Çapraşık Diş Sebepleri ve Tedavi Yöntemleri

caprasik-dis-sebepleri

Çapraşık diş sebepleri arasında birçok faktör bulunmaktadır. Genetik geçiş en önemli faktörlerden biridir. Erken tanı sonucunda etkili çapraşık diş tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Genellikle çene ekleminde yaşanan rahatsızlıklar ve diş sağlığı problemleri yaygın çapraşık diş sebepleri arasındadır. Gelişen teknolojiler ile birbirinden farklı çapraşık diş yöntemleri uygulanmaktadır. Bu yöntemler sayesinde, çapraşık dişlerin düzeltilmesi mümkün olmaktadır.

Çapraşık Diş Nedir?

caprasik-dis-sebepleri
Çapraşık Diş Sebepleri

Daima dişlerin düz ve eşit olması mümkün değildir. Çarpık dişler, estetik bir sorun gibi görünmektedir. Ancak sadece bununla da kalmayıp bu dişler tedavi edilmediğinde; çeşitli sağlık problemlerine neden olabilmektedir. Bu nedenle çapraşık diş sebepleri tedavilerin olumlu yanıt vermesi konusunda önemlidir.

Günümüzde birçok insanda rastlanan dişlerde çapraşıklık ne demek? Yamuk diş diye de bilinen çapraşık dişler; çene kemiği üzerinde olması gerekenden farklı bir şekilde dizilmiş olan dişleri kapsamaktadır. Ergenlikte ve çocukluk döneminde süt dişi dökülmesinin ardından kalıcı dişlerin yerini alması sonucu meydana gelen bir durumdur.

Estetik açıdan rahatsızlık veren bu dizilim, gelişen teknolojiler ve çapraşık diş tedavi yöntemleri ile kolaylıkla düzeltilebilmektedir. Estetik diş hekimliği bu alanda başarılı sonuçlar elde etmektedir. Yasin Akgül diş muayenehanesinden, çapraşık diş tedavisi ile ilgili uzman bir destek alınabilmektedir.

Çapraşık Dişlerin Sebepleri Nelerdir?

İlk olarak çapraşık diş sebepleri arasında genler öne çıkmaktadır. Ancak sadece doğuştan gelen genlerin, diş çarpıklığına neden olduğunu söylemek mümkün değildir. Peki, genetik faktörü ele alındığında çarpık diş neden olur?

 • Eksik diş, fazla diş veya zayıf diş gibi gelişimsel sorunlar
 • Alt ve üst çenenin farklı şekillerde veya büyüklükte olması
 • Damak girişiminden kaynaklı olan diş dizilimi gibi sorunlar öne çıkar.
 • Çene gelişiminin olumsuz etkilenmesi. Erken süt dişi çekilmesi, ağız içindeki organik sistemin bozulmasına yol açar. Bu durum çene gelişimini olumsuz yönde etkileyen solunum yolu sorunudur.

Doğuştan gelen çarpıklığın dışında, çapraşık diş sebepleri ise;

Diğer Çapraşık Diş Sebepleri  Detayları
Yanlış hizalanmış çene Üst ve alt dişlerin kapanması durumunda doğru hizalama meydana gelmemesi, yanlış kapanışı meydana getirir.
Çene boyutu Günümüzde tüketilen yiyeceklerde değişiklik yaşanması, çene yapılarındaki değişmelere neden olmuştur. Özellikle hazır gıdaların tüketilmesi, çene boyutunun küçülmesinde ve değişmesinde etkilidir. Bu durum ise, yamuk ve yanlış hizalanmış dişlerin oluşumuna neden olmaktadır.
Yetersiz ve kötü ağız bakımı Özellikle çocuklarda yetersiz ağız bakımının yapılmaması çarpık dişlere neden olmaktadır. Ebeveynlerin bebeklerin ve çocukların diş kontrollerini; düzenli ve doğru şekilde yapması önemlidir.
Kötü miyofonksiyonel alışkanlıklar Tırnak yeme, başparmak emme ve emzik kullanma gibi alışkanlıklar, ağız ve yüz kaslarının işlevini etkilemektedir. Özellikle küçük çocukların, parmak emme gibi alışkanlıklarını doğru zamanda kırmak önemlidir.
Diş eti hastalıkları Diş etlerinde meydana gelen hastalıklar ve yaralanmalar, dişlerin gevşemesine ve diş hizalarını değişmesine yol açar. Tüm bu durumlar, çapraşık diş sebepleri olabilmektedir.
Yaşlılık Yaşlanma durumunda dişlerin önüne doğru kayması normal bir durumdur. Bununla birlikte çene kemiğinin de yıllar içinde şeklini değiştirmesi de mümkündür.
Yaralanma veya travmalar Yüze alınan herhangi bir darbe, bazen dişleri yerinden oynatacak düzeyde etkilidir. Bu durum dişlerin çarpık olması neden olabilir.

