Lingual Ortodonti Nedir Yöntemleri Nelerdir?

lingual-ortodonti

Lingual ortodonti, güncel diş teli tedavisinde ilk sıralarda yer alan popüler uygulamadır. Lingual diş telleri, klasik ortodonti tedavisinde olduğu gibi takılmaz. Hasta görünmez diş telleri kullanarak şikayetçi olduğu diş görünümünü değiştirmeye çalışır. Genel olarak ‘lingual’ olarak adlandırılsa da toplum arasında ‘görünmeyen diş teli’ olarak da bilinmektedir.

Ortodontist tarafından uygun görüldüğü takdirde lingual ortodonti tedavisi uygulanmaya başlanır. Gerekli diş filmi çekimi sonrası çene ve ağız yapısı uygunsa uygulama yapılır. Estetik diş hekimliği kapsamında özellikle kullanılan bir tedavi yöntemidir. Bahsedilen bu lingual ortodonti tedavisinde hastanın rahat etmesinden dolayı tedavi hakkında sıkça sorulan sorular mevcuttur. İşte görünmeyen diş telleri olarak da bilinen tel ortodonti lingual ortodonti hakkında bilmeniz gerekenler.

Lingual Ortodonti Nedir?

Estetik kaygıları ortadan kaldıran ve hastaların diğer ortodontik tedavi yöntemlerine kıyasla görünmeyen diş tedavi etme yöntemidir. Diş eti ve diş sağlığı kapsamında lingual tedavi, dişin iç kısmına uygulanan tellerden oluşur. Normalde diş taşı temizliği sonrasında metal diş telleri diş yüzeyine yapıştırılır ve dışarıdan görülür. Hastalar tarafından bu tel tedavisi uygun bulunmaz ve estetik kaygı yaratır. Halbuki lingual ortodontik uygulama bunun tersini oluşturmaktadır.

Dişlerin arka kısmına diş telleri yapıştırılmaktadır. Görünmez diş teli uygulaması denmesinin sebebi budur. Şeffaf plak kullanımında olduğu gibi çene eklemi müsait olduğu takdirde dişin iç kısımlarına metal diş telleri yapıştırılır. Böylece hasta daha estetik bir görüntüyle dişlerinde değişimi meydana getirir.

Porselen Braket ile Lingual Ortodonti Aynı mı?

Porselen braket uygulaması ile aynı şey değildir. Porselen braket kullanımı diğer diş tellerine göre daha estetiktir. Çünkü rengi daha saydamdır, kolay fark edilmez. Lingual uygulamada da amaç estetik gülüş tasarımı sağlamaktadır fakat burada uygulama dişin arka kısmına uygulanır. Porselen braketler dişin ön yüzeyine daha çok uygun görülür. Diş arkasında zaten braketler görünmediği için görece uygun maliyetli olan metal braketler tercih edilir.

lingual-ortodonti
Lingual Ortodonti

Lingual Diş Teli Nasıl Uygulanır?

Lingual ortodonti uygulaması sanıldığının aksine oldukça kolay aşamaları içermektedir. Hastanın öncelikle genel ağız ve diş yapısı incelenir, diş filmi çekilir. Daha sonra dişlerin yapısı ve duruşu konusunda doktor kararını verir. Gereken durumlarda fazla bulunan dişlerin çekilmesi gerekir.

Diş çekimi sonrası braketler yapıştırılmadan önce dişler temizlenir. Temizleme işleminden sonra dişlerin arka kısmına braketleri tutması için yapıştırıcı sürülür. Braketler tutturulduktan sonra diş telleri geçirilir. Bu teller dişin yapısına göre farklı kalınlığa sahiptir. Aynı zamanda her iki çeneye aynı zamanda uygulama yapılmaz. Diş eti hassasiyeti yüzünden önce üst çene sonra alt çeneye uygulama yapılır.

Tüm braketler yapıştırılıp tel geçirildikten sonra uygulama son bulmaktadır. Hastaya bundan sonraki süreçte neler yapması ve yapmaması gerektiği konusunda bilgi verilir. Diş tellerinden dolayı çürümenin önüne geçmek için arayüz fırçası kullanılmalı. Diş teli fırçası olarak da bilinen bu fırça ile tellerin arası daha iyi temizlenir. Asitli içecekler, çay ve kahveden de uzak durulmalıdır.

Görünmeyen Diş Teli Kullananlar Nelere Dikkat Etmeli?

Her ne kadar diş telleri görünmüyor olsa da hastaların dikkatli hareket etmesi gerekiyor. Aksi takdirde uygulamadan istenen sonuç alınması mümkün olmayacaktır. Öncelikle hastanın hijyen konusunda dikkat etmesi şarttır. Özel diş fırçaları kullanılmalı her yemek sonrası dişler fırçalanmalıdır.

lingual-ortodontiDiğer taraftan asitli içecekler lastik ve braketlere zarar verir. Dişte tutunma sağladığından çürümeyi de kolaylaştırır. Bu yüzden tedavi süresince kullanılmamalıdır. Sert gıdalarında braketi kırma olasılığı vardır bu yüzden tercih edilmemesi gerekir. Zeytin, çekirdek, fındık ve ceviz gibi gıdalar tüketilmemeli.

Lingual Diş Teli Dezavantajları Neler?

Dezavantaj olarak net bir şekilde belirtilmese de lingual ortodonti dişin arka kısmında uygulandığında temizliği biraz zordur. Dişin önlerindeki gibi hasta temizliği kontrol edemez. Arka taraftaki tellerin arasında girmesi muhtemel besinler iyi çıkarılmalı, teller arasında iyi temizleme yapılmalı. Aksi takdirde farkında olmadan diş arkalarında çürüme meydana gelerek ilerleyebilir.

Lingual Ortodonti Fiyat Bilgisi

Güncel lingual ortodonti fiyatları muayenehaneler arasında değişiklik gösterir. Her geçen gün maliyetlerde değişim yarattığından da net bir bilgi verilmesi zordur. Hastaların bizzat muayenehane ile iletişime geçerek konu hakkında bilgi alması gerekir. Aksi takdirde net bir bilgiye erişemezsiniz. Siz de lingual ortodonti hakkında detaylı bilgi ve ücretlendirme için muayenehanemizden randevu almayı unutmayın.