gelen bu ağrılar genelde lokaldir. Bunun yanında keskin ve kısa süreli olan bu ağrılar rahatsız edici boyuta ulaşır. Bunun yanında dişlerde yaşanan hassasiyet problemi kadınlarda daha sık görülmektedir. Peki, diş hassasiyeti sebepleri nelerdir? İşte detaylar…

Diş Hassasiyetinin En Yaygın Sebepleri Nelerdir?

Diş hassasiyeti sebepleri genellikle hemen hemen her hastada aynı şekilde görülür. Kişilerin yeme alışkanlıkları, günlük bakım rutinleri gibi etkenler diş hassasiyeti yaşanmasına sebep olabiliyor. Bu durumda kişilerin günlük yaşamını olumsuz etkiliyor. Peki, diş hassasiyeti sebepleri genellikle hangi sorunlardan oluşmaktadır? İşte tüm merak edilenler…

1- diş Hassasiyeti Sebepleri: Yeme İçme Alışkanlıkları

Yemek yerken veya bir şeyler içerken dişlerinizde sızı oluşuyorsa diş hassasiyeti probleminiz var demektir. Özellikle asidik ve çok şekerli yiyeceklerin tüketilmesi dişlere ciddi hasar verir. Bu durumda diş minesinin aşınmasına sebep olur. Peki, diş hassasiyeti sebepleri arasında başka neler vardır?

2- Diş Gıcırdatma

Diş gıcırdatma problemi olan kişiler genellikle dişlerdeki mine tabakasına çok ciddi zararlar verebilir. Çünkü sürekli dişlerini gıcırdatan kişiler dişlerin üzerinde yer alan koruyucu mine tabakasını aşındırır. Böylece dişler zayıflar ve dış etkenlere karşı daha hassas olur. Eğer böyle bir problem yaşıyorsanız mutlaka diş hekimi ile görüşmeniz gerekmektedir. Peki, diğer diş hassasiyeti nedenleri nelerdir?

3- Diş Eti Rahatsızlıkları

dis-hassasiyeti-sebepleriDiş eti problemleri yaşayan kişilerin dişleri oldukça hassas olur. Böylece dişlerde meydana gelen deformasyonlar diş hassasiyeti sebepleri gibi sorunları ortaya çıkarır. Diş eti rahatsızlıkları için ilk önce diş hekimine muayene olmak gerekir. Ardından uygulayacağı tedaviler ile diş hassasiyeti probleminin de önüne geçilir.

4- Yeni Yapılan Diş Tedavisi

Diş hassasiyeti sebepleri arasında gösterilen bir diğer husus ise yeni yapılmış olan diş tedavileridir. Çünkü rutin diş kontrolleri sırasında dişlerinize yaptırdığınız her işlem ufakta olsa dişlerde hassasiyet yaratabilir. Bu nedenle yeni yapılan diş tedavilerinin ardından diş hassasiyeti yaşanması oldukça normal kabul edilir. Fakat eğer bu hassasiyetler uzun sürüyorsa mutlaka diş hekiminize görünmekte yarar vardır.

5- Diş Eti Çekilmesi

Diş eti çekilmesi problemi yaşayan kişiler genellikle şu hataları fazlasıyla yapmaktadırlar.

  • Çok sert kıllı diş fırçası kullanmak
  • Yanlış diş fırçalama teknikleri

Eğer yukarıdaki hataları sıklıkla tekrarlıyorsanız diş etleriniz ve dişleriniz zamanla aşınacak ve zarar görecektir. Bu durumda diş hassasiyeti oluşturacaktır. Bu sebeple eğer böyle problemleriniz varsa mutlaka bir diş hekimliği tarafından muayene edilmeniz şarttır. Peki, diş hassasiyeti sebepleri arasında başka neler vardır?

6 – Çürük Diş

Çürük dişler, dişin mine dokusunu mikroorganizmalar aracılığıyla parçalayarak dişin daha alt bölümlerine ulaşır. Böylece dişin canlı olan dokularını kapatan dentin dokusuna zarar vererek diş hassasiyeti oluşumuna sebep olur. Diş hassasiyeti sebepleri arasında yer alan diş çürükleri mutlaka diş hekimi tarafından tedavi edilmelidir. Aksi takdirde diş kayıplarına sebep olabilir.

7 – Çatlak Diş

dis-hassasiyeti-sebepleriDiş hassasiyeti sebepleri arasında yer alan bir diğer sorun ise diş çatlaklarıdır. Diş çatlakları genellikle bir travma sonucu veya diş sıkma alışkanlığı sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bu durumda genellikle ağrılara ve dişte hassasiyete yol açıyor. Bu gibi durumlar hemen bir diş hekimine muayene olarak ağız ve diş sağlığınızı kontrol altına alabilirsiniz.

8 – Reflü Hastalığı

Reflü bir sindirim sitemi rahatsızlığıdır. Midenin üst kapama kapağında ortaya çıkan problemden kaynaklı mide içerisindeki asitler ağız ortamına sık sık temas etmeye çalışır. Bu durumda dişlerin aside fazla bir şekilde maruz kalmasına neden olur. Haliyle bu durumda diş hassasiyeti sebepleri olarak hastaların karşısına çıkıyor.

9 – Diş Plakları

Diş üzerinde uzun süre kalan diş plakları dişlerde iltihap gibi sorunların ortaya çıkmasına neden olur. Böylece diş eti sorunlarıyla birlikte dişlerde bozulmalar meydana gelir. Tüm bu sorunların hepsi zamanla diş hassasiyetine yol açacaktır. Bu nedenle diş hassasiyeti sebepleri ortadan kalksın diye mutlaka diş hekimi tarafından tedavi edilmek çok önemlidir.

