Diş Teli Modelleri

Ortodontik tedavi sürecinde kullanılabilecek farklı braket/tel modeli mevcuttur. İlk ortodonti muayenesinden sonra dişlerde ya da çenede yaşanan probleme bağlı olarak tedavide kullanılacak diş teli modelleri belirlenir. Ortodonti uzmanı diş hekimi, ihtiyaca cevap veren en ideal tedavi seçeneklerini belirler. Her problem aynı braket/tel modeli ile tedavi edilemeyebilir, uzman doktorunuz bu konuda sizi en etkili metoda yönlendirecektir.

Diş teli kullanacak kişiler kendi ölçütlerine göre değerlendirme yaparlar. Hastaların tedavi süreci ile ilgili braket/tel tercihlerinde; estetik görünüm, kullanım kolaylığı, maliyet gibi kriterleri vardır. Eğer ağızdaki problem elveriyorsa kullanıcı istediği braket türünü seçer ve tedaviye başlanır.
Sabit ortodontik tedavi sürecinde seçilebilecek braketler/tellermetal braket, şeffaf (porselen, estetik) braketlingual ortodonti seçenekleridir.

Diş Teli Çeşitleri [Braketler]

Metal Diş Teli

Geleneksel braketlerdir. Ortodontik tedaviler içerisinde en eski en bilinen yöntemdir. Mevcut bütün ortodontik problemlerin tedavisinde kullanılabilirler. Görünür diş telleridir. Diş yüzeyine yapıştırılan metal braketler ve onların üzerine geçirilen tellerle birlikte ağızda kullanılırlar.

Geçmiş yıllara nazaran oldukça konforlu ve küçük boyutlarda hazırlanırlar. Bugün için çok daha renkli bir yöntemdir, çok çeşitli renkli lastiklerle daha keyifli bir kullanım sunabilirler. Metal Braketler diğer braketlere göre daha hızlı ve ekonomik bir tedavi sunarlar.

Metal diş teli dişe nasıl yerleştirilir?

Diş yüzeyleri özel malzemelerle temizlenir. Temiz yüzeylerin braket gelecek kısımlarına özel yapıştırıcı maddeler sürülür. Metal braket yapıştırıcının üzerine yerleştirilir. Kenarlarda kalan yapıştırıcı madde varsa temizlenir.

Özel aletlerle yapıştırıcının kuruması sağlanır. Teller dişlerin yüzeylerine yapıştırılmış olur. Diş tellerinin özel yapısında aralarında tel geçirilecek boşluklar vardır. Bu boşluklara tel yerleştirilir. Sıra sıra braketlerin üzerine bir tane düz tel yerleştirilerek tüm dişler birbiri ile irtibatlandırılır. Dişlere uygulanan kuvvet diğerlerini de etkileyerek uygun ve düzgün dizilim için dişlerde hareket başlamış olur.

Metal diş teli ya da braket koparsa ne yapmam gerekir?

Tedavi sürecinizde dişinize yapıştırılmış olan braketlerin her biri aynı anda dişlerinize kuvvet uygulamaz, bazıları pasif bazıları ise aktif olarak dururlar. Tedavi sürecinizde aktif olan braketin kopması durumunda bağlı bulunduğu dişe kuvvet uygulanamayacağı için dişin hareketi gecikir ve tedaviniz uzar. Pasif olan braketin kopması durumunda ise normal randevunuzu beklemek tedavinizi olumsuz yönde etkilemeyecektir. Kopan braketinizin hangisi olduğunu doktorunuza danışarak öğrenebilir ve buna göre en kısa zamana randevu oluşturabilir ya da mevcut randevunuzu bekleyebilirsiniz.

Diş telinizin kopması, kayması durumunda, yanağınız ya da dudaklarınız tahriş oluyor ise en kısa zamanda müdahale edip bu durumun düzeltilmesi gerekir. Bu durumda tel yerine yerleştirilerek tedavinin devamı sağlanacaktır.

Metal diş tellerinin dezavantajları nelerdir?

Metal braketler diş yüzeyinde gözüken, metal renge sahip diş telleri oldukları için estetik açıdan rahatsız edebilir. Yine metal braket kullanırken tellerin kopmaması, bozulmaması için sert gıdalardan uzak durmak gerekir, cips çerez gibi atıştırmalıklar, asitli içecekler yine uzak durulması gereken yiyeceklerdir. Tedavi boyunca beslenme konusunda tamamen özgür olamazsınız.

Metal braketlerle ağız hijyenini sağlamak kolay değildir, tellerin ve dişlerin arasına kaçan yiyecek parçalarını temizlemek zordur. Ortodontik tedavi sürecinde diş hijyeni çok önemlidir. Metal braket kullanırken ağız bakımı ayrıca özen ister.

Metal diş tellerinin avantajları nelerdir?
  1. Metal braketler tüm ortodontik problemlere yanıt verir.
  2. En kısa sürede etki eden tedavi yöntemlerinden biridir.
  3. Maliyeti diğer diş tellerine göre daha uygundur.

Estetik/Şeffaf  Teller

Şeffaf braketler 1986 dan beri kullanılmaktadır. Bugün oldukça gelişim göstermiş olan şeffaf braketler metal braketlerin şeffaf görünümlü olanlarıdır.

Şeffaf diş telleri neden üretilir?

Metal braketler nikel, krom gibi metaller içerirken şeffaf braketler daha sağlıklı materyallerden üretilir. Günümüzde en estetik ve sağlam olanları safir olarak bilinen monokristalin içerirler.

Şeffaf braketlerin avantajları nelerdir?

Dişlerin doğal renginden ayırt edilemeyecek kadar estetiktirler. Tedavi süresince görünüm olarak rahatsız etmez, sosyal yaşantıyı olumsuz etkilemezler.

