Diş İmplantı Nedir?

İmplant, eksik dişlerde çene kemiğine koyulan vidalar olarak adlandırılır. Vidaların üstüne diş protezi koyulur. Bu diş implantı işleminde diğer dişlere zarar verilmez. İmplant kısacası diş kökü görevi görmektedir implant sonrasında gerçek dişleriniz de olduğu gibi rahatça konuşabilir yemek yiyebilirsiniz.

İmplant Tedavisi Kimlere Uygulanır?

Bu diş implant tedavisi yüz ve çene gelişimini tamamlamış olan 18 yaş ve üzerindeki kişilere uygulanır. Tedaviye başlanmadan önce çenenin röntgeni çekilir. Bu röntgenin sebebi çenenin implant uygun olup olmadığı hakkında bilgi verecektir. Şeker hastalarına bu tedavi yöntemi uygulanmasına önce hastalıklarının belki bir düzene girmiş olması gerekir. Eğer bir kişi kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsa tedavi öncesinde ilaç kullanımı kesilmektedir. Kemik erimesi olan kişilerde ise tedavileri bittikten sonra implant tedavisi uygulanır.

İmplant Tedavisi Nasıl Yapılır?

İmplant tedavilerinde hastaya sedasyon verilir. Tabi ki işlem öncesinde gerekli olan muayeneler ve röntgenler çekilir. Kalan diğer dişlerin ve çene kemiklerinin ölçüsü alınır. İmplantların yerleştirilebilmesi açısından iki seçenek bulunur. Birinci seçenek tek aşamalı işlemlerde implant koyulduktan sonra geçici olarak bir başlık takılır. İki aşamalı işlemlerde implantın takılmasının ardından üzeri diş etiyle kapatılır. Protez olan başlıklar çok daha sonrasında takılır.

İmplant Tedavisi Güvenilir Bir İşlem Midir?

İmplant tedavileri uzun yıllarına beri kullanılan bir yöntemdir. Komplikasyon her tülü tedavide görülebilecektir. Fakat implant tedavilerinde herhangi bir komplikasyon gelişmesi beklenmez. İmplant tedavisini en iyi şekilde sonuçlanmasının yolu işinde tecrübeli ve uzman olan hekimlerden yararlanmaktan geçer.

İmplant Tedavi Süresi

İmplant tedavisi düşünenler öncelikle tedavinin ne kadar süreceğini merak eder. Bu tedavide hasta öncelikle radyografik ve muayenehane muayenelerden geçer. Hastaya uygulanan testlerin sonucunda da kullanılacak implantın boyu, tipi, çapı ve protez tipi kararlaştırılır. Tedavi süreci için kesin bir süre vermek yanlış olur. Çünkü implantın tedavilerinde implant ile kemiğin kaynaşma süreleri kişiden kişiye farklılık gösterir. Uygulanan bölgede süreye etki eden faktörlerden birisidir.

İmplant Diş Tedavisi Ağrılı Bir Tedavi Midir?

İmplant tedavilerinin genelde acılı bir işlem olduğu düşünülmektedir. Her türlü cerrahi işlem gerektiren olayda çok az da olsa bir acı hissedilebilir. Fakat bu işleme sırasında lokal anestezi yöntemi kullanılır. Hastaya uygulanan lokal anestezi sormasında acı oluşmaz. Anestezi etkisini yitirdikten sonra çok az ağrı oluşabilir. İmplant takıldıktan sonra ağrıların hafifletilmesi için hekim sizlere ağrı kesici önerecektir.

İmplant Tedavisi Sonrasında Ne Kadar Beklenmesi Gerekir?

İmplant sonrası iyileşme süreleri hastadan hastaya değişir. Bu süreçte hatanın yaşı, vicdanın materyali, vida sayısı ve kemiğin durumu süreyi etkiler. Fakat genel olarak implant sonrasında bekleme süreci 4 ya da 5 hafta kadar olabilir. Tam bir iyileşme süreci ise yaklaşık olarak 2 veya 3 ayı alacaktır.

İmplant Tedavisi Avantajları Nelerdir?

İmplant tedavisinin pek çok avantajı vardır. Tecrübeli bir hekim tarafından gerçekleştirilen bu işlemler birçok avantajı da beraberinde getirecektir. Peki bu avantajlar nelerdir?

 • İmplant insanların yaşam kalitesini artırır.
 • Güvenli bir şekilde yeme içme olanağı sunar.
 • Kemik erimesi sorununun önüne geçer.
 • Konuşmayı düzeltir.
 • Ağız kokusunu önler.
 • Çiğneme işlevini geri kazandırdığı için sağlıklı beslenme sağlanır
 • Estetik açıdan daha hoş bir görüntüye sahip olunur.
 • Fiyat olarak yüksek olmasına rağmen uzun yıllar problem çıkartmaz.

İmplant tedavilerinin getirdiği avantajlar bu şekildedir.

İmplant Çeşitleri

İmplant tedavilerinde birkaç tane diş implant çeşitleri vardır.

Bunlar;

 • İntramukozal insertler
 • Endodontik strabilizatörler
 • Subperiostal implantlar
 • Transosseöz implantlar

İmplant çeşitleri bu şekildedir.

İmplant Sonrası Ağız Bakımı

İmplant sonrasında ağzı bakımına dikkat edilmesi gerekir. Cerrahi bir işlem olduğundan dolayı şişlik oluşabilir. Tedavi sonrasında buz uygulaması yapılır. İmplant sonrasında sert besinlerin tüketilmemesi gerekir. Sıcak ve soğuk besinlere 10 gün dikkat etmek gerekir.

İmplant tedavisi sonrasında 1 gün ağız çalkalanmamalıdır. Diş fırçalama konusunda da oldukça dikkatli davranılmalıdır. Alkol ve sigara kullanımı iyileşme sürecine etki edeceğinden dolayı kullanılmaması gerekir. İmplant işleminin başarılı sonuçlar verebilmesi için ağız bakımına ve diğer beslenme konusuna dikkat edilmelidir.

İmplant Diş Fiyatları

İmplant tedavilerinde muayene öncesinde net fiyat belirlemesi yapılamaz. İmplant tedavilerinde fiyatı etkileyen pek çok faktör bulunur. Bundan dolayı da fiyatlar farklılık gösterir.