Diş Plak Fiyatları Nelerdir?

İnsanlar, ağız ve diş sağlıklarına dikkat ettiklerinde dişlerini daha uzun süreli sağlıklı bir şekilde kullanabiliyor. Yiyecek ve içeceklerin ağız içerisindeki kalıntıları diş yüzeyine yapışarak çeşitli bakterilerin oluşmasına neden olabiliyor.

Bu bakteriler zamanla diş kayıplarına neden olabiliyor. Diş plağı oluştuğunda içeriğinde yer alan bakterilerle diş etlerine ve dişe zarar vermeye başlayacaktır. Gerekli tedaviler yapılmadığında kalıcı hasarlar oluşabilecektir. Diş plaklarının temizlenmesi için çeşitli işlemler yapılır.

Diş Plak Uygulamaları

Diş plak uygulamaları, dişlerin daha estetik ve sağlıklı görünmesini sağlar. Dişlerin sıralanışındaki çarpık görüntü, diş arası boşluklar ya da diş rengi sorunlarının giderilmesi için diş plağı teknolojileri kullanılarak işlemler yapılır.

Diş yapısının düzeltilmesi ve dişlerin uygun pozisyonlarda yer almasını sağlamak için şeffaf plak uygulamaları tercih ediliyor. Diş hekimi yapacağı muayene ile hastanın ağız ve diş yapısına göre yapılacak işlemleri ve kullanılacak malzemeleri belirler. Tedavi süreci uzun süren uygulamalarda, şeffaf plak türleri tercih ediliyor.

Diş Plağı Neden Takılır?

Diş plakları, diş çapraşıklıklarını düzeltmek, diş sıkma sorunları ve diş tedavileri için kullanılır. Her yaştaki hastaya çene yapısına göre uygulama yapılır. Şeffaf plak tedavisi her yaşta hastaya uygulanabiliyor. Hastanın plak tedavisine uygun olup olmadığına ortodontist hekim muayenesi ile karar veriliyor. Diş plakları günlük yaşamda dişlerin gıdaların oluşturacağı etkilere karşı korunmasını sağlar. Diş plak fiyatları hastanın çene yapısına ve kullanılacak malzeme türüne göre değişiyor.

Şeffaf Diş Plak Kullanımı

Ortodontist hekim muayenesi ile diş sağlığı için uygulanan tedavilerde estetik görünüm açısından ideal olan şeffaf plak kullanılıyor. Şeffaf plak kullanabilmek için hastalarda olması gereken özellikler şunlardır.

  • Çene, ağız ve diş yapısının tedavi için uygun olması,
  • Diş yapısındaki çapraşıklıkların şeffaf plak tedavisi ile düzelebilecek durumda olması,
  • Çene kemiği üzerinde gömülü diş bulunmamalı,
  • Dişler arası boşlukların fazla olmaması,

Şeffaf plak tedavilerinde istenilen sonucun elde edilebilmesi için günlük ortalama 18 – 20 kullanılması önemlidir.

Diş Plak Tedavisi

Diş sorunlarına çözümler bulabilmek için ortodontis ve diş hekimlerine muayene olmak gerekir. Dişleri uygulanacak olan plak işlemlerinde kullanılacak malzemeler istenilen sonucun elde edilme durumuna göre farklılık gösteriyor. Metal tel ya da şeffaf plak yöntemleri kullanılabiliyor.

Şeffaf plak tedavilerinde, yapılan muayene sonrası hastanın çene ve diş kalıbı alınır. Alınan kalıp ölçüsüne göre şeffaf plaklar üretilir ve ağız içerisine yerleştirilir. Şeffaf plakların kullanım süresi tamamen hastanın diş yapısındaki estetik görüntünün oluşması süresine göre değişir.

Hangi Diş Plakları Tercih Edilir?

Çocuklarda görülen diş çapraşıklıkları ya da diğer estetik görüntü bozukluklarının tedavisi için daha hızlı iyileşme sağlayan metal diş telleri kullanılıyor. Yetişkinler diş plaklarının uzaktan fark edilmemesi için şeffaf diş plaklarını tercih ediyor. Şeffaf diş plaklarının tercih edilme nedenleri şunlardır:

  • Çocuklar ve gençlerin arkadaş ortamında psikolojik durumlarla karşılaşmaması için,
  • Dışarıdan bakıldığında fark edilmemesi için,
  • Tedavilerin acı ve ağrı oluşmadan devam edebilmesi için,
  • Tedavi sürecinde konuşma bozukluğu oluşturmaması,

Tüm tedavi boyunca hasta kendisini daha iyi hisseder ve dişlerinde her hangi bir aparat yokmuş gibi hareket eder.

Diş Plak Tedavi Fiyatları

Diş plakları tedavilerinde hastanın diş yapısı sorunlarına göre özel çalışmalar yapılır. Şeffaf diş plak tedavilerinde, ortodondik tedavi türlerine göre fiyat belirlemesi yapılıyor. Bu tedaviler, hafif, orta ve ağır tedaviler olarak sınıflandırılabiliyor.

Türk Diş Hekimleri Birliği tarafından belirlenen fiyat listesinde yapılacak tüm tedavi işlem süreci uygulamaları fiyat bilgileri yer alıyor. Şeffaf plak tedavileri 4.320 TL ile 10.800 TL arasında değişiyor. Dişlerde oluşturulması istenilen estetik görüntü için yapılacak çalışma ve tedavi süreçleri her hasta için fiyatların farklı olmasına neden olacaktır.

Diş Plak Tedavisi Nedir?

Diş ve çene yapısındaki bozuklukların düzeltilebilmesi için uzun yıllar diş teli tedavileri uygulanmıştır. Günümüzde ise diş teli tedavilerine alternatif olarak şeffaf diş plak tedavileri yani telsiz ortodonti tedavisi uygulanmaya başlanmıştır.

Şeffaf plak tedavisi ile insanlar diş teli görüntüsünden kurtuluyor ve dişlerinin daha düzgün hale gelmesini sağlıyorlar. Diş plak tedavisi, ağız ve diş yapısındaki estetik bozuklukların düzeltilmesini sağlayan ortodonti tedavi yöntemlerinden birisidir. Uzman diş hekimleri tarafından yapılması istenilen sonuca daha kısa sürede ulaşılmasını sağlar.