Çapraşık Diş Sebepleri Daha Çok Kimlerde Görülür?

caprasik-dis-sebepleriDiş sağlığına zarar veren çapraşık diş sebepleri oldukça çeşitlidir. Bu noktada çapraşık diş tedavi yöntemleri uygulanacak kişilerde çeşitlilik göstermektedir.

 • Çene yapısında genetik faktör bulunması
 • Çene travması gibi etkiler sonucu diş hizasının bozulması
 • Kötü miyofonksiyonel alışkanlıkların bulunması
 • Diş dizilimleri arasında uyumsuzluk olması yani ön dişlerin arka dişlere göre daha önde olması durumu
 • Dişlerin üst üste olması
 • Alt dişlerin üst dişlere, üst dişlerin alt dişleri baskı yapması

Çapraşık Diş Teşhisi Nasıl Yapılır?

Ortodontist, çapraşık diş sebepleri konusunda fiziksel bir muayene gerçekleştirmektedir. Hastada mevcut bulunan çapraşık diş sebepleri sonucunda ne tür bir tedavisinin gerekli olduğunu belirlemektedir. Çapraşık diş tedavi yöntemleri belirleme ve uygulama noktasında röntgen çekimi istenmektedir. Daha sonra yüzün fotoğrafı çekilmekte ve tedavi şekline karar verilmektedir.

Diş hekimi çapraşık diş tedavi yöntemleri için gerekli ölçüleri de almaktadır. Yapılan özel panoramik ve sefalometrik röntgenler sayesinde, dişlerin çenelerle ve çenelerin kafa ile ilişkilerinin net bir şekilde görülmesi mümkündür. Böylelikle yamuk diş sebeplerinin neler olduğu belirlenmekte ve teşhis konulmaktadır.

Çapraşık Dişlerin Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

caprasik-dis-sebepleriÇeşitli ortodontik tedavilerle diş çapraşıklığı tedavisi gerçekleşmektedir. Ortodontik tedavinin yapılmadığı durumlarda ise, farklı çapraşık diş tedavi yöntemleri bulunur. Çapraşık diş sebepleri göz önünde bulundurulduğunda, diş teli tedavisi her yaştan hasta için uygun olan bir seçenektir. İşte telli veya telsiz çapraşık diş tedavi yöntemleri!

Çapraşık Diş Tedavi Yöntemleri Detayları
Seramik diş teli tedavisi Bu tedavide seramik braketler ve bunları birbirine bağlayan ark teller kullanılır. Kullanılan yöntem hem estetik açıdan hem de sağlık açısından avantajlıdır.
Metal diş teli tedavisi Bu tedavi yönteminde sabit metal braketler, esnek teller ve bantlar kullanılır.
Lingual diş teli tedavisi Bu yöntem her hastaya uygulanmamaktadır. Özellikle ciddi anlamda dişi çarpık olan kişilere yapılmamaktadır. Yapılan tedavi metal diş teli ile benzerlik göstermektedir.
Şeffaf plak tedavisi Bu çarpık diş tedavisi yönteminde şeffaf plak kullanılır. Genellikle gençler ve yetişkinler için uygundur. Her hastaya özel olarak üretilen plaklarla gerçekleşen bir tedavi yöntemidir.
Çene düzeltme ameliyatı Diş tellerinin yanı sıra uygulanacak olan cerrahi uygulamalardan bir tanesidir. Çene gelişimde problem olan hastalara, cerrahi tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Ciddi çapraşık dişlerin tedavisi, cerrahi yöntemlerle yapılmaktadır.

