Ortodontik Tedavi de Mini Vidalar Nedir? Hangi Amaçla Kullanılır?

Mini Vida Nedir?

Mini vidalar ortodontik tedavide kötü konumlanmış dişleri hareket ettirmek için destek aldığımız yapılardan bir tanesidir. Özellikle son teknolojide ortodontide iyice yerini almıştır. Çünkü doğal dişlere zarar vermeden yapay bir mini vida yardımıyla dişleri istediğimiz konumlara kolayca hareket ettirebilme imkanı sağlamıştır. Kemikten destek alınarak dişleri kolayca hareket ettirme amacıyla kullanılır. Mini vidaların kendi dişlerinize hiç bir zararı yoktur. Günümüz ortodontik tedavilerinde son teknoloji olarak rahatça kullanılmaya devam edilmektedir.

Örnek bir mini vida görünümü

Ortodontik Tedavilerde Mini Vida Kullanımı Nasıl Olmalı?

Mini vidalardan destek alarak hareket ettirmek istediğimiz dişler için, çeşitli boyutlarda ve çaplarda mini vidalar bulunmaktadır. Biz hareket ettirmek istediğimiz bölgeye ve kuvvet almak istediğimiz bölgeye göre uygun olan mini vidayı seçerek hastamıza uygularız. Bu sayede dişleri daha kolay hareket ettirme imkanına erişiriz. Ağız dışı başka aparatlar kullanmadan enseden, çene ucundan destek almadan ağız içinde mini vidaların kullanımı hem estetik hem de konforlu bir tedavi süreci geçirmemize imkan sağlamaktadır.

Ortodontik Tedavilerde Mini Vidalar Nasıl Kullanılır?

Ortodontik tedavide mini vidalar yapımı aşamasına gelindiğinde lokal anestezi altında sadece uygulanacak bölgeye yapılır. Yaklaşık bir dakika içerisinde mini vidanız uygulanmış olur. Herhangi bir kanama ağrı şişlik görülmesi beklenemez. Kolaylıkla muayenehane ortamında uygulanabilecek basit bir cerrahi işlemdir. Uygulama sırasında çok küçük bir lokal anestezi ile işleme başlanır ağrılı bir işlem değildir. Genellikle sinir çene kemiğinin içerisinde değil diş eti ve ağız mukozasının üzerinde bulunduğu için mini vida uygulanan bölgelerde çoğunlukla sinir ağı bulunmamaktadır. Dolayısıyla ağrısız bir şekilde rahatlıkla mini vidanız uygulanabilir.

Mini vida tedavi aşamaları

Ortodontik Tedaviler de Mini Vida Hangi Hastalara Uygulanır?

Ortodontik tedavide mini vidalar ortodonti tedavisi gören bütün hastalara uygulanabilir. Mini vidayı her zaman kullanacağız diye bir durum söz konusu değil, çok sayıda diş hareket ettireceksek (maksimum ankraj) veya çok büyük boşlukları kapatacaksak (maksimum ankraj), dişleri çok fırlak olan hastalarda geriye doğru asılacaksak (ileri derece sınıf II durumlar), ağız açıklığını( openbite) kapatmak istiyorsak vb. vakalarda özellikle uygulayabiliriz.

Ortodontik Tedaviler de Mini Vida Fiyatları 2020

Ortodontik tedavide mini vida fiyatları şu şekildedir; ortodontik tedaviye başlamadan önce muayene esnasında mini vida kullanımı tespit edildiği için ayrıca tedavi dışında size ödeme planı çıkmamaktadır. Ortodontik tedavilerin içerisinde mini vida tedavi maliyetleri dahil olarak tedaviye başlanmaktadır.


Uzman Ortodontist Dr. Yasin Akgül
Ortodontik Tedavi
Hakkında >