10 – Diş Hassasiyeti Sebepleri: Ağız Gargara Suları

Diş hassasiyeti sebepleri arasında gösterilen bir diğer etmen ise ağız gargara sularıdır. Ağız gargara suları ağız bakımı için önemli bir üründür. Fakat içerisinde alkol olması sebebiyle de diş hassasiyetine yol açabiliyor. Eğer gargara kullanımı sonucunda böyle bir problem yaşıyorsanız diş hekiminizin tavsiyesiyle başka bir temizlik ürünü kullanmanızda yarar olacaktır. Peki, diş hassasiyeti tedavisi nasıldır?

Diş Hassasiyeti İçin Ne Yapılmalıdır? Diş Hassasiyeti Nasıl Geçer?

Diş hassasiyeti problemi yaşıyorsanız ilk yapacağınız şey diş hekimine muayene olmak olacaktır. Gerekli tetkiklerin yapılmasının ardından diş hekiminiz hassas dişler için özel olarak üretilmiş olan diş macunu kullanmanızı tavsiye edebilir. Bu diş macunlarının aşındırma derecesi düşüktür ve içeriğinde hassasiyeti önleyen bileşenler olduğunda diş hassasiyeti sebepleri gibi durumları ortadan kaldıracaktır.

Diş hassasiyetine özel diş macunu kullandıktan sonra şikâyetleriniz azalmıyorsa diş hekiminize bilgi vermeniz önemlidir. Bu durumda diş hekiminiz daha başka tedavi yöntemleri belirleyerek dişlerinizin eski sağlığına kavuşmasına yardımcı olacaktır. Peki, diş hassasiyeti sebepleri için tedavi olmak şart mıdır?

Diş Hassasiyeti Kendiliğinden Geçer mi? Diş Hassasiyeti Sebepleri Nasıl Önlenir?

dis-hassasiyeti-sebepleriDişlerde meydana gelen hassasiyetleri hafifletebilmek için yapılabilecek şeyler vardır. Elbette ki bu tarz sorun yaşayan kişilerin ilk önceliği diş hekimine muayene olmak olacaktır. Ardından diş hekiminizin tavsiye edeceği ilaç ve yardımcı takviyeleri kullanarak diş hassasiyeti sebepleri gibi durumları ortadan kaldırabilirsiniz. Diş hassasiyeti belirtilerini önlemek için;

  • Diş hassasiyetine özel diş macunu kullanmak,
  • Florür içeren ağız gargara suları kullanın.
  • Ağız ve diş temizliğine özen gösterin.
  • Diş ipi kullanımı alışkanlığı elde edin.
  • Yumuşak kıllı bir diş fırçası kullanımı alışkanlığı edinin.

Diş Sıcak Soğuk Hassasiyeti Neden Olur?

Dişlerde meydana gelen diş çürüğü, kırık veya çatlak gibi durumlar hassasiyet yaşanmasına neden olmaktadır. Özellikle diş minesinin aşınması sıcak ve soğuk yiyeceklere ya da içeceklere karşı hassasiyet yaşanmasının yolunu açmaktadır. Bu nedenle eğer dişleriniz sıcak ve soğuk yiyeceklere karşı hassasiyet yaratıyorsa mutlaka bir diş hekimine muayene olmanız gerekmektedir.

Tek dişte Hassasiyet Nasıl Önlenir?

Diş hassasiyeti bütün bir ağızda yaşanabileceği gibi tek dişte de meydana gelmektedir. Bu durumda yapılacak olan işlemler tüm dişlere uygulanan işlemler ile aynıdır. Diş hassasiyeti sebepleri ister tek dişte isterseniz de bütün dişte olmuş olsun. Bu durumda yapmanız gereken ilk şey diş hekimi ile görüşmek olacaktır. Fakat diş hekimine gitmeden de yapabileceğiniz basit yöntemler bulunmaktadır. İşte detaylar…

Ani Diş Hassasiyeti Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

dis-hassasiyeti-sebepleriAniden oluşan diş hassasiyetini önlemek için ilk önce ağız hijyeni sağlamak olacaktır. Böylece temiz ve sağlıklı olan dişlerin hassasiyete en aza inmeye çalışacaktır. Bunun yanında;

Diş hekiminizin önerdiği şekilde dişleri fırçalamak ve diş ipi kullanmak,
Aşındırıcı diş macunu kullanmamak,
Asidik olmayan yiyecek ve içecekler tüketmek,
Diş hekimine muayene olmak

Yukarıdaki önerileri deneyerek diş hassasiyeti sebepleri gibi durumları ortadan kaldırabilirsiniz. Fakat rahatsızlığınızın ne durumda olduğunu görmek için mutlaka diş hekimine muayene olmanız gerekmektedir. Aksi halde istemeden diş ve diş etlerinize zarar verebilirsiniz.

Diş Hassasiyeti için İlaç Kullanmak Şart mıdır?

Diş hassasiyeti sebepleri hafiflesin diye birçok yöntem vardır. Elbette ki bu durumda hastanın durumu ve diş hekiminin uygulayacağı tedavi önemli olacaktır. Çünkü hafif bir diş hassasiyeti yaşayan bir birey ile daha ağır ve sorunlu diş hassasiyeti problemi olanların tedavileri farklı olacaktır. Bu durumda en iyi tedaviyi diş hekiminiz uygulayacaktır.

Eğer diş hassasiyeti sorunu yaşıyorsanız sizler de Diş Hekimi Yasin Akgül ile görüşebilirsiniz. Ağız ve diş sağlığınız için en iyi tedaviyi uygulayarak eski sağlıklı dişlere kavuşmanız için gerekli tüm önlemleri alacaktır.