Çapraşık Diş Tedavi Yöntemleri Etkili midir?

Çapraşık diş tedavi yöntemleri dişlerin doğru pozisyonuna getirilmesi konusunda oldukça etkilidir. Tedavilerle çarpık diş nasıl düzelir? Uygulanan yöntem, çene yapısının iyileştirilmesi ve dişlerin düzeltilmesi için geçerlidir. Çapraşık diş sebepleri belirlenerek yeni nesil medikal uygulamalar yapılır. Uygulamalar sonunda, diş estetik bir görünüm kazanır.

Güncel çapraşık diş tedavi yöntemleri sayesinde çiğneme ve konuşma gibi temel fonksiyonlar iyileştirilir. Aynı zamanda diş çarpıklığı olan kişilerde özgüven eksikliği de oluşabilmektedir. Düzgün dişlere sahip olmak kişinin kendine olan güvenini de yerine getirecektir.

Çapraşık Dişleri Önlemek İçin Nasıl Tedbirler Alınabilir?

Çapraşık diş sebepleri arasında genellikle genetik faktörler rol oynasa da; diğer nedenlerden dolayı gelişen çapraşık dişleri önlemek bazı yöntemlerle kolaydır. Bu noktada çapraşık diş tedavi yöntemleri ve uygulamalarına gerek kalmadan; diş hekiminin düzenli periyotlarda uyguladığı kontroller ve ağız bakımının yapılması çarpıklığın önlenmesinde etkilidir.

Kötü miyofonksiyonel davranışlar çapraşık diş sebepleri arasında en çok rastlananlardan bir tanesidir. Özellikle yetişkin dişleri büyüyen çocukların; bu tarz davranışları benimsemesinin önüne geçmek, çiğnemenin ve konuşmanın düzgün bir şekilde gelişmesini sağlamak gerekmektedir.

Çarpık Diş Tedavisi Fiyatları

caprasik-dis-sebepleriÇapraşık diş sebepleri belirlenerek, uygun görülen çapraşık diş tedavi yöntemleri uygulanır. Hastadan hastaya değişen dişlerdeki bozulduk seviyeleri çapraşık diş tedavisi fiyatları konusunda değişmelere neden olmaktadır.

Her ne kadar kolay bir uygulama gibi görünse de, çapraşık diş sebepleri iskeletsel bir bozukluğa dayanabilir. Bu noktada yapılan tedavinin türü ve süresi önemli olmaktadır. Hekimin belirlediği tedavi yöntemindeki uygulanan diş teli fiyatları ve cerrahi yöntemler tedavinin genel fiyatına etki etmektedir. Yasin Akgül diş muayenehanesinin iletişim numaralarından ulaşım sağlayarak, fiyatlar hakkında bilgi alabilmek mümkündür.

Çapraşık Diş İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Çapraşık diş sebepleri ve tedavi yöntemleri geniş bir konuyu kapsamaktadır. Çünkü bu tedavi yöntemini tercih edecek kişiler, farklı nedenlerden muayenehanesine başvurmaktadır. Çapraşık diş tedavi yöntemleri; çarpık dişler konusunda oldukça gelişmiştir ve olumlu sonuçlar vermektedir. İşte, konu hakkında en çok merak edilen sorular ve cevapları!

1 – Çapraşık Diş Tedavi Yöntemleri Uygulanmadığında Karşılaşılabilecek Sorunlar Nelerdir?

Çapraşık diş sebepleri hastaların yaşam kalitesini etkileyecek düzeyde olabilmektedir. Uygun çapraşık diş tedavi yöntemleri ile düzeltme işlemleri yapılmadığında, ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.