Şeffaf braketlerin dezavantajları nelerdir?

Sürtünme kuvvetlerinin fazla olması en büyük dezavantajıdır. Sürtünme tedavi sürelerini uzatmaktadır. Bunun önüne geçebilmek için muayenehanelerimizde kalitesini ispatlamış 1.sınıf estetik braketler kullanılmaktadır.

Diğer dezavantajı ise braketin kendisi renklenmese de etrafındaki lastiklerin çay, sigara, ruj gibi maddelerden etkilenip renklenmesidir. Bu durumun giderilmesi için her seans lastikler değiştirilebilir.
Beslenme ve ağız hijyeni konusunda metal braketlerle aynı dezavantaja sahiptirler, hatta temizleme konusunda daha titiz kullanım gerektirir.

Ayrıca her türlü ortodontik problemde kullanıma uygun olmayabilirler.

Şeffaf braketler metal braketlere göre daha maliyetli bir tedavi mi?

Metal braketlere göre daha maliyetli bir tedavi yöntemidir. Burada kişilerin tercihi devreye girer. Şeffaf braketler daha estetiktir, bu yüzden daha maliyetli olsa da görünüm artısı göz önünde bulundurularak maliyeti için değer diye düşünülebilir.

Lingual Ortodonti

Dişlerin ön yüzeyinde değil dişlerin arkasında konumlandırılan braketlerdir. Bu yüzden dışarıdan bakıldığında görülmezler.

Lingual ortodontinin avantajları nelerdir?

En büyük avantajları dişlerin ön yüzlerinde bulunmadıkları için oldukça estetiktirler. Dışardan görünmediği için kullanıcının tedavi sürecinde olduğu anlaşılmadan tedavi devam eder.

Sosyal yaşantıyı sekteye uğratmaz. Gülmeyi etkilemediği için özgüvenle kullanılabilen estetik seçeneklerden biridir.

Lingual ortodonti tedavisinde süre metal braketlerle aynı mıdır?

Tedavi süreçleri metal braketlerle aynı süreçlerde seyreder. Dişlerdeki problemin durumuna göre tedavi süreci metal braketlerle uygulanan tedavilere göre daha uzun sürebilir.

Tedavi boyunca diğer ortodontik tedavilerde olduğu gibi rutin kontrolleri vardır.

Lingual ortodontik tedavide dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Tedavi süresince dikkat edilmesi gereken besinler normal braketlerle benzerdir.

Hijyen konusunda da diğer sabit braketlerde olduğu gibi titiz olmak gerekir, dişlerin arka yüzeylerine yapıştırıldıkları için temizlenmesi oldukça güçtür. Bu sebeple lingual ortodontik tedavi gören bireylerin ağız hijyenlerine çok önem vermeleri gerekir.

Lingual ortodonti tedavisinin maliyeti nedir?

Her ortodontik tedavide olduğu gibi Lingual braketlerin de ücretlendirilmesi tedavi süreçlerine bağlıdır. Bunun yanında Lingual Ortodontik tedaviler metal braketlere göre daha maliyetlidirler.

Lingual ortodontinin dezavantajları nelerdir?

Sabit braketlerin dezavantajları lingual ortodonti içinde geçerlidir. Ağız ve diş hijyeninin titizlikle üzerinde durulması gerekir. Beslenme konusunda yine diğer braketler gibi sert gıdalar, asitli içecekler, çerez cips gibi atıştırmalıkların tüketilmemesi gerekir.

Bununla birlikte dile ve damağa bakan diş yüzeylerine uygulandığı için alışma sürecinde dilde tahriş yapabilmektedir. Tedavi sürecinde ağız içi tahriş daha fazla gözlenir.

Şeffaf Plaklar/İnvisalign

İnvisalign takip çıkarılabilen plaklarla yapılan oldukça estetik bir tedavi yöntemidir.
İnvisalign tedavisi üzerine ayrıntılı bilgi için “Şeffaf Plak [Invisalign] Nedir?” başlığımızı ziyaret edebilirsiniz.

Diş teli çeşidine göre tedavi süresinde farklılık var mıdır?

Öncelikle tedavi süresini belirleyen dişlerde ve çenede yaşanan problemin boyutudur. Daha sonra uygulanan tedavi süreyi etkileyebilir. Zamanlama olarak en hızlı ilerleyen tedaviler metal braketlerle yapılanlardır.

Ortodontik tedavi zamana yayılan, belli bir süreç gerektiren uygulamalardır. Braket seçimi süreyi bir miktar daha hızlı yada yavaş götürebilir. Çünkü normalde bir dişin birim zamanda ilerleyeceği mesafe bellidir. Tabi hızlandırılmış ortodontik tedavi gibi efektif bir yol seçilerek tedavi daha kısa sürede sonuçlandırılabilir. Hızlandırılmış ortodontik tedavi ile ilgili bilgi almak için “Hızlandırılmış Ortodontik Tedavi [Piezocision Uygulamaları]” sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Diş teli çeşitlerine göre maliyetler nedir?

En uygun yöntem metal braketlerdir. Diğer seçenekler daha estetik olmakla birlikte daha maliyetlidirler. Ücretler diş ve çene yapısındaki probleme ve uygulanacak tedaviye göre değişiklik gösterir. Gerçek tedavi ücreti bilgisi için uzman bir ortodontistten randevu alınıp tedavi seçeneklerini öğrenmek en doğrusu olacaktır.

Dişlerin problemli yapılarına ya da konumlarına göre tedavi seçenekleri çeşitlilik göstermektedir. Bu noktada doğru tedavi şeklini belirlemek önemlidir.

Dr. Yasin Akgül ortodonti muayenehaneleri tedaviniz için uygun braket çeşitleri hakkında sizi bilgilendirecektir.