 • Çiğneme ve sindirim sorunları
 • Periodontal hastalıklar
 • Özgüven eksikliği
 • Aşırı aşınma sorunu
 • Konuşma bozuklukları

2 – Diş Çarpıklığı Genetik mi?

Ayrık diş bebeklikten itibaren gelişim sürecinde ortaya çıkan bir durumdur. Genel bir anlatımla oranlanacak olursa; çapraşık diş sebepleri arasında genetik faktörler %80 ihtimalle öne çıkmaktadır.

3 – Yamuk Diş Düzeltme Telsiz Olarak Yapılabilir mi?

Çapraşık diş sebepleri  belirledikten sonra tedavinin telsiz, telli veya cerrahi yöntemlerle yapılacağına hekim karar vermektedir.  Ancak tek yamuk diş düzeltme veya birden fazla dişin düzeltilmesinde, telsiz olarak şeffaf plaklar denilen apareyler tercih edilmektedir.

4 – Çapraşık Diş Sebepleri Yoksullukla İlgili midir?

caprasik-dis-sebepleriÇapraşık diş sebepleri arasında yer alan doğru beslenmeme ve yetersiz diş bakımı yoksullukla bağlantılıdır.  Bazı uzmanlara göre en çok görülen çarpık diş problemleri; zayıf diş gelişimine, çocuklukta yetersiz gıda alımına ve ciddi anlamda diş çürümelerinin yol açılmasından kaynaklanmaktadır.

5 – Ön Diş Eğriliği Nasıl Düzeltilir?

Çapraşık diş sebepleri arasından iskeletsel bir bozukluğu bulunmayan kişilere, ortodontik tedaviler uygulanmaktadır. Ön çapraşık diş tedavi yöntemleri arasında; şeffaf plaklar, telsiz tedavi yöntemleri ve lingual braketler bulunmaktadır. Hastalara en uygun olan ön çapraşık diş tedavi yöntemleri; yapılan muayene sonucunda yapılır.

6 – Çapraşık Diş Tedavisi Süresi Nasıldır?

Kişiden kişiye değişen çapraşık diş sebepleri tedavinin yöntemini ve süresini de değiştirmektedir. Uygulanan çapraşık diş tedavi yöntemleri farklı sürelerde etki etse de, genel olarak tedavinin 1 ilâ 3 yıl arası sürdüğü söylenebilir.

7 – Çarpık Diş Tedavi Yöntemleri Arasında Hangisi Avantajlıdır?

Çapraşık diş tedavi yöntemleri hastaların ihtiyaçlarına göre değişiklik göstermektedir. Hastaların yalnızca diş aralıkların olması veya herhangi bir renk değişiminin olmaması durumunda; bonding tedavisi uygulanması yeterli olmaktadır. Ancak çapraşık diş sebepleri nedeniyle dişlerde sararma ve çarpıklık bulunuyorsa, kaplama veya tel uygulanmaktadır.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte hastalara en çok gülüş tasarımı ve plakların üretim aşamaları, dijital ortamlarda gerçekleşmektedir. Özellikle seramik ve zirkonyum kaplama çarpık diş işlemleri yapılan hastalarda kısa sürede tedavi etki göstermektedir. Hekimler çapraşık diş sebepleri konusunda uygun gördükleri yöntemi uygulayarak, hastalara en avantajlı seçeneği sunacaktır.

8 – Çapraşık Dişler İçin Uygulanan Kaplamalar Ne Kadar Kullanılır?

Ortodontik tedavi yöntemlerine başvurmayan hastalar diş kaplama tedavilerini tercih etmektedir. Lamine diş, seramik ve zirkonyum diş kaplama uygulanarak, çarpık dişler tedavi edilmektedir.

Diş hekimi çapraşık diş sebepleri nedir araştırarak; hastalara en uygun çapraşık diş tedavi yöntemleri sunacaktır. Uygulanan diş kaplamalar;  hastaların ağız bakımlarını düzenli olarak yapmaları ve rutin aralıklarla hekime muayene olmaları noktasında uzun süreli kullanım sunacaktır.